Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Avem un sef de stat foarte apreciat. Presedintele Frantei ,a vorbit cu el chiar de 15 ori ,cum insusi declara Sarkozi. :thumbl:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai da, tocmai tolomacul asta spunea mai deunazi ca nu trebuie masuri dure la adresa populatiei.

Insa la ce ajutor au primit ei in vest prin planul Marshall, in timp ce noi sub ciubota ruseasca plateam pina la sange,

cred si eu ca e usor de predat democratie:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Plan#Expenditures

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai, decand a ajuns premier (2009), baselu a "nationalizat" bugetul asigurarilor sociale de stat (pensii, ajutoare de somaj, indemnizatii post-natale) si se imprumuta de pe peste tot. Unguri, cel putin, au respins "ajutorul" FMI si incearca sa se descurce pe plan local, fara constrangeri aberante, inrobitoare. Pentru ca daca tai din consum, reduci motorul principal de venituri la bujet si atunci toate imprumuturile anterioare se vor stinge prin rostogolire la o dobanda mai mare, deci, datoria creste, in loc sa scada, si o impingem pe spatele generatiei urmatoare, ca tot a fost sustinatoare in alegeri. Asa se explica si indemnul "Sa o (datoria) duceti bine !"

Share this post


Link to post

Da, au refuzat imprumult de la FNI mergand pe mana nationalizarii. GG Ungaria!

Share this post


Link to post

Nu m-as baza pe povestea cu nationalizarea venita de la "prompterite cu buze rujate si ochii bulbucati". Peste un timp vei afla ca n-a fost nationalizare si a fost un imprumut. Doar Stolo a facut "nationalizarea" valutei, pentru ca nu mai era, o papase FSN-ul pe Chupy-Chup si Topy-Top.

Share this post


Link to post

"Nu, nu am furat banii aia, doar i-am imprumutat. Cu forta. Dar vroiam sa ii dau inapoi..."

Share this post


Link to post

Am auzit-o si pe la TV, asta cu redusul consumului...

Cum reduci veniturile la buget daca tai din salariile bugetarilor? Asta e ca si cum scoti 100 dintr-un buzunar (bugetul) dai 60 (de ex.) la chinezi+UE (cam asta se consuma majoritar) si 40 pui in buzunarul celalalt (incasarile la buget)...

De fapt muti ceva bani dintr-un buzunar in altul, dar cheltuind o alta parte...

Oare consumul sta in ce consuma bugetarii din salariile lor care oricum erau "mici" ?

Sa nu intelegeti ca sint pro timpenii marca Poc...dar explicatia asta chiar nu am inteles-o...

Economiile facute prin taierile salariale se puteau face din alta parte f usor dar se goleau putin niste "buzunare"...

 

P.S. Zeneseu daca ai o explicatie logica poti posta aici nu pe alte topicuri...

"Este unii mai prosti" care nu pricep...

Incurajarea economiei prin consum pe banii statului (bani din buget) poate...

Dar asta e ca si in perla de pe youtube cu Hitler si Loganu'... programul rabla nu era pt Logan ci pt incurajarea productiei de masini autohtone...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Ca tot vrei offtopic. Salariile bugetarilor s-au taiat pentru reducerea cheltuielilor bugetare si nu pentru reducerea veniturilor la buget. Makes any sense?

Sau te refereai ca toata lumea bate toba ca reducerea salariilor bugetarilor reduc veniturile din alte parti la buget ? In cazul asta guilty as charged. :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Pai exact asta incercam sa pricep cum dracu prin reducerea salariilor implicit cheltuielilor reduc veniturile la buget ...

Adica astia nu mai cheltuie la fel si se reduce consumul care genereaza venituri la buget? Asta e cu furatu' caciulii singur...

PS: Offtopic oarecum ceva mai sus era adusa in discutie tema cu taierile si consumul...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Preşedinte-jucător, şarlatan-comentator:

'T. Băsescu e şi mai tare. El zice: "Românii sunt păcăliţi, înşelaţi" în chiar clipa în care el, Băsescu, înşală încă o dată populaţia. Este singurul şarlatan politic pe care îl cunosc capabil să şi comenteze în timp ce operează'.

 

http://www.gandul.info/puterea-gandului/presedinte-jucator-sarlatan-comentator-7750103

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sa nu cumva sa ajungi sa-i platesti despagubiri din impozitul tau ? Daca aveau probe, era judecat si condamnat pana acum. Treaba asta cu "sa-l arestam si apoi strangem probe" este o dovada a lipsei statului de drept in vremea dictatorului de opereta.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Ce penibil a aparut boc ieri la protv.El, care ii da tac-su cu oul in cap incerca sa ne spuna ca s-a opus lui basescu in luarea unor decizii. Ce minciuni!

Share this post


Link to post

Ori suntem in partid, ori nu mai suntem: http://www.realitatea.net/psd-a-decis-geoana-primeste-avertisment-ultimativ_782235.html

 

Decizia de azi implică doar suspendarea dânsului din partid. Nu poate participa la acţiunile partidului, nu poate vorbi în numele partidului şase luni. Este în continuare membru PSD, nu a fost exclus din partid.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce penibil a aparut boc ieri la protv.El, care ii da tac-su cu oul in cap incerca sa ne spuna ca s-a opus lui basescu in luarea unor decizii. Ce minciuni!

 

Adica tu l-ai fi luat pe taica-tu la bataie daca ti-ar fi facut asa ceva? Ce logica...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Hmm, eu cred ca Mr. Boc e doar un premier de sacrificiu, nu a fost nici mai bun nici mai rau ca altii, doar ca a fost silit de situatie sa ia niste decizii care aproape ca i-au condamnat cariera politica.

Share this post


Link to post

Care situatie, te-ai uitat pe executia bugetara ? Aceeasi situatie a avut si taricelu in 2008 si a facut deficit mult mai mic, fara sa taie, din contra. Aceeasi greselea (supraevaluarea veniturilor) o va face si in 2011, este singura solutie sa furi din ce n-ai.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Le-a placut foarte mult George Orwell :) .

Share this post


Link to post

Bine ca nu pot deveni medici fara examene :| .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...