Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Revizie 10.000 km

Recommended Posts

Revizie 10.000 km Matiz - service Autonet

 

Schimbat ulei si filtru 3 x 250.000 + 150.000 lei (cu uleiul meu, la ei probabil ca era mai scump)

Schimbat ulei la cutia de viteze 2 x 370.000

Verificat frine, bujii, lumini, curatat filtru aer + o supapa de aer care "fluiera" usor, schimbat rotile de pe fata pe spate in X - total manopera aprox. 450.000

 

In total 2.150.000, plus 200.000 la mecanici, ca s-au miscat super repede.

Timp "pierdut" : 8:30-9:30

 

NIMIC altceva de reclamat/schimbat/surubarit la masina!

 

Am fost tare multumit!

Share this post


Link to post

Mai ieftin decat credeam eu.Te-au lasat cu uleiul de acasa?Ce ulei?Si pt cutia de viteze tot tu l-ai dus?

Share this post


Link to post

M-au lasat cu uleiul de acasa (Mobil1 Super S 10W40) , cel de cutie mi l-au pus de la ei... (parca AGIP, nu mai stiu codul, il am pe undeva da' mi-e lene sa caut, oricum foarte bun)

Share this post


Link to post

la 10000k se schimba uleiul la cutie?????????? :!: :!: :shock:

Share this post


Link to post

Da, bai bruzli, se schimba la fix 10.000 km! Te oftici? Da' si cu uleiu' schimbat, si tot n-avem consumu' tau... :lol:

Share this post


Link to post

daca inteleg eu bine :o il schimbi si la 20000k si la 30000k...etc???

Share this post


Link to post

Nu,se schimba la 10.000;30.000 sau 40.000.O sa ma uit in biblie sa ma informez.

Share this post


Link to post

Se schimba la 10000, apoi la 50000! apoi la 90000!

Share this post


Link to post
Se schimba la 10000, apoi la 50000! apoi la 90000!

eeeeeeeee...

asa da. se vede ca e totusi masina serioasa :wink:

Share this post


Link to post

Am facut si eu azi revizia de 1 an / 10.000 km (eu fac reviziile la 6 luni ca nu fac 10.000 km in intervalul asta)

Durata 1 ora. Facturat 2.2 ore = 700.000 lei

Schimbat ulei motor Shell 5w40 3 l = 1.500.000 lei

Filtru ulei = 180.000 lei

Filtru aer = 330.000 lei

filtru benzina = 335.000 lei

TOTAL 3.000.000 lei

Service City Center Dorobanti.

Verificat roti, miscat de ele...nimic deosebit.

Bagat spray / vaselina la pedala de ambreiaj si la un cablu prin spatele motorului.

Cam asta ar fi.

Share this post


Link to post

Cum adica 1 an / 10000? Daca le-ai face la 6 luni, ar veni 1 an / 20.000, adica ar fi trebuit fi facute operatiile pt. 20k.

Sau asta e prima revizie dupa aia la 1000km?

Dupa faptul ca ti-a schimbat filtrul de benzina ma face sa cred ca a fost de 1 an /20k km.

Share this post


Link to post

Adica am facut a 2-a revizie (la 1 an) fara aia gratuita la 1.000 km (am mai facut una in dec adica acu 6 luni). Si am 10.000 km actualmente. Facuti in 1 an.

Share this post


Link to post

Dan_m : "Schimbat ulei motor Shell 5w40 3 l = 1.500.000 lei"

 

Mestere fi atent cu uleiu ala Shell ca nu e pe lista celor de la Daewoo Craiova si risti sa-ti pierzi garantia la motor. Tot d'ala mi-au pus si mie la City Center si cand am fost la alt service mi-au atras atentia astia din urma asupra acestui fapt.. Oricum daca ai probleme, si iti urez sa nu ai, tot la city center cre ca trebuie sa te duci..

Share this post


Link to post

Unde e lista asta de la Craiova? Oricum, Dealerul fiind responsabil cu revizia, isi asuma raspunderea pt. ca pe cartea de garantie scrie clar ce ulei au pus si e stampilat de City Center. Deci in caz de probleme ori uleiul e bun si suporta garantia Craiova ori nu si o face dealerul. Eu n-am vazut lista asta pe nicaieri si nu cred ca dealerul s-ar lega singur la cap punand un ulei necorespunzator pt. care poate fi tras la raspundere.

Share this post


Link to post

Stati asa sa o lamurim:in cartea tehnica e recomandat tipul uleiului de folosit,nu marca.

Share this post


Link to post

Din pacate mai mult decat faptul ca la alt service mi-au tinut teoria cum ca nu trebuia sa puna shell ca pierde garantia la motor nu stiu. Daca o sa mai trec pe acolo ma interesez de date suplimentare si vi le spun.

Share this post


Link to post

Sambata l-am luat pe Maty si ne-am prezentat la revizia de 10.000 km(de fapt 6 luni si 8.000 km) la Radacini Ferdinand.Dupa ce am asteptat 1/2 h ca nu le mergea computerele si nu puteau sa scoata nimic din magazie am purces la treaba.Urcat masina pe elevator la 9.00,terminat la 10.10.Operatiuni:schimb ulei motor+filtru,schimb ulei cutie viteze,bagat vaselina la toate 4 rotile,tras de ele,verificat lichide,curele etc.Cost 2.350.000 lei.Mi-am calcat pe inima si am 100.000 lei spaga la mecanic(inainte),a facut minuni,a lucrat nenea ala ca un disperat.Tot ce i-am cerut a facut.Pus ulei Daewoo 10w30,fix 2.7 l(chiar mi-a dat restul mie),valvolina Shell 75w80 parca.Nu am ce sa reprosez.

Ps am abordat si problema amortizoarelor si sunt disponibili sa mi le schimba pe cele Compa cu alt model urmand ca eu sa suport diferenta.

Share this post


Link to post

Salut. Sunt un proaspat membru al forumului.

Am facut si eu de curand revizia de 10.000 km (6 luni) la 5800 km :? .

La AUTONET.

Am dat 200k spaga la mecanic si am stat pe linga el.

Mi-au schimbat ului motor texaco syntetic 5W40 si ulei cutie AGIP, amortizoarele (in garantie) pe spate pentru ca faceau zgomot. verificat bujii, aprindere, faruri, schimbat roti intre ele si curatat filtru de aer.

TOTAL 800k manopera si 2300K consumabilele.

Urmatorul schimb de ulei il fac peste un an sau peste 10.000km, depinde care vine primul.

Am stat 2 ore.

Share this post


Link to post

Bun venit.

 

Eu mă mir că ţi-au schimbat uleiul din cutie, ştiu că nu se obişnuieşte asta. În condiţiile din .ro, eu zic că merită schimbate mai des decât de obicei uleiul, filtrul de aer şi cel de benzină.

Share this post


Link to post

Ăăăă... de ce a schimbat uleiul la cutie asha de repede??

 

Bine ai venit bdane.. spor pe forum!

:beerchug:

Share this post


Link to post

E procedura standard la revizia de 10k la Matiz schimbarea uleiului din cutie ... e drept ca nu ar fi avut rost, fiindca la uleiul de cutie nu se aplica regula de 1an sau 10kkm, nu conteaza decit rulajul .. baietii din service nu au zis nu, ca doar nu sint fraieri ...

Share this post


Link to post

Eu mai am uleiul original la cutie. Taica-miu a tinut 8 ani in cutie la oltcit acelasi ulei (nu mai stiu cati km dar era depasita si norma asta); cand l-a schimbat intr-un final mecanicul l-a intrebat de ce a vrut sa-l schimbe. Era in 96 iar uleiul era pus pe timpul cand inca mai traia nea' Nicu.

Share this post


Link to post

Mecanicul m-a intrebat daca sunt sigur ca vreau sa il schimb, dar mi-am zis ca cine stie daca la revizia urmatoare o sa am bani. Asa ca...

Oricum il mai schimb peste cel putin 30.000 km de data asta. indiferent daca vor trece mai multe luni decat kilometri.

Share this post


Link to post

oameni buni, dar e musai sa mergi la 6 luni??

a intarziat cineva mai mult???

nu de alta dar am facut in 6 luni doar 4mii de km...shi nu prea vreau sa le cotizez...

 

WOW!! vreau premiu...am postat al 11000'ilea post... :D

 

BR-BR!! :drinkers:

Share this post


Link to post
oameni buni, dar e musai sa mergi la 6 luni??

a intarziat cineva mai mult???

nu de alta dar am facut in 6 luni doar 4mii de km...shi nu prea vreau sa le cotizez...

Eu m-am dus la service cu alta chestie... intamplator tocmai trecusera cele 6 luni... Baietii mi-au zis ca nu e nici o problema; nu fac si revizia acuma, ca e pacat; sa vin la 20.000 km!

Bashca, revizia se 10 mii mi-au facut-o pe la 12.500 km! :shock: Fara probleme! :aplauze:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...