Jump to content
Sign in to follow this  
hades

Accident

Recommended Posts

Aici ar mai fi posibila o situatie ... eu am fost la cativa cm. sa patesc asa ceva si de atunci ma feresc ca dracu' de tamaie de intersectiile in care nu se vad CLAR semnele de circulatie.

 

Intr-o intersectie fara vizibilitate, intr-un oras pe care nu-l cunosteam (Pitesti) drumul cu prioritate "facea" la dreapta ... dar fara nici un fel de semnalizare, trebuia sa banui eu ca este asa ... iar eu vroiam sa merg inainte (adica sa ies de pe drumul cu "prioritate"). Nu-mi pot explica ce-mi veni sa incetinesc mai mult decat era cazul chiar inainte de a intra in intersectie.

 

In acel moment vad un cazangiu (a se citi o Dacie veche de pe care cadeau la propriu tablele) cum pleaca cu scartzait de roti de pe loc venind spre mine din partea dreapta. Cum el venea de pe drumul cu prioritate, iar eu vroiam sa ies de pe acel drum, trebuia sa-i dau voie sa treaca. Am reusit sa franez la cativa cm. de portiera lui. Cand a vazut ca am franat chiar a tras putin de volan stanga ... poate ma agatza. A oprit in mijlocul intersectiei si a inceput sa-si verifice portiera daca nu cumva i-am atins-o ... in conditiile in care numarul meu (cea mai "avansata" parte a masinii) era intact.

 

Era clar ca omu' avea nevoie de un fraier care sa nu cunoasca locurile si care sa-i faca masina.

Nu m-ar fi mirat sa aiba si vreo mana gata rupta si sa profite de chestia asta sa se dea si ranit. Cand a vazut ca nu ma poate "lamuri" ca l-am atins i-a zis una printre dinti si a plecat pentru ca deja se aduna lume.

 

Totusi daca cel de care spui era si cu fata in masina ... este putin probabil sa fie atat de inconstient. Poate doar vrea sa profite la maxim ... acum daca tot s-a intamplat. Sa fie fata bine, sa nu fie vreo complicatie, pentru ca aici il poate agata bine de tot pe fratele tau :(

Share this post


Link to post
Intr-o intersectie fara vizibilitate, intr-un oras pe care nu-l cunosteam (Pitesti) drumul cu prioritate "facea" la dreapta ... dar fara nici un fel de semnalizare, trebuia sa banui eu ca este asa ... iar eu vroiam sa merg inainte (adica sa ies de pe drumul cu "prioritate"). Nu-mi pot explica ce-mi veni sa incetinesc mai mult decat era cazul chiar inainte de a intra in intersectie.

 

Pun pariu ca drumul fara prioritate avea STOP sau cedeaza. Asa am facut eu accident, in Craiova, tot cu un 'poate pica ceva' type of guy. Si i-am facut Tico muci.

Share this post


Link to post

Nu stiu cum o mai fi legea in ziua de azi, dar eu am avut un accident asemanator in 1999 [veneam pe Bd-ul Ghencea dinspre str. Brasov spre str. 13 Septembrie si cand am ajuns in dreptul (statiei de tramvai) refugiului de la stadionul Steaua un nene in varsta mi-a sarit in fata masinii (eu eram cu o duba de 3.5 t), l-am lovit, l-am aruncat inapoi pe refugiu plin de sange, l-am dus la spital, a venit politia, etc.] si la vremea respectiva se facea dosar obligatoriu, dar daca persoana accidentata avea pana in 20 de zile inclusiv de spitalizare (si se impacau partile) dosarul se inchidea, daca accidentatul avea de la 21 de zile de spitalizare in sus dosarul pleca mai departe la Procuratura. Mergi la spital sa vezi in ce stare este fata si cate zile de spitalizare va avea. Alte detalii pe privat.

Share this post


Link to post

bebelushu, multumesc mult de tot pentru sfaturi. Imi sunt de mare ajutor.

Alex, fratele meu e in drum spre Bucuresti, si vom merge la spital. Am vorbit din nou cu victima la telefon, se pare ca fata mai sta in spital maximum 2 zile. Dar acum l-a sunat din nou fratele meu sa ii spuna ca ajunge la spital in 2 ore la care ta-su cica pai nu ma mai prinzai ca o iau de acolo si o duc in alta parte...cred ce nu mai era in spital deja. Omul e clar ca e nesimtit, e clar, cred, ca trebuie sa ma duc la un avocat. Ce parere aveti de asta?

Share this post


Link to post

Avocat! Si inregistreaza convorbirile!

Share this post


Link to post

Despre ce spital e vorba? Eu am ochelarii de soare la mine, ne strangem cativa? > :)

Share this post


Link to post

@satori: :) >-

Imediat dupa accident a fost la spitalul Sf Pantelimon. Acum habar n-am. Repet, senzatia a fost ca nu are mai nimic dupa accident.

Share this post


Link to post

Cu siguranta! Pune piciorul in prag. Ofera-i bani, o suma mica, si spune-i ca avocatul tau vrea sa vada toate actele medicale. Spune-i ca el alege si ca toate convorbirile telefonice au fost inregistrate si ca santajul este o fapta penala (ca ultima solutie totusi). Si get a lawyer! Chiar daca asta inseamna sa cheltui ceva banuti...

Share this post


Link to post

Salut. Imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Eu sunt jurist. Sfatul meu e sa vb cu un avocat. In momentul de fata, fapta se incadreaza in art.184 Cod penal-vat corp din culpa. In cazul acestei infractiuni, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a pers.vatamate. De asemenea, impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Fratele tau trebuie sa incheie un contract de tranzactie cu victima prin care sa preintampine un eventual litigiu. Contractul nu tr semnat la notariat. E suficient un avocat. Intelegerea va fi prezentata organului de urmarire penala care va dispune incetarea urmării penale ( art.10,11 din Codul de procedura penala). Daca mai ai nedumeriri sunt pe forum. Succes.

Share this post


Link to post

Numai discuta cu individul nimic. E la latitudinea victimei daca face plangere sa nu face. Chiar daca ii dai bani te poti trezi ca te da in judecata de urgenta. Daca in 60de zile de la data incidentului nu face plangere penala e in regula. Chiar daca face plangere, nu e o problema in a fi achitat fratele tau... un avocat bun poate sa probeze ca a fost o culpa comuna a ambilor soferi, despagubirile pe care le-ar cere tipa ar trebui dovedite cu probe multiple(acte, martori etc), procesul dureaza chiar si ani de zie (2-3ani-fond si recurs) :dizzy: Sunt avocat , am avut n cazuri de acest gen.

Share this post


Link to post
Chiar daca ii dai bani te poti trezi ca te da in judecata de urgenta.

 

Si ar mai avea sanse? Maestre, stii bine ca impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Frumos era sa-i spui ca la peste 10 zile de ingrijiri medicale risca inchisoare sau amenda. Si 10 zile se scot usor din condei. Puteai de altfel sa-i explici modul in care victima poate sa-i ceara despagubiri. Si nu in ultimul rand care ar fi costurile pentru un proces de 2 ani, si eventual stresul din perioada asta.

Share this post


Link to post

Nord_sud a raspuns exact ca un avocat sadea. D-aia sunt asa iubiti :) )

 

No offense!

Share this post


Link to post

Am trecut printr-un caz similar, numai ca "vinovatul" nu avea de fapt nici o vina, ci a fost dus de nas de un tepar ce se ocupa cu asa ceva (peste 1an de zile l-am vazut pe OTV, scris mare si lat "AM FOST VICTIMA PERSONALA A VEDETEI ANDREEA RAICU". Am inteles pe loc cine era tipul (fusese soferul lui Raicu). Noi am scapat ieftin atunci (3.5mil), dar pana in ziua de azi imi pare rau ca i-am dat banii.

 

In cazul nostru nu avea NICI O zgarietura!! A sarit in spatele masinii cand dadea cu spatele si s-a facut lovit. La Floreasca a dat spaga si i-au pus piciorul in ghips (am filmat cu telefonul cum a MERS pana la spital absolut normal. Cum a intrat in spital, a inceput sa faca pe schiopul .. etc).

 

Regret ca ne-am lasat fraieriti de un handicapat ca ala! Trebuia sa fi ascultat sfatul unui comandant (sau nu stiu ce era) de la Udriste: "mai copii, sunteti tineri, decat sa-i dati astuia bani mai bine ma cumparati ceva de ei. Ca sa va dea in judecata trebuie sa mearga la IML, si aia nu dau 10zile de spitalizare asa, dupa ureche, ca se face el lovit la picior. In plus, toate astea il COSTA pe el si in 99% din cazuri se razgandeste cand vede ca nu-i merge smecheria"

 

Parerea mea ca n-or sa-i dea 10zile medical pt. o zgarietura. Eu zic sa nu-i dati bani! Va fraiereste si o sa va para rau.

 

Dar ... niciodata nu se stie. Partea nasoala este ca l-a vazut pe fratele tau cu Golf5, deci stie ca aveti bani si nu va ceda usor.

Alegerea va apartine.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Pentru Nord sud : culpa comuna nu reprezinta o cauza de inlaturare a raspunderii penale.

Share this post


Link to post

Sa mai aduc ceva detalii cu ce s-a mai intamplat azi: ne-am intalnit cu omul. A spus ca vrea 50 milioane pana vineri (a lasat de la 60 la 50). L-am intrebat ce face fata, unde e. Mi-a spus ca "e spre bine, e bine fata" si ca e inca la spital. L-am intrebat la ce spital ca de la Sf Pantelimon a luat-o (asa a zis) si mi-a spus ca nu ma intereseaza.

Maine ma voi prezenta la un avocat.

Share this post


Link to post

Daca nu vrea sa vezi fata sau spitalul unde este internata e limpede ca nu are nici pe dracu si probabil nici in spital nu a stat. Nu te internezi pentru un ciob pe fata. Eu zic sa nu dai nimic pana nu vezi vre-un document care sa ateste spitalizarea fetei. Ala e un mate fripte care vrea sa te toace de bani.

Share this post


Link to post
Maine ma voi prezenta la un avocat.

Cea mai inteleapta decizie ! Succes!

Mai fac o precizare pt. ca vad ca foarte multa lume intelege altceva .."zile de ingrijiri medicale" nu inseamna musai "zile de spitalizare". Durata ingrijirilor medicale se poate stabili printr-o constatare medico-legala, in urma constatarii eliberandu-se un certificat medico-legal...pe baza acelui cerificat urmand a se face incadrarea corecta a faptei!

Edited by law

Share this post


Link to post

Anyway, intebarea ramane: daca ii dau banii (50 milioane) pot merge si la un notar (e mult mai comod asa) pentru a face un document in acest sens? Si apoi, daca am aceasta declaratie mai poate reveni asupra ei ulterior? Mai poate face plangere dupa ce a declarat in fata notarului ca nu are nici o pretentie in schimbul acestei sume de bani?

Pe de alta parte altcineva imi spune sa mai astept ca daca victima nu necesita 10 zile de ingrijiri medicale nu exista infractiune...

Edited by hades

Share this post


Link to post

EU am vaga impresie ca nenea aplica santajul aici. Este o decizie aiurea ce trebuie sa o iei iar banii ce ii cere nenea sunt multi. Intuitia imi spune ca fic'sa n-are nici pe fracu dar in acelasi timp imi dau seama ca traim in Ro iar un certificat este usor de cumparat.

Share this post


Link to post

Mai hades, parca spuneai ceva de un avocat...acu dai inapoi?

 

Asa este.. daca pentru vindecare victima nu necesita ingrijiri medicale mai mari de 10 zile nu avem infractiune.. ceea ce inseamna ca fratele nu va raspunde penal pt. vatamare corporala din culpa!

Share this post


Link to post

Stiti un avocat bun? Sa ma duc sa stau de vorba cu el sa imi explice ce si cum.

Share this post


Link to post
Ca sa va dea in judecata trebuie sa mearga la IML, si aia nu dau 10zile de spitalizare asa, dupa ureche

Numai dupa ce are hartia cu ingrujirile medicale de aici si daca acele zile depasesc numarul de 10,atunci te poate da in judecata.Dar din cate spui tu,fata cred ca nu a stat nici o ora la spital.Cum ti s-a mai spus si mai sus,contacteaza urgent un avocat si inregistreaza tot ce vorbesti cu el la telefon si data viitoare ii dai numarul avocatului sa vorbeasca cu el.Cum pana mea sa dai 50 milioane???Pai pentru banii astia ma risc si eu sa fiu usor accidentat de unu ca fratele tau...Mosulica ala a vazut ca sunteti naivi si s-a aruncat,dar nici nu ar trebui sa mai discutati cu el.Doar avocatul vostru sa o faca si sa vezi ce repede ii trece de despagubire...Tu daca ai inregistrarea in care el i-ti cere bani,poti sa-l dai tu in judecata pentru santaj...

Deci urgent avocat !

Share this post


Link to post

Asteapta sa-i elibereze certificatul medico-legal si apoi inchei contractul de tranzactie. Nu te grabi. Timpul curge in favoarea ta. Plangerea trebuie depusa in termen de 2 luni de la data la care persoana vatamata a cunoscut persoana faptuitorului.Lipsa plangerii prealabile=lipsa raspunderii penale.

Share this post


Link to post

El a spus ca daca pana joi nu are un raspuns referitor la bani, joi depune plangerea.

Share this post


Link to post

Va puteti impaca si pe parcursul procesului pana la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...