Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

Am cautat si eu dar nu prea mai sunt decat la preturi mari sau foarte mari. Pana la urma am luat frigo cu 170 ron bucata, de cateva saptamani deoarece eram sigur ca asa o sa se intample..cu cat astepti mai mult cu atat cresc preturile .

Share this post


Link to post

Tetea,diferenta intre frigo si navigator la profil este imensa.O sa fac o poza mai tarziu. In mod clar navigatorul este mult mai bun pe asfalt curat. Unghiurile le-am facut imediat ,pentru ca aveam o diferenta mare fata de ce am avut inainte pe masina.Presiunea nu am verificat..

Urmeaza.

http://www.debica.com.pl/opony/_11

 

si Navigator:

 

http://www.debica.com.pl/opony/_12

 

Chiar acum am verificat,la navigator e mult mai tare profilul ca la frigo,si e aproape de doua ori mai adanc la frigo.In orice caz,m-am luat si eu dupa efectul de turma. Trebuia sa le pun pe masina cand aveam zapada jos,sau temperaturi mult mai scazute,nu de acum..

Edited by Den

Share this post


Link to post

Diferenta dintre ele este majora: unele sunt de iarna si celelalte sunt all season.

Share this post


Link to post

Den, ca sunt unele all season si unele de vara nu contest ca diferenta ci ceea ce s-a spus, citez:

 

".Fiind inguste,simte orice denivelare.Zero la confort +riscul de stricaciuni creste..In plus este exagerat de mare rezistenta la inaintare pe asfalt"

 

Ei, bine n-as prea crede ca aici sa fie mare diferenta. Cred, repet, ca le ai prea umflate. Pe la vulcanizari am constatat ca de regula le cam baga aer mai mult decat trebuie. Uneori chiar cu mult mai mult.

Share this post


Link to post

Hmm,o sa verific presiunea.Intradevar,volanul se misca mai usor,dar rezistenta la inaintare imi pare cam mare.

Share this post


Link to post

DEN ,nu sint de acord cu tine ,eu am facut o iarna cu frigo s30 si concluzia ; sunt excelente pe zapada ,am iesiot cu ele de oriunde,fiind inguste zici ca ai servo,daca ai 1,8 presiunea in ele e bine si asa ele prin compozitie sunt moi fata de cele de vara si lanseaza la gropi ,iar cu consumul nu sint de acord ,orice roata ingusta are frecare mica.

un exemplu foarte bun;ia o bicicleta cu baieuri { foarte inguste de curse } si una cu cauciucuri groase { montain baik } si vezi cu care inintezi cel mai bine.

la masinile de ralyu, dece iarna au cauciucuri inguste si vara late.

in carte la tico scrie clar 155/70r12 -- 135/80r12 . :lavolan:

Share this post


Link to post

Eu ma refeream la inaintarea pe asfalt uscat,nu pe zapada.Nu am zis niciodata ca se misca greu volanul..Am coborat la 1.8 presiunea.Intradevar era la 2.

M-am asteptat sa-mi scada umpic la acceleratie,dar nu asa mult.Eu am facut trecerea de la 145/80 (toyo)la 135/80.Cauciuc mai mic si mai ingust,par o gluma pe langa celelalte.

Concluzia mea : Absolut varza pe asfalt curat,zero la economie de carburant.Or fi bune pe zapada,abia astept sa le probez. Dar daca stiam despre ce e vorba nu ma apropiam de debica. Probabil la unii cu cauciucuri de iarna le consuma mai putin pe asfalt decat cu alea de vara sau decat cele mixte.Anul trecut parca am avut vredestein.Nu se compara..

Edited by Den

Share this post


Link to post

Si eu am simtit o diferenta la directie cand am trecut de la 155 / 70 la 145 / 70 ... merge mai usor ( bine , in schimb trebuie sa-mi fac geometria ) . Eu zic sa mai asteptati dupa 1 nov sa va luati gume , ca si speculantii astia o=-r sa ramana cu ele pe stoc si va trebui sa le mai scada pretul ... ca doar nu o-r sta cu ele in decembrie cu 2 mil / buc .

Share this post


Link to post

deci va zic ca am trecut ticolino pe 13 si ma bucur ,am cumparat 2 jante matiz din targ noi la 130 lei buc si 2 jante de mazda aduse din germania de la cineva la pretul de 130 lei amandoua si am luat anvelope de iarna pe 13 de 145/70/ 13 pe fata si 145/80.13 pe spate care au costa320 lei plus 60 lei montate ...si inca odata ma bucur ca nu mai sun pe 12.bananab.gifdrive.gifacum sa vad daca dl garcea are ceva de spus daca m-am mutat pe 13.va salut

Edited by jony boy

Share this post


Link to post

deci va zic ca am trecut ticolino pe 13 si ma bucur ,am cumparat 2 jante matiz din targ noi la 130 lei buc si 2 jante de mazda aduse din germania de la cineva la pretul de 130 lei amandoua si am luat anvelope de iarna pe 13 de 145/70/ 13 pe fata si 145/80.13 pe spate care au costa320 lei plus 60 lei montate ...si inca odata ma bucur ca nu mai sun pe 12.bananab.gifdrive.gifacum sa vad daca dl garcea are ceva de spus daca m-am mutat pe 13.va salut

 

Multi garcea nu stiu ca tico e pe 12 :P

 

Cred ca primul lucru care o sa-l cauta o sa fie WINTER sau M + S pe ele :)

Edited by Snick

Share this post


Link to post

Salut

Am si eu o intrebare cu cauciucurile astea. Nu gasesc nimic decent pe 12 sau macar la un pret decent asa ca am trecut pe 13.

Tico-ul actual de abia mi-lam luat deci am talon nou fara dimensiunea cauciucurilor trecuta. Pot sa stau linistit si sa nu primesc amenda in caz de control??? Sau cum as putea face sa imi omologhez anvelopele 145/70/r13.

 

regards

Share this post


Link to post

Salut

Am si eu o intrebare cu cauciucurile astea. Nu gasesc nimic decent pe 12 sau macar la un pret decent asa ca am trecut pe 13.

Tico-ul actual de abia mi-lam luat deci am talon nou fara dimensiunea cauciucurilor trecuta. Pot sa stau linistit si sa nu primesc amenda in caz de control??? Sau cum as putea face sa imi omologhez anvelopele 145/70/r13.

 

regards

 

De omologat chiar nu stiu ce sa zic ... daca te duci la RAR s-ar putea sa te respinga fara nici o treaba , multi politisti nu stiu ca noi suntem pe 12 ... dar tind sa cred ca iarna asta daca e vreun filtru o-r sa se uite sa fie M+S sau winter , decat marirea lor .

Daca ai pe cineva la RAR ... poti incerca ... poate stiu baietii sa-ti dea un sfat ...

Share this post


Link to post

De omologat chiar nu stiu ce sa zic ... daca te duci la RAR s-ar putea sa te respinga fara nici o treaba , multi politisti nu stiu ca noi suntem pe 12 ... dar tind sa cred ca iarna asta daca e vreun filtru o-r sa se uite sa fie M+S sau winter , decat marirea lor .

Daca ai pe cineva la RAR ... poti incerca ... poate stiu baietii sa-ti dea un sfat ...

 

1. Amendarea conducatorilor auto care nu au anvelope de iarna se va face in prezenta stricta a unui reprezentat RAR, deci ala stie daca tu ai pe 12 sau pe 13, daca treci testul de noxe sau nu :)

2. Omologarea cauciucurilor este o mare futere ( scuze de expresie), detalii gasesti aici: http://www.rarom.ro/RO/article--Mentionarea_in_C.I.V._a_anvelopelor_optionale--204.html

 

Partea buna e ca: decat sa iei amenda de 600 de lei pt ca nu ai caucicuri, iti ia talonul pentru ca nu ai caucicuri corespunzatoare. Montezi caucicurile originale si cu 100 taxa de la Rar , recuperezi talonul.

Poti incerca si milogeala , ca nu se gasesc cauciucuri sau ca 4 cauciucuri fac cat jumate din masina... si poate scapi.

 

 

Personal cam asta fac si eu , caut niste genti de tabla de matiz si am vazut caucicuri SH la 50-60 bucata, sper ca in 200 de lei sa ma echipez complet.

Share this post


Link to post

eu sunt din campina si abia mi-am luat un tico.de unde as putea lua niste anvelope de iarna mai ieftine respectiv second hand din prahova? :wallbanger:

Share this post


Link to post

Nu mai cauta degeaba, n-ai sa gasesti. Abia daca mai dai de unele noi!

Share this post


Link to post

Noroc. Anvelope de Tico au adus in Urziceni-Ialomita la un service roti. Varul meu a platit 1000 de lei pe un set de iarna-Trayal, plus montare, echilibrat si indreptat 2 jenti cu 100 de lei. Cu toate ca a platit atat, era destul de bucuros. Gasise si in Vitan, dar erau 135 80 12 si la 300lei/buc ( durere). Eu la matizul meu am dat 950 de lei pe unele Imperial, made in China, dar arata f bine si merg super. Cred ca va este de mare folos nr. de telefon de la service-0766569056. Iarna frumoasa

Share this post


Link to post

cautati pe www.sinaopt.com..sunt Frigo pe la 130 ron...bafta..

Share this post


Link to post

cautati pe www.sinaopt.com..sunt Frigo pe la 130 ron...bafta..

 

Am tot discutat eu cu tipu de la sinaopt dar nu avea pe stoc

 

si daca tot vb cu el ... vedeti care are si alte modele inafara de frigo ... poate cine stie trageti lozu norocos si are pe stoc ... 17 euro curier

Share this post


Link to post

Salutare,

Si eu am tot cautat anvelope pentru tico de mi s-a acrit, iar acolo unde gaseam erau numai la preturi d-alea exorbitante. Am gasit pana la urma la un pret sa zicem acceptabil si am facut comanda pe www.cauciucuri.com de debica 135/80 R12 la pret de 170 RON. Mi-au confirmat ca le vor aduce de la furnizor in 3-5 zile. Sper sa se tina de cuvant. De transport nu se pune problema fiindca ma duc eu sa le iau de la ei ca vreau sa vad ce cumpar.

 

O zi buna

Share this post


Link to post

Salut , am si o intrebare , as vrea sa-mi cumpar niste anvelope 155 / 80 / r 12 ... Si-a pus cineva pe masina ??? bate la curbe sau ar fi ok si decent ( gen la limita ) ??? Multumesc

Share this post


Link to post

Am folosit eu ceva timp.O sa atinga pe fata la viraje stranse.Nu grav dar o sa atinga.Caseta de directie va fi mai stresata.In rest masina se va aseza mai bine la drum,asta si daca motorul este ok.Garda la sol va fi ceva de invidiat..

 

Cel mai bun compromis,daca doresti o garda mai inalta,sunt 145/80/r12.Astea au ramas favoritele mele..

Share this post


Link to post

Am folosit eu ceva timp.O sa atinga pe fata la viraje stranse.Nu grav dar o sa atinga.Caseta de directie va fi mai stresata.In rest masina se va aseza mai bine la drum,asta si daca motorul este ok.Garda la sol va fi ceva de invidiat..

 

Cel mai bun compromis,daca doresti o garda mai inalta,sunt 145/80/r12.Astea au ramas favoritele mele..

 

OK den ms frumos , gumele mele de vara sunt pe duca si vreau sa-mi iau de acum , ca sa evit viitoarea specula care va fi in primavara , + ca stii prea bine ca nu se gasesc gume prea multe pentru noi , momentan am gasit 155 / 80 iarna asta merg cu 145 / 70 ... deci de acum inainte voi merge numai cu marimi " omologate " :) )

Share this post


Link to post

Salutare,

Si eu am tot cautat anvelope pentru tico de mi s-a acrit, iar acolo unde gaseam erau numai la preturi d-alea exorbitante. Am gasit pana la urma la un pret sa zicem acceptabil si am facut comanda pe www.cauciucuri.com de debica 135/80 R12 la pret de 170 RON. Mi-au confirmat ca le vor aduce de la furnizor in 3-5 zile. Sper sa se tina de cuvant. De transport nu se pune problema fiindca ma duc eu sa le iau de la ei ca vreau sa vad ce cumpar.

 

O zi buna

 

Gata, mi-am luat anvelopele. Foarte de treaba baietii de la cauciucuri.com . Ieri m-au sunat ca au venit cauciucurile, azi le-am luat si urmeaza sa le montez.

Share this post


Link to post

Am montat si eu astazi anvelopele de iarna, se comporta bine nu am sesizat decat ca se misca volanul mai usor si parca e mai bine la gropi.

Share this post


Link to post

salut...sunt disperat...intreb...cauciucuri de iarna 155/70/12...mai exista..pe planeta asta??????si daca da... unde...???Multumesc!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...