Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

nu mai stiu cat au costat,au fost luate acum 2 ani jumate,sant crapate,anvelopele sant 155/70sr12,nu cum am scris mai sus

Share this post


Link to post

si eu tot cu debica all season merg pe toate 4 in curbe pe ploaie fuge mai tare de fund decat cu 155 / 70 r12 de vara.

Astea sunt 135/80 r12 :D

Share this post


Link to post

Va salut!

Ma intereseaza si pe mine o anvelopa uzata de tico. Dimensiunea pe care o caut este 135/80 r 12. Pentru un utilaj agricol

Share this post


Link to post

A montat cineva pana acum anvelope de 155/80/12. Ma intereseaza daca ating rotile in viraj maxim sau daca rotile spate ating la incarcare maxima.

135 mi se par prea inguste, 155/70 nu am gasit la un pret terestru, iar jante de matiz nu pun pentru ca le voi indoii foarte repede(am avut)

Share this post


Link to post

Eu folosesc cauciucuri 155SR12 (echivalent cu 155/82/12) si ating foarte putin la viraj maxim ,in rest nu e nici o problema nici cu 5 persoane in masina; cu toate ca sunt rotile mai inalte(7%) si treci mai usor peste borduri nu se pierde din stabilitate ca sunt mai late,iar un mic dezavantaj ar fi ca o sa-ti scada demarajul (se simte demaraj mai scazut dupa 110-115km/ora) si viteza maxima cu cativa km/ora dar o sa ai un avantaj ca iti scade consumul si turatia motorului la aceeasi viteza reala.Eu am pus roti din astea ca imi indica vitezometrul mai mult si acum indica perfect si nu as mai reveni la altele! 155/80/12 sunt foarte putin mai joase decat 155SR12(sub1%)dar eu am optat pentru astea ca nici la ITP nu are cum sa se ia de tine,nu scrie pe cat sunt la 155SR12; pe cartea masini scrie 135/80 sau 155/70 ambele pe 12 !

Share this post


Link to post

seth, am o anvelopa in stare buna pe 12 155/70 pirelli, suna-ma 0766284552

Share this post


Link to post

Eu folosesc cauciucuri 155SR12 (echivalent cu 155/82/12) si ating foarte putin la viraj maxim ,in rest nu e nici o problema nici cu 5 persoane in masina; cu toate ca sunt rotile mai inalte(7%) si treci mai usor peste borduri nu se pierde din stabilitate ca sunt mai late,iar un mic dezavantaj ar fi ca o sa-ti scada demarajul (se simte demaraj mai scazut dupa 110-115km/ora) si viteza maxima cu cativa km/ora dar o sa ai un avantaj ca iti scade consumul si turatia motorului la aceeasi viteza reala.Eu am pus roti din astea ca imi indica vitezometrul mai mult si acum indica perfect si nu as mai reveni la altele! 155/80/12 sunt foarte putin mai joase decat 155SR12(sub1%)dar eu am optat pentru astea ca nici la ITP nu are cum sa se ia de tine,nu scrie pe cat sunt la 155SR12; pe cartea masini scrie 135/80 sau 155/70 ambele pe 12 !

Multumesc pt raspuns, atunci dupa ce schimb capetele de bara, bieletele si bucsaraia, voi monta linistit anvelopele de vara 155/80r12 pt ca imi ofera si o reducere la geometrie.

Share this post


Link to post

Sper sa nu fiu prea offtopic, dar tocmai mi s-au rasculat amintirile sa ma uit in talon (varianta noua).

Daca-mi amintesc eu bine, in talonul vechi erau trecute dimensiunile anvelopelor "omologate" ticozaurului (2 tipuri). In talonul nou, nici urma de asa ceva (e drept ca sunt in CIV ramase mentiunile respective).

 

Asadar, daca-l incalt pe 13", e de bine sau nu prea (legal vorbind)?

Edited by Concasseur

Share this post


Link to post

Legal vorbind nu e bine , la Tico pe acte sunt numai 135/80 sau 155/70 dar cum e la noi poti merge cu roti "de Matiz" fara sa se observe dar la ce bun risti o amenda sau mai rau cu talonul ridicat dar asta oricum sunt sanse foarte slabe ,in rest la ITP daca este unul mai strict ar putea sa te intoarca pentru cauciucuri ; si nici nu ai avantaje reale poate doar la stabilitate (155/65/13) dar cu riscul de a indoi janta la o groapa mai mare si nici nu mai poti urca o bordura mai ales cu masina plina...

Share this post


Link to post

Intrebarea era mai mult de principiu - multumesc pentru raspuns. La stabilitate, ar fi un mic avantaj daca pui R13 pe spate. Pana la ITP mai am vreo 20 de luni, asa ca ar fi ultima problema.

Cat despre masina plina, rareori vede a doua persoana - Ticozaurul are un rol strict urban.

Rareori mai vede destinatii externe, pentru ele exista un agregat mai solid si confortabil in dotare, asa ca tind sa cred ca s-ar preta si la borduri medii doar cu mine la mansa.

Share this post


Link to post

Pentru Bucuresti mai bine pui ceva mai inalt pentru gropi (sine tramvai) ,pentru stabilitate nu cred ca mergi cu viteza in curbe in oras!

Share this post


Link to post

N-ai cum, ca se rastoarna, masinuta are ea plusurile ei, dar si multe minusuri cand e vorba de tinuta de drum.

Anyway, probabil o sa fac un "trial" (la un moment dat) sa vad cum se comporta echipata cu R13 si sa vad daca se merita suficient de mult schimbul.

Share this post


Link to post

Va spun din experienta ,eu am pe masina de ani de zile 155/65/13 si va spun ca nu se merita efortul decat pentru look!Zilele trecute am mers cu un exemplar incaltat cu 135/80/12 si am realizat ce am pierdut,intentionez sa-mi vand jentile pentru care am facut multe demersuri si eforturi in a le gasi si sa trec din nou pe 12 pe care eventual sa incerc sa le scot cativa centimetri in afara !

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Cele mai bune mi se par astea care le am de un an 155R12 (sau 155/80R12) :stabilitate mai mare ,mai inalte la gropi si nu se ia nici la ITP de tine fata de cele normale 135/80R12 !

Share this post


Link to post

pentru bucuresti cu cat e mai mare pata de contanct cu atat mai bine, tico sufera de asa ceva. si la o gropita mica pica toaTA roata in ea . dehh :( un 15 e perfect ptr bucuresti . si in sus. cu gropi si sine de tranvai

Share this post


Link to post

RRelu, 155R12 nu gasesti nici sa dai cu tunul, abia mai prinzi celebrele Debica Navigator/Frigo pe 135/80R12 - daca stii vreo sursa de 155R12, please share it.

Share this post


Link to post

Multumesc - doar ca sunt marcate cu "Anvelope ce nu sint momentan in stoc". Ca si specificatii par un strop mai decente fata de Debica Navigator (care nu mi se par stralucite).

Share this post


Link to post

Multumesc - doar ca sunt marcate cu "Anvelope ce nu sint momentan in stoc". Ca si specificatii par un strop mai decente fata de Debica Navigator (care nu mi se par stralucite).

 

Eu am luat de aici 4 bucati de Debica Frigo http://www.e365.ro/anvelope/debica-ro/anvelopa-debica-135-80r12-frigo-s-30-68t-ms-tl.html . Nu sunt stralucite, dar macar megem 'legal'. Sper sa nu se considere reclama, dar pentru Tico chiar este o aventura achizitionarea de anvelope de iarna.

Share this post


Link to post

ma ajuta si pe mine cineva cu o oferta unde gasesc un set de anvelope de iarna pentru al meu tico----

si ca sa nu se considere a fi reclama ... puteti trimite un link la adresa angelescuclaudiu@yahoo.com

va multumesc!

Share this post


Link to post

multumesc pentru ajutor ,acum am vevit din targ vitan ,am gasit la 130 ron bucata si am avut inclus montat si echilibrat

..

Share this post


Link to post

Ce bine e cu "etichetele astea energetice".Nasol ca pt tico nu prea mai gasesti nimic altceva.

Edited by Den

Share this post


Link to post

Pentru cine este interesat de anvelope de vara Goodyear GT3 E 155/70/12 puteti gasi aici

Sunt produse in Malaezia, sunt noi noute doar ca au 2 ani vechime... :(

Share this post


Link to post

sunt noi noute doar ca au 2 ani vechime... :(

 

Deci, "toate-s noi si vechi-s toate"! :-j

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...