Jump to content
Sign in to follow this  
Cristian W

Logan Diesel Vs Cielo Standard Gpl

Recommended Posts

Mai conteaza mult si ce gume ai,asta am simtit pe pielea mea...cu vechile montane intra abs-ul mai mereu,...

 

Daewoo echipeaza Cielo cu Debica Passio. Ti-au dat si abtibild la Montana?

Share this post


Link to post

Las ca eu am avut Montana din fabrica. Si inca ceva, mi-am schimbat discurile si placutele, si acum blocheaza prea repede, trebuie sa ma chinui sa nu le blochez la viteza mica. La peste 60 e foarte faina in schimb.

Share this post


Link to post
Daewoo echipeaza Cielo cu Debica Passio. Ti-au dat si abtibild la Montana?

S-a montat si Montana ...

 

 

 

In legatura cu Loganul, eram hotarat sa iau si eu, desi vedeti din profil ce marca prefer. Cel putin teoretic ar trebui sa fie mai buna, dar in ultimele saptamani m-am hotarat ca tot Cielo iau. Plusurile pe care le vedeam la Logan erau spatiul interior, desi eu imi fac treaba peste zi cu Matizul si faptul ca ma gandeam ca n-o sa fie niciodata criza de piese, si mai ales de piese la pret bun. Studiind niste liste de preturi m-am ingrozit cand am vazut ce scoruri au aia acolo, pai ce sa compari, cand un pivot de Cielo e 38RON, telescopul e 88, rulmentul e 58, placutele de fata sunt vreo 40. La Logan am vazut telescop cu 240RON si placute cu 140RON. Prima reactie a fost "lasa tata ca te tin", da de unde, se vaietau baietii pe Dacia de telescoapele spate mai rau ca la Matiz (apropo, la mine pe spate au telescoapele 190kkm si sunt bune, neschimbate vreodata si verificate pe banc, eu cred ca e placebo cu casetele sau telescoapele la Matiz. de exemplu, cand avea Matizu vr'o 90 de mii, un prieten ma implora sa le schimb pe garantie, ca sunt proaste, "auzise el", da nu m-am complicat si ma tine si acum caseta)...

 

Am scris acest post pentru ca mi s-a parut culmea nesimtirii ca piese care sunt aduse de la dreaq sa fie mai ieftine de 3-4 ori decat cele facute la 200km de noi, si in plus, nici nu cred ca diferenta s-ar reflecta in calitate ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Dragi inflacarati si extaziati ai Loganului (prietenii stiu de ce...) aflati ca io, subsemnatul, am calarit mai multe Loganuri dCi, timp de cateva saptamani. Un lucru vreau sa va zic voua, necredinciosilor : dCi-ul nu trece de 150 nici daca ii musti de fund sau daca ii pui ventilator pe micutul portbagaj ! nici unul din cele 3 cu care am mers nu a trecut de viteza asta. Doar la vale, ce-i drept... Asa ca vitezele de " 170- 180" sunt niste metafore menite a impauna orgoliul posesorilor sau admiratorilor de sifonier...

Masinuta mea ( care arata ca noua, by the way... :D ) nu as da-o nici acum, dupa aproape 4 ani, pe nici un Logan nou, nout impachetat sau cu fundita, nu conteaza. Numai rauvoitorii ar putea scoate Cielo pe pozitia a 2-a. Tinuta de drum? sa fim seriosi...Cielo de departe. Confort? va rog frumos, in Logan parca stai in picioare... Viteza ?! nu e cazul... cand voi vedea vreun Logan trecand pe langa mine ma impusc. Estetica ?! imi vine sa rad ... nu se compara...

Poate am fost prea pasional in ceea ce am scris mai sus, dar... am dreptate ! :D

Share this post


Link to post

Nu ai dreptate. Nu vreau sa intervin prea mult in acest topic (dupa cum am mai spus eu am ales Logan) pentru ca as fi subiectiv. Nu am dci, dar a trecut dci pe langa mine. Eram cu C3-ul pe A2, aveam 150 si m-a depasit. Destul de tare. Si dupa cate stiu acolo nu e nici o vale. Asa ca...

Share this post


Link to post

Era cumva un dci de-ala cu I-ul rosu?

Share this post


Link to post

Baieti, zau asa, masinile astea merg si stim asta cu totii. Ideea e ca nu conteaza aici care merge mai tare. La banii astia nu ai astfel de pretentii de la o masina. Iar Loganul merge cu i sau fara i rosu. Merge peste 150 fara probleme...

Share this post


Link to post

Acum serios, scotea fum negru? Daca nu scotea fum si mergea cu peste 150 atunci sigur era benzinar cu logo-ul schimbat.

Share this post


Link to post

La asta nu m-am gandit. Se poate, hawkeye. Nu am dci, dar l-am vazut pe-ala cum mergea. Se prea poate sa fie asa...

Share this post


Link to post
S-a montat si Montana ...

 

Ai zis bine la trecut. Eu vorbesc de masinile din 2006. Dar dracu stie ce idei le mai vin.

 

 

Domle, cand mi-am luat Cielo era visul meu. Mi-a placut masina asta de cand a aparut in Romania. Acum imi place la fel de mult, ba chiar si mai mult pentru ca e a mea. Bineinteles, si visele s-au mai modificat intre timp. Sincer visez la o alfa romeo. Si peste cativa ani o s-o am. Dar Cielo nu m-a dezamagit de loc, in sensul ca a fost si este mai mult decat credeam. Sunetul motorului ambalat este superb, si fara toba sport iar daca o conduci normal zici ca nu are motor, nu se aude nimic. Pe gaz se aude numai zgomotul facut de cauciucuri pe asfalt. Singurul lucru pe care il regret este ca n-am luat-o de acum 10 ani sa ma bucur de ea mai devreme...

Asta e, puteti sa ziceti ce vreti despre mine...

 

PS Dar cum ar putea cineva sa fie indragostit de Logan? Asta nu inteleg... E ca in Ratusca cea urata, iti provoaca compasiune, nu dragoste. Peace.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
cand voi vedea vreun Logan trecand pe langa mine ma impusc.

Eu zic ca ar fi pacat,esti inca tanar...noroc ca stai departe si sansele sunt mici :) ) .

Moshule,fiecare cu dragostea lui...unii sunt chiar pasionati :D .

Share this post


Link to post

Cred ca discutia asta a starnit multe pasiuni... apropos de dragoste. :)

 

Eu zic: Peace. Si sa ne salutam in trafic.

Share this post


Link to post

Pentru cine vrea sa cumpere mandria nationala.

Ce m-a convins pe mine sa nu fac asta.

 

                                    Logan                       Cielo

                                                               
DEMAROR                      	   668        				 287 / 390
DISC AMBREAJ              		  214          			   48  / 175
DISC FRINA                    	  330                         89 
PLACA PRESIUNE            		  383                     	81 / 105
PLANETARA DR              		  973        				 476
POMPA FRINA                		 267        				 297
PORTFUZETA FATA          		   345
RADIATOR FARA AC        			830        				 236 / 1130
SET PLACUTE FRINA        		   158        				 34 / 83
SET SABOTI LUCAS        			260        				 57
SONDA OXIGEN AVAL      			 636                     	162
ALTERNATOR 125A          		   1620                    	442 / 1042
CUREA DISTRIBUTIE      			 190        				 31 / 104
ELEMENT FILTRU AER      			26         				 11
AMORTIZOR FATA          			207        				 92
AMORTIZOR SPATE          		   207                     	84    
ANS POMPA CARBURANT  			   644        				 255
BUJII APRINDERE            		 12        				  7
BUTUC ROATA FATA        			96        				  58
POMPA APA            			   77
RULMENT FATA                		133     				    35
RULMENT SPATE             		  142        				 30                 
CABLU AMBREIAJ            		  45        				  39
TAMBUR FRANA SPATE    			  655(ABS)     			   89
BORNA BATERIE (-,+)      		   36   :) ) 
BIELETA BARA ANTIRULIU			  12

 

Pentru Cielo am pus acolo unde am gasit pret minim/pret maxim. Maine, daca am timp voi face si comparatia la motor.

Vad ca editorul mi-a facut varza asezarea pe coloane. Primul pret este pentru reperul de Logan, al doilea este pentru reperul de Cielo, iar al treilea este maximul pentru reperul de Cielo daca este cazul. Preturile sunt in RON si contin TVA. Daca un moderator poate modifica, da mai bine cu preturile separate pe coloane.

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Cred ca trebuia sa pui puncte-puncte intre cele 2 grupe de cifre...

Oricum, comparatia e relevanta! :)

Share this post


Link to post

Apropos de piese si preturi la cele doua din topic, la injectoare care este diferenta?

Share this post


Link to post

Revin ... Primul pret este oentru Logan, iar al doilea este pentru Cielo ...

 

CAPOTA FATA ... 792 ... 504
CAPOTA SPATE ... 930 ... 440
ARIPA FATA ... 207 ... 165 / 335!
USA ... 906 ... 592 (fata) / 501 (spate)
LAMPA SPATE ... 155 ... 154
Set pistoane+segmenti R1 ... 1028 ... 270

 

 

Injectorul de Logan 1.4 e cu vreo 50 RON mai scump decat cel de Cielo.

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Buni baieti astia de la reno, ca de obicei.

Share this post


Link to post

Daca preturile de la logan sunt din reteaua dacia comparatia ar fi super ok. Mi se par chiar mici diferentele...

Share this post


Link to post
Daca preturile de la logan sunt din reteaua dacia comparatia ar fi super ok. Mi se par chiar mici diferentele...

Preturile sunt din reteau Dacia, ca de altundeva nu prea stiu, abia acum am facut rost de niste coduri de piese sa incerc si pe la import, dar de unde naiba chestia cu diferente mici ... no offence ... m-a lasat masca pretul la pistoane si segmenti. Inca un pret pe care nu l-am bagat: scutul de la motor este 10 milioane in conditiile in care cel de Papuc este 6 sute de mii, iar diferentele de material sau cantitate nu prea se observa.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
Mi se par chiar mici diferentele...

"Asa-i nea Cornele" ! Si eu ma asteptam la rapoarte mult mai mari, 2x este chiar jenant pentru Reno.

Share this post


Link to post

1. Un utilizator obisnuit nu o sa aibe nevoie niciodata de segmenti si pistoane la logan.

2. Preturile mi s-ar fi parut mari odata, acum de cand am yamaha mi se par chiar mici. De exemplu la mine:

- cablu de ambreiaj 25E

- filtru de aer 20E

- suport de bagaje 215E

Share this post


Link to post

Si cu utilizatorii neobisnuiti ce facem ? Cel putin la mine in oras se baga la taxi pe capete, la distributie la fel, si n-ai vazut cate a cumparat Politia ? Cand va aparea utilitara, cata lume le va cumpara ca sa "traga" de ele ?

Preturile mi se par mari, pentru ca sunt piese facute la noi. Hai sa zicem ca nu sunt facute la noi, de ce nu sunt facute ? Ca sa fac eu vanzare nush carei companii Renault de pe nu-stiu-unde ? Dacia avea posibilitatea cred sa implementeze toate piesele la Colibasi si atunci ... ar fi fost imbatabili ... masina ieftina si reparatie ieftina ... asa, daca o cumperi sa "produca", bagi la bani cu sacul in ea ...

 

Cel putin la tablaraie, nu inteleg cum de au iesit asa scumpe ...

Share this post


Link to post

A trecut vremea cand pentru o piesa era nevoie de un strung de Arad si un strungar platit prost. Mutarea unor linii de fabricatie pot aduce pretul mai sus. In plus, o linie implica o productie mult mai mare decat productia de automobile din RO. Si in ultimul rand, nu s-a inteles ca Reno isi externalizeaza profitul din RO, de ce sa exporte piese, cand nu-l opreste cineva sa exporte euro ?

Share this post


Link to post

osirus@ "Eu zic ca ar fi pacat,esti inca tanar...noroc ca stai departe si sansele sunt mici"

 

Da` matale crezi ca orasul meu nu e plin de Logane, ca de altfel toata tara?? sa nu crezi ca nu stiu cum arata un Logan care se straduieste sa ma depaseasca si...nu poate... :D

Edited by radux

Share this post


Link to post

Mi preturile astea mi se par culmea nesimtirii!!....Daca asa o tin s-ar putea s-o ia in freza Renault foaaaarte curand !Oricum la SH vor scadea preturile la Logan vertiginos !!!...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...