Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Case Prefabricate Din Lemn

Recommended Posts

Au inceput (vinzatorii) sa scada pretul la apartamente in Bucuresti sau e doar o parere?

 

PS: scuze pt. greseli gramaticale; prea grabit

Edited by hitman

Share this post


Link to post
Au inceput sa scada pretul la apartamente in Bucuresti s-au e doar o parere?

 

Auuuuch pretul :) Inafara apartamentelor si terenurilor centrale, pentru care mereu va fi un interes sporit, pentru restul se pare ca vor scadea si mai tare.

Dar vanzarile sunt blocate de cateva luni.. nu e nici o noutate. Interesant era sa fi avut moneda nationala euro..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Au scazut in Euro...dar dupa cursul de schimb in lei iesi tot cam acolo. ;)

Este avantajos pentru cine are toti banii in euro.

Share this post


Link to post

Tu te-ai uitat pe preturi sau vorbesti de la tv? :)

Share this post


Link to post

Nu ma uit la TV! :D

Dar comparand pretul de acum 6 luni cu pretul de acum in Euro este o scadere. Insa daca facem conversia la leu pretul de atunci este aproape egal cu cel de acum.

Share this post


Link to post

Sunt multe zone cu scaderi de 40-50% chiar.. mai ales in blocuri mai vechi.. la pretul in euro.

Mai mult, nici asa nu se vand, de regula se negociaza inca.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Da, au scazut in unele zone cu procentele astea...dar un om normal nici acum nu se poate lipi de ele.

De ex. un apartament in 1Mai care se vindea in vara cu 250-270.000 acum incearca sa-l vanda cu 150.000

Sa zicem ca e ok ca pret in euro...dar cati mai iau credite acuma si cati isi pot permite sa dea pe rate mai mult cu 30% in lei din cauza cresterii "monedei europene"?

Sunt preturi bune pentru cei care dispun de cash in valuta.

Share this post


Link to post

O colega a cumparat un apartament scos la vanzare cu 90k cu doar 60k.

S-a dus si i-a spus vanzatorului ca acestia sunt banii (CASH), take it or leave it. A doua zi au semnat actele.

Share this post


Link to post

Da, acum este ocazie buna sa cumperi casa sau teren ceva, daca ai bani, insa ma gandesc daca se duce si mai jos pretul?

Share this post


Link to post

O farama de risc tot trebuie sa iti asumi...eu zic sa mai astepti cam jumatate de an

Share this post


Link to post

In Ro preturile au scazut peste tot sau doar acolo unde au fost umflat artificial datorita speculatiei?

 

In Be nu prea a scazut mare lucru, ci doar stagneaza insa oferta e mult mai mica. Insa nici nu erau aberante, asa cum sunt in Ro sau prin jur, gen Paris sau Londra... acolo au scazut, insa parerea mea e ca abia acum au revenit la normal, fiind supraestimate inainte. Cred ca e valabil si in bucuresti, eu nu inteleg cum m2 intr-un bloc prabusit dintr-un cartier prafuit poate costa dublu fata de unul curatel din Bruxelles de exemplu...

Share this post


Link to post

Pai, in B se plateste si circul. Linistea este cautata, doar, prin cimitire.

Share this post


Link to post

Intamplator am ajuns pe gasit pe gogu si ma cam bate gandul sa vand apartamentul si sa gasesc un colt de iarba in sant pe care sa pun o astfel de casa.

 

De ce NU as cumpara asa ceva ?

Am auzit de la cineva ca NU se recomanda in jurul Bucurestiului din cauza umiditatii scazute si vezi doamne se usuca lemnul ?

 

 

Cunoasteti voi mai multe ?

Multumesc pentru ajutor !

Share this post


Link to post

Sincer, eu unul nu m-as baga la asa ceva. Nu m-as simti bine sa stiu ca in orice moment unu' cu capul mai tare poate intra in casa cu perete cu tot.

Daca ar fi fost vorba de lemn masiv...poate, dar asa ma cam indoiesc de duritatea materialelor.

Share this post


Link to post

Din cate am vazut in detalii e vorba de o constructie pe schelet lemn cu pereti din OSB placat la interior cu rigips iar la exterior cu polistiren.

Am mai vazut astefel de case. Sunt f usoare si calduroase. In America sa nu uitam ca e plin de ele. Acu nu pot sa ma pronunt asupra pretului(poate iesi mai ok daca o faci in regie proprie)

Parerea mea e ca ar fi bine daca ai face o vizita unei astfel de case. Cat despre lemn sunt multe solutii de impermeabilizare , ignigugare, tratamente etc.

Poate o structura metalica nu ar fi de ignorat. Dezavantajul apre atunci cand vrei sa agati dulapuri pe pereti, treb sa te hatarasti inainte unde vor venii ca sa montezi structura de rezistenta acolo.

Bafta

Share this post


Link to post

@zeneseu

Pai faci gardul de beton de 1 metru inaltime cu lemn deasupra, asta rezolva problema ?

Multumesc pentru raspuns, altii ?

 

Cica pretul pentru 70 metrii la sol + etaj la cheie este pana in 20k euro

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Sincer, eu unul nu m-as baga la asa ceva. Nu m-as simti bine sa stiu ca in orice moment unu' cu capul mai tare poate intra in casa cu perete cu tot.

Daca ar fi fost vorba de lemn masiv...poate, dar asa ma cam indoiesc de duritatea materialelor.

 

Pe de alta parte, e ieftin de reparat. Poxipol si... e ca noua.

Share this post


Link to post

Durabilitatea (perioada de folosinta) unei astfel de case este mai mica decat cea clasica de beton/caramida.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Mie de mult imi surade o astfel de idee, doar ca nu la pretul actual al terenurilor...

Share this post


Link to post

Oare se preteaza la incalzire prin pardoseala ?

Share this post


Link to post

Cu siguranta.

Si la fumatul in interior.

Share this post


Link to post

Ei hai... Cred ca peste 90% din casele din US sunt din lemn... Important e sa fie tratat corespunzatorul lemnul, ignifugata calumea si sa nu-ti tranteasca tot felul de costuri suplimentare.

Share this post


Link to post

De ce da: chiar, de ce?

 

De ce nu: tehnologia de pregatire si tratare a lemnului nu se respecta, daca se folosesc materiale de calitate costurile finale sunt apropiate cu cele ale unei case de caramida, durata mai mica de exploatare, posibilitatea aparitiei insectelor care-si fac veacul prin lemn, etc.

 

 

Ca si casa de vacanta ar fi OK, desi cu banii care-i dai pe casa si teren faci lejer 20-30 de concedii faine...

 

Niste prieteni de familie au o asemenea casa, i-a costat cam 80k EURO acum 3 ani, au folosit materiale de cea mai buna calitate insa la etaj simti dusumeaua cum oscileaza cand mergi; mai nou s-au procopsit si cu o cohorta de soareci prin pereti care rontaie toata noaptea si de care nu pot scapa.

Share this post


Link to post

Remember gandacii de la Lepsa ? de-aia :)

Share this post


Link to post
... Niste prieteni de familie au o asemenea casa, i-a costat cam 80k EURO acum 3 ani, au folosit materiale de cea mai buna calitate insa la etaj simti dusumeaua cum oscileaza cand mergi; mai nou s-au procopsit si cu o cohorta de soareci prin pereti care rontaie toata noaptea si de care nu pot scapa.

Astea sunt greseli de proiectare si/sau de executie, nu-s proprietati ale caselor din lemn. In plus, in RO se fac din lemn de brad, cel mai putin indicat sau mai exact, total neindicat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...