Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Am facut si eu revizia de 15k la GTT. O prima impresie buna. Am intrat la ora la care am fost programat, totul a durat cam trei ore (mi-au reparat si dezaburirea luneta/oglinzi pe garantie deoarece tontonelul care mi-a pus alarma (tot la ei) a intrerupt un fir) si nu au avut nici un comentariu. Au schimbat uleiul+fliltru (GM 10W30) filtru de aer si polen (originale gm, au dat flitrele vechi) si uitat la ea sa nu ii cada suruburile. Mi-au dat si restul de ulei. Pretul cam mare:5130000. Tot ceea ce au facut au scris in cartea de darantie/pe factura.

Share this post


Link to post
Spunea ca sunt obligati (oarecum) sa foloseasca uleiurile GM dar, mai pun si Castrol ca sa nu "iasa" cu preturile prea sus.

Chiar l-am intrebat legat de acest aspect : sunt cele GM mai bune ?

Raspunsul a fost clar : NU, dar sunt mai scumpe ... si suntem obligati sa le folosim.

Pai daca sunt obligati sa puna GM atunci mai pot pune Castrol? Vreau sa stiu daca se accepta la revizie sa vii cu ulei Castrol 5W30 achizitionat din comert.

Share this post


Link to post
Pai daca sunt obligati sa puna GM atunci mai pot pune Castrol? Vreau sa stiu daca se accepta la revizie sa vii cu ulei Castrol 5W30 achizitionat din comert.

 

Cel mai este sa intrebi.

Si daca da, in ce conditii ...

 

De exemplu, tot in Sibiu, la Auto Huber, acceptau sa vii tu cu uleiul/piesele la revizii - bineinteles, atat timp cat se incadrau in recomandarile producatorului.

DAR, in acest caz, pretul orei de manopera era DUBLU si nu stiu daca faceai vre-o afacere.

Pret manopera "normala" - 45 RON ora (daca retin corect) => cu piesele tale = 90 RON ora. Inmultit cu 2,5 ore (timpul tarifat in general la o revizie) ai ~ 150 RON in plus la manopera. Nu stiu daca diferenta de pret la piese/ulei /consumabile acopera suma asta.

Share this post


Link to post

Facut revizia de 1 an la Victoria-Global Bv. Programat cu 7 zile inainte si durat 3 ore revizia + alte 2 ore reclamatiile in garantie (dezechilibru frane, in principal). Cost total 597 lei, din care 161 lei manopera de revizie + 41 lei curatare frane. Consumabilele scumpe, dar cat este in garantie nu poti comenta. Altfel, lucrat ca la carte, curat, meticulos si rezolvat franele beton (verificate pe stand de 2x, dezechilibrul adus de la 12% la 0%). Clientul multumit, dar plictisit, stat 5 ore de-amboulea.

Cerut ulei 5W30, pus ulei 5W30. Primit noul plan de revizii Chevrolet, nu se mai schimba uleiul la cutie pana la 45k km (revizia 3). Noutate absoluta: verificat pana si rezistenta la antigel (gasit marcat pe vasul de expansiune -33'C). Verificat unghiurile pe stand, verificat erori pe scaner si presiunea in pneuri ! Service serios, "nu bate joc de lucrare", recomand cu incredere.

Share this post


Link to post

Cum adica dezechilibru frane? Cum se manifesta?

Deci inca un service serios pe lista? Unde e asta?

Share this post


Link to post

Se pare ca am sanse la premiul de cea mai scumpa revizie de 1 an / 12.000 km.

Facuta in august, total factura 650 ron. Filtru aer: 63 ron, filtru polen: 95 ron, filtru benzina: 70 ron, filtru ulei: 25 ron, ulei 5w30 long life: 4 l = 210 ron, manopera: 190 ron. (preturi cu tva )

Revizie facuta la GTT, ulei 5w30 a fost pus la cererea mea expresa.

Share this post


Link to post
Ai aici datele de contact:

 

http://www.chevrolet.ro/services/dealer_lo...7&dtype=all

 

...

PS: Suna inainte sa intrebi pretul reviziei, sa nu faci drumul de pomana (mai ales ca, acum, drumul Brasov-Sibiu nu este de loc o placere !).

 

Pentru cei interesati de service-ul din Sibiu, am sunat eu sa intreb cat este revizia dupa ce am luat legatura cu marr.

Pretul a crescut tot pe la 5 mil, in conditiile in care in acesti bani s-au hotarat sa faca si controlul unghiurilor si suspensiilor / franelor pe banc, lucrari care nu se faceau inainte la 3,5 milioane. Daca ceilalti nu fac aceste verificari atunci merita un drum pana acolo, cel putin la telefon seful de service mi s-a parut un om care isi da toata silinta.

PS: Pretul este cu ulei Castrol 5W40. Cu uleiul GM 5W40 sau Castrol 5W30 e putin mai scump.

Share this post


Link to post
Se pare ca am sanse la premiul de cea mai scumpa revizie de 1 an / 12.000 km.

Diferenta este la ulei, acelasi este la Bv 108 lei fara Tva. Posibil ca la GTT au TVA 100%.

 

OBS. 4ALL: s-a schimbat planul de revizii la Chevrolet ! Limita de km a urcat la 15.000 km, motiv pentru care va sugerez sa optati pentru uleiuri LL (long life), chiar daca faceti doar jumatate intr-un an.

Share this post


Link to post

S-a schimbat schimbarea. Pai 15kkm era si inainte, cand am luat eu masina. Nimic nu e nou.

Share this post


Link to post

Nu, bre. Anul trecut, cand l-am primit, Caietul de garantie continea o fisa de revizii atasata la spate pe care scria 10k km. In plus, la versiunea 1,2L se schimba uleiul la cv la prima revizie, ca la Matiz. Acum, nu. Este planul de revizii care se aplica in toata Europa.

Share this post


Link to post

Si noi ce facem? Mergem la revizie la 10 sau 15 mii? Pe mine m-au pus sa semnez cand am luat masina, ca intervalele de service s-au scurtat la 10 mii km. Acum cred ca ar fi normal sa ne anunte tot printr-un document oficial de schimbare. Pentru ca , asa, pe vorbe, chiar daca intreb la reprezentanta, e posibil sa fie probleme cu garantia. Asa, din cate cunosc eu tara asta...

@ tolin: si ti-au schimbat sau nu uleiul din cutie? Eu am de gand sa-l schimb oricum, pentru ca cine stie ce reziduuri raman din fabricatie.

Share this post


Link to post

Mergi la prima revizie la 10000 asa cum te-au pus sa semnezi (ca si mine ...) acolo ti se va nota pe caietul de garantii si service ca revizia a 2-a e la (nr km rev 1)+15000 (eu am facut revizia 1 pe 23 sept si asa au procedat)

Share this post


Link to post

E bine ca s-a lamurit asta cu 10 sau 15k de km, ca si la mine tot la 15 mii era stiut de cand am cumparat-o.

 

Acum o intrebare de baraj : cat timp isi pastreaza proprietatile uleiul asta Opel de se pune la masinile noastre, si anume "Long life" 5W30 ? Intreb asta fiindca luna aceasta se implineste anul de cand am facut ultima revizie la Kalos, insa de atunci masinuta asta a mai parcurs doar 6.000 de km !! Treaba e ca si garantia e pe sfarsite, altminteri as fi mers la revizie fara doar si poate, insa as vrea in primu rand pentru mine sa stiu daca pot sa mai "trag" de uleiul asta, fiindca saracul nu a prea fost pus la treaba, mai mult acum de-o luna incoace de cand m-am apucat sa merg eu cu masina, ca pana atunci a "lancezit" puturosul.

Edited by Gica

Share this post


Link to post

Eu nu as intra in iarna cu uleiul asa nici sa ma bati :) )

Share this post


Link to post

Apropo si la Cluj la revizia pe care am facut-o saptamana trecuta au verificat suspensiile (aderenta sosea si frecventa de rezonanta pe cele doua punti) sistemul de franare (pe cele doua punti sifrana stationare)...singura problema am avut-o cu uleiul care a fost 10W40. M-am dus pe urma la ei si nici nu cred ca s-au gandit ca ar trebui un alt tip de ulei, tipul de la service nici nu stia unde sa caute diagrama de fluide la Kalos. Am primit un raspuns sec: "10W40 punem la toate!!!"...si chiar asa si faceau pentru ca mi-a aratat Caietul de Service de la un alt Kalos. Acuma habar nu am ce sa fac cu respectivul ulei!

Share this post


Link to post

Ce fac si eu. Tine-l vreo 5000-6000km si apoi schimba-l. E rau ca te apuca iarna cu el.

 

La DiBas nu mi-au verificat niciodata franele si rezonante si asemenea chestii... Nici nu stiu daca ar putea daca as cere asa ceva. Wtf?

Share this post


Link to post

Da, corect. Si eu am tot la 15.000, dar merg in curand desi am doar 12.000. Mi s-a spus ca ar fi fost bine chiar la 10.000, dar se pare ca nu toate service-urile Radacini sunt acreditate sa se ocupe de garantiile Opelurilor.

Share this post


Link to post

@iulia iti recomand sa mergi la Radacini Motors din bd. Timisoara (pasaj Lujerului, deci la intrarea in Bucuresti venind dinspre Pitesti). Nu cred ca o sa regreti (nici eu nu regret; am facut recent revizia de 1 an acolo, plus alte mici interventii inainte).

 

Sper ca nu se considera reclama; daca da, atunci rog sa se stearga postul.

Dar ... cum poti sa indrumi pe cineva spre un furnizor (dealer, service, etc) de care ai fost multumit sau pe care il consideri bun fara sa-i spui pe nume ?

Share this post


Link to post
GM 10W30 mi-au dat si restul de ulei. Pretul cam mare:5130000.

 

Vad ca a mai aparut o struto-camila semisintetica 10W 30. Nu ma mira ca ti-au dat inapoi uleiul, nici nu merita sa-l pastreze. Sa inteleg ca la Aveo se recomanda acest tip si pe deasura mai scrie si in carte despre el? Nu vreau sa par carcotas inainte de a avea confirmarea. :-?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Lor le convine, mai ales ca nici nu se deranjeaza sa citeasca manualul masinii. De ce clientul sa nu vina sa schimbe uleiul mai repede decat trebuie... Sau altfel spus : de ce clientul sa iasa cu masina din garantie linistit, fara sa mai dea prin service, cand poate si chiar trebuie (din punctul lor de vedere) sa vina cat mai des in service?!

Share this post


Link to post
@iulia iti recomand sa mergi la Radacini Motors din bd. Timisoara (pasaj Lujerului, deci la intrarea in Bucuresti venind dinspre Pitesti). Nu cred ca o sa regreti (nici eu nu regret; am facut recent revizia de 1 an acolo, plus alte mici interventii inainte).

 

Sper ca nu se considera reclama; daca da, atunci rog sa se stearga postul.

Dar ... cum poti sa indrumi pe cineva spre un furnizor (dealer, service, etc) de care ai fost multumit sau pe care il consideri bun fara sa-i spui pe nume ?

 

 

Multumesc de pont kaloman :)

Nu cred ca e vreo problema de reclama mascata; doar avem topic de bine si de rau despre service-uri; ar inseamna ca li se face reclama mascata tuturor celor de care am fost multumiti?!

Share this post


Link to post

Eu am dus masina pentru revizia de 30 000 km la noul dealer Chevrolet din Sibiu (revizia + indreptat aripa). Is curios sa vad ce costuri scot si cum lucreaza.

Share this post


Link to post

O sa fac si eu revizia de 1 an (am 9000Km) la Sibiu. Sper sa merite drumul... K-Pax, poate ne intalnim la service joi :)

Share this post


Link to post

Stie cineva daca a 3-a revizie la Kalos (la 3 ani sau 45k km) costa mai mult sau cu mult mai mult decat celelalte anterioare ? Am vazut prin manualul masinii ca sunt mai multe de schimbat, nu-mi aduc aminte exact ce, dar erau ceva consumabile...

Share this post


Link to post

Dupa graficul lor de revizii, cea de 45k este la fel cu cea de 15k, numai placutele de frana sa nu fie duse si sa trebuiasca schimbate. Cea de 60K e aia scumpa, cu distributia si pompa de apa.

Daca vrei poti sa schimbi acum lichidul de frana, la cerere, nu e scump da' merita.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...