Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Diferenta intre Ilici si base e ca primul e om ( cu pacatele lui )...

Ce om e ala care omara oameni?...(vezi 13-15 iunie 1990)

Share this post


Link to post

Nu i-a omorat el direct, doar i-a manipulat pe altii sa o faca. Asa face si acum, prin lesa care se termina in Mircea Badea. Smialmiami e cel mai bun exemplu pentru asta, astfel incat stanga si dreapta in politica nu mai au importanta, important e sa moara dusmanul de clasa (fizic - dupa modelul revolutiei comuniste) sau de ciolan (cam mic pe vreme de criza si nu ajunge la toti). Nea Nelu nu e singur in treaba asta, cum nu a fost nici atunci, el e doar cu propaganda si suportul politic.

Share this post


Link to post

Sunt "personaje" care au omorat 100 ca sa salveze 100.000... dar e alta discutie.

 

Mai rau e cand "omori" prin prostie, jepcareala si demagogie sperantele, sansele si nivelul de bunastare a urmatoarelor 2-3 generatii.

 

"The death of one man is a tragedy, the death of millions is a statistic"

 

Bilantul militarilor romani morti in Afganistan se ridica pana acum la 15.

In medie in fiecare an mor 3.000 de oameni in accidente rutiere, punctul culminant 2008...peste 10.000 de morti.

 

Cine se crede pe axa Londra - Washington (de atunci mi-a dat seama cu ce opincar ne-am procopsit) si important comandant de osti la M.Neagra ?

Ce regim a mai "reusit" sa contruiasca 42 de km de autostrada in 6 ani ?

Share this post


Link to post

Stii ca e coada pentru a ajunge sa lucrezi ca militar in Afganistan, nu?

Share this post


Link to post

Asa este nu i-a omorat el direct ( el este doar autorul moral ), insa mai tineti minte ce vehement era "bunicuta" la dorintele studentilor de a nu mai fi comunisti in structurile statului? Ce limbaj ( si nu numai ) de comunist avea. Am vazut de curand cateva inregistrari din acea perioada si paraca il vedeam pe Ceausescu explicandu-ne cat de bine se traieste la noi...

 

Stii ca e coada pentru a ajunge sa lucrezi ca militar in Afganistan, nu?

Banul e explicatia pentru cozi.

Share this post


Link to post

Nimic extraordinar ... spirala ! Toti ne-au explicat acelasi lucru. Si cei de acum procedeaza la fel. Cel mai probabil si cei ce vor veni vor proceda la fel ...

Share this post


Link to post

Stii ca e coada pentru a ajunge sa lucrezi ca militar in Afganistan, nu?

 

Un mort e un mort, nu poti sa canteresti mortii.

 

Mai rau ...statul ofera bani pentru moarte.

 

Imi apar patria in Afganistan ?

Sunt UK sau Germania ca sa-mi trag diverse de p'acolo ?

Ce castiga RO acolo ?

De ce nu au bulgarii si ungurii contingent acolo ?

 

 

... de fraieri, noi suntem smecherii

Share this post


Link to post

Adica vrei sa spui ca daca "ne-am fi tras ceva pe acolo" ca UK si Germania ar fi fost scuzabile pierderile de vieti omenesti? Sau ca una ar fi compensat alta?

 

Suntem acolo ca avem un deal si niste obligatii. A fost o mare realizare intrarea in NATO, si nu cred ca a fost careva impotriva. Avem pretentia ca suntem tara dezvoltata, europeana si euroatlantica, care ofera asistenta si securitate altora, nu doar beneficiaza de ea. Trebuie schimbata mentalitatea asta de pomanagiu... "sa ni se dea, sa ni se faca, sa ne apere americanii" fara ca noi sa nu dam nimic la schimb. Una e sa cooperezi intr-o alianta, si alta e pozitia umilitoare in care doar beneficiezi de ea.

 

Necesitatea razboiului din Afganistan nu e contestata de nimeni, nici macar de pacifistii din Europa. Parisul nu este pe axa Washington-Londra-Bucuresti, insa s-au bagat si ei in Afganistan. A nu se confunda Afganistanul cu Irakul, unde parerile sunt impartite (si dupa parerea mea nici americanii nici pacifistii n-au adus argumente valabile).

Problema e ca acolo mancam bataie (cand vb la plural prin "noi" inteleg noi astia, vestu' cel dezvoltat si democratic din care fac parte si Romania, Europa, si americanii sau chiar Australienii).

 

Intrebarea nu e ce cautam in Afganistan (sau in Europa)... intrebarea e de ce suntem atat de fraieri incat sa tragem doar ponoasele, nu si foloasele.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Adica vrei sa spui ca daca "ne-am fi tras ceva pe acolo" ca UK si Germania ar fi fost scuzabile pierderile de vieti omenesti? Sau ca una ar fi compensat alta?

 

Da, macar se moare cu folos ... se moare pentru ca noi de acasa sa benificiem indirect de anumite avanteje economice, politice ...etc

De ce si-a dat demisia presedintele Germaniei, ce porumbel a scapat ?

 

Suntem acolo ca avem un deal si niste obligatii. A fost o mare realizare intrarea in NATO, si nu cred ca a fost careva impotriva. Avem pretentia ca suntem tara dezvoltata, europeana si euroatlantica, care ofera asistenta si securitate altora, nu doar beneficiaza de ea. Trebuie schimbata mentalitatea asta de pomanagiu... "sa ni se dea, sa ni se faca, sa ne apere americanii" fara ca noi sa nu dam nimic la schimb. Una e sa cooperezi intr-o alianta, si alta e pozitia umilitoare in care doar beneficiezi de ea.

 

Bla bla bla...

Ce am intrebat mai sus ? Bulgaria si Ungaria de ce nu au trupe acolo ?

Sa te apere americanii de cine ?

 

 

 

Las ca sunt mai fraieri vecinii nostrii cu autostrazi sau care trimit la plimbare FMI cand li se scola si nu vor sa se joace de-a razboiu... pentru ca ei nu au pe cineva care se crede Napoleon.

Las ca ei tin oamenii acasa, iar cetatenii lor nu au nevoie de viza ca sa viziteze SUA. =D>

 

Parisul nu este pe axa Washington-Londra-Bucuresti, insa s-au bagat si ei in Afganistan.

 

Paris ? Eu zic sa ne comparam in discutii, cel mult cu vecinii nostrii ...

 

La masa greilor e clar cine ramane sa stinga lumina si spala vasele.

 

As vrea sa mor si eu in conditiile si pe banii Parisului... nu pentru 2000 de euro pe luna in TAB-urile fabricate in anii '70

Share this post


Link to post

Hassel, te omori degeaba sa lamuresti p-aici anumite persoane. Eu zic sa te lasi pagubas, sa-ti vezi de treaba ... Daca ei vor sa le fie frica de Iliescu doar pentru a fi impacati cu alegeri trecute si simpatii prezente, si asta sa fie singura justificare pentru dementa lui Basescu, treaba lor. N-o sa-i convingi tu de absolut nimic care sa-l prezinte pe Base intr-o lumina proasta.

Share this post


Link to post

@Hassel

Sa mori in saracie cu tot cu familia ta, taiat de un taliban caruia nu i-a placut cat de repede te inchini sau nu i-ai platit taxa de protectie ti-ar placea? Daca ai fi avut ghinionul sa te nasti pe acolo?

 

Caftul de acolo e sustinut de toata lumea "civilizata", iar timpul "tarilor nealiniate" sau a "lumii a treia" a trecut. Faptul ca s-a bagat NATO si nu ONU e un lucru bun.

Capacitatile ONU s-au vazut foarte clar in razboiul din Iugoslavia, unde castile albastre olandeze de exemplu au predat civilii bosniaci in mod organizat lui Mladic ca sa fie exterminati la Srebrenica. Acolo au murit 8000 oameni in cateva zile, pe principiul ca "nu ne bagam ca nu ne priveste" aplicat de occidentali. Daca nu erau castile albastre acolo, probabil nu ar fi reusit Mladic sa ii masacreze cu eficienta olandeza, ar fi trebui sa-i fugareasca prin toata iugoslavia. Da' asa baietii erau adunati si aliniati "sub protectia" ONU, in asa fel incat sa li se traga un glont in cap cu efort minim.

 

In Afganistan problema e faptul ca politicienii din capitale nu aloca suficiente resurse si se baga in decizii la care nu re pricep, ceea ce baga bete in roate alora care mor p-acolo in numele democratiei si ale drepturilor omului. Asta in toate razboaiele, oameni tineri mor din ordine date de basinosi batrani aflati la mii de km distanta. Sunt absolut de acord ca ala e un razboi pacatos si prost condus, insa ca daca e inutil e alta discutie.

 

 

In plus, eu nu inteleg legatura intre autostrazi si afganistan. Daca nu ne bagam in afganistan, banii de autostrazi nu se furau? Sau aveam capacitate mai mare de absorbtie a fondurilor sapard si apoi structurale? N-ar mai fi existat mafie in accesarea fondurilor europene? S-ar fi cheltuit mai eficient putinii bani pe care am fost capabili sa-i atragem? Exista vre-o lege de proportionalitate intre numarul de soldati din Afganistan si coruptia din tara care ii trimite?

Edited by mr_
  • Like 1

Share this post


Link to post

 

Corect, am googelit aiurea... intrasem undeva unde erau afisati cei cu mai mult de 1000 de militari in Afganistan.

 

In plus, eu nu inteleg legatura intre autostrazi si afganistan. Daca nu ne bagam in afganistan, banii de autostrazi nu se furau? Sau aveam capacitate mai mare de absorbtie a fondurilor sapard si apoi structurale? N-ar mai fi existat mafie in accesarea fondurilor europene? S-ar fi cheltuit mai eficient putinii bani pe care am fost capabili sa-i atragem? Exista vre-o lege de proportionalitate intre numarul de soldati din Afganistan si coruptia din tara care ii trimite?

 

Hai sa ma explic altfel ca sa ne intelegm.

Nu e vorba de cat de drept sau de legal e razboiu' din Afganistan... ci de faptul ca noi acolo prestam mai mult de cat altii, pentru fix zero barat...lucru care ne costa bani si vieti omenesti mai mult decat altii care sunt cu mult peste noi in drepturi si beneficii dar si ca putere financiara.

 

Comparativ cu Turcia, Spania, Australia... Ro are mai multi militari prezenti, tari cu care nu ne comparam la PIB, influenta si altele decat in vise.

 

Pentru cei 1750 de militari romani Ungaria si Bulgaria propun 360 si respectiv 540 de miltari.

Din cate stiu eu noi suntem cam de 2 ori Ungaria/Bulgaria atat ca populatie cat si ca teritoriu.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Security_Assistance_Force

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Coalition_casualties_in_Afghanistan

 

Si la numar de morti suntem campioni, pentru ca una e sa pazesti un aeroport, cum face Bulgaria (0 morti), alta e sa te duci in patrulare dupa talibani.

 

 

Pe de alta parte noi suntem si miezu' in Europa, suntem top contribuabili in razboaie iar tara e rupta-n cur.

Share this post


Link to post

 

Pe de alta parte noi suntem si miezu' in Europa, suntem top contribuabili in razboaie iar tara e rupta-n cur.

 

Adevarat, doar ca nu exista vreo legatura intre ele. Cu atat mai putin cauza-efect. Sunt doua chestii care trebuie discutate separat, nu amestecate.

 

LE

De fapt, ma gandesc daca nu exista totusi niste legaturi: Vanzarea Sidex, clauze secrete. Contractul cu Bechtel pentru autostrada, are clauze secrete. Sunt sigur ca si dedesubturile participarii in afganistan sunt foarte transparente.

In general, bani publici multi -> clauze secrete. O fi avand oare vre-o legatura cu bunastarea natiunii? :->

Iar chestiile astea le-au facut toate guvernele, nu doar asta actual.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Contractul cu Bechtel pentru autostrada, are clauze secrete.

Da, si basescu e ala care l-a negociat si semnat. Tot el a bagat Romania in NATO si a negociat conditiile devenirii membru NATO.

Ce sa mai... basescu e de vina si pentru alea.

 

Iar chestiile astea le-au facut toate guvernele, nu doar asta actual.

 

Clar guvernele bok 1...5.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Eu credeam ca Nastase ne-a bagat in NATO :shock:

Poate vine Geoana si ne scoate :mrgreen:

Share this post


Link to post

N-o sa-i convingi tu de absolut nimic care sa-l prezinte pe Base intr-o lumina proasta.

 

Mai degraba e invers, sunt cativa pe aci care dau vina pe Basescu pentru orice nu le convine. Exemplul cel mai bun e discutia sterila despre cum mor unii lucrand pentru stat.

Share this post


Link to post

Iarta-i ! Reprezinta o minoritate, nu trebuie sa fie bagati in seama.

Share this post


Link to post

Hai sa schimbam putin traseul discutiei.

 

Eu nu stiu inca cu cine votez la urmatoarele alegeri parlamentare... excluzand binenteles varianta baselu

 

Ceva stiu sigur, pentru capitala o sa-l votez pe Oprescu... pentru ca a fost singurul care a reusit sa ma scape de piatra cubica (patrimoniu istoric) de pe Bd-ul Aviatorilor... unde foarte multa lume si-a rupt masina, mai ales bucatica pana la rondul de la Arcul de Triumf.

Share this post


Link to post

Ii pupa tata pe amandoi ca sunt frumosi.

Te pupa tata si pe tine ca esti simpatic.

Share this post


Link to post

Se anunta o saptamana de foc pentru clica ce vremelnic isi aroga dreptul de a conduce aceasta tara.Sedere cat mai scurta. Problema grava este alta. Cine ar putea veni in loc? :-?

Share this post


Link to post

Oricare in locul lor este mai bun.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ai naibii moguli. Imposibil sa le scape ceva chiar daca e "putin" semnificativ !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...