Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Dom'le ... impresionant mitingul "ad-hoc" de la Timisoara. Mi-a placut in mod deosebit si cum a fost regizat. Nu sariti repede cu gura, verificati si o sa vedeti ca exista inregistrari ale repetitiilor. Si mi-a mai placut ceva ... modul in care au fost convinsii unii sa participe la mitingul spontan ... ceva de genul "Daca nu veniti, va dam afara". Imi place din ce in ce mai mult ideea de democratie. Imi aminteste (nu stiu de ce) de mitingurile din alte vremuri ...

Share this post


Link to post

Da, precis le-a dat ordin basescu. :) ) Este insa posibil sa fie scosi in grup. La toate mitingurile de genul asta se scot oameni, la toti candidatii, mereu niste gaunosi care vor sa faca impresie buna cand vine seful, nu cred ca e noutate pentru cineva. Am auzit candva si de la primarii. Nu conteaza de la ce partid era primarul, era de la alt partid, esential e ca mereu e concurs de supt la romani. Si sunt mai putini instrumente de supt decat guri. Mereu se gasesc destui dobitoci care sa faca exces de zel. La fel era si pe timpul lui ceasca, mergeau o gramada ei la secu sa dea raportu fara sa le ceara nimeni. Insa la tv se da doar despre unii candidati, mai precis unul :) )

Share this post


Link to post

Salex traiesti cu impresia ca in celelalte tabere se face altfel? 24000000.gif

1. Cu ocazia asta am vazut cum se pregateste un miting...de toate taberele

2. Mi-a placut/ si subliniat echidistanta tembeliziunilor... singura care latra cu amortizor e Irealitatea...

Intr-o parte ii "dai pe topogan" cum organizeaza kkt miting, iar dincolo EVENIMENT POLITIC 24000000.gif

Te pomini ca la Prostanac sau General a iesit lumea din placere/convingere...mai ales pe vremea asta...fara mici si o bere nimeni nu iese nici macar din curiozitate 21000000.gif

 

In curind va fi ca pe vremea lui Caragiale, sa scoata lumea la vot/miting cu bitele... acum e cu un cirnat, o sacosa, o promisiune, o amenintare...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Eu vad ca il concep altii. Sa fundamentam ce? Trebuie fundamentat faptul ca NIMENI nu este deasupra legii? Nici macar partidele? Sau sa fundamentam faptul ca in acest moment legea in Ro este utopie? Ce vrei sa fundamentam? Sau ti se pare filozofie amenintarea de acum 1an pe care a primit-o geoana daca nu intra la guvernare? Electoratul psd a facut asta sau greii din partid?

Cand confunzi o parere personala cu emiterea unei opinii filozofice cred ca vii din alta lume.

 

He he, as vrea eu. Daca tot esti asa fundamenta in filozofie politica, rogu-te a-mi spune si mie, unde ai mai vazut in Europa asa comportament al clasei politice cum e la noi.

1. Legea nu este interpretarea ta asupra unui paragraf definit vag in contitutie. Ti-am raspuns ca practica votului unitar se practica PESTE TOT IN LUME. In concluzie opinia ta este spre nihilism si teoria conspiratiei. Mai mult, a respecta legea nu inseamna a face ce vrei tu sau eu, il presidente sau madam udrea.

 

2. Vestul Europei a avut ani buni sa-si cizeleze un sistem politic dar chiar si acolo unii isi cumpara mancare de caini din bani publici (in patria liberalismului!).

Share this post


Link to post
...

Gresesti enorm daca tu crezi ca a fost atat de naiv incat sa nu vada ca nu poate dizolva parlamentul acum. De la tine nu ma asteptam sa pui botul la asta.

Ti-a spus El tie ? Vai ce greseala era sa fac banuindu-l de ce a amenintat cu propria-i gura, in direct, pe toate sticlele si pe toate panourile publicitare. Daca nu acum, cand poate sa fie un moment mai bun, cand cealalta forta are disipate optiunile in 6 candidati de urmatorul calibru: unul prostanac, altul repetent, unul spagar, altul ungur, unul nebun si altul circar ? Cand a mai avut el asa partie sa se realeaga, cu tovarasii lui la manetele tuturor institutiilor din teritoriu ? Cand a mai avut baselu toata puterea posibila in RO si nicio opozitie, decat vreo 3 moguli rai, ceilalti 2 (cei buni) fiind cu El. Conducerea dupa propriul plac (singurul criteriu) si promovarea unei toape obraznice nu le-a mai pus la socoteala cand s-a inconjurat de yesmani, doar. Reteta aceasta este un deja vu prin care au trecut toti cei care s-au crezut salvatori ai patriei, istoria este plina astfel de ratati. Toata campania electorala a Lui se bazeaza pe amenintari, la adresa tuturor care nu-l voteaza. Asa un tupeu de borfas n-a avut nici ala reales cu 99,9%. Naiv este cand crede ca toata lumea se afla in carciuma din portul numit Romania, iar el joaca rolul lui new kid in town.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

I-mi place ca bateti cimpii cu gratie...oricum cu mai multe variatii si argumente ca la tembelizor...

Pina la urma in situatia asta de kkt care ar fi varianta cea mai buna pt noi, fraierii de rind care uneori se mai uita cu greata la tembelestiri...

Toti fura, toti ai cite o gasca si citiva "grei" in spate...

Ideea e ca poate unul din ei o sa fure(poate mai putin decit altii) dar poate o sa mai faca ceva si pt prostime...

Share this post


Link to post

Oameni buni daca iese prostanacul in C-ta va fi dictatura latino...baronul mazare a pus mana pe tot orasul cu mafiotii lui,daca si prefectura devine a lui am pus-o pe aici.O sa puna taxa si la intrarea in judet nu numai in mamaia,a-ti auzit de taxa de protectie?functioneaza in C-ta la orice firma chiar daca ai sediul social intr-un apartament,dar de taxa de liniste?

stiti cate masini de serviciu au angajatii mai tari ai primariei?55 + combustibil de 100 km zilnic inclusiv week-end,eu asa nu cred ca e onest...baronii la geoana vor inflori ca trandafirii negri ai psd.

Share this post


Link to post

@Rambox: Constantenii l-au votat, ei vor culege si roadele sustinerii pe 2 mandate a clanului Mazare. Lafel si la iasi cu trandafirii lui Nechita si firme clientelare. Asta e, ne asumam votul dat gresit, poate data viitoare vom nimeri mai bine cu stampila.

Share this post


Link to post

Greu de dat jos stimatibili ca Mazare, Vanghelie etc, dar nimic nu dureaza vesnic. Asa a crezut se Sechelariu la BC.

Au retete simple, pun gaz metan in cartiere sarace, pomene cu mici si alte cumparari electorale.

Ca sa nu fiu numai in paranteza, din 2005 incoace mafia portului, a benzinei care curge la "cismea",

a firmelor de transport care alimentau de acolo ale lui Mitrea & co,

a cam avut de suferit. Ca si multe furaciuni care au fost schilodite.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@andrei, cu ce ma linisteste pe mine faptul ca statul austriac are profit mare acum? Solutia nu era sa il dea altora, mai ales ca, la fel ca si in cazul Transgaz, Romgaz si Transelectrica (dupa cum spui tu) Petrom avea monopol in Romania pe extractia de petrol (si campuri concesionate prin alte parti ale Globului). Practic, o data cu vanzarea companiei au fost vandute si rezervele subsolului. Catre austrieci. Catre o companie mai mica decat Petrom. Solutia era eficentizarea, daca vroiai neaparat. Altfel, banii aia care nu ajungeau in profit tot in tara ramaneau, ca nu o taiau direct din conturi, ci pe baza unor investitii (catre prietenii politici, dar deh...) , fata de cazul prezent in care o taie spre Viena. Normal ca a crescut profitul. Aia sug tot ce pot. (Si nu vrei sa stii cum decurg investitiile acum.)

 

Ah, si Romgaz nu este monopol, tinand cont ca principala lor activitate nu e extractia (sau, ma rog nu din zacaminte naturale) ci inmagazinarea. In momentul crizei gazului rusesc de vara trecuta, noi tot gaz rusesc foloseam, doar ca era gaz rusesc inmagazinat pe timpul verii in depozite subterane (adica foste zacaminte reumplute.). Asta in timp ce bulgarii mureau de frig. Romgaz nu e singurul proprietar de depozite de genul acesta. Printe altii, unul este Patriciu (si depozitul este nasol, nemodernizat). Pe de alta parte, Romgaz nu este nici macar singurul extractor de gaze naturale. Altul este... Petrom.

 

Despre Transgaz, nu pot sa zic decat ca, daca s-ar vinde, ar fi crunt. O fi el monopol, dar este monopolul statului roman in relatii internationale. Si este un actor foarte activ pe pietele internationale. Si respectat. Si cu experienta, atat tehnica cat si politica.

Share this post


Link to post

1... In concluzie opinia ta este spre nihilism si teoria conspiratiei.

Teoria conspiratiei?!?! =)) Nene, nu stiu ce trebui sa vezi ca in ultimii ani interesul de partid e deasupra intereseului national. Daca tie iti surade ca sintagma interes national sa fie aceeasi cu interseul de partid, sa avem pardon.

 

 

Mai mult, a respecta legea nu inseamna a face ce vrei tu sau eu, il presidente sau madam udrea.

Sau geoana, sau crin, patriciu...

Dupa tine ce inseamna sa respecti legea?

 

 

 

2. Vestul Europei a avut ani buni sa-si cizeleze un sistem politic dar chiar si acolo unii isi cumpara mancare de caini din bani publici (in patria liberalismului!).

 

Da, exista, dar nu o fac asa ostentativ cum o fac politicienii nostri-orice culoare politica ar avea. ;)

Comparatia cu orice tara care e deasupra noastra d.p.d.v. economic este inutila. Cu ce ma incalzesete pe mine ca cetatean cu drept de vot ca vii si imi spui "stii, degeaba te revolti ca te fur si imi bat joc de tine, asta se intampla si in alte parti". S-o intampla, dar macar acolo cetateanul conteaza si in afara campaniei electorale.

 

 

Ti-a spus El tie ?....

Ha, arunca si asta ceva la deruta si toti sar sa se bata cu pumnul in piept ca nu le e frica de anticipate.

Cad ca prostii in propriile capcane declarative.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Zmeule, ce treaba are Petrom si privatizarea lui cu Basescu, Antonescu, Geoana si Oprescu ? Ideal ar fi fost intr-adevar ca marile companii de stat romanesti sa fie eficiente si sa aduca toti banii in conturile statului, dar, de exemplu, din ce stiu 70% din pretul unui litru de benzina/motorina intra in contul statului ceea ce zau ca mi se pare arhisuficient. Fata de pierderile uriase pe care le inregistra Petrom inainte de privatizare.

 

Ha, arunca si asta ceva la deruta si toti sar sa se bata cu pumnul in piept ca nu le e frica de anticipate.

Cad ca prostii in propriile capcane declarative.

Auzi, da Basescu joaca poker cu Romania sau cum ?! Tot la plezenala a dat-o si cu demisia in 5 minute ? Tot la plezeneala a dat-o si cand a zis ca returneaza casa din Mihaileanu inapoi primariei si a uitat s-o dea inapoi pana astazi ? Tot la plezeneala a dat-o si cand a zis ca fie-sa mare va justifica banii cu care si-a cumparat casa de la d-ul Popoviciu si n-a justificat nimic pana astazi ? Sau cand spunea ca frate-su va arata imediat cum s-a facut contractul de asociere cu firma aia pomicola de stat tot la plezenala a dat-o ? Anu' trecut cand zicea ca nu ne trebuie nici un leutz de la FMI si acu cand apare si zice ca fara banii alora nu putem plati salariile tot la plezneala a dat-o ? Acu cateva zile cand zicea ca Romania nu va cumpara nici un vaccin antigripal si la 2 zile apare Boc si spune ca vom cumpara 500k de vaccine tot la plezeneala a dat-o ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Era o discutie cu Andrei. Vezi mai in urma daca te intereseaza. Dar zici ca inainte 70% din pretul pe litru nu tot la stat se ducea? Ah, si apropo, Petrom ca de altfel si celelalte rafinarii nu fac doar benzina.

Share this post


Link to post

Sa mai si radem...

 

post-100-125767665824_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Auzi, da Basescu joaca poker cu Romania sau cum ?! ...

 

O singura intrebare: Crezi ca e singurul care joaca poker cu Romania?

 

P.S. Ca sa te citez pe tine, "He who has enemies, he has valor." Ce-ti spune asta despre Basescu? :) )

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Probabil ca inainte se ducea 100% ca era al statului, dar avea pierderi uriase pe alte parti, din fel de fel de contracte paguboase sau bani nerecuperati de la alte firme de stat aprovizionate cu combustibil. Daca retin bine in ultimul an inainte de privatizare avea vreo 5-6 sute de milioane pierdere. Asa ca eu cred ca e mai bine acum. La noi in Craiova este fabrica de avioane care a vuit pierdere de vreo 4 milioane de euro anul asta. Cred ca oricine si-ar dori sa fie privatizata si sa raporteze chiar profit 0, decat pierdere de 4 milioane ...

 

O singura intrebare: Crezi ca e singurul care joaca poker cu Romania?

Si daca nu e singurul trebuie sa ma resemnez si sa zic ok, asta e sau trebuie sa zic ca poate merita si altul o sansa daca to am vazut ca asta nu e bun de nimic ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

samilmiami: care e faza cu pomii? Ce s-a intamplat acolo? Ce trebuia sa dovedeasca? Zici ca i-a dat spaga lui Popoviciu sau cum?

 

Altfel inteleg ca trebuie sa bage spaima in populatie si sa fi declarat: o sa intram in criza, o sa avem nevoie de bani de la FMI, situatia e atat de grava incat avem nevoie urgenta de cantitate masiva de vaccin din import? Nimeni nu face treburi de genul asta, mai ales ca o buna parte din criza asta e datorata neincrederii.

 

Oricum, lasa ca vine un investitor strategic si cumpara fabrica de avioane pe un dolar. Si, apropo, nu ar fi fost bine sa avem rezervele de petrol atunci cand pretul petrolului a trecut prin capatul de susal graficelor? Noi le-am vandut cand petrolul era ieftin.

Share this post


Link to post

Ha, arunca si asta ceva la deruta si toti sar sa se bata cu pumnul in piept ca nu le e frica de anticipate.

Cad ca prostii in propriile capcane declarative.

Pana una/alta, baselu este tratat asa cum merita unul care se afla in conflict permanent cu Parlamentul si presa, adica cu democratia.

Share this post


Link to post

P.S. Ca sa te citez pe tine, "He who has enemies, he has valor." Ce-ti spune asta despre Basescu? :) )

Vorba lui Ghise, asta e replica de il trimiti la miting la Craiova :) )

Sorry, nu m-am putut abtine :) )

Share this post


Link to post
... Ca sa te citez pe tine, "He who has enemies, he has valor." Ce-ti spune asta despre Basescu?

baselu are un singur dusman, el insusi.

Share this post


Link to post

Nene, nu stiu ce trebui sa vezi ca in ultimii ani interesul de partid e deasupra intereseului national.

 

 

Comparatia cu orice tara care e deasupra noastra d.p.d.v. economic este inutila.

1. Interesul national este un termen atat de vag incat in saptele lui putem ascunde orice. Parearea mea e ca cei care striga cel mai tare despre patriotism si interes national sunt de evitat.

2. Asta este profund gresit! De ani de zile scopul nostru declarat este sa ne dezvoltam astfel incat sa putem reduce decalajul fata de statele europene dezvoltate. De aceea ne uitam spre ele si incercam sa invatam ceva. Pe aceasta tema un fost vice-premier polonez, ministru de finante si presedinte a Bancii Nationale a scris o carte f frumoasa despre deruta in care se gaseau est-europenii in anii 90. In acel moment tarile vest-europene erau zguduite de scandaluri de coruptie, voci galagioase criticau sistemul democratic existent etc. In acest context est-europenii proaspat iesiti din comunism erau in deruta: ce sa facem? Cartea nu face altceva decat sa insiruie esecurile democratiei DAR in acelasi timp sa sublinieze de ce democratia este singura cale catre prosperitate. Deci vrem nu vrem, acelea sunt mudelele noastre si de la ele trebuie sa invatam (doar nu vrei sa emitem comparatii cu Angola sau Uganda).

 

In acelasi timp iti spun ca lobbyistii americani probabil ,,corup" guvernul de cateva ori mai mari decat intregul PIB al Romaniei. Din pacate astea sunt ,,externalitatile negative" ale democratiei. Cu toate acestea sa nu uitam ca alternativele sunt veritabil sumbre si fac democratia sa para raiul pe pamant.

 

Nimeni nu face treburi de genul asta, mai ales ca o buna parte din criza asta e datorata neincrederii.

 

Oricum, lasa ca vine un investitor strategic si cumpara fabrica de avioane pe un dolar. Si, apropo, nu ar fi fost bine sa avem rezervele de petrol atunci cand pretul petrolului a trecut prin capatul de susal graficelor? Noi le-am vandut cand petrolul era ieftin.

1. Mare dreptate ai, criza este in mare parte neincredere si scepticism. In acest context cu ce ne ajuta turbulentele politice?

2. Daca preia fabrica pe un dolar si o face sa produca in cativa ani milioane de dolari nu ma deranjeaza. De ce? Pentru ca inseamna ca nu va mai manca banii mei si ai tai si ai tuturor pentru subventionarea pierderilor si va aduce contributii la bugetul public si local. Doar sa nu o ia sa faca blocuri peste ruine.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

baselu are un singur dusman, el insusi.

Si multi fani:

L. Orban: "Tiganii, drogatii, betivii si prostituatele sunt categoriile care il voteaza pe Basescu."

R. Mazare: "Hai sa-i dam un sut in fund lui Basescu".

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Si daca nu e singurul trebuie sa ma resemnez si sa zic ok, asta e sau trebuie sa zic ca poate merita si altul o sansa daca to am vazut ca asta nu e bun de nimic ?

 

Nu trebuie sa te resemnezi. E de ajuns sa fii capabil sa iti dai seama ca nu e singurul. Poate atunci iti vei da seama de gravitatea situatiei in Ro. si de asa-zisa democratie.

Share this post


Link to post

Ce legatura, ce gravitate ?!?! Lasa, domnule ca nu mor io maine daca iasa Basescu sau Geoana si deocamdata, eu chiar cred ca este democratie la noi. N-om fi cea mai democrata tara, dar zau daca ma ingrijoreaza situatia actuala. De asa-zisa democratie a dat dovada Basescu, care aseara A MURIT DE FRICA sa-i dea lui Dinescu microfonul, fiind invitat de acesta !!! I-ati vazut cum se stransesera pe langa el acolitii aseara si ce mic-mic se facuse cand a aparut Dinescu ? N-ati vazut ca MOARE DE FRICA sa apara la televizor in vreo confruntare cu un contracandidat sau cu vreun jurnalist ?! Ce va spune asta ? Apare doar la B1 marinarasul cel viteaz ...

Tipic suporterilor lui Basescu, sari de la o idee la alta cand ramai fara argumente. Initial spui ca Basescu a dat-o p-aia cu dizolvarea la plezneala. Eu te intreb: Este normal ? Este normal sa spuna vrute si nevrute in multe probleme importante la plezneala ? In loc sa-mi raspunzi direct tu ma intrebi daca e singurul ? Adica raspunzi la o intrebare cu o alta intrebare ! Nu asa se poarta o discutie. Intai raspunzi la o intrebare si dupa aia pui tu alta ! Deci, te mai intreb odata: Este normal ca presedintele sa faca asa ceva, s-o dea la plezneala intr-o chestie asa importanta ? Adica e normal sa-si bata joc de mine, ce, eu l-am pus acolo CA SA MI SE ADRESEZE LA PLEZENEALA ? Si ca sa dau eu doavada de civilizatie, iti raspund: Nu, nu cred ca este singurul politician care o da la plezneala, dar cu Basescu am o problema pentru ca este presedintele Romaniei si teoretic ar avea treburi mai importante decat sa apara la tv vorbind la plezneala.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Se intimpla ceva cu tembeliziunile... Irealitatea si A3 au inceput sa o lase putin mai moale...ori au vazut in sondaje ca efectul latraturilor e invers decit cel scontat ori cineva a sarit dintr-o tabara in alta...sau la mijloc :)

La ce Tembeliziune poate apare Baselu cu alt/alti canditati fara sa-l toace marunt moderatorul "echidistant" ?

Sa inteleg din ceea ce spuneti ca Basel= NU ...ok ... atunci cine Prostanacu sau Generalu?

Banui ca Becali si Vadim ies din discutie =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...