Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

Nu te intereseaza un schimb, 2 Frigo contra 2 Navigator? Fara nicio diferenta in + sau - ?

Eu le-am cumparat ieri, am garantie si bonul fiscal.

http://www.gmclub.ro...bica-frigo-r12/

Scuze de off.

Edited by BZN

Share this post


Link to post

Cumparat azi 4 anvelope M+S (145/70/12), doua Michelin si doua eukohama, aduse de afara, in stare foarte buna la pretul de 560 lei cu tot cu montaj si echilibrat. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cumparat azi 4 anvelope M+S (145/70/12), doua Michelin si doua eukohama, aduse de afara, in stare foarte buna la pretul de 560 lei cu tot cu montaj si echilibrat. :mrgreen:

 

Poi acum ca tot le-ai luat :) , da-ne si noua pontul

Share this post


Link to post

Cumparat azi 4 anvelope M+S (145/70/12), doua Michelin si doua eukohama, aduse de afara, in stare foarte buna la pretul de 560 lei cu tot cu montaj si echilibrat. :mrgreen:

 

da-ne si noua detalii...

Share this post


Link to post

Is luate de la un centru de anvelope din Piatra, omul mai avea doua eukohama si doua Hankook dar mai uzate si nu stiu la ce pret. In rest ... am mai fost la un depozit de anvelope sh si urmau sa primeasca abia marti ceva marfa, dar nu stiau sigur daca primesc si pe 12.

Noi gasisem Debica Frigo la 210 ron, la un magazin auto din Piatra, mai aveau vreo 4 parca.

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Printr-o coincidenta ... am luat de la un nene 4 hankook de iarna 145 / 70 / r12 ... noi noute ... 2 mil / buc ( consider ca dau rusine cu mult la debita frigo ) si in mom de fata zici ca are tico servo atat de bine se misca volanul

 

S-ar putea sa dau gumele mele all seazon KUMHO ( au si m+s si un fulg ) cuiva la un pret derizoriu ... dar sunt BOMBE PE SOSEA ... fabricate din 98

Share this post


Link to post

Printr-o coincidenta ... am luat de la un nene 4 hankook de iarna 145 / 70 / r12 ... noi noute ... 2 mil / buc ( consider ca dau rusine cu mult la debita frigo ) si in mom de fata zici ca are tico servo atat de bine se misca volanul

 

S-ar putea sa dau gumele mele all seazon KUMHO ( au si m+s si un fulg ) cuiva la un pret derizoriu ... dar sunt BOMBE PE SOSEA ... fabricate din 98

 

anu trecut am mers cu alea de vara... si bombe sa fie daca nu imi iau amenda , e bine :)

Share this post


Link to post

Cu astfel de anvelope, n-ai facut nimic, dpdv al legii. Ba chiar risti ridicarea talonului. Ma refer la anvelopele cu dim. 145/70/12.

Share this post


Link to post

Cu astfel de anvelope, n-ai facut nimic, dpdv al legii. Ba chiar risti ridicarea talonului. Ma refer la anvelopele cu dim. 145/70/12.

 

Poi macar sunt pe 12 ... nu stiu daca un politist stie marimile noastre ( cele 2 ) ... de ex un coleg a intrebat recent un politist daca poate sa-si puna roti de 13 ... si la care politistul ii zice ,,,, da tu n-ai deja de 13 ?

 

Ideea e sa nu se uite nimeni prea atent la ele si totusi primul lucru care il vezi e R 12 ... dupa care poti sa spui foarte simplu ... sunt singurele care se vand si comerciantii m-au asigurat ca sunt de tico ( ceea ce nu e prea departe de realitate )

Edited by Snick

Share this post


Link to post

Cu astfel de anvelope, n-ai facut nimic, dpdv al legii. Ba chiar risti ridicarea talonului. Ma refer la anvelopele cu dim. 145/70/12.

 

daca ai talon nou, nu mai risti nimic ,ca in noile taloane nu mai scrie dimensiunea rotilor

:lavolan:

Share this post


Link to post

dar daca ai un accident si masina ajunge la expertiza? La ITP/RAR te poate respinge daca verifica. Eu am trecut de RAR cu ele, dar am avut noroc. Greseala asta am facut-o si eu. Gandindu-ma ulterior, am ajuns la concluzia ca am gresit

Share this post


Link to post

dar daca ai un accident si masina ajunge la expertiza? La ITP/RAR te poate respinge daca verifica. Eu am trecut de RAR cu ele, dar am avut noroc. Greseala asta am facut-o si eu. Gandindu-ma ulterior, am ajuns la concluzia ca am gresit

 

Sa speram ca nu se ajunge in situatia asta ... oricum la masina asta nu ai prea multe posibilitati asa ca punem ce putem ( debita frigo nu ma coafeaza asa mult ... sa nu mai zic sa si dau 1.8 - 2.3 mil per bucata )

 

Si da ... am talon nou

Edited by Snick

Share this post


Link to post

Deci se poate pune pe tico dimensiunea 135 / 80 / 12?Am un prieten care cauta disperat saracu cauciucuri de iarna si nu gaseste.Un link ar fi super util.Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Deci se poate pune pe tico dimensiunea 135 / 80 / 12?Am un prieten care cauta disperat saracu cauciucuri de iarna si nu gaseste.Un link ar fi super util.Multumesc anticipat!

 

 

Dap nu e absolut nici o problema ... tinand cont ca sunt rare si in 80 % din cazuri Debita Frigo gasesti ... cauta dupa brand si dimensiune si poate gasesti ceva online ...

Share this post


Link to post

cauta dupa brand si dimensiune si poate gasesti ceva online ...

Mersi mult ,ma pun sa caut ,vreo recomandare la vreun site stie cineva?

Share this post


Link to post

Mersi mult ,ma pun sa caut ,vreo recomandare la vreun site stie cineva?

 

Faza e ca au multi pe site trecute modelele pentru tico dar nu isi actualizeaza stocul , sau de ex daca iti dau un site unde aveau ... sa zicem acum o sapt ... acum pot sa nu aibe ( sau sa fie la niste preturi de neam prost ) ... crede-ma mai bine cauti tu si vezi ce " pica " ...

 

Iarna trecuta debita frigo erau la 1.2 mil ... acum au sarit calul astia cu 2.3 mil ( cred ca e maxim cat am vazut ) ... recomandarea mea ar fi ori poate gasiti niste hankook pe marimrea diferita fata de talonul vechi ( 145 / 70 ) ori 4 jante de matiz si orice pe 13 ( se gasesc ) ... eu am mai fost la niste baieti care vand masini de poti sa le conduti la 16 ani ... au la 8 milioane --> 4 jante + anvelope iarna second ... sau la 250 euro niste jante din aliaj ( frumoase ce-i drept ) + gumele ... doar ca gumele sunt din 2003 ... si jantele sunt foarte subtiri .

Share this post


Link to post

Faza e ca au multi pe site trecute modelele pentru tico dar nu isi actualizeaza stocul , sau de ex daca iti dau un site unde aveau ... sa zicem acum o sapt ... acum pot sa nu aibe ( sau sa fie la niste preturi de neam prost ) ... crede-ma mai bine cauti tu si vezi ce " pica " ...

 

Iarna trecuta debita frigo erau la 1.2 mil ... acum au sarit calul astia cu 2.3 mil ( cred ca e maxim cat am vazut ) ... recomandarea mea ar fi ori poate gasiti niste hankook pe marimrea diferita fata de talonul vechi ( 145 / 70 ) ori 4 jante de matiz si orice pe 13 ( se gasesc ) ... eu am mai fost la niste baieti care vand masini de poti sa le conduti la 16 ani ... au la 8 milioane --> 4 jante + anvelope iarna second ... sau la 250 euro niste jante din aliaj ( frumoase ce-i drept ) + gumele ... doar ca gumele sunt din 2003 ... si jantele sunt foarte subtiri .

Am gasit pe sit-ul asta http://www.anveloshop.com/anvelope--turisme-si-autoutilitare--1---~~4~135~=~~5~80~=~~6~12~=~~12~Iarna~=.html ,am sunat si au zis ca au pe stoc probabil ca am sa ii le comand alea..

Share this post


Link to post

 

F U C K cat de ...

 

Vezi ca mai are un ungur din Harghita un site cu produse mai ieftine ... cauta pe paginile anterioare poate le are ala mai ieftin ... la vreun 1.5 mil

 

2 mil pe frigo s30 mi se pare jaf la drumul mare sau poate o iei candva la " picior " si intrebi si tu pe la toate service-urile ... sau depozitele ... si SH sunt ok pentru iarna asta ... si in decembrie iti iei set nou de vara si in vara iei NOI si IEFTINE de vara :D

Edited by Snick

Share this post


Link to post

Eu mi-am pus debica frigo 135/80 r12.Le-am gasit la 180 ron in pitesti.

Sincer,mai bine asteptam sa am zapada afara..pentru ca,cauciucurile astea sunt absolut varza pe asfalt,mai ales pentru gropile din romania.Fiind inguste,simte orice denivelare.Zero la confort +riscul de stricaciuni creste..In plus este exagerat de mare rezistenta la inaintare pe asfalt,consum inutil de benzina si dureri la piciorul care actioneaza acceleratia. Am mai avut de iarna,dar in halul asta.. Ar mai fi o chestie .Nu gasesc la fabricant o lamurire clara daca aceste cauciucuri chiar sunt de iarna,steluta lipseste cu desavarsire de pe ele.Au doar m+s. Profilul lor chiar te duce cu gandul ca nu ai ce cauta cu ele pe asfalt uscat :wallbanger:

Astept sa mai scada temperaturile..poate poate

Edited by Den

Share this post


Link to post

Frigo sunt de iarna, navigator sunt all season la debica.

Eu unul ma mir cum de ai asa mari probleme ca sunt inguste si ar trebui sa nu opuna rezistenta cum zici...

Sunt frigo 1 sau 2?

Edited by sorin1983

Share this post


Link to post

Frigo S30. Pt. tico nu se fac modelele F1 si F2.

Share this post


Link to post

Mi se pare acceptabil profilul, oricum mult mai ok decat frigo. Am gasit 135/80/12 la 86 lei pe google...cautam sa vad cum arata s30.

Share this post


Link to post

...astea sunt absolut varza pe asfalt,mai ales pentru gropile din romania.Fiind inguste,simte orice denivelare.Zero la confort +riscul de stricaciuni creste..In plus este exagerat de mare rezistenta la inaintare pe asfalt,consum inutil de benzina si dureri la piciorul care actioneaza acceleratia ...

 

Mai, eu as zice sa verifici daca presiunea in ele este corecta cu un manometru bun.

Eu am folosit pana acum cauciucuri de vara Lassa Miratta 12/155/70 pe care le-am luat noi (si pe care le consider muuult mai bune decat originalele Khumo) si tocmai am pus pentru iarna mult hulitele Debica Navigator 12/135/80 de asemenea noi. Au pe ele si fulg de zapada si M+S. Pentru mine Debica Navigator a fost o surpriza placuta deoarece constat dupa vreo 3-400km de mers pe ele lucruri exact pe dos fata de cum spui: directia a devenit uimitor de usoara, rezistenta la rulare este clar muuult mai mica, masina se misca mult, mult mai usor, consumul a scazut si ala putin, confortul clar muuult mai bun (denivelarile sunt mult mai bine absorbite de aceste cauciucuri mai inguste si mai inalte), chiar ma gandesc sa-mi iau si de vara tot 12/135/80. Ce-i drept imediat dupa ce plecasem de la vulcanizarea unde le-am pus si echilibrat ma cam speriasem, aveam un mers dur, simteam orice denivelare mult mai tare, dar cand am ajuns acasa si am masurat presiunea aveam 2,8 bari. Dupa ce am redus-o la 1,8 cum este recomandat pentru aceasta dimensiune de pneu, totul a devenit O.K. Sa vedem acum cum se vor comporta pe zapada insa nu cred sa fie mai nasol decat cu alea de vara cu care noi fiind oricum m-am descurcat bine iarna trecuta. Deci in concluzie desi ai zis ca ai pus Frigo as crede ca ceva nu ai in ordine, nu cred ca diferenta fata de Navigator sa fie chiar asa de mare.

Edited by Tetea

Share this post


Link to post

fratilor,ati gasit pe undeva anvelope de tico mai ieftine de 195 lei per buc,ca ma dispera astia cu preturile lor,ma bate gandul sa ii pun de r13 dar nici jante de matiz nu gasesc ca as lua anvelope sh pe r 13headbang2.gif

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...