Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Loganul Amenintat .....

Recommended Posts

Ce-i drept, interiorul e muult mai atragator. :) >-

Nu stiu insa cat de fiabile or fi. Btw, de cand fac iranienii masini? :dizzy:

Edited by hades

Share this post


Link to post

Nu cred ca iranienii au forta sa patrunda pe piata auto din europa.

Share this post


Link to post

Miza e mare...s-ar putea...

Share this post


Link to post

Si cu ultimele frictiuni nu cred ca-i lasa europa sa intre in ea.

Share this post


Link to post

In Iran Peugeot face aprox 300.000 masini pe an, (un fel de 206 in 3 volume) iar Reno vrea sa se bage si sa faca logan.

Si noi stam si ne miram ca Franta ii pupa-n ... prin consiliul de securitate si ca presedintele lor cu caciula vara ameninta cu genocidul si Franta nu vrea sa-i ajute pe americani sa-i inchida gura :)

curva mai e politica asta... :mda:

Share this post


Link to post

Sunt tot mai multe firme care vor sa "ameninte" Logan-ul. Si la urma urmei de ce ne-am face probleme. Trebuie sa existe o concurenta pentru aceasta masina. Altfel uitati-va cum s-a ajuns ca masina de 5000 Euro sa coste astazi 7-8-9000 Euro.

 

Apropo de Peugeot 206 sedan, cititi aici: Peugeot 206 Sedan, l'autre Logan ?

Share this post


Link to post

Loganul nu poate fi amenintat decat pe criterii de pret. Ceea ce e foarte greu, daca nu imposibil. Mai ales la o masina din nu stiu ce tara (Iran,etc).

Asa ca, desi as vrea optiuni la banii astia, nu cred ca vor exista prea curand.

Edited by hades

Share this post


Link to post

Exteriorul arata acceptabil, interiorul mi se pare un mare kitsch (imitatie mahon la o masina low-cost concurent cu loganul). Insa avantajul la logan este faptul ca are un mare concern in spate, anume Renault. Oricum pretentiile sunt prea mare pentru masina de 6000-7000 euro.

Share this post


Link to post

Ne place nu ne place e greu de detronat Loganul ! Asta e !Sa speram macar ca nu vor pune mana si pe uzina de la Craiova . Trebuie sa acceptam ca Renault a adus dupa el nume mari din domeniul auto cum ar fi: Auto Chassis International,Valeo,JonsonControls,Cortubi,Euro APS sau Valeo Climate. Acestea sunt companii furnizoare Renault,dar care produc in tara noastra si pentru alte marci asa ca nu prea vad ca o masina din Iran sa o detroneze ,e foarte greu si pentru marci consacrate ,nu-mi place asta dar trebuie sa acceptam ! :grumpy:

Share this post


Link to post

Da, imbucurator este ca apare concurenta, deci o sa creasca calitatea...

Si nu e asa greu sa faci concurenta...ai nevoie doar de un buget mare...si s-a rezolvat...afaceristii isi schimba imediat politica atunci cand apare un castig la orizont...deci pt Renault faptul ca are colaborari cu mari nume nu spune nik...doar ca momentan au o oferta buna si ca fac multa publicitate( nu mia e numar de la revista ADAC sa nu vb despre Logan)

:drinkers:

Share this post


Link to post

Da tuf5075 ,ai dreptate dar de ex;Aut Chasis Int.este furnizor atat pt Reno cat si pt.Pejo Suzuki,Citroen si Toyota ,Jonson Controls este furnizor de interioare si are in portofoliu clienti ca BMW,Daimler,Ford,GM,Honda,Mazda,Mitsubishi,Nissan,Rover,Toyota si grupul VAG.Mult hulitele Jenti sunt produse de catre Magneto Wheels la Dragasani iar Valeo a dezvoltat in tara o unit. pt.echipamente de incalzire si climatizare asa ca tehnologia din spatele Loganului poate fi reorientata oricand ! :) >-

Share this post


Link to post

Ce o sa rad de cei de la Colibasi, daca da Cel de Sus si vine GM la Craiova. Sa vad Kalos vandul la pret de logan sau mai ieftin :) )

Share this post


Link to post

Jonson Controls produce in Romania cam in aceleasi conditii in care se faceau si inainte scaune pentru Dacia, fara prea mari automatizari. De fapt scaunele tot artizanat sunt ca automatizarile sunt in alta parte, nu in productie.

Share this post


Link to post

N-au nici o retea de service, piese nu gasesti numa un masochist si-ar cumpara asa ceva. Singura sansa sa avem un concurent la Logan e fabrica de la Craiova s-o preia careva si sa scoata ceva ca lumea. Cielo totusi e mort demult trebuie ceva noutate sa rupa gura targului.

Share this post


Link to post
Ce o sa rad de cei de la Colibasi, daca da Cel de Sus si vine GM la Craiova. Sa vad Kalos vandul la pret de logan sau mai ieftin :) )

 

Mircea, ce te face sa crezi ca Chevy Kalos/Aveo facut la Craiova va avea pret DDP mai mic sau egal cu cel CIP+TVA de acum? Crezi ca GM nu stiu sa faca marketing?

Share this post


Link to post

"ce te face sa crezi ca Chevy Kalos/Aveo facut la Craiova va avea pret DDP mai mic sau egal cu cel CIP+TVA de acum"

 

faptul ca va trebui sa concureze cu Loganul ar fi un motiv suficient !

Share this post


Link to post
Mircea, ce te face sa crezi ca Chevy Kalos/Aveo facut la Craiova va avea pret DDP mai mic sau egal cu cel CIP+TVA de acum? Crezi ca GM nu stiu sa faca marketing?

 

 

Pai ar insemna sa ne considere pe toti niste fraieri daca nu ar scadea taxele vamale...

Share this post


Link to post

Nu numai taxele vamale. Un pret corect ar fi: (Pret CIP - pret transport- mana de lucru mai ieftina) * TVA

Si atunci ce as mai rade! Daca insa vor fi batuti in cap si nu vor reduce preturile, atunci sa suporte consecintele!

Share this post


Link to post

Da...si tocmai an vb cu un coleg al meu care e din Iran...despre aceasta interesanta probl.

Mi-a spus in primul rand ca numele se traduce prin CAL...cumva putere si viteza, ca firma producatoare nu e cea mai puternica pe piata lor, ca pretul la ei in tara e cumva ca al Loganului...in jur de 7-8000 de euro...

Share this post


Link to post

chiar imi place peugeotul ala sedan...e cu mult mai frumos decat logan sau clio simbol :D

Share this post


Link to post

Mda, numai ca nu e peugeot, asta e problema... Ia mai citeste topicul o data, si de data asta bine. Si cand postezi, foloseste si majuscula la inceput de fraza/propozitie ;)

Share this post


Link to post

Mda ... excitati mai sunteti de idee :D . Cand o sa vina iranienii, pejoistii, GM la Craiova si abia vor putea sa aduca o masina sub 10.000 euro care sa rivalizeze Loganu', Renault ce-o sa faca oare ? O sa taie din pretul Loganului 1500 euro si le-nchide gura la toti din nou. Si are de unde taia :D

Share this post


Link to post

Deocamdata multi se lauda si putini face. Sa face sa vaza ochiu' nostru concurenta ca nu-i bai!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...