Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Stenograma stenogramelor:

 

20,35 – Sorin Ovidiu Vântu este contactat prin intermediul telefoniei mobile.

 

Traian Băsescu: Alo?

Sorin Ovidiu Vântu: Ţi-am spus că te sun eu, tati, sînt în nişte discuţii. Cum termin, cum te sun. M-ai auzit?

 

T.B.: Da, te-am auzit. Dar sună-mă, că mă tot învîrt pe DN1. La Ciolpani şi la Puchenii Mici n-au parcare. Ce fac?

S.O.V.: Mai plimbă-te.

 

T.B.: Păi, nu mai am benzină. Cînd mi-ai trimis cisterna pe care zici că mi-ai trimis-o?

S.O.V.: Nu pe care zic. Pe care ţi-am trimis-o, bă, băiatule! Deci azi, mîine, conform calendarului, trebuie s-o ai în cont.

Zece zile, tati, aşa e circuitul.

 

T.B.: De ce simt că eşti supărat pe mine?

S.O.V.: Nu sînt supărat, bătrînelule. Sînt f... pe toate părţile. Mai ales pe partea economică. Sînt bombardat cu cerinţe de bani din toate direcţiile. Şi Direcţia Întîi, şi Direcţia a Doua – ştii doar că Securitatea lui Adrian Năstase ne urmăreşte prin parcări. Ieri m-a sunat unu’ de la Direcţia a Cincea, mă şi speriasem, da’ voia o sponsorizare. Unu’ Marian Ionescu. Apropo, tu în ce direcţie o iei, ca să ştiu?

 

T.B.: Spre Potigrafu. Vezi că e radar la Pucheni.

S.O.V.: Băi, Traiane, te-ai tîmpit? Ce-i cu tine? N-a rămas c-o iei spre Cotroceni?

 

T.B.: Poate o iau chiar spre Parchet, că Năstase vrea să-mi dezgroape dosarul „Flota“. Ce blestem pe poporul ăsta, măi, Sorine, să aleagă iar între doi comunişti! Înţelege că mi-e greu şi mie.

S.O.V.: Sînt de acord că ţi-e greu, golănaş mic, dar pînă una-alta eu te întreţin pe televizor, punct. În afară de Realitatea nu mai ştiu vreun post să te laude ca, virgulă, candidat. Punct!

 

T.B.: Eşti nervos? Şi eu pot să fiu nervos. Tu nu ştii cît de nervos pot să fiu şi eu cînd ajung la putere.

S.O.V.: Deocamdată la putere e un bandit mai mare ca tine, măi, golănaş mic!

 

T.B.: Ssst, nu-i mai pomeni numele! Dacă ne ascultă convorbirile? Dacă într-o zi ne pomenim că ies în presă nişte stenograme cu noi?

S.O.V.: Aaa, stai liniştit, bandiţelu’ lu’ Vântu, nu îndrăzneşte el aşa ceva. Bine, de ascultat poate ascultă, da’ de publicat, nici vorbă!

 

T.B.: Corect. Ori sîntem golani, ori nu mai sîntem!

S.O.V.: Da, banditu’ lu’ Vântu. Chestie de drepturile omului, golănaşule.

 

T.B.: Că veni vorba de drepturi, cu cisternele cum facem? Tot pe drepturi de autor?

S.O.V.: Da, tati, pe drepturi de autor cît mai ţine. Că după aia vine dracu’ vreun tîmpit la putere şi se trezeşte că facem evaziune. Noi facem aici muncă de creaţie, pirăţelule. Creăm un plan de modernizare a României în nouă puncte. Poate te prind că nu-l respecţi, că încep imediat un lobby pentru suspendare.

 

T.B.: Trebuie să închid, Sorine. E o maşină staţionată chiar lîngă a mea.

S.O.V.: Da’ unde eşti?

 

T.B.: În parcare la Tîncăbeşti.

S.O.V.: Cum, şi tu?

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Poate-si iau baietii simpatici ramasi la Catavencu papara de la Vantu, cum au patit si altii care nu au servit cauza, macar pentru ultima fraza, macar dupa ce ii spunea lui Doru Buscu :)

 

"S. O. VÎNTU: -Bun, şi Doru, încă o chestiune, tati : să nu avem discuţii : Academia Caţavencu a devenit din momentul preluării mele, eu am lăsat-o liniştit în pace, să o las să-mi calce chiar propriile mele interese, dar in momentul în care a trecut pe finanţarea mea, Academia Caţavencu este o organizaţie patronală. Ea trebuie să răspundă intereselor patronatului. Intereselor de business ale patronatului. Acest lucru trebuie vorbit cu oamenii. Răbdare! E momentul delicat chiar în acest moment : vreau să-mi angajez o trupă de copii de 19, 20, 21 de ani, care să nu aibă niciun fel de prejudecată sau rahat la creier, oameni care înţeleg exact ce timpuri străbatem.

 

D. BUŞCU: - Ăştia se formează în ani, Sorin.

 

S. O. VÎNTU:: -Da, se formează în ani, sunt de acord cu tine, dar eu nu mai concep niciun fel de dizident în Academia Caţavencu. Academia Caţavencu, ca orice instituţie de presă din trustul meu, răspunde intereselor patronatului. Punct! De data asta am vorbit cu Sergiu, va veni, vom discuta pe faţă cu toţi oamenii. Cui îi place rămâne, cui nu-i place pleacă. S-a terminat cu glumele de genul independenţă editorială, să îmi pot face eu şmenurile."

 

http://www.gandul.info/news/stenograma-vi-sov-catre-doru-buscu-academia-catavencu-trebuie-sa-raspunda-intereselor-lui-sorin-ovidiu-vintu-punct-7490789

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce trebuie sa retina romanticii care mai cred (in mos gerila) ca media este un drept al capului de locuitor ce trebuie sa-l primeasca gratuit pe orice canal se gaseste aici:

 

D. BUŞCU: Vrei să te încadrezi în statura de mogul, în definiţia de mogul.

 

S. O. VÎNTU: Nu, mamă, nu, mă, Doruleţ ! Dar cum să lucreze salariaţii, cărora le dau să mănânce, împotriva intereselor mele ? Asta-i noaptea minţii ! Pe banii mei ! Asta este noaptea minţii !

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce masina automata de vot are pdl. Oare cei care au votat cu ei,capsunari, vad ce se intampla in tara asta?

Habar n-au ce fac. Inclusiv ministri.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Lasa bre, poa' sa faca Base&Co orice, cica important e ca n-a venit Iliescu la putere ...

 

P.S: Tu chiar mai crezi la ora actuala ca cei de afara au votat cu ei ?!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Asta a ramas versiunea oficiala.

Share this post


Link to post

Iar versiunea neoficiala oficiala a unora este ca sunt doua categorii de romani "de afara" si "de interior".

Share this post


Link to post

La naiba, unii chiar mai cred in Mos Gerila :D

 

Astfel de discuții sunt valabile și în alte state nu numai în RO asa ca nu trebuie sa se mire nimeni, scopul scuza mijloacele iar SOV a fost un mijloc, a fost bun, acum este uzat și tehnic și moral .

 

Sunt curios când o sa ajungă Felix pe la DNA .

Share this post


Link to post

Cuvinte cheie : F16, Afganistan, Irak ... si ce nu se stie

 

"Silviu Crăescu chiar explică ce fel de "informaţii" aflase din discuţiile ambasadorului Mark Gitenstein, informaţii considerate a fi date cu caracter secret.

"Numai onoarea şi loialitatea faţă de angajator m-au împiedicat să mă implic în campania prezidenţială din 2009, deoarece ştiu şi am văzut multe. Din discuţiile private şi personale ale ambasadorului SUA la care am asistat, oricine putea face o sinteză şi credeţi-mă că ar fi strâns suficiente date şi informaţii de top privind implicarea conducerii actuale (democrată) din SUA în favoarea numai unui singur candidat."

 

http://www.jurnalul.ro/stire-special/daca-avea-informatii-din-ambasada-sua-geoana-ajungea-presedinte-556749.html

Share this post


Link to post

Daca a aparut articol in "The Economist" e jale, rad si somalezii de noi... vai de capu lor de terminati pe viata.

Share this post


Link to post

http://www.ziare.com...romania-1050627

 

Astia sunt prosti, nu stiu ca Basescu a condamnat comunismul si ne-a scapat chiar de Iliescu ?! Se ia de niste detalii, a dracu lume ...

 

Nu, dar nu au intrebat pe forumuri si la televizor de Basescu, ca ar fi aflat deja ca el e vinovat de Parlament.

Share this post


Link to post

Adica golanasul cel mic a evitat elegant vreme de 5 ani, cat vrea sa se judece cu statul flasc, neintarit, blocajul impus de catre ANAF. Deci, inca o muje data micutului dictator si slujilor sale.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Nu, dar nu au intrebat pe forumuri si la televizor de Basescu, ca ar fi aflat deja ca el e vinovat de Parlament.

Mda, Basescu nici n-are vreo treaba cu PDL-ul, asa e ...

Share this post


Link to post

Ce sanse ii dati motiunii?

Share this post


Link to post

Daca nu voteaza pdl, udmr si unpr, nicio sansa. Cine sa greseasca ?

Share this post


Link to post

Ce sanse ii dati motiunii?

Zero, tot din motivul expus de Tolin.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eh, acum nu aud laudatorii basescianismului sa strige ca nu-i democratie in parlament, ca votul este individual, o optiune de constinta. Parlamentarii partidelor din "arcul guvernamental" nu sunt lasati sa voteze, sa nu cumva sa puna bila alba in urna alba si cea neagra in urna neagra, cum au fost obisnuiti.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sa traduc postul de mai sus: "cat e base la putere, nici in pusca nu ne doare, lingem toata inghetata, cu botul la veverita".

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Punctul 2 este gresit, Ghita preia executivul, nu inlatura patronul. Executivul pune in fapt deciziile AGA. Contractul de management nu-i locatie de gestiune, nici inchiriere. Daca base da in RTV, de acum da in psd ("dai in mine, dai in tine, dai in fabrici si uzine"), deci, problema s-a politizat, a disparut mogulul. SOV si-a demonstrat inca o data geniul, daca mai era nevoie: l-a lasat pe marinel fara obiectul muncii lui de 16h per zi.

 

Baselu a ajuns ca Razvan Lucescu, dupa fiecare meci striga fericit: am infrant !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Decizia AGA pe care o pune in practica Ghita este ca el va managiui firma timp de tzaspe ani. Atat. Patronul are putere in firma cand are drept de semnatura. Iar, atat timp cat managerul baga si o galagie de bani, chiar si puterea financiara a patronului, asa cum s-a exprimat ea pana acum in deciziile postului, este insignifianta.

 

Altfel, sa conduci o firma prin AGA e ca si cum ai guverna tara cu Parlamentul.

Share this post


Link to post

Eu vad ca se intareste caracterul anti-basescian (filosofie de carciuma de port) al postului. Stenogramele ti-au dezvaluit cum lucraza Vintu, direct cu realizatorii emisiunilor. "E noaptea mintii" sa-ti inchipui ca acestia vor face altceva, altfel se duc la slujba la Nutzi, laB1tv.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...