Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

PRETURI - Piese Nubira

Recommended Posts

Placute de frana Korea: 75 RON (magazin Melania - la magazinul de piese Daewoo de pe Saturn costau 130 Ron).

Manopera: 2 beri fara alcool baute cu sete, cu multumiri lui Mircea pentru tutorial. Singurele probleme intampinate au fost suruburile de 14 ale etrierului dreapta, ce cu greu s-au lasat convinse sa se desfaca.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

OFF Topic: Trebuie bagat degripant pe ele la greu din fabrica vin cu pasta autoblocanta pe filet. Sper ca le-ai bagat cu vaselina la loc, ca data viitoare sa le desfaci usor.

Share this post


Link to post

Off Topic: Dupa ce am rupt o cheie de 14 incercand sa le desfac, am fugit dupa degripant. In final au cedat la patent, dar nu inainte de a mai rupe o cheie. Cele 2 suruburi le-am inlocuit cu unele noi, ce au fost unse inainte cu vaselina. Intrebare: e mandatory folosirea pastei autoblocante pe filet la suruburile etrierului?

Ce am mai observat cand am schimbat placutele, faptul ca surubul torx de pe discul de frana dreapta era aproape desfacut (ultima data s-a umblat in service, cand s-au schimbat discurile ovalizate), iar dupa ce l-am insurubat a disparut tremuratul specific al ovalizarii (cel putin la viteze sub 80km/h - mai mult nu am avut unde sa testez).

 

On topic:

Bujii NGK BKR6E-11 50 RON (magazin OLMEDO - la Melania si pe Saturn 16 RON/bucata)

Surub etrier 14: 1 RON (Melania).

Spray lubrit-all 14 RON (Melania).

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Bujii NGK BKR6E-11 - 69RON (Augsburg)

Filtru benzina GM - 30RON (Apaca)

Share this post


Link to post
@Adi - ca-i de Nubira, ca-i de Cielo ... aceeasi chestie. Ma gandeam ca poate gasesc unele de Opel, poate or fi mai bune. (bine, cred ca si pretul e mai mare)

@nino - mersi pt. info. O sa caut prin Buc. sa vad cam pe la ce preturi sunt pe-aici. O sa iau jante de Nubira, n-are rost sa ma incurc cu cele de Cielo, dar fiind ca sunt toate made in .ro :)

 

A, btw, oare gasesc la bucata capac original de Nubira? ca m-am trezit ca-mi lipseste unul. Ori mi l-au ciordit, ori mi-a sarit ...

 

 

Atentie cu jantele de opel (vectra) puse pe nubira II! trebuie masurata neaparat distanta dintre doua gauri opuse - este de 100 mm la nubira si de 110 (sau cam asa ceva) la opel. eu am pus borbet CB si au mers perfect, dar am masurat inainte.

Share this post


Link to post

[NUBIRA 1]

Bucsa bara stabilizatoare fata, 96311832 - 3.02 RON

Bucsa bara stabilizatoare spate, 96297803 - 2.93 RON

Bieleta antiruliu fata, 96300627 - 46.37 RON

Bieleta antiruliu spate, 96391876 - 33.12 RON

Filtru aer Nubira, F96181263 - 14.09 RON

Filtru aer climatizare (polen), 96190645 - 53.82 RON

 

Toate piesele sunt originale GM (cu exceptia filtrului de aer), sunt luate din Craiova de la importator direct si, cu toate ca preturile par mari, au avantajul livrarii prin curierat - chiar rapid -, taxele fiind platite de firma respectiva! Detalii pe PM! :)

Share this post


Link to post

Set saboti frana 130 ron

Bujii 54 ron

manopera 120 ron

Share this post


Link to post

Furtunul de cauciuc din 2 bucati care duce la calorifer 40 ron bucata pe comanda .Radacini la Gara de Nord.

Share this post


Link to post

Incepind cu luna septembrie sau marit preturile la manopera, 1 ora =85 ron asa ca la revizia de 50000 are sa ma coste 500 ron numai manopera oare merita sau sa caut un service bun unde cu banii astia fac toate opratiunile la 50000 sau mai pun 100 ron maxim, ce ziceti?

mai am 8 luni si ies din garantie dar parca acum mai garanteaza cineva decind nu mai este daewoo la craiova?.

Share this post


Link to post

Cam cat costa inlocuirea bucselor la rotile din fata (manopera+piese)? Am o oferta, dar nu stiu daca pretul e decent ...

Share this post


Link to post

Stie cineva cam cat e un geam fata stanga pentru o nubira II?

S-ar potrivi de la nubira I?

Share this post


Link to post

Suna la Ager Service. Sunt la Eroii Revolutiei si au multe geamuri pe stoc, la preturi foarte bune.

Share this post


Link to post

geam stanga fata nubira II + manopera =200 lei la ager service pe calea serban voda (cum urci de la sincai spre city mall, langa statia de tramvai de la cutitul de argint :) ) super multumit de oamenii de-acolo! repede si frumos lucrat!

Share this post


Link to post

Stiu :)

Share this post


Link to post

228 lei schimbat saboti pe fata(la service daewoo dorobanti) :( este multe este putin ? asta din cauza ca nu m-am inteles cu tatal meu sa ii schimb eu sabotii :) ) la a lui aka Nubi SX 2004

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

23 Ron - Filtru de aer NUBI 2 - Magazinul de la Eroii Revolutiei

Share this post


Link to post

Se auzea un zgomot ciudat cand o turam mai tare si am fost la un mecanic si mia spus ca tre sa schimb rulmentii pe spate! au fost 60 ron buc plus 80 ron manopera! masina are 115.000 km si cand iam schimbat uleiul iam pus 10w40 Mobil, e bun asta? am facut 4500km de atunci,cand il schimb sa ii bag tot dinasta sau altul??? va rog sami raspundeti! pls

Share this post


Link to post

Nu, este un ulei f nepotrivit pentru daewoo. Discutii pe larg deszspre ulei gasesti AICi, aici suntem offtopic.

Share this post


Link to post

la ce pret ar fi telescoape pe spate plus manopera??

 

la 115000 km care ar fi cel mai potrivit ulei?

astept un rasp pls!

 

23 Ron - Filtru de aer NUBI 2 - Magazinul de la Eroii Revolutiei

 

la 115000 km care ar fi cel mai potrivit ulei?

astept un rasp pls!

Share this post


Link to post
228 lei schimbat saboti pe fata(la service daewoo dorobanti) :( este multe este putin ? asta din cauza ca nu m-am inteles cu tatal meu sa ii schimb eu sabotii :) ) la a lui aka Nubi SX 2004

 

:o Enorm. Ca sa schimb plachetii trebuia doar sa dai roata jos si sa desfaci un singur surub de 14. ATAT!

Share this post


Link to post

Filtru aer (korea) Nubira1-16 lei, curea distributie contitech (germania)-57 lei, rola intinzatoare curea distributie (canada) -150 lei, pompa apa (korea)-65 lei. Magazin din zona Delfinariu, Constanta.

Share this post


Link to post

@adi78 : manopera cat a fost la distributie?

Share this post


Link to post
:o Enorm. Ca sa schimb plachetii trebuia doar sa dai roata jos si sa desfaci un singur surub de 14. ATAT!

sper ca ai inteles ca in pret intra si saboti ? :D adica 150ron oricum mi-se pare mult mie pentru o operatiune foarte banala @-) dar de..

Share this post


Link to post

Gogule, saboti sau placute ca m-ai aburit rau! Deci pe fata ai placute de frana si pe spate ai saboti

Deci care, cum?

ACum sunt 150 ron? pe 13 februarie erau 228 ron :) ) :) )

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

:mrgreen: hai ca ma grabeam si am scris aiurea :redface: deci placutele de frana au costat 150ron iar manopera defapt numai faptu ca am intrat cu ea in service la daewoo ma costat 78ron

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...