Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Introducerea impozitului diferenţiat pe venit este o masura tipic comunista, care cauta sa aplatizeze veniturile din salarii; de ce sa-mi ia mie impozit 40% si unuia cu salariu de 1000 ron 10%? Asa prefer sa ma plafonez la un job de 2-3000 ron si sa-mi mai iau ca acu' 10 ani inca 3-4 part-time-uri platite la negru din care sa-mi mai scot inca un salariu...

 

Cota unica vs diferentiata e o falsa problema, tine mai mult de partea politica nu are treaba cu economicul.

 

Ambele variante fac parte dintr-un ansamblu mult mai mare de taxe si impozite, ca de la parte la intreg.

 

Interesant e de stiut cat platim noi per total taxe si impozite, nivelul general de impozitare... nu in ce fel se face impozitarea.

 

Pentru o dezvoltare sanatoasa si competitiva statul trebuie sa incaseze mai putini bani, nu mai mult printr-un procent de impozitare mai mica.

 

 

 

Mai sunt si altele, degeaba pastrezi cota unica daca cresti CAS-ul, CASS etc

 

Cota unica poate fi "unica" ...dar mai mare, 20% - poate chiar mai mult.

 

 

 

 

PS: Apropos de part-time si salarii platite la negru - cand o sa fiti "pensionari" din ce mai traiti ?

 

O sa puneti banii la fondurile de pensii private ?

 

Eeehee parca e prima oara cand falimenteaza firme din bransa asta, in 30-35 de ani se pot intampla o gramada de "minunatii"

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu as fi de acord cu fondurile private de pensii, evident cu modificarea legii actuale. Ai cumva senzatia ca, te poti baza pe o pensie de la stat ? Acum a incercat PDLul sa dea iama in pensii, in viitor acelasi lucru il pot face cei de la PNL sau mai stiu eu ce partid o sa apara intre timp ...

 

Pe de alta parte, daca firea umana nu ar fi asa de slaba si supusa tentatiilor, probabil ca am iesi mai avantajati daca ne-am gestiona fiecare, luna de luna, o mica suma pentru viitor :)

Share this post


Link to post

...Pe de alta parte, daca firea umana nu ar fi asa de slaba si supusa tentatiilor, probabil ca am iesi mai avantajati daca ne-am gestiona fiecare, luna de luna, o mica suma pentru viitor 10000000.gif

Mica dar sigura..."cine stie cunoaste" ok.gif

Iar taiem firul in patru...vor veni vremuri grele cu actuala clasa politica...asta e doar virful aisbergului...

Share this post


Link to post

Dupa ce 1 an si 6 luni am avut parte doar de scaderi/taieri, in sfarsit, seful primului ministru ne-a adus o crestere, bucurati-va de ea !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Las ca sunt ei bastepti si o sa reuseasca acum sa colecteze tva 24% cand nu erau in stare sa se descurce nici cu ala de 19%

 

Ii multumesc iubitului conducator ca mi-a adus aminte de "epoca de aur" ... cozi la benzinarii si alte cele

Share this post


Link to post
Nemultumiri in paradis ? Noi tensiuni ?

Share this post


Link to post

Inceputul Sfarsitului?

Share this post


Link to post

E, sperau si ei saracii ca le mai vine randu si la altii la masa, dar cine-i da la o parte pe Basexu si Poc ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Poporul roman nu ramane indiferent la suferintele ultimei victime a dictatorului, a... acestui vaduva neagra a politicii romanesti care trage sfori si se foloseste de toata lumea pentru a isi satisface nevoile si interesele malefice, ale lui si ale sinistrei lui blonde. Huuuuo!

 

http://www.facebook.com/pages/Dan-Diaconescu/93885372841?v=wall&ref=search

  • Like 1

Share this post


Link to post

Senzational

Share this post


Link to post

Desi nu-l am la inima deloc, inclin sa-i dau dreptate lui basexu cind ii intreba pe oameni ieri de ce si-au reconstruit casele in acelasi loc unde au mai fost inundati.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Asta da e ok, erau unii la a 3 a experienta de genul...

A dat-o rasol cu asigurarea locuintei...chiar daca ar fi vrut nimeni nu-i asigura...

Oricum toate comentariile pe TV sint majoritar imbecile...si pro si contra...

De ce nu a iesit, de ce a iesit , de ce se leaga de presa etc...

Share this post


Link to post

asigurarea locuintei...chiar daca ar fi vrut nimeni nu-i asigura...

Da, e mult mai complexă treaba.. dar totuşi "judecând" extrem de superficial: nu-i asigura nimeni, aveau de ales (şi, dacă nu lor măcar aleşilor lor trebuia să le dea de gândit motivul refuzului asigurării): fie îşi (re)construiau pe banii lor şi am dubii că puneau casa fix în acelaşi loc, fie se mutau "pe deal".

Share this post


Link to post

Am inteles ca prostia a fost si de partea autoritatilor. Au reconstruit casele unora pe acelasi loc...

Taranu' ce sa zica: "pai daca astia au construit tot acolo ...."

Aia cu "sa le dea de gindit" ...hmmm...esti optimist...daca te-a luat "valu'" de 2 ori nu da de gindit ca e de porc sa mai fac casa tot acolo?

Poate se bazau pe digul care nu l-au facut autoritatile? Sau l-au facut de mintuiala? Parerile sint impartite :) ) ..eti banu' nu e banu'...

Share this post


Link to post

Normal că a fost şi este împărţită atât vina cât şi idioţenia.

M-aş abţine să cataloghez în vreun fel bătrânicile sau persoanele în vârstă, în general, care la fiecare inundaţie dau "declaraţii" cu lacrimi în ochi.. Asta e, nu poţi emite pretenţii de la astfel de persoane, la fel cum nu le poţi cere să aibă o viziune corectă asupra situaţiei şi viitorului lor fix în acelaşi loc din care, în trecut, le-au fost "măturate" casele.

DAR.. celor care au "dat verde" folosirii respectivelor materiale destinate reconstruirii fix pe aceleaşi locuri, celor care au semnat că e ok ca respectivele persoane să-şi ridice casele acolo (cred că, măcar o parte, au (şi)autorizaţii de construcţie), celor care au dezvoltat o strategie de dezvoltare a respectivelor comunităţi în zone inundabile, celor care au zis că amenajarea şi gospodărirea apelor sau regularizările cursurilor râurilor sunt "frecţie" întrucât la noi natura e domesticită.. tirroquette.gif

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

De la persoanele care sint "trecute" nu poti cere nimic...sint neajutorate majoritatea...dar de la cei sub 50ani deja cred ca se poate cere ...

Nu-i buna varianta ta... scapa prea repede...doar daca tragi la genunchi :)

Si lista ta trebuie imbunatatita...e cam "subtire" :) )

Share this post


Link to post

Foarte, foarte tare ! Dupa luni de scandaluri pe tema asta, dupa ce presa a scos la iveala o gramada de cazuri de risipa de bani la nivelul Guvernului ... surpriza !!! Presedintele a remarcat si el ca, la multe ministere, cheltuielile au crescut si continua sa creasca ! Cum era aia ? Huuuoo presa !

Share this post


Link to post

Asta e din categoria "politistul bun si ala rau"...

O sa ramina la nivel declarativ totul...

Share this post


Link to post

A fost gasit motivul de a se dezice de propriile actiuni cand a vazut ca acestea dau gres.Acarul Paun!

Share this post


Link to post

Vanghelie folosește Facebook în English (UK), aflăm de pe contul primarului sectorului 5. Printre prieteni, Adrian Năstase, Nicolae Bănicioiu, Ecaterina Andronescu, Mugurel Surupăceanu, Rovana Plumb, Doru Ioan Tărăcilă sau Titus Corlăţean. Pe lângă Facebook, Marian Vanghelie îşi va crea un cont şi pe reţeaua Twitter.

[..]

Voi avea blog, conturi pe Facebook şi pe Twitter, îmi voi schimba culoarea părului, de toate. Voi fi schimbat total, ne-a declarat Marian Vanghelie. El a plusat şi ne-a spus că ţine o cură de slăbire pentru a arăta mai bine.

[...]

O altă surpriză pregătită de echipa care lucrează la imaginea preşedintelui pesediştilor din Capitală este maşina cu care se deplasează. Dacă în prezent Marian Vanghelie poate fi văzut coborând dintr-un Mercedes S500 negru - B-98-DMV, cu o valoare de piaţă de aproximativ 100.000 de euro, noul autoturism al vicepreşedintelui PSD va fi o Dacie Duster. Mi-am cumpărat o Dacie Duster, de culoare maro. O ştiţi, este cea din reclamă. Din păcate nu am putut-o lua ca preşedintele Băsescu 4x4 pentru că nu mai aveau pe stoc. I-au dat-o doar lui de pe linia de producţie. A mea este 4x2, nu am tracţiune integrală. Am dat pe ea 12.000 de euro. Mă voi plimba cu ea prin Bucureşti, ne-a dezvăluit Marian Vanghelie. El a spus că va renunţa şi la colecţia de ceasuri, dar şi la cravate pentru a fi cât mai aproape de oameni.

 

Vanghelie rebranduit

 

CATA IPOCRIZIE !

 

Share this post


Link to post

Dl ministru de finante doreste si anunta cu surle si trambite ceea ce asteptam cu totii cu nerabdare: renuntarea la cota unica si trecerea la impozitarea progresiva.

Share this post


Link to post

40 de comentarii pe hotnews in 2 ore la subiectu' asta. Ce sa zic, au dus datul cu stangu'n dreptu' la rang de arta. Pacat ca lumea-i buna de actiuni doar pe online.

Share this post


Link to post

Nu e prima data cand se trezeste Vladescu vorbind asa. Asta e visul lui de, poate, un an de zile.

Share this post


Link to post

In doar 2 ani, cat a fost jucator, baselu reuseste sa aduca RO la nivelul de pe vremea lui adelu, mai e nevoie de impozitul progresiv pe venitul global pentru a realiza perfecta suprapunere. Ma bucur nespus ca va reusi sa-si 'multumeasca' sustinatorii intr-un timp atat de scurt (200 de zile), singurul presedinte care a facut exact ce a promis. Merita o statuje la care toti prostii sa-i dea muje.

Share this post


Link to post

offtopic.gif

Merita o statuje la care toti prostii sa-i dea muje.

 

Doar daca va fi inclazita. Daca va fi rece...cica dauneaza la rinichi. greenguy.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...