Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Care o fi basi(s)tu ala ofticat de-a dat 4 minusuri la rand ?! Hahaha !

For your consideration: al 5-lea a venit de la mine.

Share this post


Link to post

Care o fi basi(s)tu ala ofticat de-a dat 4 minusuri la rand ?! Hahaha !

Nu te mai plange atat, te rezolva Claudiu Poiana sau cine stie care alta clona de-a ta, doar te-a mai ajutat la greu cu vreo 80-90 de plusuri ;)

For your disconsideration, eu am dat cu plus, dar acolo unde se merita. :)

 

On-topic: Nu doar noi avem Bok 1, Bok 2, Bok 3 samd: http://www.realitatea.net/guvernul-francez-a-demisonat_771639.html

Demisia guvernului Fillon este prima etapă a remanierii guvernamentale şi din câte se pare premierul demisionar va fi repus în funcţie duminică dimineaţă, acesta urmând să formeze un nou guvern

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post
... Demisia guvernului ...

Demisia implica onoare, deci, nicio legatura cu bok. Decand au marionetele onoare ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Poate cand se rupe ata! =)) :banana:

Share this post


Link to post

La francoizi Fillon e mai popular decat Sarko... si decat cei din opozitie de fapt.

 

Cand a inceput nebuneala cu manifestatiile cu pensiile, sarko avea ceva de genul a 49% iar fillon vreo 53. Si cu toate astea toate sindicatele au fost in strada, cafturi, franta blocata, alea alea.

 

La noi guvernul are o popularitate care tinde la 0% si nu e nimeni in strada. Probabil, pe principiul "lasa sa iasa altii", "eu sunt destept si ma descurc si altii e prosti si sa moara de foame" etc. Ca la noi...

Share this post


Link to post

For your consideration: al 5-lea a venit de la mine.

Si ? Esti fericit ? Oricum, bravos, prima ta realizare pe anul asta. Tine-o tot asa.

 

Nu te mai plange atat

Nu ma plang deloc, sunt chiar foarte amuzat ... Furtuna-ntr-un pahar cu apa ... Si la chestia cu disconsideration, sentimentul e reciproc amice, mersi frumos.

Edited by smailmiami
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si ? Esti fericit ? Oricum, bravos, prima ta realizare pe anul asta. Tine-o tot asa.

Wrong. Era deja a 5-a. :mrgreen:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Aha, deci tu erai basi(s)tu ofticat ... Pai ce sa zic atunci amice, daca pe tine asta te face fericit, keep up the good work. Supercalifragilisticexpialidocious

Edited by smailmiami
  • Like 1

Share this post


Link to post

That good work had a good reason.

Dar despre asta în alt topic. :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am coleg de serviciu evreu, in Piatra sunt o multime de case evreiesti ( si au fost si mai multe dar le-a daramat Ceausescu ) si pe deasupra au chiar si sinagoga aici ( destul de veche ), deci aici nu au fost nici deportari si nici crime.

Una dintre dovezile materiale: http://www.adevarul..._371362863.html

 

"au fost descoperite rămăşiţele a 16 cadavre, inclusiv schelete de copii, un pantof de damă şi gloanţe ale armatei române datând din 1939."

 

Negarea faptelor continua, impotriva evidentelor:

 

Principalele posturi de televiziune private din ţară sunt sceptice, bazându-şi informaţiile pe declaraţia procurorului-şef din Iaşi, care a afirmat că în acest moment "nu se ştie dacă aceste cadavre sunt ale unor civili sau militari", conchide revista americană.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

In afara ca pe autoare o cheama Racheleanu, imi place ca in niciun articol nu sunt spuse motivele pentru care asemenea executii ar fi existat. De motivul primar zic, nu de ordin...

 

Altfel, aceleasi probleme le vad la vestici care dau vina exclusiv pe sarbi pentru problemele din fosta Iugoslavie si care ii tin in brate pe saracii musulmani...

Share this post


Link to post

Astazi gasesti vreo ratiune pentru perioada anterioara ?

Share this post


Link to post

Mai mare decat ca, acum 60-70 de ani, mai multi europeni s-au gandit brusc sa matraseasca niste evrei... Nu zic ca ce au facut a fost bine, la fel cum zic ca nici sarbii nu au facut bine cu musulmanii. Ceea ce fac israelinii acum e sa tipe cat mai tare si sa ceara scuze compensatii de la altii, in asa fel incat sa fie uitati alti ani dinainte. Sau astia de acum. Totul e ciclic. In felul asta, disputa nu se va termina niciodata.

Share this post


Link to post

Negarea faptelor continua, impotriva evidentelor:

 

Te rog aprofundeaza subiectul...

 

 

 

12 August 2010

Preşedintele israelian a ţinut să transmită mulţumiri poporului român pentru că "în cea mai întunecată perioadă a istoriei, în perioada nazistă, România a ajutat la salvarea a 400.000 evrei care au venit în Israel, au ajutat la construirea Israelului dar în acelaşi timp şi-au păstrat cultura şi dragostea pentru România". "Mulţumesc poporului român, prietenia dintre popoarele noastre nu se va sfârşi şi va merge mai depare în timp şi istorie. România este o ţară prietenă şi nu vorbim doar de trecut ci şi de viitor", a conchis Shimon Peres.

 

http://www.romanialibera.ro/actualitate/mapamond/shimon-peres-compara-situatia-romaniei-cu-cea-a-unei-larve-care-se-transforma-in-fluture-196350.html

 

PS: Ori suntem golani ori nu mai suntem ?

 

 

 

NICOLAE MINEI GRUNBERG, istoric evreu : "In Romania, Holocaustul nu a avut loc (s.n.) tocmai pentru că, cu foarte puţine şi nesemnificative excepţii, călăii cu zvastică nu numai că nu sau bucurat de concursuri binevoitoare, oferite din proprie iniţiativă, dar sau lovit de refuz in tentativele lor de a recruta complicităţi, cu caracter privat sau oficial, pentru organizarea deportărilor sau a altor acţiuni de genocid.

(...) La procesul acestor bande de experti ai asasinatelor in massă, Sturmbannfiihrerul Heinz Ohlendof care comandase Einsatzkommando D „ si—a asumat personal răspunderea pentru un total de aproximativ 90.000 de victime, printre care si cele de la Iaşi, in iunie 1941

 

MOSHE CARMILLY WEFNBERGER, rabin şef al Clujului în anii războiului :In mod incontestabil, în spatiul Europei Centrale şi sudestice a existat o singură posibilitate pentru evrei de a ieşi din cercul de foc al teroarei naziste, o singură speranţă de a se salvo. Refugiatii evrei ajunşi in Romania din Germania, Polonia, Cehoslovacia, Ungaria in anii cumplitelor masacre aveau şansa de a pleca din porturile româneşti spre Palestina

 

http://ro.metapedia.org/wiki/Holocaust_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia%3F

 

 

 

Citeste mai ales aici :

 

http://casa-regala.blogspot.com/2009/07/in-teritoriile-controlate-de-guvernul.html

Share this post


Link to post

Introduci mai multe confuzii voite, fara sa faci precizarile necesare. Daca tu ii crezi pe politicieni, eu ii cred pe ai mei, martori oculari. Si nu uita, in discutie era vorba despre gen.Antonescu, nu despre romani sau despre Romania.

 

In privinta evreilor, era o controversa asupra cifrelor. Vad ca ea s-a rezolvat, fiecare parte accepta numarul de 400.000, unii zicand ca au fost asasinati, altii zicand ca au fost salvati. Eu, ca rabinul, zic ca ambele parti au dreptate.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

in discutie era vorba despre gen.Antonescu

Nu zice nimeni ca la noi nu au fost deportari si executari. Eu am zis ca Maresalul Antonescu a fost cel mai "bland" dintre nazisti. Eu cred ca el a facut toate astea la presiunea lui A.Hitler, nu cred ca era un "fan" al lui. El l-a ales pe Hitler mai mult din motive "patriotice" daca pot zice asa( o curiozitate : Daca erai pus in situatia lui, ce ai fi ales in acel moment ?). Dupa cum am mai zis, neutralitatea era imposibila. Consecintele alegerii lui Antonescu s-au vazut in anii de razboi, insa consecintele unei posibile alegeri facute atunci "pro" rusi s-au vazut 45 de ani mai tarziu( mai multi oameni au murit in inchisorile comuniste decat evrei in timpul lui Antonescu ).

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Wow! Ce linişte...

Nu-şi mai pune nimeni reputaţia în joc? :D

  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu citesc in continuare istoria aia scrisa de un strain, colonialist si imperialist imputit. Nu zic ca are dreptate, e posibil sa fie si el tendentios, insa are meritul sa citeze sursele de unde culege informatiile, ca un savant cinstit. Iar eu ca alt savant cinstit recunosc ca nu le-am verificat. :D

 

In privinta evreilor, omu' spune din ce am inteles eu ca acele 400.000 n-au fost neaparat "salvati", ci pur si simplu administratia romana a fost incapabila sa duca la indeplinire ordinul primit de a-i killeri. N-au fost salvati de un lider sau un guvern eroic, nici de o populatie eroica, ci de o de incompetenta autoritatilor. Holocaustul l-au facut la fel eficient ca si constructia autostrazii transilvania.

Tipu' incearca sa ne faca antisemiti inca mult dinainte de razboi, si chiar si dupa. Nationalismul xenofob al romanilor pentru el e o problema intinsa pe multi ani si in mai multe regimuri (iar evreii erau o tinta buna pt asta) .

 

Repet, asta e parerea lui, nu a mea. Eu chiar si daca nu jucam fotbal in orele de istorie, tot m-as fi abtinut sa am pareri, pentru ca am senzatia ca "istoria pentru tonti" e un fel de culegere de mituri si legende. Aia pentru avansati poate e altceva, insa nu am ajuns acolo.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Cum zici ca se numeste scriitorul asta ?

 

In privinta evreilor, omu' spune din ce am inteles eu ca acele 400.000 n-au fost neaparat "salvati", ci pur si simplu administratia romana a fost incapabila sa duca la indeplinire ordinul primit de a-i killeri.

 

Un cuvant poate sa aibe mai multe intelesuri.

Sa dea el un cuvant pentru faptul ca ai nostrii i-au urcat pe vapoare cu directia Palestina.

 

Puteam sa dau nspe mii de surse, ai vazut ca m-am abtinut numai la ale lor.

Daca nu neaga ei, de ce ar face-o niste strani in locul lor ?

 

Si aia 400.000 killerit de noi sunt de fapt 275.000.

Interesatii planetei ne atribuie si ce au facut hortystii in Ardealul de N care s-a aflat in administrarea lor pana aproape de sfarsitul razboiului.

 

Nu ca am fi mai breji, dar doar asa de dragul cifrelor.

 

Aia pentru avansati poate e altceva, insa nu am ajuns acolo.

Se numeste istoria pe interese.

Share this post


Link to post

Am spus intr-un post precedent... Tom Gallagher, "Furtul unei natiuni"

 

Eu nu am vorbit de aia care au fost killeriti, ci de aia care n-au fost killeriti, pentru care luam lauri acum. Omu' sugereaza ca singurul nostru merit pentru care au scapat era ca probabil autoritatile erau prea ocupate ca sa fure din bani publici si sa f...a gagicile din organizatiile de tineret ca sa mai implementeze vre-o dispozitie.

 

Tipul care ne lauda e politician, asta care ne injura e istoric. La modul general daca un istoric imi zice una si un politician alta prefer sa cred istoricul, desi nu mi-as juca salariul nici pe spusele istoricului...

Share this post


Link to post

Dar pe ce iti spun bunicii si parintii, ca martori oculari, pariezi ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Depinde.

Daca ti-ar spune ca era mai bine pe vremea lu' Nea Nicu, tu ii crezi?

Share this post


Link to post

Ai mei n-au cum sa spuna asta, dar nu asta era problema. Pentru multi este normal sa spuna asa din doua motive clare: atunci erau tineri si nu aveau statut de cersetori. Dar si asa, nu poate fi confundata libertatea cu incremenirea. Multi au ales libertatea atunci, ca si acum, constienti ca vor deveni cersetori, in prima faza. Asa cum multi, atat atunci, cat si acum isi sacrifica pozitia bipeda pentru a baga ceva pe gura. Nu poti face sondaje pe oameni adusi la marginea demnitatii. Sistemul uman de supravietuire alunga orice amintire nociva din memorie si pastreaza doar clipele de fericire. Sa vezi, peste ani, cum vei spune: 'ce bine era pe vremea lui baselu ! Aveam masini, bani si femei si comunicam cu sute de amici pe net si pe mobil. Acum, nu ma cauta decat moartea, toti vor sa ma treaca strada, doar, doar, ma calca vreo masina, ii incurc pe toti si abia asteapta sa ies din sistem, sa nu le mai consum din bugetul de pensii'.

Tot asa, atunci, ca si acum, multi, prea multi au salutat deportarea evreilor si a tiganilor, iar asta arata cat de mica poate ajunge o fiinta asa zis umana. Si totul este din aroganta unei socoteli gresite: 'mie nu mi se poate intampla asta'.

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...