Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Starea drumurilor din tara

Recommended Posts

Intr-adevar, depinde si de sofer dar chiar nu vreau sa rup masina cu toate ca nu-i a mea, trebue sa ajung inapoi pe roti. Totusi, asa in mare cam cu cit se poate merge intre Ghimes - Comanesti?

Share this post


Link to post

Un articol destul de usturator despre drumurile din Romania pe Reuters.

 

Pasaje:

 

The country, which shook off communism in 1989 and joined the European Union in 2007, has a potential 4.6 billion euros in EU funding for transport infrastructure, available until 2013. By the end of last year, Bucharest had managed to use just 47 million euros of that. If Boagiu can't find a way to speed up projects and use the funds, the country will lose them.

[...]

According to a global competitiveness report by the World Economic Forum, Romania ranks just 134th out of 139 countries by the quality of its roads. The WEF says transport infrastructure is still one of the chief reasons hampering investment. The country is the EU's ninth-largest member by land area, but has only 331 km (211 miles) of motorway, less than half that of neighboring Hungary and not even three percent of Germany's 12,813 km.

[...]

(despre autostrada Transilvaniei) Seven years since the project began, a little more than 10 percent of the road has been delivered. The state has paid Bechtel more than 1 billion euros of public money and analysts say the project will end up costing at least double the initial estimate of 2.2 billion euros. The deadline has been pushed back a year to 2013, but could end up taking years longer.[...]Those talks, which lasted for eight months, showed how the initial contract was bad for Romania. The deal committed the country to giving Bechtel an interest-free loan of 250 million euros, on top of monthly payments for works. It made it virtually impossible under Romanian law to pursue compensation if Bechtel failed to meet its obligations. It left Bechtel in charge of controlling costs, giving it a free hand to decide the route. It even contained translation errors unfavorable to Romania, the transport ministry said in 2005.

[...]

"If you ever want to truly see Romania, don't use the roads," Basescu told a meeting of potential investors from the Gulf in March. "I recommend a helicopter."

 

Bonus:

 

Începând de astăzi şi până în ziua de 25 iulie, din cauza lucrărilor la partea carosabilă, traficul rutier pe DN1 se va desfăşura îngreunat, pe un fir alternativ, la ieşirea din localitatea prahoveană Sinaia către Braşov. Măsura se va aplica între kilometrii 120+ 142 de metri şi 121+ 155 de metri, la ieşirea din Sinaia către Braşov. Conducătorii auto sunt sfătuiţi să respecte indicaţiile poliţiştilor rutieri şi semnificaţia indicatoarelor provizorii.

Share this post


Link to post

Nu vom vedea o accelerare prea grabita a fondurilor pentru infrastructura pentru ca sunt f atent monitorizate de Comisia Europeana si nu prea sunt bani de ciordit. Si unde nu sunt bani de ciordit nici interes politic nu este.

 

Mai mult, autostrada Transilvania este in afara coridoarelor paneuropene si nefinantabila din fonduri structurale...

Share this post


Link to post

Lepsa - Tg. Secuiesc e gata ? E asfaltat integral? Tnx

Share this post


Link to post

Ma intereseaza si pe mine traseul Onesti-Baile Tusnad, ce ruta sa aleg, prin Tg. Secuiesc ori prin nord Tg. Ocna-Tusnad-Baile Tusnad?

Share this post


Link to post

Transfagarasanul este partial reparat. Partea din jud. Sibiu este foarte buna, nu ridica probleme nici in zonele care au fost afectate recent de alunecari de teren/bolovani. In jud. Arges am fost bucuros sa gasesc portiuni intregi de asfalt refacut insa doar de la iesirea din tunel si pina la, aproximativ, drumul spre Cumpana. In zona Valea cu Pesti cu greu se poate vorbi de drum asfaltat :( . Drumul este prost pina la baraj, intre baraj si centrala iarasi se vad "urme" de reparatii.

 

Cei cu suspensii sport/coborite, abandonati ideea de a ajunge la Balea dinspre Vidraru ...

Share this post


Link to post

Lepsa - Tg. Secuiesc e gata ? E asfaltat integral? Tnx

 

Eu am fost in iarna, putin dupa intalnirea nationala. E OK mai putin o portiune de 5km in Ojdula unde e ca dupa bombardament (mergi cu treptele 1-2) si mai sunt 2-3 cratere izolate, insa in rest e OK. Dupa mine, mai degraba iei usor portiunea aia de 5km decat sa ocolesti pe la Oituz.

Share this post


Link to post

Pe Valea Oltului cica-i dezastru.

 

Eu am stat in aceeasi noapte, vineri spre sambata din directia Sibiu spre Rm. Valcea 5 ORE, 5 CINCI fara sa ne spuna nimeni nimic ca sa putem trece de acel semafor, m-am pus la coada la 3 dmineata si am trecut la 7.50.

 

prietene, eu am stat in noaptea de vineri spre sambata din directia Rm. Valcea spre Sibiu 4 ore. Am pus kilometrajul pe zero dupa ce am trecut de viaduct ca sa vad cat se intinde coloana spre Sibiu. 15 (cincisprezece) kilometri, cu o "gaura" de vreo 800 d emetri la mijloc pe la Brezoi (se strangea coloana)!!!!!!!! Acei oameni au stat minim 6 ore ca sa treaca. In loc sa ajung in Cluj la ora 23.30 am ajuns la 4 dimineata.

 

Vineri seara am stat la aceeasi coada de masini 3 ore si jumatate, calatorind spre Sibiu . Dupa ce am trecut de "lucrari" ( nu era nimeni pe santier) am avut curiozitatea sa vad cat de lunga era coada dinspre Sibiu pina la viaductul cu pricina: 18,5 km.

Share this post


Link to post

Confirm !

 

Mr. Vaxxi, atunci cind vorbeai Joi cu NFS despre drumul pe care il veti face (sau nu) impreuna, v-am avertizat despre cele doua semafoare de pe Valea Oltului ... Dintre voi doi, pina acum vad ca NFS (cf. celor declarate de el pe alt topic) a ignorat ce v-am spus ...

Share this post


Link to post

Asa e el, baftos :mrgreen: chestia e ca lucrarea-i programata sa fie gata la sfarsitul lui noiembrie, deci tre' sa iau si eu in calcul varianta :)

Share this post


Link to post

Mda ... care Noiembrie ??? Eu insumi o sa plec la Sibiu weekendul viitor insa nu am dubii legate de traseu: Bucuresti->Ploiesti->DN1A->Brasov->Sibiu. Pina la Cheia am fost la inceputul lui Iulie, drumul e OK. Sibiu->Fagaras l-am facut recent, e bun. Ramine incerta bucata Brasov->Fagaras insa sint sigur ca e OK, nu avea cum sa se strice de anul trecut ...

Share this post


Link to post

Mda. Asta e, m-am intepat, bazandu-ma pe multiplele experiente pe care le-am avut acum cativa ani cu semafoarele de pe Craiova-Drobeta, am zis ca nici aici 2 semafoare n-au cum sa ma intarzie mai mult de o ora-doua.

Dupa ce-am trecut de "dop", coloana se intindea pe 14 km (si asta la 3 noaptea!!!)

In total am facut Bucuresti-Sibiu in 9 ore jumate!

Share this post


Link to post

Naspa de voi ...am trecut si eu de 2 ori pe acolo, prima data am scapat super ieftin, ~ 10min...

Chiar ma gindeam ca unii vorbesc prostii apropo de circulatia grea pe Valea Oltului... :mrgreen:

Mutam cortul de la Cartisoara la Caciulata... s-a mirat si cel de la pensiune ca am ajuns asa repede :rolleyes:

A 2 a oara m-a mincat sa facem o plimbare pina la cascada Lotrisor...aveam o "fereastra de 2 h"...

1.5h stat la cozi in ambele sensuri... tot "ieftin" fata de NFS :)

Share this post


Link to post

9.5 ore pentru ~300km..."parfum", o medie orara de 30kmh

 

Oare cu bicicleta nu s-o ajunge mai repede? :D

 

 

 

romania... :(

Share this post


Link to post

Poate cu hidro...bicicleta...pe Olt...

Share this post


Link to post

Sa-i roada cainii, ce ipocriti ordinari !

 

"Au fost doua accidente rutiere mortale pe Valea Oltului. In plus, au trecut si doua coloane oficiale", au explicat reprezentantii firmei care lucreaza la refacerea viaductului de pe DN7 la Carligul Mic. Aici, pe una dintre cele mai importante artere din tara, la finele saptamanii trecute s-au format cozi de circulatie care se intindeau pe kilometri buni. De cealalta parte, autoritatile dau vina si ele pe aceleasi accidente de circulatie, dar arata cu degetul si spre firma executanta care nu lucreaza decat intr-o singura tura si care nu ar avea destui muncitori pe pod. "Au fost si zile cand erau doar 10 muncitori", au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii directiei Drumuri Nationale Valcea.

 

articol

Share this post


Link to post

Tu te asteptai sa zica "Domne, lucram incet ca ne doare'n'brishca"? Sau "Ne doare undeva de voi ca oricum, noi am dat shpaga asa ca nu ne ia nimeni contractul"? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Pai cind am trecut eu a 2 a oara erau 4 fraieri care erau in pauza de tigara, si cind m-am intors peste 40min se inmutisera la 10, + 3 sefi in control...

Adicatelea frecau menta pe nervii nostri...

Macar puteau sa se apuce de cite 10m de pod nu de 1/2km , cind frecau menta se putea circula cu atentie si prin zona decopertata...

Share this post


Link to post

Am trecut luni dintr-un sens si ieri din celalalt, din fericire n-am stat la semafor. Coada era de cativa km pentru cei nefericiti. Se lucra...romaneste. Coada de tiruri dinspre Sibiu era pe vreo 10 km...asteptau sa se faca ora 8 sau 10, n-am retinut, ca sa poata sa treaca.

Share this post


Link to post

Oare reusesc sa parcurg cei 20 Km praf dupa baraj inspre Balea Lac cu Matizul fara sa il zgarii pe dedesubt sau sa ii produc vreo avarie ? :)

Share this post


Link to post

CNANDR a reziliat contractul cu firma care lucra la refacerea viaductului Carligul Mic de pe DN7

 

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) a reziliat, joi, contractul privind refacerea protectiei caii pe viaductul situat pe DN7 km 200+615, la Carligu Mic, judetul Valcea. "Masura a fost luata ca urmare a faptului ca antreprenorul BROM BUILD CORPORATION SRL Baia Mare-S.C.ZONA D SRL Petrosani nu si-a indeplinit obligatiile asumate prin contract. Astfel, comisia care s-a deplasat la amplasamentul lucrarii a constatat numeroase deficiente in respectarea tehnologiei de executie si a proiectului tehnic, precum si intarzieri majore in termenul de punere in functiune a obiectivului", motiveaza CNADNR decizia luata.

Share this post


Link to post

Oare reusesc sa parcurg cei 20 Km praf dupa baraj inspre Balea Lac cu Matizul fara sa il zgarii pe dedesubt sau sa ii produc vreo avarie ? :)

Reusesti ... daca mergi incet, fara sa faca spuma. Spume vei face tu, mai ales cind trece cite un Vijelie cu 16 pe linga tine. Cu rabdare nu vei avea probleme, cel putin nu cauzate de tine :) .

Share this post


Link to post

Mersi de info. Cred ca o sa ma limitez la Sibiu - Balea Lac. Nu ma aventurez la coborare pana la Vidraru ca tin la masina mea. :)

Share this post


Link to post

O idee foarte misto (pe care-ar fi trebuit s-o realizeze CNANDR-ul, dupa parerea mea): harta lucrarilor pe Hotnews.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...