Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Ridicarea maşinii în caz de parcare ilegală

Recommended Posts

Pai ori e biznis cu profit, ori e disciplinare si fluidizare de trafic ?!?!

 

 

Pentru primaria de Sector este fluidizare de trafic; pentru firma cu care are primaria contract este biznis (cu profit ar fi mai bine). :)

Share this post


Link to post

Pentru primaria de Sector este fluidizare de trafic; pentru firma cu care are primaria contract este biznis (cu profit ar fi mai bine). :)

 

Bre, fie esti foarte naiv, fie vorbesti in necunostinta de cauza. Ideea e asa:

 

- toate firmele de ridicari din sectoare sunt ale unor pile ale primarilor, fara exceptie. Ia sa-mi iau si eu 10 platforme si sa candidez la preturi mai mici, iei contractu' ? o laie.

- preturile sunt puse dupa bunul plac; in sectorul e 1 vreo 750 de lei, in 6 e vreo 560 lei, si tot asa in functie de cat de bogat e sectoru' respectiv, ca alt criteriu nu vad. Nu mai vorbesc de nesimtirea amenzilor, in Viena am dat 20 de euro si in Budapesta vreo 200 de lei pentru acelasi lucru.

- un comentariu de aici: Tovarasi eu am lucrat cca. 3 luni pt. hotii astia de masini, in sectorul 3 [...] de exemplu pe sect.3 dupa ce ridicam masina parcata ilegal, proprietarul trebuia sa scoata din buzunar 780 de ron. 230 amenda pt. parcare ilegala, iar restul de 550 ron intra in contul lui schiopu (Prigoana), care bineinteles ar trebuii sa plateasca tva din cei 550 ron. Dar restul ma depaseste.ce, cum si in ce fel se pierd facturi, chitante, etc

- pe bulevarde super aglomerate unde o intreaga banda e ocupata de masini parcate ilegal nu i-am vazut niciodata intr-un an de zile, in schimb in zona unde am eu biroul ridica masini parcate pe banda 1 desi strada este infundata din cauza unui santier si mai circula trei barzauni zilnic pe ea.

 

Asa ca una e biznis cu profit, alta e jecmaneala pe fata si sifonat banii din amenzi in buzunarele unor smecheri.

Share this post


Link to post

Bre, fie esti foarte naiv, fie vorbesti in necunostinta de cauza. Ideea e asa

 

Nenea, te cam ramolesti. Trebuiesc puse si ghilimele ca sa iasa in evidenta? :)

Cu ce am gresit? Obiectivul Primariei (ca institutie) este descongestionarea traficului.

Ce se intampla mai departe, normal ca trebuie sa mearga pe profit ...sau nu? Baieti destepti sunt peste tot. Oi fi eu ardelean dar nici chiar asa. ;)

 

Nu mai vorbesc de nesimtirea amenzilor, in Viena am dat 20 de euro si in Budapesta vreo 200 de lei pentru acelasi lucru.

Art.101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

 

1. ...t;

 

2. abrogat

 

3. ...

 

6. nerespectarea de către conducătorul de vehicul a semnificaţiei indicatoarelor şi marcajelor de interzicere sau restricţie ori a celor temporare, cu excepţia celor care interzic accesul sau depăşirea care se încadrează în altă clasă de sancţiuni;

 

 

Clasele de sancţiuni sunt următoarele:

 

a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;

 

b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;

 

c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;

 

d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;

 

e) clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amendă.

1 punct amenda = 10% din salariul minim pe economie.

 

Asa ca una e biznis cu profit, alta e jecmaneala pe fata si sifonat banii din amenzi in buzunarele unor smecheri.

Cred ca ai pierdut notiunea de profit. Banii de amenzi nu au cum sa fie "sifonati" in buzunarele unor smecheri, cel putin nu in forma directa. :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Ptiu, sa nu fie de deochi: daca ridici masina in 24 de ore nu platesti nici o taxa, de la 01.09.2011 in S2

 

De la întâi septembrie, vor scădea cu 40 la sută tarifele pentru recuperarea maşinilor ridicate de "hingheri" pe raza sectorului 2 din Capitală. Mai mult, în primele 24 de ore de la ridicarea maşinilor parcate neregulamentar, proprietarii îşi vor putea recupera autoturismele fără să plătească nicio taxă. Măsura este prevăzută în caietul de sarcini al ofertei de participare la licitaţia organizată de Primăria sectorului 2 pentru serviciul de ridicare a maşinilor staţionate neregulamentar.

Share this post


Link to post

Publicitate/campanie electorala ieftina, de ce n-a trecut cu TAB-ul peste Porsche si a ales un mertan batran?

Share this post


Link to post

Parfum asa :) Boolanjiii incepusera sa ridice masini si de pe Ziduri Mosi, in spatele pietei Obor, si toti turbatii care veneau in piata se ingramadeau in parcarile noastre de resedinta.

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi ... In zona "Aversa" exista cel putin 2 parcari private (de obicei ocupate sub 50%) unde poti lasa masina 2-3 ore contra sumei de 2 lei ... Dar nu, bizonul de Bucuresti prefera sa puna/lase masina in asa fel incit, nu de putine ori, tramvaiul nu prea mai are loc sa treaca. De asemenea, parcarea subterana de la Bucur Obor (preferata mea din motive de umbra :D ) este in permanenta ocupata sub 50%. Ca sa fim clari, avem bani de Touareg sau A6 insa nu ne permitem 2 lei pentru a lasa masina intr-o parcare pe timpul in care facem piata !!!!??!?

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: astia cand ridica o masina, nu trebuie sa fie si vreun garcea, ceva cu ei? Sa faca o poza, sa scrie un PV, etc?

La Sema Park in fata vin "hotii de masini" si ridica masinile fara sa fie insotiti de vreun organ. E corect asa?

Share this post


Link to post

Din ce stiu eu, nu. De asemenea, in toate cazurile de "ridicare" pe care le-am vazut, hingherii erau insotiti de un politist.

Share this post


Link to post

Sunt de vreo 3 saptamani in cladirea de la splai si mai se aciueaza cate un neinspirat pe imensul triunghi hasurat inutil langa gura de metrou, hingherii apar imediat, de nicaieri(zici ca stau in pamant ai dracu`), coboara 1-2 din masina, pac-pac, in 2 min maaaxim masina e sus pe platforma si p-ici ti-e drumul, o tulesc in cea mai mare viteza.

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi ... In zona "Aversa" exista cel putin 2 parcari private (de obicei ocupate sub 50%) unde poti lasa masina 2-3 ore contra sumei de 2 lei ... Dar nu, bizonul de Bucuresti prefera sa puna/lase masina in asa fel incit, nu de putine ori, tramvaiul nu prea mai are loc sa treaca. De asemenea, parcarea subterana de la Bucur Obor (preferata mea din motive de umbra :D ) este in permanenta ocupata sub 50%. Ca sa fim clari, avem bani de Touareg sau A6 insa nu ne permitem 2 lei pentru a lasa masina intr-o parcare pe timpul in care facem piata !!!!??!?

 

Multumesc pentru parere. Credeam ca sunt singurul care ii injura pe aia de se zgarcesc la 2 lei si ne ocupa parcarile de la bloc.

 

Azi, de exemplu, am ajuns in jur de 13.30 acasa si in parcarea blocului erau parcate 6 (SASE) microbuze de marfa...FMML :( Bineinteles ca am parcat la Dafira, langa Aversa, si ma voi duce pe la 7 sa iau masina, cand se inchide piata.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: astia cand ridica o masina, nu trebuie sa fie si vreun garcea, ceva cu ei? Sa faca o poza, sa scrie un PV, etc?

Dispozitia de ridicare a masinii se da obligatoriu de catre agentul de politie.

Nu le zi hoti; stiu ca nu esti de acord cu chestia asta dar uneori ridicarea unei masini poate salva vieti. :)

 

 

Multumesc pentru parere. Credeam ca sunt singurul care ii injura pe aia de se zgarcesc la 2 lei si ne ocupa parcarile de la bloc.

Nu se zgarcesc bre. E mai greu sa-si miste fundul si ceafa lata vreo 100 m pana la masina.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Nu se zgarcesc bre. E mai greu sa-si miste fundul si ceafa lata vreo 100 m pana la masina.

 

Tocmai ca nu-i asa. Parcarile platite sunt la maxim 50 metri distanta de piata iar de la parcarile noastre 2-300 metri :lavolan:

Share this post


Link to post

Confirm cele spuse de Sebian, stiu foarte bine zona.

Share this post


Link to post

La Sema Park in fata vin "hotii de masini" si ridica masinile fara sa fie insotiti de vreun organ. E corect asa?

Asa am vazut si eu pe Plevnei , langa biserica(e o statie de autobuz). Au venit unii, au facut ei poze, au ridicat masina si au fugit. Maxim 3 minute pe ceas... ziceai ca sunt la curse.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: astia cand ridica o masina, nu trebuie sa fie si vreun garcea, ceva cu ei? Sa faca o poza, sa scrie un PV, etc?

La Sema Park in fata vin "hotii de masini" si ridica masinile fara sa fie insotiti de vreun organ. E corect asa?

 

Iti pot raspunde eu la intrebarea aceasta privind parcarea din fata Sema Parc, deoarece ii vad zilnic. Intodeauna vine intai o masina alba fara insemne, Dacia Logan, a Politiei Locale care fotografiaza, apoi transmite prin statie, in maxim 5 minute vine masina de ridicat, o ia in 3 minute si la revedere...Mare atentie la parcarea de aici, deoarece se poate parca doar pe o lungime de maxim 500 m, semnele de oprirea interzisa sunt pe stalpi inainte de parcare si la terminarea ei. Nu parcati nici pe trotuar in fata gurii de metrou deoarece ti-o ridica si de acolo, imediat. Orice masina care parcheaza depasind indicatoarele, in functie de noroc, este ridicata in mai putin de o jumatate de ora (avariile puse nu impresioneaza, ti-o ridica oricum). Salutari !

Share this post


Link to post

Man, nu te contrazic, insa faza vazuta recent: vine un nene, cu un Logan Van, il parcheaza pe triunghiul ala imens de langa statia de metrou dispre Ciurel si pleaca. In maaaaxim 2-3 minute masina era pe platforma. Nu oprise nici un logan alb, nu facuse nimeni poza, etc. Astia din masina de politie fac pozele din mers, fara sa mai opreasca?

Oricum, la capatul asta de parcare au musterii zilnic, portie de 5-6 masina/zi, exact de pe triunghiul ala inutil.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Astia din masina de politie fac pozele din mers, fara sa mai opreasca?

Poate o sa rizi insa procedeaza si asa. Cu niste luni in urma am vazut un Logan de-al Politiei locale care a trecut (fara a stationa nici o clipa) pe Ziduri Mosi. Mi-am zis "Ce dracu', au primit si astia locali radare :o ?" si l-am intrebat pe unul din politisti cum sta treaba. Raspunsul a fost urmatorul : "Ii filmam pe cei stationati ilegal dupa care vin colegii si ii ridica". Nu cred ca au trecut 20 minute pina au aparut 4 platforme si s-au pus imediat oamenii pe treaba.

Share this post


Link to post

Au inceput lucrarile la parcarea subterana de sub parcul pasarari, cu intrare de pe ziduri mosi (obr). Bineinteles ca si asta va fi goala, ca si parcarea subterana de sub hala noua obor, si bizonii vor parca in parcarile noastre de resedinta ca sa nu dea 1.5-2 lei pe parcare.

 

Apropo, caut si eu un Teu de parcare, sa-l pun pe locul pe care-l platesc la ADP, macar nevasta-mea sa aiba unde parca. Daca stiti pe cineva care face / vinde asa ceva dati de stire. Multam.

Share this post


Link to post

Apropo, caut si eu un Teu de parcare, sa-l pun pe locul pe care-l platesc la ADP ...

Utilizarea este ilegala, citeste contractul :(

Share this post


Link to post

ilegala, dar sanatoasa.

Share this post


Link to post

Romanasul din Ro (ma refer la cei 50%+1) intelege doar de doua lucruri: bita si constringerea cu forta (metaforic vorbind). Pentru simplul motiv ca educatia civica si valoriile morale lipsesc cu desavirsire (inca odata ma repet: la cei 50%+1 din Ro).

 

Referitor la fraza de mai sus sa speram ca statul o sa dea legi bune si in acelasi timp sa forteze aplicarea lor (prin amenzi drastice unde este cazul) .

 

De aceea avem nevoie de cit mai multe T-uri in parcare. :rolleyes:

 

Asta iarna am facut sport serios la zapada, ca sa vina melteanul sa parcheze pe unde eliberam locul de zapada.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...