Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

Nu mai cauta degeaba, n-ai sa gasesti asa ceva. Cu putin noroc, dai de unele 135/80/R12, la un pret care sa nu te zapaceasca de tot. Si cu astea mergi "legal', dimensiunea e trecuta-n CIV.

Share this post


Link to post

am sunat la RAR...trebuie sa fie exact cum e specificat in talon!!!! nu mi au zis nimik de CIV!!!!!!asta e problema!!oufff

salut...sunt disperat...intreb...cauciucuri de iarna 155/70/12...mai exista..pe planeta asta??????si daca da... unde...???Multumesc!!

Share this post


Link to post

De curiozitate, acum m-am uitat peste CI..., este trecut DOAR 135R12.

Share this post


Link to post

salut...sunt disperat...intreb...cauciucuri de iarna 155/70/12...mai exista..pe planeta asta??????si daca da... unde...???Multumesc!!

 

Salut din cate stiu nu prea sunt gume pe dimens asta de IARNA

 

gasesti la 145 / 70 hangkook dar si astea sunt raritati

 

Daca aveti vreo cunostinta in Polonia sau Ungaria au baietii acolo gume de tico IEFTINE

Share this post


Link to post

Salut din cate stiu nu prea sunt gume pe dimens asta de IARNA

 

gasesti la 145 / 70 hangkook dar si astea sunt raritati

 

Daca aveti vreo cunostinta in Polonia sau Ungaria au baietii acolo gume de tico IEFTINE

 

tocmai a avut unul 8 seturi la o vulcanizare aici in Ploiesti...deci EXISTA!!

 

De curiozitate, acum m-am uitat peste CI..., este trecut DOAR 135R12.

daa...e trecut asa 155/SR/R12...SR=70!!!!am vorbit inclusiv cu seful RAR ploiesti si cu Politia rutiera..nu le ai asa...amenda si talon ridicat...punct!!!....asa ca va rog ajutati-ma concret!!!multumesc! Edited by marduksebi

Share this post


Link to post

Am fost in Autovitan acum 2 saptamani si erau teancuri teancuri de cauciucuri de tico. Exista debica frigo o gramada insa sunt la pret de specula 220 Lei bucata! Eu mai astept, doar nu am innebunit sa dau atata cand in polonia am inteles ca sunt pe undeva pe la 29 de euro bucata. Poate cineva care stie si e membru vechi sa faca o comanda mare de cauciucuri din afara. Eu sunt dispus si nu stiu daca este incorect sa spun ca m-as "risca" sa cumpar impreuna cu voi gume pentru ticozaurul meu. in orice caz cred ca am iesi mai ieftin de 220 de lei pe bucata.

Share this post


Link to post

Se gasesc foarte greu anvelopele pentru Tico...am sunat la nu stiu cate magazine si nu mai au...nici nu stiu daca mai aduc...daca gaseste cineva ar fi bine sa anunte si pe restul..Noile comenzi din Germania nu mai vin cu anvelope pentru Tico...am tot tinut legatura cu anumite persoane care se ocupa de asta si nimic.Am gasit doar Debica 135/80 12 la niste preturi...240 ron/buc min si 350 ron/buc max..foarte mult..155/70 12 mi s-a spus ca nu se mai fabrica.Sa speram ca vom gasi pana va ninge :D

Share this post


Link to post

o intrebare - am gasit dou GUME pIRELLI p4 145/70/12 69S, profilu arata ca de iarna dar pe ele nu apare M+S sau vreun fulg de zapada,. ce ma sfatuit sa fac, le iau, sunt cu 50 ron, second hand da arata super bine.

Share this post


Link to post

Nici macar pt vara, risti talonul! Pai ce crezi, se uita ei dupa M+S si nu vad ca ai alta dimensiune? Si pt lipsa inscriptiei scapi cu amenda, insa pt alte dimensiuni... "pa-pa" talon.

Share this post


Link to post

stiu un baiat care si-a cumparat anvelope de iarna 135/80/R12 si mi-a recomandat sa fac la fel .ideea este ca in talon este specificat 135/70R12 si155/70/R12.ceea ce m-a facut sa ma intreb daca nu cumva RAR-ul va gasi nod in papura si sa ne lase fara talon.Eu ma gandeam la o alta smecherie si mai precis sa imi iau jenti R13 ,pentru a imi putea procura anvelope mai usor , mai ales ca in talon nu scrie nimic despre marimi.am fost intr-o zi la un magazin de piese auto , iar vanzatorul mi-a zis ca datele sunt transmise de cei de la RAR direct la bucuresti si ca nu are niciun rost sa ma complic sa imi iau altfel de anvelope decat cele inscrise in cartea tehnica pentru ca oricum va trebui sa le dau jos si sa imi iau altele corespunzatoare (135/70/R12,155/70/R12)plus ca va trebui sa ma duc iar la RAR ,sa imi faca verificarea ceea ce inseamna 100 lei (1milion lei vechi ).asa ca dragii mei ne mai raman doua solutii :o ri ii batem la cap pe vanzatori pana ne aduc ,ori daca nu ,dam primaria in judecata pentru ca nu a deszapezit drumurile,mai ales ca in lege este stipulat ca vor fii sanctionati cei care circula pe drumurile cu zapada,iar inlaturarea acesteia revine firmelor platite de consiliile locale.ca sa zic mai pe sleau,noi acum suntem obligati sa platim pentru incompetenta primariilor si a firmelor din subordinea acestora. :lavolan:

 

145 se incadreaza intre 135 si 155 asa ca eu zic sa le iei ,dar trebuie sa ai o foaie la mana in care sa fie specificat ca sunt de iarna ,pentru ca altfel nenorocitii vor zice ca lipseste nu doar inscriptia M+S ,dar si fulgul de nea :banana: in plus , din cate am vazut intr-o emisiune , sunt aparate speciale cu care se stabileste profilul (iarna/vara).eu cred ca cel mai bine ar fii sa scriem unde ne-am intalnit cu RAR-ul.spre exemplu un punct sigur este pe E70 la intrarea in Floresti(judetul Prahova). :drinkers:

Share this post


Link to post

Uita-te mai bine in cartea de identitate scrie 135/80R12 SAU 155/70R12 care sunt identice la inaltime nu135/70R12 care sunt mai joase!

ATENTIE mai sunt 135SR12 ECHIVALENT 135/82R12 care sunt putin mai inalte! Eu am luat 155/SR12 SH si sunt foare multumit doar ca ating putin la viraj maxim!

Multi gresesc cand spun :135/80 =155/80 la inaltime dar nu e asa,80 inseamna 80%din latimea cauciucului adica primul are 108 iar al doilea 124 de unde o diferenta destul de mare la inaltime!

Share this post


Link to post

LA MINE SCRIE ASA:FATA-135R12 SAU 155/70R12,MIJLOC-SPATE135R12SAU155/70R12.nicaieri nu scrie de 80.in fine,faza e ca azi am verificat peste tot in moreni si mi s-a zis ca nu mai au. :wallbanger: nu stiti pe cineva care sa fie ruda cu coman? :scarpin: : sotie,nevasta ,ceva :mrgreen: poate ne da si noua voie sa circulam cu cauciucuri de vara si iarna asta :lavolan:

Edited by mercedesamore

Share this post


Link to post

luci nui vorba sa-ti dea voie el ,ci legea. cautama pa saitul alalt si fati cont si acolo :lavolan:

 

Edit moderator:

Un forum intreg te roaga: impaca-te cu cratima !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

aveti idee daca astea se pot pune pe un tico si sa umblu linistit... si nici sa nu bata sau ceva de genul asta? Debica FRIGO S-30 135/80R12 68T ai am mai gasit astea HANKOOK OPTIMO K715 155/80R12 77T Pe care mi le recomandati? Multumesc!

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nu stiu daca mergi linistit cu debica. Ideea e ca sunt foarte proaste, ca performanta, dar ”legale”! Iti zice unul care are asa ceva, si care a dat banii pe ele fiind obligat. Altceva nu gasesti!

[

Edited by BZN

Share this post


Link to post

Nu stiu daca mergi linistit cu debica. Ideea e ca sunt foarte proaste, ca performanta, dar ”legale”! Iti zice unul care are asa ceva, si care a dat banii pe ele fiind obligat. Altceva nu gasesti!

[

 

despre HANKOOK OPTIMO K715 155/80R12 77T ai idee de ele? sunt mai inalte ca cele normale?

 

Edit moderator:

Omule, tu vrei un raspuns insa te-ai intrebat daca intrebarea ta poate fi citita ? Niste culori mai vizibile nu gaseai ??

Edited by Salex

Share this post


Link to post

in legatura cu HANKOOK OPTIMO K715 155/80R12 pot spune ca sunt 2 mari probleme:este interzis sa mergi cu 80 ,anvelopele trecute in carte fiind 155/70/R12 ,iar despre partea mecanica problema e ca atinge la viraj total.imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc ,dar mai cauta.poate gasesti undeva pe 70.tinand cont ca esti din targoviste , te-as sfatui sa mergi la moreni ,pentru ca acolo sunt trei magazine de cauciucuri ,dintre care doua vulcanizari si te-as ruga frumos sa ma anunti si pe mine cand ai gasit.apropo vezi ca mi-a zis baiatul ca aduce marti sau joi.

Share this post


Link to post

a adus la campina anvelope debica navigator 135/80/R12 all seasons la daewoo(piata centrala)pret 225lei.va salut.

Share this post


Link to post

in legatura cu HANKOOK OPTIMO K715 155/80R12 pot spune ca sunt 2 mari probleme:este interzis sa mergi cu 80 ,anvelopele trecute in carte fiind 155/70/R12 ,iar despre partea mecanica problema e ca atinge la viraj total.imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc ,dar mai cauta.poate gasesti undeva pe 70.tinand cont ca esti din targoviste , te-as sfatui sa mergi la moreni ,pentru ca acolo sunt trei magazine de cauciucuri ,dintre care doua vulcanizari si te-as ruga frumos sa ma anunti si pe mine cand ai gasit.apropo vezi ca mi-a zis baiatul ca aduce marti sau joi.

 

salut. multumesc frumos pentru sfat. am sa merg si la moreni chiar marti sa vad daca reusesc sa gasesc. daca cu cauciucurile nu pot inalta masina legal cum o pot face si sa functioneze la parametri normali? sunt nou posesor de tico si imi trebuie ca il bag pe dealuri si teren cat de cat accidentat...

Share this post


Link to post

Cauta 145/80r12 (145sr12).Tot in ilegalitate esti,dar macar din punct de vedere al functionalitatii esti acolo unde vrei tu.Dar foarte slabe sanse sa mai gasesti asa ceva.Altfel cu cele stoc o sa faci praf masina pe dealuri si teren accidentat.

Edited by Den

Share this post


Link to post

Cauta 145/80r12 (145sr12).Tot in ilegalitate esti,dar macar din punct de vedere al functionalitatii esti acolo unde vrei tu.Dar foarte slabe sanse sa mai gasesti asa ceva.Altfel cu cele stoc o sa faci praf masina pe dealuri si teren accidentat.

sa inteleg ca nu o sa imi atinga in virage ca sunt mai inguste decat cele stoc? am gasit unele aktion de iarna la 170 lei; m-as baga sa le iau. multumesc

http://anvelopeautonoi.ro/Anvelope-Iarna/Aktion-neureifen-T200-145/80R12-74S/flypage.tpl.html?filter1=145&filter2=80&filter3=R12&filter4=iarna

 

Edited by emilas

Share this post


Link to post

buna seara spun si eu.

mai nou pe acest forum , dar cu probleme de care nimeni nu este strain in aceasta perioada a anului: anvelope de iarna

pentru bucuresti , stie cineva anvelopa pentru tico mai ieftina de 200 lei?

Edited by 102tes

Share this post


Link to post

buna seara spun si eu.

mai nou pe acest forum , dar cu probleme de care nimeni nu este strain in aceasta perioada a anului: anvelope de iarna

pentru bucuresti , stie cineva anvelopa pentru tico mai ieftina de 200 lei?

 

cele care le am postat eu se da comanda pe net pe acel site daca te intereseaza.

Share this post


Link to post

emilas:

am sunat , nu mai au.

am gasit doar 135/80/r12 cu 215 lei bucata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...