Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Boc a refuzat salvarea economiei ca să nu dea satisfacţie PSD

Ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu, a propus introducerea impozitului diferenţiat pe venit şi reducerea impozitului pe profit la 10%, pentru salvarea economiei. Nu ar mai fi fost nevoie nici de reducerea salariilor cu 25%, nici de creşterea TVA. Emil Boc a refuzat pe motiv că această măsură vine din partea PSD.

Sursa:http://www.jurnalul.ro/

Share this post


Link to post

Poti sa demonstrezi cumva ca standardele de cost au fost introduse deja ?! Eu, dimpotriva, am auzit ca vor fi, candva, undeva, introduse, dar la tine toate s-au intamplat deja.

 

Poti sa cauti, de exemplu, HG 23/2010. Greu cu gugle asta.

 

Uite, iti dau si link, sa nu zici ca sunt naspa.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Introducerea impozitului diferenţiat pe venit este o masura tipic comunista, care cauta sa aplatizeze veniturile din salarii; de ce sa-mi ia mie impozit 40% si unuia cu salariu de 1000 ron 10%? Asa prefer sa ma plafonez la un job de 2-3000 ron si sa-mi mai iau ca acu' 10 ani inca 3-4 part-time-uri platite la negru din care sa-mi mai scot inca un salariu...

Share this post


Link to post

Ssssst, nu vezi ca Jurnalul National zice ca aia era sigur-sigur salvarea economiei?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu ii raspundeam lui Alezz, de aia "vorbeam" tare! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Un exemplu prost ales. 2000-2004 au fost ani cu "crestere" mare...Si urmatorii 2004-2008 la fel...

Cresterea economica depinde de politica guvernului, nu de calendar. baselu n-are crestere pentru ca aplica metode anti-economice, iar criza politica face cel mai rau la increderea investitorilor.

Share this post


Link to post

Poti sa cauti, de exemplu, HG 23/2010. Greu cu gugle asta.

 

Uite, iti dau si link, sa nu zici ca sunt naspa.

La mine o fi greu cu gugle, dar la tine e greu din principiu, vad ... HG-ul ala vad ca e cu niste standarde de cost pentru servicii sociale. Asta imi arati tu mie ?! Asta ai priceput tu ca este problema cand se discuta despre cheltuielile exagerate ale guvvernului ?! Asa ai priceput tu ca se plange lumea de cati bani sunt alocati copiilor cu dizabilitati ?! Eu spuneam ca nu sunt introduse standarde de cost pentru investitiile cu asfalt, borduri si sali de sport si tu-mi arati HG-ul cu standarde de cost pentru copii ... Jenant argument. In legatura cu linkul ala, ceva caracteristic tie, din pacate.

 

Antena3 anunta acum ca bugetul de cheltuieli aferent desfasurarii activitatii Ministerului Economiei este anul asta cu 180% mai mare decat anul trecut. Dar probabil mint.

Edited by smailmiami
  • Like 1

Share this post


Link to post

La mine o fi greu cu gugle, dar la tine e greu din principiu, vad ... HG-ul ala vad ca e cu niste standarde de cost pentru servicii sociale. Asta imi arati tu mie ?! Asta ai priceput tu ca este problema cand se discuta despre cheltuielile exagerate ale guvvernului ?! Asa ai priceput tu ca se plange lumea de cati bani sunt alocati copiilor cu dizabilitati ?! Eu spuneam ca nu sunt introduse standarde de cost pentru investitiile cu asfalt, borduri si sali de sport si tu-mi arati HG-ul cu standarde de cost pentru copii ... Jenant argument. In legatura cu linkul ala, ceva caracteristic tie, din pacate.

 

 

 

Nu, linkul ala ducea inspre ceva caracteristic tie.

 

 

Cat despre standarde de cost pentru constructii, asta tine de inginerie. Nu poti compara direct costul a doua cladiri sau poduri decat la televizor. Daca atat nu poti intelege, ma gandesc ca ti-am dat un link corect. "Bugete" e cuvantul cheie aici. Iti recomand in continuare linkul de mai sus. Acolo vei gasi un alt fin observator al problemelor socio-economice ca si tine.

 

Altfel, consider ca informarea din sursa Antena 3 este obiectiva si echilibrata. Ei niciodata nu au dat jumatati de adevaruri. Ei si Petrica.

  • Like 4

Share this post


Link to post

Modificarea peste noapte a codului fiscal este ilegala, scrie mare in lege. Dar cand a respectat legea baselu, poate cand si-a atribuit casa din mihaileanu ...

Share this post


Link to post

Nu, linkul ala ducea inspre ceva caracteristic tie.

Ce stii tu despre mine concret astfel incat sa iti permiti sa emiti plin tupeu axiome despre mine ? Eu vorbeam despre ce face si ce nu face actualul guvern, la obiectul topicuuli si tu imi spui mie ce si cum sunt sau nu sunt eu ?! Sa-ti fie rusine !

  • Like 2

Share this post


Link to post

Aceleasi chestii pe care le stii si tu despre mine. Stiu cand este "ceva specific tie", "din pacate".

  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu nu stiu nimic despre tine, nici macar numele tau mic, si chiar nu ma intereseaza. Tu poate ai impresia ca stii despre mine, dar concret, mira-m-as. Iar linkuri pe care sa le pun si unde ideea ar fi misto de tine, mai mult sau mai putin evident pot si eu sa pun, dar nu vreau sa ma injosesc. Asa ca, repet, abtine-te tu sa mai prezinti deductii proprii despre ce, cum si cat ma duce pe mine capu'. Daca vrei, comenteaza ce zic cu argumente, scuteste-ma de linkuri "caracteristice" mie, te rog frumos.

Edited by smailmiami
  • Like 3

Share this post


Link to post

Iar linkuri pe care sa le pun si unde ideea ar fi misto de tine, mai mult sau mai putin evident pot si eu sa pun, dar nu vreau sa ma injosesc

 

Bă, e cam tarziu pentru asta. Și oricum, nimeni nu o sa te desconsidere mai mult decat pana acum, așa ca esti invitatul meu sa o faci.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Nu vorbim de invatamant, ca stiu ca nu poti fi obiectiv! :) )

Stii prea bine ca esti departe de adevar cu afirmatia asta ;)

 

Pentru ca e politician si daca explica cum bugetele de investitii ...

Mda, e politician. Adica are dreptul sa intoarca spatele atunci cind i se pun intrebari legate de decizii sensibile. Sau sa dea raspunsuri la misto: "Dvs. intrebati ce vreti eu raspund ce cred de cuviinta" . Sau "O sa aflati dupa...". Zmeule, daca tu esti multumit de un astfel de comportament, evident in calitate de om care il plateste pe Prim Ministrul Romaniei, ei bine ... eu nu sint ! Erai foarte sensibil la ideea ca iti scade leafa cind asta insemna ca pensiile vor ramine nemodificate. Cum de nu esti la fel de sensibil la scaderea lefii cind asta inseamna sustinerea unor decizii aberante ale Guvernului. Ce motive ai putea avea sa mergi cu ochii inchisi pe mina acestor oameni ?

 

 

Introducerea impozitului diferenţiat pe venit este o masura tipic comunista ...

Personal nu sint de acord cu o astfel de masura. Totusi, nu ma pot abtine in a te intreba cite tari europene practica un astfel de sistem. Adauga SUA si raspunde-mi te rog la intreabrea: "acuzi de comunism toate aceste tari?" Chiar sa fie toate tarile care practica acest sistem comuniste si singura tara capitalista din Europa sa fie Romania ?

Share this post


Link to post

Comparam inutil, in tari dezvoltate iti permiti sa ai cota diferentiata. La noi sau in alte tari de nivelul nostru e o greseala si o propaganda insusita de stanga. Probabil de aici a spus ca e masura comunista.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salariile majoritatii de aici sunt sub nivelul venitului minim garantat de acolo. Daca vrei sa-i impozitezi diferentiat saracii, inseamna sa nu traiesti din salariu.

  • Like 2

Share this post


Link to post

@tolin: Daca ai salariu peste 2500 de RON sugi sangele poporului si meriti sa fii impozitat.

Edited by andreib
Eu zic sa va pastrati apelativele pt politicieni...
  • Like 2

Share this post


Link to post

E o masura care sa acopere ani de zile de iresponsabilitate si 1.5 ani de incompetenta si prostie. Nu va avea nici pe departe rezultatele scontate si nu face decat sa mai amane masura ce trebuia luata acum 1,5 ani: reducerea drastica a numarului de FUNCTIONARI si a RISIPEI din sistemul bugetar.

 

Au iesit ca papagalii pe sticla si s-au laudat masuri inexistente, contrazise de cifre si statistici.

Share this post


Link to post

Traim intr-un comunism curat in care 3 milioane de salariati si 1 milion de pensionari cedeaza 16% din venituri si 18 milioane cotizeaza cu 24% din tot ce cumpara pentru a mentine niste servicii ale statului de care au nevoie doar unii si aceia, poate, o singura data in viata. Externalizarea lor este solutia statului modern si suportarea costurilor de catre cei care le solicita. Asta ar insemna o regandire totala, greu de inteles pentru niste oameni formati la scoala datului din gura.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Cresterea economica depinde de politica guvernului, nu de calendar. baselu n-are crestere pentru ca aplica metode anti-economice, iar criza politica face cel mai rau la increderea investitorilor.

Corect ceea ce spui...astia sint si "prosti" au parte si de o conjunctura negativa...Aia erau numai "prosti"...si le cadea si para la vremea respectiva...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Care conjuctura ? Exporturile au crescut fata de anul trecut si veniturile din TVA au scazut !

Share this post


Link to post

Eu ma refer la perioada pina in 2007-2008...Ca exemplu si in firma unde luucrez se cunoaste o revigorare fata de anul trecut, dar comparativ cu 2007 sf. 2008 e departe rau...ca volum la o evaluare in 2 sec., sintem la 2.5 din 4...la eficienta stam ceva mai bine dar paralela cu statul/guvernul nu se pune :) )

Share this post


Link to post

Cum poate sa mearga economia cand de 18 luni este nesiguranta, cand guvernantii vorbesc doar despre criza, cand se conduce prin OUG, cand se resping 6 dintre ele pe ratiuni anti-constitutionale, cand statul este in permanent conflict cu ai sai contribuabili ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...