Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Antigel Tico si Matiz

Recommended Posts

Cred ca lichidul de spalare parbriz nu respecta culorile pe principiul antigelului. Culorile sunt in functie de aroma.

Share this post


Link to post

Recomand cu caldura un lichid ceva mai scump dar super eficient CLIN-ul alb (cu alcool, nu cel albastru care e plin de detergenti) pentru spalat ferestrele din casa. Se gaseste la METRO bidon de 5l la maxim 30 RON.

ESTE FOARTE BUN.

 

P.S. Nu are importanta culoarea (atata timp cat este lichid pentru spalat geamuri)

Share this post


Link to post

Pentru discutii legate de lichid de parbriz, exista topicul Pregatirea de iarna.

Share this post


Link to post

depinde ce fel de radiator ai!! daca ai radiator de aluminiu vei folosii antigel rosu(propilen glicol), daca nu verde, galben sau albastru(etilen glicol). atentie - vezi ce ai avut inainte, se vede deobicei pe vasul de expansiune (depuneri). bafta :D

 

sub nici o forma sa nu le amesteci!!!! de asta au culori diferite pentru a nu le amesteca!!! este la fel ca lichidul de servo :D .

ai grija -prea mult antigel strica garniturile si furtunele de apa, mai bine goleste sistemul de racire si reumplel cu o cantitate egala de antigel si apa distilata. apa de la chiuveta strica pompa de apa.

 

Si tu esti suparat pe majuscule sau ai Shift-ul defect ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Nu cred ca e tocmai asa... La daewoo nubira, matiz radiatoarele sunt din aluminiu dar antigelul e albastru :) .

Share this post


Link to post

Mai mult, pot afirma cu certitudine ca nici culoarea rosie nu presupune automat o compozitie bazata pe propilen glicol sau acizi organici. Am verificat bidonul din care mi-am pus eu antigelul si este rosu (roz fluorescent) produs de firma SWAG - Germania, si e un etilen glicol (pret 25 ron - 1.5 litri ). Asa ca , dupa cum s-a mai scris, trebuie deschis ochii la ce scrie pe eticheta (culoarea nu da prea multe informatii).

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg, e asa de greu de golit instalatia si apoi incarcata cu antigel de aceeasi culoare ? Credeti ca oamenii aceia s-au chinuit sa le coloreze degeaba ? Eu vad oameni cu mobile de sute de euro si masini de peste zece mii care se uita la pretul antigelului sau al uleiului.

Share this post


Link to post

Deci s-a clarificat pana la urma daca culoarea decide si compozitia? Ca eu trebuie sa schimb antigelul de la Opel care din fabrica este rosu si vreau sa cumpar tot SWAG de-ala la 1,5 l care este rosu dar cica ar fi cu etilen glicol de-ala?

 

Vaxxi permite-mi sa te contrazic, exista antigel rosu de la mai multi fabricanti, eu mi-am pus la masina Texaco de curand care este rosu, se gaseste peste tot, SWAG iar este tot rosu. Uitandu-ma la citatul ala precum ca masinile pana-n 2000 merg cu antigel albastru/verde si cele dupa 2000 cu rosu mi-e cam teama ca masina mea e din 96 si eu am pus antigel rosu. Credeti ca e vreo problema?

Share this post


Link to post

Culoarea nu are importanta. Trebuie sa te uiti bine pe eticheta.

Eu am completat cu rosu (de la Petrom) peste cel albastru din masina, cat timp aveau aceiasi compozitie de baza: etilen glicol.

Nici daca pui propilen glicol peste etilen glicol nu e grav pentru ca nu interactioneaza chimic.

M-as mira sa gasesti totusi propilen glicol pentru masina pentru ca, in principiu, se foloseste doar la aplicatii din domeniul alimentar. Pe deasupra, are si proprietati de racire mai slabe.

 

Ai putea gasi insa un antigel (galben la culoare) cu tehnologia cu acid organic, care il poate inlocui pe cel pe baza de glicol, dupa ce se spala bine instalatia, si care se schimba o data la cinci ani (nu la doi).

Anul trecut am schimbat si eu lichidul de racire. Am pus un Aral (albastru), dar stiu ca aveau si unul cu garantia de cinci ani la magazin, insa era mai scump decat eram eu dispus sa dau.

 

Doar un lucru mai spun, ca daca va hotarati pentru OAT si aveti probleme, nu dati vina pe mine. Ce am scris mai sus am citit pe wikipedia.

:rolleyes:

Share this post


Link to post

Am folosit antigel de culoare rosie la ultimul schimb de antigel. Azi am observat ca pierd antigel si am descoperit ca robinetul de golire al radiatorului de racire este de vina. Remedierea acestui lucru a presupus demontarea radiatorului de racire. La demontare am observat ca atat pe interiorul furtunelor, cat si in interiorul radiatorului s-a format o depunere de culoare roz. Am spalat radiatorul si a curs numai apa rozalie. Am montat radiatorul de racire si am umplut sistemul de racire cu apa, apa care s-a facut roz instant. Am evacut apa si am umplut din nou sistemul de racire cu apa si otet. Sper sa nu mai ramana acele depuneri pentru ca vreau sa folosesc acum un antigel albastru (OMV coolant) si nu vreau sa fie vreo problema. Antigelul rosu pe care l-am folosit este Wynn's Special Coolant G12 pe care scrie ca ar contine ethylen glycol. Va fi vreo problema daca schimb tipul de antigel?

Share this post


Link to post

Nici un fel de problema, mai ales ca ai spalat circuitul inainte.

Share this post


Link to post

Trebuie folosit numai tipul de antigel recomandat de producator. Altfel, apar corodari sau depuneri.

Share this post


Link to post

Producatorul recomanda folosirea antigel pe baza de etilen glicol. Antigelul folosit de mine este pe baza de etilen glicol.

Share this post


Link to post

Cata documentare ! Pe forumul daciaclub activezi sub Id-ul de "balanel" sau cel de "mistic" ?

Share this post


Link to post

Salut!

In cazul in care, din greseala a fost adaugata solutie de spalat parbrizul(aprox 200ml) peste lichidul de racire (antigel rosu), trebuie golita instalatia, sau se poate merge si asa?

Multumiri anticipate pt raspuns.

Edited by AZH

Share this post


Link to post

Sal sunt nou pe forumul acesta! Si as avea o intrebare. Mi-am luat antigel marca General Motor are culoarea rosie si este de 1l fiind concentrat.Problema e ca nu scrie cu cata apa trebuie amestecata. Stie careva cumva care este raportul antigel - apa?

Va Multumesc!!!!!

Share this post


Link to post

Nu vreau sa completez ci sa scimb tot antigelul.Matizul meu este din 2003 am citit pe alte forumuri ca masinile care sunt fabricate din2000 au toate radiatoarele din aluminiu si cica antigelul de culoare rosiu este bun pt genu asta de radiator.Antigelul l-am luat de la reprezentanta de la daewoo doar ca destepti de acolo nu mi-au spus cu cata apa se amesteca ,mi-au spus doar ca asta se potriveste la matizul meu.Iar pe flacon nu specifica nimic.

Share this post


Link to post

Se vede ca n-ai inlocuit vreodata antigelul dintr-un motor de Matiz. Nu poti elimina tot lichidul vechi, decat daca demontezi mai multe din instalatie, pe langa motor, lichidul intra si in instalatia de incalzire. Si daca citesti despre consecintele amestecarii unui antigel verde-albastrui de o anumita formula chimica cu unul rosu, de alta formula chimica, renunti la acesta din urma. El se foloseste doar in instalatiile umplute initial cu acest tip de antigel.

In plus, exista lichid gata preparat in raport 1:1, care rezista la temp. de -35'C. Apa distilata de la Chemical Brothers dintr-un izvor calcaros de munte de la Stana de Vale, zis Izvorul Minunilor, nu este buna nici la udat florile.

Asta pentru ca ai cerut un sfat. Altfel, amesteci 1 la 1 in recipiente mici, de 1L, pe care le agiti pentru omogenizare. Cine toarna in instalatie, prin vasul de expansiune, intai antigel si apoi apa distilata, ca doar, se amesteca ele singure, s-o faca pe raspunderea lor, pentru ca sigur n-au studiat, avant la lettre, circuitele strabatute de catre lichid. Daca a facut acest lucru, atunci stie si ca operatiunea de golire+inlocuire+eliminare a aerului se face cu incalzirea pe maxim.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Salut ! Am facut o completare de antigel cu un amestec de 50% lichid de racire si 50% apa dedurizata (aia de la magazin mi-au zis ca e buna pentru asa ceva !). Nivelul lichidului de racire e acum foarte aproape de semnul MAX. Problema e ca atunci cand ating ambreiajul se aude un sunet (pe care inainte nu-l auzeam) de lichid care curge (ca un fasait)... E normal sa se intample asa ?

Share this post


Link to post

daca am amestecat antigelul cu apa potabila de la ghiuveta se poate intampla ceva grav la motor? si daca da cum pot scoate apa din bidonul de apa?

Edited by titus

Share this post


Link to post

Lichidul antigel lucreaza circula prin motor, radiator, furtune, furtunase si vasul de expansiune (borcan) cu o temperatura apropiata de cea de fierbere. Apa de la robinet contine in mod normal saruri minerale dizolvate, care se vor depune mai peste tot. Popular, "se depune piatra". De aceea se foloseste numai apa demineralizata, dedurizata, distilata... ii poate zice in mai multe feluri, o gasesti tot la aia cu antigeluri. Daca ai completat in borcan, probabil ai bagat max. 1 litru, si s-a amestecat deja cu ce mai aveai, total lichid in Matiz = 3,8 litri. Mare chestie nu se va intampla. Cand vei schimba lichidul, la 2 ani vechime de obicei, faci si o spalare a instalatiei. Lichidul se scoate numai desfacand un furtun, si ... curge jos.

Share this post


Link to post
Lichidul antigel lucreaza circula prin motor, radiator, furtune, furtunase si vasul de expansiune (borcan) cu o temperatura apropiata de cea de fierbere. Apa de la robinet contine in mod normal saruri minerale dizolvate, care se vor depune mai peste tot. Popular, "se depune piatra". De aceea se foloseste numai apa demineralizata, dedurizata, distilata... ii poate zice in mai multe feluri, o gasesti tot la aia cu antigeluri. Daca ai completat in borcan, probabil ai bagat max. 1 litru, si s-a amestecat deja cu ce mai aveai, total lichid in Matiz = 3,8 litri. Mare chestie nu se va intampla. Cand vei schimba lichidul, la 2 ani vechime de obicei, faci si o spalare a instalatiei. Lichidul se scoate numai desfacand un furtun, si ... curge jos.

 

pai trebuie sa il scot oricum tot lichidul ca oricum e prea mult (trece de max). despre ce furtun e vb? ala prins cu o clema metalica din partea de jos a vasului?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...