Jump to content
Sign in to follow this  
mirel24dec

Chevrolet Cruze - Anvelope

Recommended Posts

2014 are sistem de monitorizare a presiunii?

Share this post


Link to post

Da. Apare pe display-ul computerului de bord presiunea in fiecare pneu. Insa janta trebuie sa aiba un dispozitiv de masurare si trimitere a presiunii catre computerul de bord.

 

Sistemul de masurare si trimitere e putin diferit fata de Renault. La Renault este pe valva senzorul si transmitatorul, la Cruze este lipit de janta.

Share this post


Link to post

Acum ca am masina, citez din certificatul tehnic al masinii combinatiile janta-cauciuc acceptate pt. modelul 2013:

 

205/60R16, 92H, 6,5Jx16, ET=39 mm

215/50R17, 91V, 7Jx17, ET=42 mm

215/60R16, 95H, 6,5Jx16, ET=39 mm

PCD: 5x105

 

Share this post


Link to post

La reviziechevrolet.ro preturile sunt mult mai mari decat la dealeri. Am vazut o diferenta de ~ 500 RON la 4 jante din aliaj de 17". La pneuri nu m-am mai interesat.

Pentru cei care s-au gandit ca mine (sa-si cumpere inca un rand de jante de aliaj cu senzori), la schimbarea unui set de jante cu altul, trebuie reinvatati senzorii de presiune din pneuri cu un astfel de dispozitiv

Codul este spx el-50448.

 

Aveti asa ceva pe acasa? Ati cumparat "dispozitivul" din Romania?

post-40969-0-12288600-1395822327_thumb.jpg

Edited by GLucian

Share this post


Link to post

Buna seara, poate să-mi spună cineva dacă este adevărat faptul că anvelopele de iarna se iau un numar mai inguste ?

Share this post


Link to post

Se iau conform cu ce scrie in cartea masinii. Cu alte cuvinte la aceeasi dimensiune de janta vei avea aceleasi anvelope, cel putin la Cruze.

Daca iti iei jante de tabla separate pentru cauciucurile de iarna, atunci poti lua jante cu o masura mai mica (16" in loc de 17") si automat la Cruze vei avea si anvelope mai inguste conform cartii masinii.

Share this post


Link to post

In primul rand salutari la toata lumea. Detin un Chevy Cruze, versiunea diesel cu 163 cp. Masinuta mea are nevoie de noi incaltari, astea fiind zise, m-am gandit sa imi achizitionez urmatoarele anvelope: http://www.vadrexim.ro/anvelope-all-season-225-50-r17-nexen-n-priz-4s-98-xlv.html . Eu fac deocamdata 10.000-12.000 de km pe an (maaaximum 12.000). Ce spuneti? Merita investitia? Si la km care ii fac eu...m-ar tine macar 3 ani?

Edited by denysgeorge

Share this post


Link to post

Cu siguranta ,orice anvelopa duce 30.000 km.

Exceptanad accidente,vandalism sau defect de fabricatie

Share this post


Link to post

Multumesc pt raspuns niki.

A mai avut cineva anvelope Nexen? Stie cineva cum se comporta aceste anvelope..?,,,.si intrebarea mea ramane: merita sa cumpar aceste anvelope: http://www.vadrexim.ro/anvelope-all-season-225-50-r17-nexen-n-priz-4s-98-xlv.html ? Vara am inteles ca o sa se uzeze foarte mult. E adevarat ? Chiar si la km care il parcurg eu pe an? (10-12.000). Multumesc tuturor pt atentie.

Edited by denysgeorge

Share this post


Link to post

Au un pret bun, la jumatate fata de Goodyear sau Michelin. Clar ca nu se vor apropia de cele doua insa cred ca iti vor fi mai mult decat suficiente. Clasa C raportata atat la consum cat si la aderenta pe teren umed cred ca este usor optimista dar nu esti genul de utilizator care sa observe diferente in acest sens. La peste 30.000km pe an, discutam altfel. Sunt convins ca te vor tine 3 ani fara a ajunge la panza :) .

 

De asemenea, sunt convins ca nu ai nevoie de 98V, varianta 94V (putin mai ieftina din oferta lor) oricum depaseste necesitatile tale.

 

In alta ordine de idei, All Season este departe de a fi panaceu. Nu vei avea performante remarcabile nici iarna si nici vara, chiar daca vei mei merge pe gama Premium. Zice-se ca Michelin a scos o anvelopa All season (CrossClimate) cu performante excelente atat iarna cat si vara. Cunosc o singura persoana care utilizeaza asa ceva. Intrucat le-a montat in vara, nu pot spune nimic nici despre comportamentul pe timp de iarna si nici despre fiabilitate.

 

 

Share this post


Link to post

Mersi frumos Salex de raspuns. Apreciez. Mai astept in continuare si alte pareri, si probabil ca zilele astea voi lua o decizie in ceea ce priveste achizitionarea de anvelope :) .

Share this post


Link to post

Acele Nexen par niste petarde:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen/N-Priz-4S.htm

Fata de urmatoarele ca pret de pe acelasi site:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Vector-4Seasons.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/CrossClimate.htm

 

Bine, sunt putine review-uri la Nexen, dar faptul ca sunt la 1/2 de pret fata de urmatorul producator ar trebui sa-ti dea de gandit.

Anvelopele sunt singura legatura intre masina si asfalt, pentru mine reprezinta una dintre cele mai importante componente ale masinii.

Este suficient ca o singura data sa te opreasca cu 1/2 de metru mai repede (dar diferentele par mult mai mari in cazul asta) incat sa-si scoata diferenta de bani.

 

Desi eu tot cam atat merg (poate chiar mai putin) si majoritatea km sunt in oras, am ales roti de vara + iarna separate.

Share this post


Link to post

Mersi frumos Alice. Astept in continuare pareri despre aceste Nexen-uri: http://www.vadrexim.ro/anvelope-all-season-225-50-r17-nexen-n-priz-4s-98-xlv.html . Ma intereseaza vara in special, cum s-ar comporta... (in sensul ca din ce am citit eu de pe internet, neavand pana acum cauciucuri all season, am inteles ca acestea vara se inmoaie. E adevarat?) (Nu as vrea sa investesc foarte mult in anvelope, in sensul sa imi fac 2 seturi jante+anvelope vara, jante+anvelope iarna, pt ca nu circul prea mult, cum am metinonat, maxim 12.000 km/an dar nu cred ca depasesc aceasta valoare, iar in privinta condusului, inca nu stiu ce inseamna sa mergi cu 100k/h+...deci mai mult de 100 hai 120 km/h in viitor poate dar cu o viteza mai mare nu cred ca o sa merg vreodata nici la drum intins si la nici un drum in general...din acest motiv doresc sa achizitionez niste all season-uri...numai ca ma intereseaza cam cum s-ar comporta la aceste viteze.) Multumesc frumos tuturor pentru atentie si va rog sa imi scuzati insistenta.

 

 

PS: As mai avea nevoie de o informatie, eu am achizitionat discuri si placute de frana pt chevroletul meu cruze (motor 2,0 diesel,163 cp ). Discurile de frana as dori sa stiu daca mi se potrivesc: cele de pe fata au marime de 300 mm, iar cele de pe spate au marime de 292 mm.

Edited by denysgeorge

Share this post


Link to post

Daca vrei sa iti iei all seasons, ia ceva ca lumea, adica Michelinurile acelea. All season oricum sunt niste anvelope slabe atat iarna, cat si vara, nu are rost sa dublezi asta luand unele ieftine si proaste. Ai o masina care atinge usor viteze mari si destul de grea, ca nu exceleaza dpdv al franelor, deci anvelopele chiar conteaza. Nu merita sa te zgarcesti.

Daca totusi optezi pentru anvelope de iarna separate iti recomand Nordman ca anvelope cu un bun raport calitate-pret, sunt facute de Nokian.

Share this post


Link to post

Multumesc ches de parere, apreciez. Deja am optat pentru acele Nexen-uri, iar in plus, am optat si pentru discuri si placute de frana pentru toata masina, marca Ferodo. Sper ca macar 2 ani sa nu mai am griji in privinta anvelopelor si al sistemului de franare (cu ocazia asta schimb si lichidul de frana, ca treaba sa fie treaba pan^ la capat).

Share this post


Link to post

Salut,

E interesat cineva de un set de anvelope SH cu tot cu jande 16" pentru Cruze pe benzina?


Jante otel 16" - an achizitie 2013
Anvelope Hankook Winter ICept EVO2 205/60/R16 96H DOT 2018 (cumparate in 2019)

 

Merci

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...