Jump to content
Sign in to follow this  
Gerula

Repartitoare De Costuri

Recommended Posts

Exemplul meu:

 

1. Apartament 3 camere spre nord-est (mai mult nord), neizolat, ferestre varză (şuiera vântul), calorifere vechi de fontă. Bloc din 84. În iarna 2004 - 2005 (atunci l-am luat) căldura mă costa 1 - 1,5 mil pe lună. Temp în casă în jur de 20 - 21,5C iarna.

 

2. Acelaşi ap. ferestre termopan de calitate, izolaţia vată minerală o cameră pe colţ, calorifere V&N foarte bune, repartitoare. Robineţii aproape închişi (manuali), caloriferele calde (nu fierbinţi) temperatura în casă 21 - 22C iarna. În iarna 2005-2006 căldura m-a costat 2,5 - 3,5 mil pe lună.

 

Vreau să vă zic că plăteam cel mai mult din bloc. Mai e unul cu 4 camere care plătea cât mine. Aşa că atenţie mare cu repartitoarele pentru că nu măsoară căldura consumată - nu sunt gigacalorimetre. Ajută doar la repartiţia căldurii consumate la nivelul blocului.

- contează să meargă bine gigacalorimetrul de la subsol

- să fie echilibrată instalaţia (astă iarnă era o presiune aşa de mare că şuierau ţevile)

- să fie repartizat corect

- oamenii să raporteze corect indexul

- să nu fie corpuri de încălzire fără repartitoare pe ele

- să fie stabilit corect coeficientul caloriferului

 

Exemplu de viciu de repartizare.

 

1.

În luna ianuarie când se consumă foarte mult să zicem eu raportez 100 unităţi consumate deşi am consumat 500. Factura pe bloc vine maximă iar eu primesc o cotă proporţională cu cele 100 de unităţi.

 

În luna martie se consumă mut mai puţin factura pe bloc vine minimă iar eu raportez 500 unităţi consumate deşi am consumat 100. Vă daţi seama că, per ansamblu eu am ieşit cu un cost mediu pe unitate consumată mai mic semnificativ decât dacă raportam corect. La verificarea anuală a indecşilor nu va fi nici o problemă pentru că nu se poate detecta raportarea frauduloasă (totalul raportat este egal cu totalul de pe repartitoare).

2.

Mă duc la firma care face calculele, dau 1 mil lei şpagă şi-mi trece alţi coeficienţi ai caloriferelelor. Cine va verifica? Ei calculează puterea termică după mărime şi tip calorifer dar un calorifer de aceleşi fel şi de aceeaşi mărime turcesc no name nu are aceeaşi putere ca unul de firmă. Vă spun din proprie experienţă.

Share this post


Link to post

Uite cum s-a rezolvat viciul de repartizare la mine in bloc:

 

S-a ales o solutie cu repartitoare remote. Undeva pe scara se afla o centrala (sau se plimba unul o data pe luna pe scara nu am inteles exact) care citeste de la distanta ce inregistreaza repartitoarele. Costa mai mult decat celelalte dar elimina si partea cu intratul unor straini in casa in fiecare luna. Oricum nu stiu cat de mare poate fi diferenta daca au votat pentru ea vecinii mei, niste zgarciti de inchideau asta primavara caldura cum trecea temperatura peste zero grade in timpul noptii.

Share this post


Link to post

Sunt repartitoare cu citire pe unde radio...din ce am inteles eu. Electonica ma cam depaseste :) Abramburel o sa ma sece acum :dizzy:

Chestia cu citirile false, dat spaga la cititori, sau la calculatiile indexilor sunt tot felul de gainarii romanesti - care nu ne onoreaza...dar se practica pe scara mare (furatul caciulii) cu mandrie patriotica!

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca sunt cativa vecini care zbarnaie dupa repartittoare am stat si m-am gandit mai mult la pb. Ideea de economie este f departata, agentul termic livrat nu este in exces ca sa poti spune ca ai sansa sa readuci aparatamentul de la 10 grade la 23 intr-un interval scurt de timp. Odata racit la 10 grade nu cred ca va ajunge prea curand la 23, deci ideea de economie vine din stat in frig, ceea ce nu ma incanta. Singura solutie ar fi o supra-supra dimensionare a radiatoarelor astfel incat sa poata genera destula caldura chiar si cu agentul termic livrat la 40-60 grade ceea ce e o investitie in plus cu o finalitate total incerta. Practic NU cred ca faci economie in termen scurt/mediu cat sa se justifice investitia decat daca faci frig in casa (aka 18-20 grade, ceea ce pt mine este inacceptabil).

Share this post


Link to post

Iti zic eu la ce faci economie: la medicamente. Mai ales prin martie-aprilie ai mei vecini opresc caldura pe toata scara ca sa nu mai plateasca desi afara e inca frig. Daca exista repartitoare ei pot sa isi opreasca doar lor caldura si sa nu iti faca si tie frig in casa.

Share this post


Link to post
Iti zic eu la ce faci economie: la medicamente. Mai ales prin martie-aprilie ai mei vecini opresc caldura pe toata scara ca sa nu mai plateasca desi afara e inca frig. Daca exista repartitoare ei pot sa isi opreasca doar lor caldura si sa nu iti faca si tie frig in casa.

AM stat intr-un astfel de bloc economist(mai bine zis fomist). Daca se intampla asa ceva unde stau acum vin cu ploitia si sigilez usa de la subsol: o asa decizie nu se ia fara acordul a 100% locatari. Nu fac altii economie pe santatatea mea!Deci nu asta e problema la noi, dar cum nu vor toti locatarii sa monteze (probleme finaciare) se pare ca nu voi avea probleme.

Share this post


Link to post
Odata racit la 10 grade nu cred ca va ajunge prea curand la 23

iarasi am senzatia ca nu se intelege ce inseamna un robinet termostatat. Principiul lui de functionare nu este de tipul "mai strang putin" sau "mai dau drumul putin", ci este: a ajuns la 22 grade? am inchis de tot! A coborat la 21? Dau drumul de tot!

De ce explic asta a doua oara? Pentru ca asta duce automat la economii, pastrand exact acelasi confort in apartament. Caloriferele nu functioneaza non stop, sunt momente cand robinetul actioneaza, spre deosebire de sistemul anterior cand agentul termic circula zi si noapte.

Daca te apuci sa izolezi apartamentul, ai sa vezi cu bucurie cum temperatura este 21 de grade in apartament, si caloriferele stau mai mult oprite. Daca lipsesti de acasa pui pe "2". Nenumarate avantaje. Cine spune ca nu merita nu a avut de-a face cu repartitoare, vorbeste din auzite.

Share this post


Link to post
iarasi am senzatia ca nu se intelege ce inseamna un robinet termostatat. Principiul lui de functionare nu este de tipul "mai strang putin" sau "mai dau drumul putin", ci este: a ajuns la 22 grade? am inchis de tot! A coborat la 21? Dau drumul de tot!

De ce explic asta a doua oara? Pentru ca asta duce automat la economii, pastrand exact acelasi confort in apartament. Caloriferele nu functioneaza non stop, sunt momente cand robinetul actioneaza, spre deosebire de sistemul anterior cand agentul termic circula zi si noapte.

21 de grade=frig. Temperatura optima pentru mine este 23-24 de grade, fara nici un fel de compromis iar daca aceasta temperatura abia se pastreaza cu caloriferele deschise 100% non-stop explica-mi si mie cum o sa fac economie ca eu NU inteleg. Daca scad temperatura cand sunt plecat de acasa NU exista destula putere calorica in agentul termic astfel incat sa-l aduca la o temperatura normala(care abia se pastreaza daca sunt deschise caloriferele 24/7 non stop)!

 

Izolarea termica la un apartament de bloc este costisitoare si cam inutila daca nu se face la tot imobilul. Tot ce poti face este sa pui un set de geamuri prin care sa nu bata vantul (aka termopan). Eu nu intentionez sa-mi arunc tamplaria din lemn de paltin facuta impecabil pentru un jeg de termopan alb si urat din plastic. Am la celalalt apartament termopan aluminiu tricameral elvial si pe langa faptul ca este URAT nici nu are efecte miraculoase.

Share this post


Link to post
Daca scad temperatura cand sunt plecat de acasa NU exista destula putere calorica in agentul termic astfel incat sa-l aduca la o temperatura normala(care abia se pastreaza daca sunt deschise caloriferele 24/7 non stop)!

Nu exista decat un singur raspuns: termoizolare pereti, ferestre adevarate, inchidere balcon. Este magic ;) .

Cat despre intrebarea existentiala: sa imi pun sau nu repartitoare, trebuie sa stie toata lumea ca din 2007 vor fi obligatorii, nu este permisa taxarea pausala a energiei... asta este aquis-ul comunitar, de fapt s-a discutat mai devreme in acest topic.

 

 

Izolarea termica la un apartament de bloc este costisitoare si cam inutila daca nu se face la tot imobilul.

 

Gresit, caldura o pierzi prin peretii exteriori, daca iti termoizolezi peretii care dau spre afara este util :) .

 

Tot ce poti face este sa pui un set de geamuri prin care sa nu bata vantul (aka termopan). Eu nu intentionez sa-mi arunc tamplaria din lemn de paltin facuta impecabil pentru un jeg de termopan alb si urat din plastic. Am la celalalt apartament termopan aluminiu tricameral elvial si pe langa faptul ca este URAT nici nu are efecte miraculoase.

 

Ferestrele cu tamplarie din lemn, daca au deschidere nesincrona ("foile" se deschid pe rand, nu deodata), atunci sunt foarte bune, ideea era sa nu pastrezi ferestrele alea de trista amintire, prin care poti sa bagi mana cand sunt inchise.

Share this post


Link to post
trebuie sa stie toata lumea ca din 2007 vor fi obligatorii, nu este permisa taxarea pausala a energiei...

 

Nu cumva doar la locuintele noi, care se construiesc incepand cu 2007?

Share this post


Link to post
Nu cumva doar la locuintele noi, care se construiesc incepand cu 2007?

 

Din 2007 nu mai este permisa taxarea pausala la absolut nici un serviciu: energie termica, apa etc. Nu are legatura cu anul construirii locuintei, se refera la furnizorii de servicii. Da un google si te lamuresti, am sa dau si eu imediat ce sunt mai liber, ca sa pun referinte exacte.

L.E.

referintele: Legea nr.325 din 14 iulie 2006: http://www.cdep.ro/proiecte/2005/400/50/5/leg_pl455_05.pdf

 

articolul 29, pagina 18

 

Contorizarea consumurilor de energie termica si apa calda la nivel de apartament este obligatorie pana la 31 iulie 2007

Edited by zet

Share this post


Link to post

Am gasit in articolul 29 ca sunt obligatorii repartitoarele de costuri dar

- nu am gasit ce se intampla daca nu le instalezi

- nu am gasit termenul de 31 iulie 2007; am gasit ca legea intra in vigoare din martie 2007.

Share this post


Link to post
Am gasit in articolul 29 ca sunt obligatorii repartitoarele de costuri dar

- nu am gasit ce se intampla daca nu le instalezi

- nu am gasit termenul de 31 iulie 2007; am gasit ca legea intra in vigoare din martie 2007.

 

Daca nu au toti locatarii repartitoare, viitoarele SACET (fostele CET) nu mai au voie sa furnizeze energie catre asociatia de locatari, se semneaza pe langa contractul cu asociatia si o conventie cu fiecare locatar. ma pui la treaba, citeste toata legea sau intreaba-ti administratorul, de altfel e cunoscuta discutia asta de cand s-a promulgat legea.

Share this post


Link to post

O chestie dubioasa la art. 54:

(3) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, imobilele tip condominiu pot fi racordate la SACET în cazul în care se respectă principiul „un condominiu - un singur sistem de încălzire”, în baza unui program etapizat aprobat de autoritatea administraţiei publice locale aplicabil până la 31 decembrie 2009.

 

Ce am remarcat: nu se interzic debransarile individuale intr-un condomidiu, art 30 pct. 2

Share this post


Link to post

Nici nu pot, e anticonstitutional. Zvonul a fost o vrajeala a unui director neautorizat sa se pronunte.

Share this post


Link to post

Inca o observatie:

Art. 24. (1) Furnizorul de energie termica va înscrie în factura individuala de energie termica suprafata echivalenta termic totala (SET(t)) a imobilului de tip condominiu, suprafata echivalenta termic aferenta agentilor economici (SET(agenti)), suprafata echivalenta termic aferenta partilor comune (SET(pc)), suprafata utila totala a imobilului de tip condominiu (S(imobil)) si energia termica pentru încalzire totala, înregistrata la contorul de bransament (Q(t înc.)).

Deci administratorul trebuie sa imparta cheltuieli de parti comune doar valoarea SET(pc) de pe factura. Daca aceasta nu este specificata se va considera ca nu exista suprafata echivalenta termic pentru parti comune.

Spun aceasta deoarece administratorul sustine ca pe el nu-l intereseaza SET(pc), el va face asa: la un apartament de 100 mp cu 10% parti comune bransat va considera SET(total) = 110 mp, un apartament de 100 mp (10% pc) debransat 50% SET(total) = 60 mp, un ap. 100 mp (10% pc) debransat total SET(total) = 10 mp.

Face suma tuturor SET(total ap) si valoarea de pe factura termoficarii o imparte la suma respectiva rezultand o valoare per mp echiv. termic.

Eu zic ca nu are dreptate si ca trebuie sa insiste sa primeasca o factura conform art. 24.

Share this post


Link to post

Scuze pentru posturi consecutive.

A venit factura pentru noiembrie 2006, fara pozitie separata pentru spatii comune.

In procesul verbal, facut la sedinta asociatiei pentru stabilirea coeficientilor, este scris ca repartizarea se va face conform legii, deci se repartizeaza la spatii comune doar valoarea corespunzatoare din factura.

Administratorul se face ca ploua si calculeaza complet aiuristic: aduna valoarea totala de spatii comune (sa zicem 10%, la ap. debransat total 10 mp, la ap. debransat partial (50%) - 5 mp) cu valoarea totala de spatii bransate. Totalul este folosit la calculul valorii caldurii pe mp, astfel: valoarea caldurii din factura / total spatiu calculat.

As vrea sa stiu, daca se poate, prin alte orase cum se face calculul?

In Pitesti, desteptii de la Termoficare ignora complet legea - taie factura doar pe ce indica calorimetrul. Multe asociatii au ales procent 0 pentru spatii comune (incorect, zic eu).

In alta ordine de idei, trebuie sa dau in judecata asociatia pentru modul de calcul? La cati bani si timp ma costa, mai bine platesc caldura!

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: pt o temperatura de 22 grade in camera normala, neizolata, ce temperatura are caloriferul?

Share this post


Link to post

Ori 22 de grade ori temperatura care ti-o da RADET-ul, duh.

Share this post


Link to post

E greu de raspuns. Conteaza si unde vrei sa ai 22 de grade. Poti avea temperatura asta la nivelul podelei iar sus sa-ti curga apele.

Dupa aceea conteaza cati pereti sunt in afara, cati in bataia vantului, a ploii, cat de grosi sunt, etc, etc. Deci de la 22 de grade in sus. 22 de grade pe calorifer doar intr-o incapere perfect izolata, fizic e imposibil.

Share this post


Link to post

Are rost s-o batem in cap pentru o problema cu enunt incomplet ?

Share this post


Link to post

Nu e incompleta, e chiar simplu, caloriferul nu poate avea decat doua temperaturi: temperatura camerei (el a zis 22 de grade) cand nu functioneaza sau temperatura apei din instalatie cand functioneaza.

 

PS: Ignoram perioada tranzitorie.

Share this post


Link to post

Nu, ma refeream la o problema simpla: ca sa am in camera- sa zicem in mijlocul ei- 22 grade, ce temperatura ar trebui sa aiba caloriferul (in stare de functionare, doar nu cu apa rece in el) ? Ce e asa de greu de explicat? Vede cineva ce temperatura are in camera, pune permometrul pe calorifer, il lasa cateva minute, citeste temperatura si posteaza. Trebuie masterat pt asa ceva? Sau iar sare andreib pe mine ca am exprimare greoaie? :D

Share this post


Link to post

Ai pus intrebarea pentru un calorifer pe care s-a montat repartitor de costuri, cu robineti termostati. Cel putin eu asta inteleg din pozitionarea postului. Iar pentru astia temperatura se masoara la nivelul caloriferului. Daca vrei sa te referi la temperatura in mijlocul camerei trebuie sa zici cel putin marimea camerei.

 

Si temperatura pe un calorifer cu robinet termostatat nu poate fi decat cea a apei la maxim sau cea a camerei. Cred ca nu ti-e clar principiul.

 

Caloriferele functioneaza in modulatie de impuls cu foarte mare indulgenta spus. (PWM, serci pe google)

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Bai nene, da greu mai e. Uite-te la termometrul din camera, vezi cat e, pune-l pe calorifer cateva minute, cezi cat e si spune-mi si mie, ce naiba, e asa de greu de inteles ce rog si eu aici?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...