Jump to content

Recommended Posts

@Stryke

Fugi cu Aral-ul ala ca ramai fara masina daca insisti. Orice ulei are niste specificatii (API sau ACEA) vezi sa fie cel putin la fel de bune sau chiar mai bune decat cele trecute in cartea masinii. La service sunt hoti, baga ulei de la cine au contract, nu se uita ei in cartea masinii ca li se strica ochii... Nu as fi crezut daca nu as fi vazut efectul Aral. O cunostinta de-a mea a luat un Cielo GLE de prin 97 si a facut 2 schimburi in 5 luni cu ARAL 10W40 Blue tronic, parca. I-am sugerat sa-l schimbe si omul asa a facut, ba chiar a mers la service si a dat jos preventiv si baia de ulei (asta pentru ca o atinsese putin si i-a fost frica ca s-a deranjat la etansare). A ramas masca cand a vazut coji in baia de ulei, cand el mai curatase odata baia de ulei cand a cumparat masina. Fostul proprietar mersese tot cu Aral si el a continuat din inertie. Acum s-a linistit. A bagat MOL 5W40 si acum se jura ca motorul merge ca nou. O sa merg cat de curand pe la el, nu sta aproape de mine sa vad schimbarea. Si crede-ma, e genul de om care a mers cu ceva masini ( a avut ocazia sa mearga si cu Audi Q7). Asa ca jos cu Aral-ul din Woo-uri!

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

sal baieti

 

ches ai schimbat toba finala?te rog un rasp si o poza daca da :D

Share this post


Link to post

Astazi nu s-a mai aprins martorul, dar nu imi place cum se aude motorul. :spumelagura: Cred ca o sa schimb iar uleiul. Deci ce ulei place cel mai mult Nubirei? Precizez ca 10w30 avut anterior nu mi-a provocat nici o neplacere... Stiu ca e un topic cu uleiuri, dar vreau sa ma grabesc sa-l schimb. Merci de ajutor.

Share this post


Link to post

eu am folosit numa mobil 5-40 si merge ok

 

si as mai avea o intrebare : cum fac sa pun si eu poza titicarului sub nume? :D sunt mai nou si nu stiu.

Share this post


Link to post

5w40 OMv (e cam scumpisor) sau MOL 5w40 au dat rezultate bune pana acum.

Share this post


Link to post

Mobil Synt-S 5W-40 mi se pare foarte bun si are si un pret acceptabil.

Share this post


Link to post

Am o intrbare legata de revizii la Nubira 2.

 

In tabelele de pe site, toate masinile daewoo au schimbare distributie la 60.000 de km si doar Nubira 2 are la 90.000 de kilometri. Este o eroare sau asa este bine?

 

Intreb deoarece trebuie sa fac revizie la 75.000 si la service m-a intrebat daca am schimbat distributia si la Radacini si la City Center. Eu am masina second de pe la 68.000 de km si am carnet de service City Center cu stampile de revizie din 10.000 in 10.000 pana la 50.000 si apoi la 58.000 km si 65.000 km, dar la City Center au omis sa introduca ultimele 2 revizii in baza de date si nu mai stiu ce au schimbat.

 

Proprietarul anterior este dincolo de orice banuiala ca ar fi dat spaga la service sa ii puna stampile aiurea.

 

Oricum l-am contactat si incearca sa gaseasca facturile.

 

Oricum, ramane intrebarea: distributia se schimba la 60.000 cum vrea service-ul sau la 90.000 km , cum scrie in cartea de service?

Edited by stonebone

Share this post


Link to post

Schimba-le cat mai repede. 60kkm in romania, la o masina sh a carei istorie nu o stii sunt mai mult decat suficienti. La 75kkm cat ai tu cred ca ai noroc ca nu au patit nimic, eu unul m-as duce imediat sa le schimb (fostul prop daca o vindea mai mult ca sigur nu a chimbat nimic).

Share this post


Link to post
sal baieti

 

ches ai schimbat toba finala?te rog un rasp si o poza daca da :D

 

Salut, nu am schimbat nimic, e cea originala cu ornamentul din fabrica. De ce intrebi?

 

LE: Daca m-ai vazut prin trafic si huruia ceva mai tare decat a ta sa stii ca asa face dintotdeauna =))

 

@stonebone: schimba curelele ca nu se merita sa ai necazuri mai tarziu. Trebuie schimbata la 3 ani sau 60000 km. Eu am schimbat toamna trecuta toata distributia, mai putin intinzatorul de curea de pe accesorii (care prezenta un mic joc) pt ca nu au gasit sa-l cumpere de la distribuitor. Acum prezinta un joc mare pt ca se aude nasol de tot la rece. Astept sa vina caldura sa merg cu ea in service sa-l schimb si pe ala. De data asta il cumpar eu :D

Edited by ches

Share this post


Link to post

eu am luat masina, secod, cu ulei Aral in ea, dar cand i-am facut primul schimb, am pus ulei Daewoo, cu filtru nou, normal, vreau sa spun ca motorul mi se pare mai linistit, parca "toarce" mai bine, oricum nici inainte nu mergea rau, iar schimbul, tot cu totul: ulei, filtru, manopera-170 ron, un pret decent! eu zic totusi ca e mai bine cu ulei Daewoo ...

Share this post


Link to post

170RON un schimb de ulei Deuu ? Come on. Am dat 150RON la Augsburg, cu ulei Mobil si filtru MANN, si nici n-a trebuit sa-mi bat capul cu toti babuinii/hotii/spagarii de prin service-urile Daewoo.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi. Dar totusi vreau sa stiu de ce scrie in tabelul de revizii ca se schimba distributia la 90.000 km. Este o greseala?

Service-urile presupun ca o schimba la 60.000km, chiar daca ar trebui la 90.000 km, pentru ca au de castigat.

Care este adevarul? La cat recomanda producatorul masinii sa se schimbe distributia?

Tot cautand pe forum, am gasit ca este cineva cu o nubira Hachback in strainatate (nu stiu ce tara, Canada parca) si la ei distributia la nubira se schimba la 120.000 km. Dar era Nubira cu motor de 2 litri (si probabil cutie automata).

Share this post


Link to post

Mai toate masinile au o perioada mai scurta de service in Romania datorita faptului stiut ca sunt conditii grele de exploatare. Daca tu vrei sa stai cu ea pana la 90k sau 120k este problema ta, producatorul recomanda schimbarea cureei la 60kkm in Romania. Mai mult, masina ta este sh fara sa stii care au fost conditiile in care a fost utilizata, cum s-au facut reviziile sau care este istoricul masinii. Eu zic sa nu te mai zgarcesti de aiurea la 2-3 milionae cat costa de inlocuit cureaua de distributie pentru ca riscurile asumate sunt f mari...

 

LE: service-urile au de catigat mai mult de pe urma unei reparatii capitale la motor ce sare de 2000-2500 RON.

Edited by andreib

Share this post


Link to post
Multumesc pentru sfaturi. Dar totusi vreau sa stiu de ce scrie in tabelul de revizii ca se schimba distributia la 90.000 km. Este o greseala?

Service-urile presupun ca o schimba la 60.000km, chiar daca ar trebui la 90.000 km, pentru ca au de castigat.

Care este adevarul? La cat recomanda producatorul masinii sa se schimbe distributia?

Tot cautand pe forum, am gasit ca este cineva cu o nubira Hachback in strainatate (nu stiu ce tara, Canada parca) si la ei distributia la nubira se schimba la 120.000 km. Dar era Nubira cu motor de 2 litri (si probabil cutie automata).

 

Salut! Sunt proprietar de Nubira II Euro 3 motor 1.6, masina noua cumparata in 2006 din Romania. In cartea masinii scrie: Schimbare curea de distributie la 60000 km sau 36 luni, care din ele survine prima. Atasez si pagina respectiva.

 

Ca fapt divers, intr-un manual de service, manual care nu este destinat cumparatorilor ci service-urilor, manual facut rost de pe internet si care nu stiu pentru ce tari este, scrie ca inlocuirea curelei de distributie (camshaft belt) se face la 90000 km sau 54 de luni care survine prima. De mentionat ca deasupra tabelului scrie ca tabelul respectiv nu se aplica si in Europa (de Vest) - atasez pagina respectiva.

 

Sfatul meu este sa respecti ce scrie in cartea din Romania si sa o schimbi... City Center sunt seriosi (atat cat se poate in tara asta :) ); eu acolo fac reviziile din 1999 (am avut un Cielo) si n-am avut probleme.

post-5333-1201423204_thumb.jpg

post-5333-1201424165_thumb.jpg

Edited by CristiV

Share this post


Link to post

Salutare

 

 

Stiu ca o sa zieti ca sunt off-topic pentru ca ceea ce vreau sa intreb nu face referire la vreo problema a Nubirei insa toate topicurile deschise pe subiectul care ma intereseaza sunt uitate de prin 2005. Despre ce este vorba: am vazut ca s-au interesat cativa dintre voi de posibilitatea montarii de climatronic pe Nubira 2. Undeva era postat un raspuns al Daewoo Automobile Romania ca se poate monta daca gasesti un importator care sa ti-l aduca. Altcineva spunea ca la un service si-a montat cineva si deci s-a putut insa pe nicaieri nu e niciun detaliu. Stie cineva detalii despre locul unde se poate comanda, unde se poate monta, preturi samd ?

As lansa aceeasi intrebare cu referire la cruise-control si faruri cu proiector.

 

 

Multumesc anticipat de raspuns si/sau redirectionare catre zona unde pot gasi informatii

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi.

Ma duc sa schimb distributia, daca in cartea de ROmania scrie la 60.000 de km.

Share this post


Link to post

Asteapta-te la un pret in jur de 15 mil cu tot cu manopera. Daca tot schimbi cureaua de distributie, nu uita sa schimbi:

 

- pompa de apa, ca e 80 RON si e mai scumpa manopera daca vrei s-o schimbi mai tarziu ca trebuie sa desfaca toate cele;

- intizatoarele pt cureaua de distributie si cureaua de la accesorii;

- cureaua de accesorii.

 

Si daca tot o urca pe elevator, n-ar fi rau sa te uiti daca curge ceva si sa iti verifice si jocul la roti sa stii cand bagi bani in bucse.

Share this post


Link to post

1500 ron este f mult. Pompa de apa nu trebuie schimbata decat daca are vreun defect, rolele la fel (joc sau huruie). Cureaua e in jur de 60 ron, rolele daca nu ma insel vreo 200, cureaua accesorii tot cca 60. In total nu dau in nici un caz 1500ron.

 

Cat despre climatronic: Ca sa montezi modulul original trebuie gasit modulul si schimbate toate actuatoarele de la comenzi care acum sunt mecanice sau pneumatice. De asemeni trebuie realizat cablajul necesar. Munca este multa, costuri mari si de aceea nimeni nu s-a chinuit.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

...si montati cei doi senzori care citesc unul temperatura interioara, altul gradul de iluminare al masinii.

Share this post


Link to post
1500 ron este f mult. Pompa de apa nu trebuie schimbata decat daca are vreun defect, rolele la fel (joc sau huruie). Cureaua e in jur de 60 ron, rolele daca nu ma insel vreo 200, cureaua accesorii tot cca 60. In total nu dau in nici un caz 1500ron.

 

Cat despre climatronic: Ca sa montezi modulul original trebuie gasit modulul si schimbate toate actuatoarele de la comenzi care acum sunt mecanice sau pneumatice. De asemeni trebuie realizat cablajul necesar. Munca este multa, costuri mari si de aceea nimeni nu s-a chinuit.

 

Pe mine m-a costat 12 mil anul trecut, dar am schimbat mai multe chestii, ai dreptate. Oricum manopera costa cat piesele sau chiar mai mult, depinde ce schimbi. De aceea daca tot da banii pe manopera merita sa schimbe tot (piesele sunt ieftine), pt ca piesele sunt totusi uzate, masina are bine peste 60 mii km.

 

La mine rola de pe accesorii costa cam 1 mil, sa vad cat ma manopera sa o schimb... desi in toamna nu se auzea mai nimic de la ea, avea doar un mic joc, acum huruie de zici ca am diesel de prin anii 80 :P .

Share this post


Link to post

Sper ca aici e bine daca intreb :)

As vrea sa imi schimb becurile din proiectoare cu altele. Am aflat ca sunt H3 insa dupa ceva documentare pe net am observat ca ar fi mai multe tipuri de socluri pentru becurile H3. Asa ca impins de curiozitate azi m-am dus la masina in ideea ca daca ma bag sub masina ajung la proiectoare... ei bine n-a fost asa! Bara de protectie fata se prelungeste cu un plastica care nu ma lasa sa ajung in spatele proiectoarelor.

 

Are cineva idee cum as putea sa fac treaba asta fara sa dau bara din fata jos?! :scarpin:

 

PS: mentionez ca prin manual nu am gasit nimic care sa explice asta :D

Share this post


Link to post

Dai jos semiscuturile de sub bara. Au niste clipsuri de plastic cu surub, similare cu cele care fixeaza panourile usilor.

Share this post


Link to post

Mike, daca nu te deranjeaza da farul jos! Eu asa fac. Are 3 suruburi vizibile, bagi apoi usor mana prin spate (sper ca nu ai lopetile mari ca e nasol) scoti mufele de far si semnalizare si voila! ai loc sa slabesti suruburile ce tin proiectorul ca sa-l scoti prin fata si poti sa si vezi cat lichid de parbriz mai ai in borcan. Got it? E cam ca scarpinatul oltenesc, da nu te mai tavalesti pe jos la semiscuturi.

Share this post


Link to post

Urma sa postez cand surubaresc dar simt nevoia sa o fac acum.

 

@Mircea: mie nu stiu de ce mi s-a parut ca plasticele alea sunt sub bara si prinse destul de bine. Cum nu e vreme de asa ceva, mai am de asteptat pana incerc sa le dau jos ;)

 

@Adi: toate bune si frumoase in ceea ce zici tu insa eu am o retinere. Si anume demontatul farului, in sensul ca nu stiu daca il mai pun la loc tot acolo si parca n-as vrea sa-mi bata prin copaci si in general nu as umbla la faruri. Mai ca prefer sa dau bara din fata jos decat farurile :P

 

PS: daca proiectoarele sunt prinse in suruburi, clemele ce se vad in fata ce rol au?! :scarpin:

 

Later edit: ca mi-am adus aminte! Cand plec de pe loc, am niste table pe sub masina care imi fac o simfonie de invidiat! Nu se aude de fiecare data si nici nu stiu ce ar putea fi. Precizez ca am facut prostia sa cobor o bordura perpendicular si nu tangent(imi uitasem cursu de offroad acasa) si atunci am lovit ceva sub masina... Cand m-am uitat sub masina n-am vazut nimic suspect, idei?!

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Mike, poti sa dai farul jos fara probleme... la remontat acesta se va aseza tot pe aceeasi pozitie, data de gaurile in care se intrduc suruburile. Eu am facut operatiunea asta de cateva ori la masina mea si odata la fosta Nubira a lui Mircea, iar farurile bat in continuare bine :)

 

Dedesubt este foarte posibil sa fi deranjat sau chiar desprins aparatoarea din tabla a catalizatorului, iar aceasta intra in rezonanta la diferite turatii ale motorului. Eu am patit asta la Leganza cand am fost la pescuit si am remediat ulterior renuntand la aceea protectie. Deci incearca sa ti mana pe ea (sa fie motorul rece ca sa nu fie fierbinte catalizatorul) si cineva sa accelereze motorul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...