Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Despre bok vorbesc doua cifre: -3% la venituri si +6% la cheltuieli. Criza din RO a devenit identificabila: criza de competenta.

Share this post


Link to post

rm.popa, un grafic d-ala as putea sa-ti fac si eu in vreo 5 minute daca asta te face fericit. Totusi, eu as zice sa scoti capul pe fereastra si sa te uiti afara.

Share this post


Link to post

Graficul ăla are la bază nişte cifre, care sunt postate pe blogul omului care a încărcat acolo graficul.

Faptul că îl faci abia în 5 minute nu mă face fericit. Dacă reuşeşti sub 30 de secunde mai discutăm.

Capul pe fereastră nu-l scot, că am vedere într-un parc şi în Bucureşti parcurile sunt naşpa, arată ca pe câmp.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Aha, deci ala are si blog ... Pai rectific atunci, un blog d-ala si un grafic le-as putea face in 10 minute.

Share this post


Link to post

Asa zicea si idolul Mircea Badea si si-a luat telespectatorii si si-a mutat pe internet.

Share this post


Link to post

Super stire. Aproape ca eclipseaza iminentele majorari de TVA si impozit ...

 

Daca nu am mai fi avut "savanta de renume mondial" si "luptator pentru democratie si drepturile omului" medaliati si super-decorati (desigur, cu retragerea distinctiilor pe 23 Decembrie 1989 !) as fi mindru ca prim ministrul Romaniei se bucura de o asa atentie ...

Share this post


Link to post

Geoneii, hai, băgaţi!

Spuneţi-ne ce bine ne-ar fi fost cu Moş Crăciun de la Sibiu şi ce nenorocit e Băsescu că se ia de pensionari şi de şomeri. > :)

Share this post


Link to post

Vrei sa ne bucuram ca-ti scade salariul cu -25% cand ai rate ? Pe mine nu ma bucura asta. Eu te-am avertizat (mai bine la castig cu un prost, decat la pierdere cu un destept), tu ai ales.

Share this post


Link to post

Depinde de fiecare cât de adânc l-a dus capul să se bage la rate. Nu pot să zic că-mi va fi bine, dar nici că o să fac foamea ca să plătesc rate.

Singura mea nelămurire în "avertismentul" tău e de unde ştiu eu că cu prost(ănac)ul mergeam la câştig?? Şi, mai ales, al cui câştig?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai, ala daca fura prin SMS (cum zic procurorii lui baselu), stiai unde gasesti banii, la Margareta. Flota mai stii unde e ?

Share this post


Link to post

Dar flota de tiruri a statului unde e? Dar taxiurile statului unde sunt?

Share this post


Link to post

Intreaba-l pe cel mai des ministru al transporturilor.

Share this post


Link to post

Lasati contrele d-aiurea, realitatea este ca o majorare a cotei unice sau renuntarea la aceasta plus o majorare a TVA-ului ar fi fost catastrofala pentru multe intreprinderi din sectorul privat. In special in cele cu specific productiv in ultimii ani au fost facute investitii majore pentru alinierea la normele UE, iar in aceasta perioada se zbat sa plateasca rate, amortismente, taxe si impozite. Reducerea aparatului bugetar trebuia facuta mai demult si facuta drastic. Ma gandesc ca era chiar bine sa se reduca salariile bugetarilor in urma cu un an cu 25%, coroborat cu o grila de salarizare clara cu un maxim egal cu dublul mediei pe economie (arhisuficient pentru cum se munceste in unele sectoare bugetare) si un minim egal cu salariul minim pe economie. Astfel o parte din bugetari ar fi plecat de buna voie.

Share this post


Link to post

Asta spune si my bro, care are doua slujbe una la stat si una la privat. Dar nimeni nu stia acum un an ca va fi asa groasa si asa lunga.

E prima data in istorie cand suntem intr-o criza globala.

Share this post


Link to post

De ce n-a facut cu 1 Ian 2009 ?

Share this post


Link to post

Cum de ce? Politica... Adica interese in mentinerea unui echilibru social, alegeri etc. A spus-o si Baselu azi, chiar daca doar pentru unii ca ar fi cazul ca in aparatul de stat sa se mentina doar personalul necesar si strict pe criterii de competenta nu de clientela politica. Asta o vedem in jurul nostru fiecare: se schimba primarul in cea mai mica comuna, automat se schimba toti oamenii cheie din primaria respectiva... Eh, eu p-astia cheie i-as trimite la plimbare.

 

Ca sa nu mai vorbim de grevele unor sindicate aservite politic...

Share this post


Link to post

Pai, el a declarat demult ca nu mai are interes politic, ca acesta ar fi avantajul cu el !

Sa fi mintit ? Mi-e greu sa cred. =))

 

Astept un deja vu: scena balconului, cand va va promite 100 de lei la salar.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

A spus-o si Baselu azi

Tu chiar mai ai un gram de incredere in ce spune cretinu' ala ?!

  • Like 2

Share this post


Link to post

:) ) Ai fi preferat 25% inpozit pe venit si 22%TVA? Pe bune, pentru voi chiar mai conteaza cine e la putere? Nu puteti avea coeziune deloc? Ai fi preferat gunoi ascuns sub pres si inflatie galopanta pentru sustinerea unui sistem de pensii falimentar si a unui aparat bugetar imens (ia uita-te sa vezi cand a crescut aparatul bugetar)? Problema sistemului de pensii este una la nivel european, criza economica este la nivel mondial. Nu puteti lasa deoparte ura fata de cineva?

Maetre, scena cu balconul n-o s-o mai vezi vreodata, cei ce au regizat-o nu mai au niciun interes acum ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mircea tu vorbesti probabil din pozitia unui salariat asigurat.Gandeste-te putin si vei intelege ca nu poti compara un salariu de 1000 de ron cu unul de 6000 ron.Cel din urma chiar daca va avea mai putin cu 25%, va avea din ce sa traiasca fara probleme.Primul nu va avea cu ce...O pensie de 300 ron, din care mai scazi 15%...Oare poti trai cu 255 ron?Nu vreau sa pic iarasi in postura expertului in toate, dar cred ca mai viabil era un program de stimulare a consumului si nu de sugrumare al acesteia.Practic aceste decizii se vor resimti si in sectorul privat...Cand nu exista putere de cumparare, omul cel mai probabil se rezuma la subzistenta, ca prima prioritate.Restul ramanand pe locul 2...Cred ca ar fi fost mai ok sa se fi aliniat si demnitarii la nivelul salariului mediu, astfel ar fi fost o solidaritate.

  • Like 1

Share this post


Link to post

@mircea: Pai da, ca au vandut tot la kazahstanezi.

 

@toti: Saaaaau... puteti sa va uitati la cat s-a facut TVA-ul in Ungaria. O fi bine, o fi rau?

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Deci... cei cu spirit antreprenorial: investiţi în buticuri cu haleală, farmacii şi pompe funebre. Că pe la astea nu prea va scădea consumul.

Share this post


Link to post
@toti: Saaaaau... puteti sa va uitati la cat s-a facut TVA-ul in Ungaria. O fi bine, o fi rau?

Nu credeam ca o sa citesc asta de la tine, eram sigur ca te-ai prins ca este urmatoarea masura, pe 2011, din partea celui mai talentat negociator cu FMI. Din ce crezi ca se platesc ambitiile nebunilor ? Eu as fi propus un TVA diferentiat, dupa vot, poate asa se responsabilizeaza erectoratul.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Geoneii, hai, băgaţi!

Spuneţi-ne ce bine ne-ar fi fost cu Moş Crăciun de la Sibiu şi ce nenorocit e Băsescu că se ia de pensionari şi de şomeri. > :)

In momentul in care o sa intelegi (si nu e vorba doar de tine) ca nu toti cei care il injura pe Boc si pe Basescu sint automat sustinatori ai PSDului, e posibil ca lucrurile sa inceapa sa se deruleze in mod constructiv. Spre deosebire de tine (dar si de altii) eu nu pot avea orgasm cind vad PSD-ul distrus, daca asta inseamna o economie pe butuci si un nivel de trai comparabil cu al celor din Zimbabwe. Mi se rupe de PSD, nu ma intereseaza ce se intimpla cu PSD, PRM sau orice alt partid cita vreme omului de rind ii merge rau. Si ii merge rau pentru ca luminatele capete din Guvern au fost mai preocupate de a-si rezolva situatii punctuale si de vendete politice. Ca o sa-i coste chestia asta, e problema lor ! Nu sint masochist din fire, deci ... se cam inchide discutia aici.

 

Intimplator sau nu, eu unul sint de acord cu scaderea pensiilor si a lefurilor bugetarilor. Ca sa fie clar, sint si eu bugetar ! Problema o vad in lipsa de viziune si de determinare a Guvernului. Cu alte cuvinte, platim acum un an care a trecut degeaba. Platim acum o lipsa de viziune si de curaj. Scaderea lefurilor si a pensiilor va duce, probabil, la o scadere a inflatiei insa si la o scadere a consumului. Din acest motiv, eu unul as fi mers pe 2 fronturi: 1. scaderea pensiilor si a lefurilor bugetarilor cu un 15%-20% si 2. o usoara crestere a TVA (1-2%, nu mai mult). Cei care aveti pregatire economica, puteti sa va explicati cele ce le-am spus.

 

Ma gandesc ca era chiar bine sa se reduca salariile bugetarilor in urma cu un an cu 25%, coroborat cu o grila de salarizare clara cu un maxim egal cu dublul mediei pe economie (arhisuficient pentru cum se munceste in unele sectoare bugetare)

Total de acord cu luarea de masuri in urma cu un an si cu un maxim bine stabilit desi e discutabil cuantumul acestuia. Ar putea sa existe voci care sa sustina ca un procuror sau un judecator nu ar fi tocmai OK cu un salariu de 700E

 

Nu vreau sa pic iarasi in postura expertului in toate, dar cred ca mai viabil era un program de stimulare a consumului si nu de sugrumare al acesteia.

Nu pici in postura expertului, e o chestie pe care ar putea sa o identifice si sa o comenteze si un elev de liceu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mie imi plac bugetarii 'da dreapta', astia sado-maso.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...