Jump to content
Sign in to follow this  
danuzz

Pe cine veti vota ca presedinte al Romaniei?

Pe cine veti vota presedinte?  

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

...asa ca sa-i votam pe cei satuli????????????... Felix, nu exista lupi satui, in politica...astia baga in ei pina crapa, iar daca crapa lasa scaunul mostenire neamurilor...asa ca...politicieniii :yousuck:

Share this post


Link to post
Zeul o fost tare intors pe dos azi :lol: :lol: :lol:

 

... dar ceva e bine sa tinem minte din aceasta discutie:

 

LUPII FLAMINZI SINT MAI RAI DECIT CEI SATUI ![/size]

 

or fi ei mai flamanzi, dar astia de la putere nici macar FRICA nu mai au. Si asta, dupa parerea mea e mai grav. Macar de frica poate vor face altii ceva!

Share this post


Link to post

Bai deci povestea aia era in 96 acum TOTI au flamanzit nu stiu ce puii mei vor nene sa-si faca case din caramizi de bani !?!? ..Bagami-as ca uite ziceti ca0-s eu bulangiu da nu le mai ajunge tata ce buna era o lege 18 din aia !!!...

Share this post


Link to post

Domnilor politica asta va maninca nervii inutil.Calm.

Share this post


Link to post

mai char imi pare rau ca m-am bagat sa discut politica ca vad ca au ieshit si certuri intre membrii mai vechi ai forumului si serios ca-mi pare rau.o sa zica unii ca am intrat pe forumul asta ca sa bag zazanie.hai sa terminam discutzia asta inutila ca nu ajungem nicaieri daca ne certam intre noi.

in alta ordine de idei duminica pe 26 tre sa fiu la sibiu dinimeatza la campionatul de culturism si trec prin bucureshti sambata dupa amiaza.daca avetzi timp poate mergem sambata seara la o bere si discutam mai pe larg.

Share this post


Link to post

Intreb si io ca unul care a bifat optiunea 7.

Care e diferenta dintre a nu vota si a anula votul? Este vreuna ? Eu unul nu ma prea omor cu politica (ajunge ca ma omoara ea pe mine) si vreau sa stiu daca merita sa-mi fac drum pana la sectia de votare sau sa ma duc la :love: sau la :69: . Nu m-a convins nimeni pana acum sa-i acord votul. Poate doar cu un mic si o :beerchug: , macar sa nu zic ca am votat degeaba. Pe oricine as vota sunt sigur ca mi-ar pune bete in roate la un moment dat.

Share this post


Link to post

In legatura cu topicul asta care vad ca s-a aprins foarte tare, dovada ca politica este muult mai interesanta decat masinutele noastre...si cam asa este, pt ca politica ne conduce pe noi iar la masini...am aberat unpic.

1. Nu sunt eu cel mai desptept de aici, nu sunt delco batran (sunt printre "aia mici" de pe forum) dar stiu cateva lucruri concrete si toate sunt legate de familia mea: bunicamea din partea lu tata a dus-o foarte bine inainte de '89 (lucrase cu un etaj mai jos de "tata" Ceausescu iar strabunicamiu care a murit acum 5 ani era membru de partit si era destul de "bazat" cum se zice acum. Lucra ca fotograf la strandul U.G.S.R-ului (habar nu am ce inseamna) si avea acces la multe "luxuri" (cafea, tigari KENT, eu mancam bomboane "cubaneze" si multe altele) dar nu am auzit-o odata nici pe bunicamea nici pe strabunicamiu ca "era mai bine atunci decat acum". Sa nu mai zic ca in ciuda tuturos relatiilor pe care le avea bunicamea traiam cu frica sa nu se afle socrul ei murise in holocaust de teama persecutiilor.

Pe de alta parte bunicamea cealalta traia la "tara" si stiu ce a insemnat CAP-ul pt taranul roman - scalvagism. Numai eu stiu cum ascundeau gainile in camarute facute in casa de 1/1 (avea zid dublu) sa nu le fie luate la "controale". In concluzie cei care zic ca era mai bine inainte ori sunt amnezici ori aveau relatii...

2. Am citit mai devreme "PURul este un partid liberal condus de o curva traseista care pt. afacerile lui prospere n-are nimic de a face cu politica, cu doctrina si asa mai departe."

Ce pot sa zic eu in calitate de viitor ex-membru PUR (nu am ajuns la sediu cu hartia de "demisie"). Nu stiu cat acces la informatii aveti dar a avut loc un congres al PUR-ului prin care s-a stabilit cu cine se va alia partidul, iar votul il stiti (s-a votat cu PSD-ul). Ceea ce nu stiti este ca au votat cu PSD-ul exact judetele in care PUR-ul nu a avut nici un fel de rezultat (acum am inteles ca primarul Bacaului ar intentiona sa-si dea demisia din PUR) iar membrii din judetele cu rezultat au dorit sa mearga fie pe cont propriu fie pe alianta DA. Ceea ce este infirmat cu vehementa la televizor este faptul ca nu a plecat nici un membru de la aceste filiale sau ca au plecat f putini, realitatea este cu totul alta. In unele zone au plecat toti membrii ai unei filiale, iar in altele au ramas doar membrii "sugatoare", care spera sa obtina o functie in acea filiala. In legatura cu Voiculescu - el a fost manipulat intr-un mod foarte subtil de catre D-nii Pitigoi si Seres. Dar asa este politica este o curva...problema este daca esti una ieftina sau scumpa.

Share this post


Link to post
U.G.S.R. = Uniunea Generala a Sindicatelor din Romania (fiecare "om al muncii" era obligat sa devina membru de sindicat si sa plateasca o cotizatie lunara, de la 0,50/luna pana la 5 lei/luna)

Share this post


Link to post
Care e diferenta dintre a nu vota si a anula votul? Este vreuna ?

 

pai diferenta este unde intri in placinta de la statistici - la aia multi, 30-40% care n-au votat, sau la aia putini 0.5% de voturi anulate. cred ca daca-l anulezi ai sentiment din ala ca esti rebel, ca nu faci parte din "multime", gen "fac ce vreau da' stiu ce fac" :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Poate doar cu un mic si o , macar sa nu zic ca am votat degeaba.

 

pai ajunge un mic si o bere? atata valoreaza votul tau.ideea e ca ai un drept dat de constitutzie si tu nu il foloseshti.dreptul la vot,votul in sine e cel mai mare exemplu de democratzie.

Share this post


Link to post

da, SJB, si daca nimeni care candideaza nu te reprezinta ce faci? cu cine votezi? (asta nu inseamna ca sunt de acord cu micu si berea)

Share this post


Link to post

Daca nimeni care te reprezinta nu candideaza ai obligatia cetateneasca si constitutionala sa votezi.Acu' ca pui stampila astfel incat sa ti se anuleze votul...e treaba ta.

Share this post


Link to post

A vota (= a alege) se intampla in fiecare zi. Cand iti faci cumparaturile "votezi" cu un producator care te-a "fermecat" fie cu reclama, fie cu pretul, fie iti place vanzatoarea :twisted: si iei ce-ti recomanda.

Cumparand fie un iaurt sau o masina faci un compromis intre banii/timpul de care dispui si calitatea produsului cumparat.

Daca ai luat leapsa, vii pe forum si povestesti, sa nu o pateasca si altii.

 

La electorale TU oferi votul unui candidat sau altuia functie de ceea ce simti, de ceea ce spun prietenii tai, de ceea ce vezi la TV. Dar nu recunosti ca ai fost manipulat grosolan, ca esti in bataia vantului desi ai votat stabilitatea, etc. Te plangi ca nu-ti ajung banii desi legea si modul de aplicare nu-l ajuta pe patronul tau sa-ti ofere mai mult. Te plangi ca esti bolnav si la spital nu te baga nimeni in seama desi platesti lunar o cota serioasa la asigurari de sanatate si nu ai nici un control asupra utilizarii acelor bani.

Eu nu zic sa votam programe pe hartie sau zambareti pe sticla TV. Sa nu mai votam ceea ce simtim ci sa gandim ceea ce votam. Si daca nu mergem la vot sa nu ne vaitam ca traim intr-o tara condusa de cei alesi de dusii cu microbuzu' la sectia de votare plus un mic si'o bere.

Share this post


Link to post
eram mandrii de faptul ca in 89 datoria externa era 0(zero) mai avbeam bani sa imprumutam si alte tzari(vezi cazul irak) si mai aveam si ceva pus deoparte(cateva milioane bune de coco).sta mult mai bine economia acum cand suntem in datorii pana in fluier.pt cine a trait pe vremea aia cat era doalarul pe atunci.greshala lu ceaushescu a fost ca a continuat si dupa martie 89 sa stranga cureaua(in mart 89 se achitase datoria externa).daca dadea drumul de atunci era alta fatza romaniei astazi.

 

tinere ,

tr sa intelegi un lucru : au fost si lucruri bune intradevar, dar cele rele sunt cu mulllt peste .De exemplu daca traiam astazi in comunism nu mai faceai analiza politica pe acest forum ci erai vere la canal iar in loc de tastatura aveai tarnacopul in brate . Dupa ce faceai vre-o 2 luni de voluntariat la canal mai trebuia sa te oferi voluntar si la cules de porumb , rosii , etc etc .

Share this post


Link to post

Deci "voluntariat " daaa!?!>....Ca nu se ducdea nimeni de buna voie !..sdA MAI ASTA E ADEVARAT AM CAPATAT DREPTUL DE A DESKIDE GURA SI ACUM TOTI LATRAM CA APUCATZII IA UITE CE E PE AICI DE (shit am apasat cl fara sa vreau) deci latram de nu se poate ..Mai da' sti ce e cel mai rau acum cel mai rau si mai rau ..Bai in puii mei dispare al saselea simtz..Da de tat dispare nici arheologii nu-l vot mai gasi...SJB Sambata dupa amiaza te fac o bere la Bucu da si tu mp cu nr tau de tel!

Share this post


Link to post

leutule,

tu nu cunosti trecutul conducerii centrale din pur?

poate tu nu ...dar restul membrilor de partid(bacau prahova...etc) sigur il cunosc...deci sint slaaaaaabi politicieni.

Share this post


Link to post

REPET PT ULTIMA OARA:

NU AM SPUS CA ERA MAI BINE INAINTE DE 89 CI DOAR AM SUBLINIAT ASPECTELE BUNE :!: :!: :!:

Share this post


Link to post

Nu te mai ambala mai unii nu am prins timpurile bune altzii nu le-au intzeles altzi pur si simplu nu vor sa recunosca!....Si avem talent in a fi extremisti ce draq nu sti!?

Share this post


Link to post

SJB,

te rog eu mult, pune-ti alta poza la avatar. Una cu masina personala, sau macar o poza cu o masina ... Nu demonstrezi nimic nimanui cu poza nenorocitului ala.

Share this post


Link to post

Am primit azi pe mail. Cine n-a trăit p-atunci, n-o să-nţeleagă. Mie... mi s-au trezit nişte amintiri. Mai ştie cineva de unde pot să cumpăr CIP ? :)

 

 

Iti mai aduci aminte?

 

- Banane verzi tinute pe dulapul din bucatarie la copt.

- O portocala mincata in jumatate de ora, decojita de toate cojile si pielitele si degustata pe indelete.

- Pif vs. Rahan. Sau, daca nu, benzile desenate din Cutezatorii.

- Practica in uzina vs. practica agricola.

- Bomboanele Cip, multicolore si mici cit o gamalie, care se mincau direct cu limba.

- Dropsurile chinezesti anti-tuse, care generau dependenta. Ca si lipiciul Pelican...

- Uniforma azurie de PTAP, cu bereta care putea fi purtata sugubat, pe-o ureche. Trageri (vorba vine... prilej de picnic UTC-ist).

- Catalogul Neckermann pe post de coffee table book, pe care-l rasfoiai in vizite si cu care te jucai jocuri de genul "alege-ti un singur lucru de pe fiecare pagina".

- Cenaclul Flacara.

- Drajeurile cu dextroza Olimp.

- Negustoresele poloneze de la "nudisti". Turistele est-germane (cica veneau si suedeze, dar nu le-a vazut nimeni).

- Tenisii de Dragasani vs. baschetii chinezesti.

- Comandantul de unitate cu snur albastru (cel mai tare!).

- Focul din ultima seara de tabara.

- Brigazile artistice si de "agitatie"(?!).

- Ciocolata chinezeasca Golden Bee, cu o albina gigantica pe ambalaj.

- Televizoarele Venus, Diamant si Sport. Telecolor!!!

- Album duminical. Gala desenului animat. Cascadorii risului.

- Orele de dirigentie, orele de constitutie, orele de economie politica.

- Cacao (sau ce-o fi fost...) indiana Maltova mincata direct din borcan, cu lingurita.

- Glucoza "din fabrica" - cu textura de sapun, dar care macar nu-ti spargea dintii.

- Pufarine.

- Orasul strabatut pe jos in creierii noptii si prin nameti pentru ca ai pierdut ultimul autobuz plecind de la un "majorat".

- Coniac albanez, vodca poloneza, vermut Mamaia.

- Carpati vs. Bucegi ("Moartea pe schiuri" - ce vilva au facut cind au aparut, toata lumea se inghesuia sa le cumpere pe motiv ca nu puteau fi mai proaste decit ce se gasea deja pe piata...).

- Cerneala Pescarus (pentru norod) vs. cerneala Pelikan (pentru "premianti").

- Zanganitul navetelor cu sticle de lapte la 5 dimineata. Taica-meu cobora boscorodind (isi lasase de cu seara plasa cu sticle la o coada virtuala in spatele magazinului).

- Fotbalul cu fise pe catedra. Tabloul "lui" deasupra catedrei.

- Matricola si bentita.

- Peisaje decolorate si acoperite de rahat de muste in compartimentele de tren, in camerele de hotel si in scara blocului.

- Radioul Gloria, cu nume de orase exotice pe cadran unde ascultai cotele apelor Dunarii, "Moldova Veche (cu accent pe primul "o") baisse cent centimetres..., corul Madrigal, teatru radiofonic si, bineinteles, "Aici e Radio (pauza scurta) Europa Libera".

- Metronomul lui Radu Teodoru vs. topurile lui Andrei Voiculescu.

- Pick-up-ul cu placi din Bulgaria vs. magnetofonul rusesc.

- Blugii cu fermoar cusut peste tiv ca sa nu se zdrentuiasca.

- Cipicii crosetati din macrame vs. espadrilele cu talpa de sfoara.

- Cravatele din piele de la Fondul Plastic (basca toate celelalte orori de la Fondul Plastic...).

- Bicicleta Pegas cu coarne vs. semicursiera Turist.

- Gumela vs. guma chinezeasca in foita de orez.

- Mihai Constantinescu, Marius Beicu, Olimpia Panciu, Eva Kiss, Gil Dobrica, Marian Nistor, Marina Scupra.

- ABBA vs. Boney M.

- Circuitul casetelor video in natura.

- Canistrele cu benzina din portbagaj la plecarea in vacanta.

- Apa calda de ziua lui, de ziua ei si de 23 august.

- Bateria de la masina carata pina sus, in apartament, ca sa ai lumina pentru teme.

- Fondu' clasei.

- Fier vechi (?), castane (?!), sticle si borcane ("atita-ti trebuie, sa-mi iei borcanele de muraturi!"), maculatura (ideal, cartele perforate de calculator, ca trageau greu la cintar).

- Careul din prima zi de an scolar.

- Uniforme zdrentuite in ultima zi de liceu.

- Jurnalele dinaintea filmelor de la cinema (cine-si mai aduce aminte despre ce era vorba in ele?...).

- Elevul de serviciu pe scoala.

- Elasticul sarit pina la pierderea cunostintei.

- Nectarul bulgaresc ("bea-l cu apa minerala, ca e prea gros, o sa ti se opreasca in git...").

- Caramelele bulgaresti vs. bomboanele cubaneze.

- Nita & Nastasescu. Revista de fizica & chimie. Comentarii la romana.

- Ciorapii flausati (ideal cu trei dungi).

- Maieurile de plasa chinezesti, vopsite si purtate peste tricou de alta culoare.

- Ceasurile Raketa.

- Aparatele foto Smena.

- Apa minerala Aurora, cu sedimente ("e buna, are fier, minerale...").

- Tigarile Cismigiu (Kent-urile romanesti care va sa zica).

- Frucola vs. Brifcor vs. Zmeurata.

- Patinele cu rotile (patru, ca la masina).

- Pungile de un leu.

- Serialul "Liniile maritime Onedin".

- Cupa Campionilor Europeni.

- Dumitru Prunariu.

- "Povestiri istorice" vs. "Legendele Olimpului".

- Winnetou vs. Old Shatterhand.

- Caciulile rusesti din blana de iepure.

- Caciula de dama tip "burlan", jambierele multicolore, mania tricotatului.

Share this post


Link to post

Oooofffff! de unde le scoaserati, fratilor, ca ma podidira amintirile ...

 

Cam asta a fost "nucleul dur" al comunismului privit prin ochii copilului ce eram ... la diferite virste, aveai diverse alte preocupari si descopereai alte chestii mai mult sau mai putin "subversive", dar astea de mai sus erau acolo, tot timpul, ca sa nu le uitam niciodata.

Share this post


Link to post

...da si :

-apa carbogazoasa

-alimente de baza la cartela

-benzina la cartela

-mersul cu masina o duminica da una NU

-cu pachetu' de kent rezolvai multe :lol: incarca si azi sa vezi daca poti :lol:

-mentosanele cu menta si cu fructe

-iepurasii plini cu bombane

-stilourile chinezesti si alea cu panda :lol:

-cerneala hero chinezeasca cu tenta sepia

-45bani biletu' de autobuz

-arici pogonici

-cutezatorii

-start spre viitor

-casa pionierului ...

 

 

Acum numai :dabomb: atomica ne mai face bine , prea multi banditi . :(

Share this post


Link to post

Cerneală Hero încă se mai găseşte pe piaţă ;)

 

Îmi plăcea şi mie un lucru pe vremea aia... exista mişcarea de orientare spre partea tehnică pentru copchii. Adicătelea, "ce pot face două mâini dibace" (mi-a rămas pe creier textul ăsta) din Şoimii Patriei, revista aia ... Minitehnicus parcă, şi cercurile pentru activităţi suplimentare (cum ar fi aeromodelism, navomodelism şi altele asemenea).

 

Ferească sfântul să fii copil pasionat de tehnică în ziua de azi, în afară de calculator şi (să zicem) electronică (deşi a devenit cam prea tehnologizat domeniul) nu prea mai ai ce face.

Share this post


Link to post

trusele chinezesti de desen,

pix-urile alea odioase,

elefantei cu apa

hc-urile

radiourile Ric

guma Turbo

colectiile de cuti de bere

mingea de 35

Share this post


Link to post

gustul lipiciului pelican :-D

temele la lumina lampii cu gaz

cutezatorii

poza "lui" de la inceputul fiecarui manual

"trei culori cunosc pe lume" cantat in fiecare dimineata, la scoala

"racheta alba"

"ciresarii"

"toate panzele sus"

colectiile si schimburile de surprize si timbre

ziua in care am fost facuti pionieri

robotul din pachete de tigari

trese si insigne de pionieri

sampania Zarea

carti cumparate "pe sub mana" si conditionat de akizitionarea unor tampenii(calendare, carti cu Tov., etc)

Filme cu dramele existentiale ale inginerilor constructori

Sapunul Cheia (vs. sapunul de casa facut de bunica)

 

...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...