Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Din cate am retinut eu, in aceasta perioada au fost numai premiere: /.../

Mai adăugăm?

- primii ziarişti care au putut să scrie liber (în primii ani, până să cumpere mogulii...);

- prima suspendare a preşedintelui invalidată prin referendum;

- primul fost prim-ministru care se ascunde de justiţie ani de zile, după fustele legislativului;

- primele hotărâri judecătoreşti prin care magistraţii au obţinut drepturi salariale suplimentare, câştigate în baza unei tâmpite de OUG a lui Năstase;

- primii şefi de servicii secrete numiţi din rândul partidelor din care preşedintele nu face parte;

- primul guvern ultraminoritar, susţinut din umbră, prin şantaj sistematic;

- primul ministru al învăţământului şantierist (şi ne-garantat Vanghelie);

- primii parlamentari ajunşi în Parlament după ce au pierdut alegerile în circumscripţia lor (alde Crinuţ...)

 

Premiere se produc zi de zi, fel şi fel.

Important e cum şi pe care alegi să le prezinţi.

Share this post


Link to post

Eu vad partea plina, vad ca ai marit lista din decontul basescului.

Share this post


Link to post

Te uiti prea mult la explicatiile tehnice de la televizor. Asta cu "nu putem face Euro3, Euro4" a fost una dintre cele mai tari scuze pentru vanzare. :) Si presupui ca rafinariile fac doar benzina.

 

Si da, in ele s-a investit mai mult decat s-a platit pe ele, pentru ca s-a platit un r*h*t. E normala treaba. Si statul investise si ar fi putut investi bine merci. Problema e ca s-a primit mai putin decat s-a investit. Dar asta a fost metoda marelui industrias Patriciu care vine acum si ne da sfaturi la televizor si vede in Geoana un liberal sub acoperire.

Share this post


Link to post

La economie, patriciul are ce spune, n-a falimentat o fabrica de inghetata. Interesanta optica, oamenii care au facut performanta la nivel inalt sunt contrapusi unuia ca n-a facut ceva in viata lui, eventual a esuat Biruinta, daca-i adevarat. Ma intreb ce s-ar fi spus daca ar fi candidat Bellu ? Precis ar fi fost un nimeni care a furat aurul pentru fetele lui si n-a platit impozit la stat. Brusc, niste nulitati, pe care nu le baga cineva in seama, au ajuns eroi nationali. Bre, treziti-va !

Share this post


Link to post

Despre Bellu s-ar fi zis aceleasi chestii care s-au zis si despre Ilie Nastase cand a candidat la Primaria Bucuresti.

 

Altfel, nu imi aduc aminte ca Traian Basescu sa fi falimentat vreo fabrica de inghetata.

 

Bine, ca ducem la rang de experti-economisti niste combinatori. Bine, de fapt cam astia sunt macro-economistii, jucatorii la bursa, etc. Sunt unii care se uita cu jind la cei care reusesc sa manevreze bursa in asa fel incat sa forteze preturi ce le sunt favorabile.

 

Uimitoare, totusi, ascensiunea Patriciului de la arhitect la magnat in domeniul petrolului! Ce mi-e Voiculescu, ce mi-e Patriciu!

Share this post


Link to post

Patriciu care /.../ vede in Geoana un liberal sub acoperire.

Păi da, că liberalii lui, cel puţin în ultima parte a guvernării, au adoptat măsuri cât se poate de "social-democrate". Cineva tre' să mai fie şi liebral, măcar supt acoperire.

Iar despre Crinuţ deocamdată nu se poate spune decât că e cam... fără acoperire.

 

 

La economie, patriciul are ce spune, n-a falimentat o fabrica de inghetata.

Dar nici n-a construit-o de la 0.

Aşa cum nici cariera nu şi-a construit-o altfel decât ca fiu al tatălui său.

Iar despre cum şi-a construit tatăl său cariera, dă-mi voie să nu spun în câte volume de "proză scurtă" s-a concretizat. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Uimitoare este ascensiunea basescului, el si-a depasit gradul de incompetenta de la ministerul transporturilor, cand a emanat dezastroasa viziune: "traficul din RO nu justifica construirea de autostrazi".

Share this post


Link to post

Pe vremea Basescului, Romania nu avea nici un fel de drumuri. Daca tii minte, el era cel care a introdus taxa "Basescu", taxa care a permis circulatia decenta pe drumurile din Romania. Poate ar fi fost o idee sa trecem direct la autostrazi. O idee fantezista adica.

Share this post


Link to post

... Bre, treziti-va !

 

Ne trezim. Problema e ca unii nu-si dau seama de asta. Altfel nu imi explic afirmatiile lui crinel "

Noi am luat azi o hotărare foarte clară: cine lipseşte sau cine votează împotriva noţiunii mâine este exclus din Partidul National Liberal. Evident, conform Constituţiei, nu există mandat imperativ, dar nu le ia nimeni mandatul de parlamentar. Am dreptul să, încetez, ca să spun aşa, asocierea cu oameni care fac politică altui partid şi care fac o politică împotriva partidului în care, formal, sunt. Vor fi daţi afară fără nici un fel de ezitare, eu cred că nici nu va fi cazul de asemenea situaţii.
"

Dorm doar cei care pun inca in carca presedintelui rezultate "dezastruoase" care nu se datoreaza atributiilor pe care le are acesta si care nu vor sa realizeze ca hotul striga cel mai tare "uite hotul".

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Nu vezi problema datorita fumului facut, cine este intr-un partid si voteaza validarea guvernului altui partid, neaflat in alianta, ori e tampit, ori e acoperit, asta nu-i caz de vot imperativ, e o actiune sanitara.

 

...

Pe vremea Basescului, Romania nu avea nici un fel de drumuri.

Ma bucur sa aud o voce, macar, ce spune ca in '90 nu aveam drumuri. Eu sunt satul sa tot aud ca ceausescul ne-a facut totul, iar noi, in micimea noastra, l-am impuscat degeaba (ceausescu sa ne ierti, in decembrie eram beti).

Baselu, atentie, in decembrie asta ma imbat iar.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Baselu, atentie, in decembrie asta ma imbat iar.

Păi dacă o să fie cazul, eu zic să-ţi faci provizii pentru tot mandatul lui Geoană.

Aşa o să fie mai uşor de suportat. Şi de dormit, că, oricum, o să fie şi linişte. Deplină.

Şi o să ne amintim în şoaptă cât de dictator erau Băsescu şi ai lui 33%.

Share this post


Link to post

Nu, drumurile le-a facut Basescu. Si regii/imparatii si printii asfaltului. :) )

Share this post


Link to post
Păi dacă o să fie cazul, eu zic să-ţi faci provizii pentru tot mandatul lui Geoană ...

Un batran m-a invatat ca e mai bine sa mergi cu un prost la castig, decat cu un destept la paguba.

Share this post


Link to post

Mai ales daca prostul sustine printre altele si impozitul progresiv.

Share this post


Link to post

Progresiv din ce, n-ai spus matale ca micro-intreprinderile dau minim pe economie ? Dar n-am inteles, decand stabileste un presedinte transele de impozit ? Si cum, cu 60% opozitie in Parlament ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

A naibii coincidenta, fondul a venit inainte de votare si a plecat a doua zi dupa rezultat. Mie un politist de la judiciar mi-a zis ca regula no 1 e sa nu crezi in coincidente. E drept, nu era asa batran ..

 

Brusc, niste nulitati, pe care nu le baga cineva in seama, au ajuns eroi nationali. Bre, treziti-va !

 

 

Da, niste nulitati consecvent repetente si care nu stiu o boaba de enlezasca vor presedinti!

Nu stiu daca se trezesc destui acum.. dar se vor trezi la anul.

Share this post


Link to post

Progresiv din ce, n-ai spus matale ca micro-intreprinderile dau minim pe economie ? Dar n-am inteles, decand stabileste un presedinte transele de impozit ? Si cum, cu 60% opozitie in Parlament ?

 

Pentru ca presedintele numeste primul ministru. De aia. Sau crezi ca Mircica va dori sa numeasca un prim-ministru de la PNL? =))

Share this post


Link to post

"Sulaina cianel" si "aviara gripa". La iliescul aveam macar traducerea in romana a discursului in engleza.

 

Care prim-ministru mai este Boc sa se puna cu 60% opozitie ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Nu vezi problema datorita fumului facut, cine este intr-un partid si voteaza validarea guvernului altui partid, neaflat in alianta, ori e tampit, ori e acoperit, asta nu-i caz de vot imperativ, e o actiune sanitara.

 

Defapt fumul e in capul altora...

Cine este intr-un partid si voteaza validarea guvernului altui partid, neaflat in alianta e omul care este in stare sa scoata tara din criza.

Da, ai dreptate, e o actiune sanitara: afara cu toti cei care se opun preluarii puterii de catre "grupurile de interese" fantoma mentionate de marinar. Se pare ca alcoolul nu e asa de nociv pana la urma.

Share this post


Link to post

Un batran m-a invatat ca e mai bine sa mergi cu un prost la castig, decat cu un destept la paguba.

Chiar dacă prostul nu e nici măcar prost pe de-a-ntregu, ci doar prostănac? :) )

Share this post


Link to post

@zmeu > Nu stiu, nu ma pot pune in mintea prostanacului, imi da exceptie (impartire cu zero) la emulator.

 

...

Cine este intr-un partid si voteaza validarea guvernului altui partid, neaflat in alianta e omul care este in stare sa scoata tara din criza.

De unde ai informatia asta, e publica sau se da doar la initiati ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Initiati sunt altii ce se ascund in spatele unor prostanaci.Restul isi tin 00-le pe post de balast sa nu-i sufle vantu'.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

@zmeu > Nu stiu, nu ma pot pune in mintea prostanacului, imi da exceptie (impartire cu zero) la emulator.

 

 

 

Nici nu trebuie, prostanacul nu e de capul lui, cineva garanteaza pentru el.

Share this post


Link to post

Normal, trebuia sa scape de el din partid. Cum ? Clasic, prin promovare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...