Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

A doua oara ? Esti optimist. Doua asumari si sapte OUG, e mai tare ca shumi. El e pe program de la sefu: "n-a mers, bagam alta, poate merge, oricum, pana atunci ii aburim pe sustinatori si facem o bagabonteala".

Edited by tolin
  • Like 3

Share this post


Link to post

E ticalos, asta-i diferenta care nu-l califica presedinte. orice tip poate alege starea asta, dar cu ma-sa, cu familia lui, cu pretenii lui, nu cu un popor. Asta ne diferentiaza si pe noi.

  • Like 2

Share this post


Link to post

dar enumerarea dictatorilor facea referire directa la pacea sociala.

Acum ar trebui sa fim cat de cat obiectivi si sa recunoastem ca perioada interbelica a fost una dintre cele mai prospere perioade pentru Romania, din toate punctele de vedere , deci regii, dupa mine, au fost cei mai buni conducatori ai Romaniei in ultimii 150 de ani ( chiar si Carol 2 exceptand aventurile sale amoroase si defectele pe care orice om le are). Iar in ceea ce priveste Maresalul Antonescu ( cred ca la el te refereai in enumerare ) a fost unul dintre cei mai cerebrali dictatori din al doilea razboi mondial ( si nemtii si rusii erau alternative proaste pentru noi atunci, iar neutralitatea era imposibila ).

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Iar in ceea ce priveste Maresalul Antonescu

 

Te rog, sunt prea putine posturi intre numele astora si el, pastreaza distanta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Iar in ceea ce priveste Maresalul Antonescu ( cred ca la el te refereai in enumerare ) a fost unul dintre cei mai cerebrali dictatori din al doilea razboi mondial ( si nemtii si rusii erau alternative proaste pentru noi atunci, iar neutralitatea era imposibila ).

Despre deportari si crime in masa (holocaust) ai auzit ? Alea se fac tot cu capul cerebral, calculat, cand este vorba despre sute de mii. Nu i-a confundat cu bok cineva.

Share this post


Link to post

Despre deportari si crime in masa (holocaust) ai auzit ?

Am coleg de serviciu evreu, in Piatra sunt o multime de case evreiesti ( si au fost si mai multe dar le-a daramat Ceausescu ) si pe deasupra au chiar si sinagoga aici ( destul de veche ), deci aici nu au fost nici deportari si nici crime.

Share this post


Link to post

Eu i-as incuraja sa-si faca sinagogi si le-as pune taxa pe m2 si pe inaltime, nu pe scaun, ca la carciuma. Exceptie cele mai vechi de 50 de ani.

La fel si celorlalte stabilimente de cult, crestine sau nu, ortodoxe sau nu.

Referitor la regi, tot respectul pentru Carol I si Ferdinand, cei mai buni conducatori ai Romaniei si cei care au facut statul modern.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

E ticalos, asta-i diferenta care nu-l califica presedinte. orice tip poate alege starea asta, dar cu ma-sa, cu familia lui, cu pretenii lui, nu cu un popor. Asta ne diferentiaza si pe noi.

 

Am inceput sa citesc istoria romanilor scria de unu' Tom Gallagher, un supus al reginei Angliei.

Una din principalele lui teorii este ca ce zice Tolin mai sus e problema Romaniei cel putin din ultimii 150 ani.

Chiar daca au mai existat uneori exceptii individuale, clasa politica sau elitele in general (atunci cand au existat, si nu neaparat politice) in Romania au tras intotdeauna pe turta lor si nu a existat niciodata preocuparea puterii pentru binele publicului larg. In privinta asta a existat o continuitate de pe vremea lui Cuza, trecand pe la comunisti si pana la Base.

 

Daca stai si te gandesti cam are dreptate, pe taranii de la 1888 i-a impuscat un partid la putere, pe aia din 1907 altul, pe mos Ion Roaita sau muncitorii de la Grivita alt regim, pe chiaburi altul, pe studentii din piata universitatii i-a cotonogit Iliescu, etc. Cam oricine a fost la putere, p.limea a tras ponoasele uneori la modul sangeros.

 

E interesant sa citesti o istorie scrisa de cineva exterior, dupa ce o stii pe aia din scoala. Eu visez sa citesc candva o istorie a omenirii... sau macar a religiilor... scrisa de un extraterestru :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca pana acu' mai aveam sperante, mi-au fost spulberate: suntem condusi de o adunatura de trogloditi.

 

click

 

"Legea a fost gândită ca o protecţie atât a cetăţenilor, cât şi a celor ce spun că deţin puteri paranormale. Vrăjitoarele trebuie să aibă certificat de liberă practică şi să taie chitanţă. Dacă cetăţeanul solicită factură şi chitanţă, persoana căreia I se adresează va plăti impozit dacă rezolvă problema. Dar dacă nu o rezolvă, poate ajunge în instanţă. Sigur că e greu de cuantificat de unde începe înşelăciunea, dar dacă spune că-ţi aduce soţul înapoi în trei luni, iar domnul nu vine, atunci are o problemă".

Si asta-i deputat!

Share this post


Link to post

Asta imi aduce aminte de inegalabilul Nati Meir. Eh, poate si domnul asta o fi fost suparat ca nu i-a adus amanta inapoi in 3 luni.

Despre cei alesi, e o vorba celebra a unui prof de la poli, referindu-se la dotarea slaba: "Baieti, asta-i scula, cu asta fotem."

 

Cat priveste legile, cel putin la Senat, singurele legi care trec sunt cele dictate de UE, pe care toti le adopta ca nu au ce face.

La Camera cu greu mai scapa cate una. Asa ca eu sunt linistit.

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Mie asta imi place maxim:

"Acesta susţine că, în realitate, senatorii ar fi fost de acord cu ea, dar le-a fost teamă de posibile influenţe negative în cazul în care şi-ar fi exprimat deschis votul: "Eu am vorbit cu colegii mei de la Senat şi mi-au spus că au lăsat-o aşa, să treacă tacit, pentru că le-a fost frică de blesteme, ştiu eu?! Acum legea va veni la noi, la Cameră, unde va beneficia de o dezbatere serioasă şi avem speranţe mari"

Share this post


Link to post

Daca pana acu' mai aveam sperante, mi-au fost spulberate: suntem condusi de o adunatura de trogloditi.

 

 

Cred ca nici Basescu nu mai are sperante!

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ca e cea mai buna metoda de a scapa de teparii aia: ii scoti la lumina, platesc si impozite, si ii amendezi atunci cand gresesc. Briliant, as putea spune.

Share this post


Link to post

Eu zic ca legea este buna, duce la capat zicala: "... si fiututi si cu banii luati". Macar asa, profitam si noi de ignoranta multora.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Impozit pe prostie, cum ar veni. Nu vad decat o categorie de persoane care s-ar putea impotrivi, aia impozitata.

Share this post


Link to post

Cu majoritate de voturi,

 

CURTEA CONSTITUŢIONALĂ

În numele legii

DECIDE:

Constată că angajarea răspunderii de către Guvern în faţa Camerei Deputaţilor şi a Senatului, în temeiul art.114 alin.(1) din Constituţie, asupra proiectului Legii educaţiei naţionale, este neconstituţională şi a declanşat un conflict juridic de natură constituţională între Guvern şi Parlament, întrucât proiectul de lege se află în proces de legiferare la Senat, în calitate de Cameră decizională.

 

Definitivă şi general obligatorie.

 

... dar nu si pentru bok ! Lasati-l acasa, curmati-i chinul.

 

"Am decizia cu mine. Decizia permite Guvernului continuarea procedurii asumării răspunderii, iar ca argumente sunt cele care ţin de motivarea deciziei. Având în vedere aceste elemente, din punctul nostru de vedere, rezultă că procedura merge mai departe, pentru că este în derulare şi nu există niciun mecanism pentru a o opri".

Edited by tolin
  • Like 2

Share this post


Link to post

Cum dreq a ajuns asta profesor? Sau doar face pe prostul la comanda!

Dar , chiar si la comanda, merita sa te injosesti atat? Merita sa-ti calci demnitatea in picioare?Pentru ce? O functie politica.Si sa intri in istorie ca cel mai...,nici nu stiu cum sa-i mai zic. Sunt convins ca PDL are si oameni capabili in cadrul partidului,invatati,de ce nu iau atitudine?Sunt oare in PDL chiar toti perversi si macinati de dorinta de a tine cu dinti de scaunul din parlament? Ei nu vad ce greu o duce tara?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sunt oare in PDL chiar toti perversi si macinati de dorinta de a tine cu dinti de scaunul din parlament? Ei nu vad ce greu o duce tara?

Aaaa ... DA. Ba da, dar nu-i intereseaza.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Probabil sunt santajati cu ceva! altfel nu se explica! Chiar asa sa faci nimic, doar ca sa ai loc in parlament (probabil) si-n viitoarea legislatura? Ar trebui vot uninominal: persoana si nu partidul.

Edited by cristidavid
  • Like 1

Share this post


Link to post

Care o fi basi(s)tu ala ofticat de-a dat 4 minusuri la rand ?! Hahaha !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Vre -un anonymous...

Mi-ai luat o piatra de pe inima, pana acum te banuiam.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mi-ai luat o piatra de pe inima, pana acum te banuiam.

=)) Nu-s pasionat sa vorbesc discutii despre politica, politicieni si alte cele.

Au revoir.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Nu-s pasionat sa vorbesc discutii despre politica, politicieni si alte cele.

Au revoir.

 

Ce bine ca erai "en passant" pe aici si m-ai linistit. A bientot.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...