Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Despre Kitul Obligatoriu Auto

Statistica - kitul obligatoriu, schimbari de la 1 ianuarie  

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Reclama la zeroTV ? Ha, ha, ha ! La astia poti face doar anti-reclama.

Am vaz si eu aseara si a fost interesant.Cu toate ca sunt la curent cu lucruri gen ruleta si sau plan de amenzi.O sa ma uit in continuare,super tare emisiunea de aseara,practic au sters pe jos cu militia romana.Acum sunt curios cat timp o sa treaca pana cand militia va trinite la tv un reprezentant. :o fftopic:

Va fii o serie intreaga de emisiuni cica i-au luat permisul lui Honoris Causa ala Atomic Brother cum naiba l'o chiema :P .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Ce e asta OTv? Frun avion de care eu n-am aflat?

Share this post


Link to post

Nu vi se pare ca ati deviat discutia?

Daca va controlez seara 60% dintre voi sunteti pe OTV :D

Mai bine spuneti daca sunt valabile si trusele neomologate sau nu.

Share this post


Link to post

Nu.

Share this post


Link to post
Sâmbătă, în continuare CORA se încăpăţâna să menţină la vânzare o trusă sanitară la 250 lei... în rest nu am văzut pe nicăieri.

 

Mai precis 260 lei adică 2,6 miloane vechi - m-am uitat de mai multe ori (şi cu 4 zile înainte când erau 3 bucăţi.)

Share this post


Link to post

Multumesc pt. raspuns si pt. postul sters.

Share this post


Link to post

Eu, unul, ma uit la sondaj si vad ca la extinctor e cel mai grav - aproape 30% zicem ca am vrea sa ne luam da' ia-l de unde nu-i!

Am vazut la TV (in afara de Gaurateve, recunosc!) ca e mare taraboi cu ustensila asta prin capitala si, pina cind nu m-am plimbat dintr-un colt in celalt al tirgushorului meu, nu am crezut ca si pe la mine e aceeasi poveste.

Acum vin si zic revoltat - cit timp o sa mai suport zimbetul fortat al oricarui vinzator din statie de bezina/magazin auto/supermarket, insotit de minusculul si nevinovatul "Nu stiu!" pe care le capat dupa ce intreb nedumerit "Si exista sansa sa va reaprovizionati cu stingatoare pe termen scurt?".

 

Poate aude cine trebuie sa traga de urechi furnizorii, distribuitorii si vinzatorii, nu soferii care consuma 3 damigene de benzina cautind ceva mult mai mic decit acul in carul cu fin!

Share this post


Link to post

Fratilor unui prieten de-al meu i s-a intamplat sa ia amenda pentru ca nu avea vesta reflectorizanta. Din cate am aflat eu ulterior vesta este obligatorie pentru soferii de automobile ce depasesc 3.5t. Asa ca aviz amatorilor!!!

A facut contestatie insa acum se afla in asteptare intrucat i s-a spus ca inca nu s-a decis asupra obligativitatii vestei si pentru autoturismele de capacitate mica.

Deci...traim in tara lui Papura Voda. Asa ca inainte sa va luati amenda in mod ilegal puneti-le in vedere ca nu sunt bine informati.

Georgiana

Share this post


Link to post

Legende, legende...

Share this post


Link to post

Politia Rutiera nu sanctioneaza cu puncte lipsa triunghiurilor, a trusei medicale sau a stingatorului

 

Soferii care nu au citit noul Cod Rutier si au intrat in panica din cauza zvonurilor referitoare la obligativitatea vestei reflectorizante pot sta linistiti: nici acest accesoriu vestimentar si nici lanturile antiderapante nu sunt obligatorii decat pentru vehiculele cu masa mai mare de 3,5 tone. Mai mult decat atat, chiar si soferii autovehiculelor grele pot fi sanctionati cu amenda de politie pentru lipsa vestei doar daca lucreaza la masina oprita pe carosabil, in timpul noptii.

 

Conform Directiei Politiei Rutiere, pentru autoturisme si alte autovehicule cu masa sub 3,5 tone sunt obligatorii doar triunghiurile reflectorizante, trusa medicala si stingatorul, iar din acest punct de vedere noul Cod Rutier nu a modificat in vreun fel cadrul legislativ deja existent.Soferii prinsi in trafic fara aceste accesorii in masina nu primesc puncte de penalizare, ci doar amenda. Confuzia in acest domeniu a aparut din cauza conceptului de puncte-amenda, introdus de noul Cod Rutier, si care este doar un mijloc de a permite modificarea cuantumului amenzilor fara a face necesara modificarea legii. Astfel, lipsa trusei medicale, a triunghiurilor reflectorizante sau a stingatorului se sanctioneaza cu 4-5 puncte de amenda (nu puncte de penalizare), iar, in momentul de fata, un punct de amenda valoreaza 39 RON. Soferii amendati vor achita doar 78 RON daca platesc in termen de 48 de ore.

 

In intervalul 1 decembrie 2006 - 15 ianuarie 2007, din cei 5,6 milioane de posesori de permis din Romania, doar 78 au fost sanctionati pentru lipsa acestor accesorii din masina. In privinta trusei medicale si a stingatorului, conducatorii auto trebuie sa aiba totusi grija in privinta termenului de valabilitate. Detinerea unui stingator expirat se sanctioneaza la fel ca si lipsa acestuia din masina, iar lucrurile stau la fel si in cazul trusei medicale.

 

Gândul, 17 ianuarie 2007

 

Cred că e destul de clar. Mai rămâne să stabilim exact ce înseamnă "omologat".

 

LE: Ia vedeţi şi aici, asta chiar e tare... specific românească...

Edited by rzvpopa

Share this post


Link to post

Cred că varianta Aveam din sondaj (la întrebarea cu trusa) ar trebui să se împartă în: Aveam şi nu a expirat, Aveam dar este expirată.

 

PS: Toţii colegii pe care i-am întrebat dacă au truse medicale la maşină le au expirate.

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

Am achizitionat azi stingator pe pulbere de 1kg Made in RO la Buzau 79 RON(acelasi stingator in Vitan costa 129 RON) si trusa medicala Made in Germany omologata normelor UE si ADAC 55 RON ambele valabile pana in 2012.

Atentie cei care nu au,aseara a fost filtru pe Sos Alexandriei la iesirea din Bucuresti facut de Autoritatea Nationala Rutiera (Cielo albastru cu girofare portocalii ) va spun sa astia is mai ai draq decat RAR asa ca aviz amatorilor.

Atentie ca Politia Rutiera pe langa baietii de la ANR sunt niste agarici cautatori de anturaj cu japca...adica nu au nici o valoare degeaba zice rzvpopa.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Daca ne spui si de unde ai luat obiectele, ar fi minunat.

Share this post


Link to post

Str Muntii Carpati(Rahova) magazinul din coltul strazii(AutoPrest73 primul magazin de pe strada cel albastru).

Share this post


Link to post
Am achizitionat azi stingator pe pulbere de 1kg Made in RO la Buzau 79 RON(acelasi stingator in Vitan costa 129 RON)...

Omologat? :scarpin:

Share this post


Link to post

Trusa si stingatorul le-am primit de la Satori. Ii multumesc si pe aceasta cale. Stiu ca se vehiculeaza tot de sume cu toate astea Sato nu a vrut nimic pe ele. Ramane sa fac cinste. :drinkers: Mai rar asa ceva.

Multumesc :osanale:

 

PS: Sambata ajung in Vitan si iau si triunghiul

Share this post


Link to post

Pentru ca trebuie si nu am gasit in Constanta am dat si eu comanda de sringator mai precis 3 doua pentru mine si unu pentru o cunostinta la un magazin online la pretul de 61 ron marca lampa reincarcabile, inca nu le-am primit in 36 ore asteptam

Share this post


Link to post

Ce magazin on line?

Share this post


Link to post

Da, da, da... aia vor minim 500 bucati comanda si mai au si stoc 0. :) )

Share this post


Link to post

Acum am vazut. Pai si ala de ce naiba mi-a dat linku? De parca ma stia cu taraba la vitan. :mda: Am inteles ca in targ se gasesc cele din kit dar evident la pret de specula.

Sambata ajung in vitan si dau raportul.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post
Ce magazin on line?

magazinul se numeste www.accesorii-auto.ro

Share this post


Link to post

Am fost eu alaltaieri in Vitan si aveau de toate. Pretul la un stingator nu mai era cum zicea Pufosul mai sus peste 100 de lei, ci varia usor intre 60-80 ron. Ca fapt divers stingatoarele ce se vindeau acolo sunt reincarcabile. Explicau oamenii aia ca la sfarsitul peroadei precizate pe obiect se merge nu stiu unde, se scoate continutul cel vechi, se umple cu unul nou si se lipeste o noua eticheta cu termen de valabilitate. Daca sigiliul a fost rupt cumva, atunci stingatorul se poate arunca. Asa ziceau... Trusa medicala era din aceea germana despre care s-a mai vorbit... nu mai stiu cat costa, dar parca era mai ieftina decat extinctorul. Cand am fost eu uitasem sa scot bani si card nu acceptau, asa ca sper sa ajung azi din nou... :)

Edited by Gica

Share this post


Link to post

Aseară, în Carrefour Colentina, erau la vânzare seturi compuse din triunghi + vestă la 35 (sau 45? - nu mai ştiu exact) RON. Bonus, un raft mai jos, afiş: "Nu avem stingătoare şi truse medicale auto". :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...