Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Jurnal de bord - ce probleme ati avut la MATIZ?

Recommended Posts

Pai daca-l schimb,nu ar trebui sa desfac bordul? sau il scot simplu,fortandu-l cu o surubrubelnita pana iese din orificiul lui?

Share this post


Link to post

Poti sa si fortezi, daca tu crezi ca asa se face...

De ce ar trebui sa desfaci bordul? Ai de desfacut doar masca centrala, care se desface destul de usor.

Share this post


Link to post

unora le e greu sa se uite macar,eu am demontat la tico si logan multe chestii prin logica simpla ,fara sa ma invete nimeni :rolleyes:

Share this post


Link to post
unora le e greu sa se uite macar,eu am demontat la tico si logan multe chestii prin logica simpla ,fara sa ma invete nimeni :rolleyes:

 

Sa fii sanatos!

Share this post


Link to post

dar ia spuneti-mi si mie cum se desface prin logica simpla rezervorul de lichid de parbriz. ca e foarte "logic" amplasat.

Share this post


Link to post

@titus

 

desfaci aparatoarea de plastic pe dreapta la contra aripa(pe acolo desfaci 2 suruburi...iti trebuie o cheie scurta)apoi desfaci semnalul dreapta si ai sa vezi al treilea surub

Share this post


Link to post

Hmm, eu am avut si am o problema foarte ciudata. De vreo 3 saptamani aud un sunet ciudat de la motor, ceva in genul unei cartele de telefon fix pe care o atingi de spitele unei roti de bicicleta in miscare. :( . Ieri mi-am segmentat motorul la Ena in Galati, am inlocuit si bujiile si filtrul de ulei, am incercat sa aflu ce se intampla, dar nimic. Daca i-am intrebat pe cei de la Ena, au zis ca e normal, dar daca era normal ar fi facut de cand am cumparat-o asa.

Mentionez ca am matiz (2004) si l-am cumparat acum doua luni schimbandu-i la acea data si cureaua de distributie

Share this post


Link to post

E normal (asta daca nu-ti face tot timpul). Supapele se aud, dar nu e nici o problema. Cand e enervant, reduc putin turatia si dispare.

Share this post


Link to post

Pai si de ce nu a facut asa de la inceput. Acum se aude destul de tare si stiu ce spun pentru ca socrul meu are tot matiz si al lui nu are problema asta :(

Share this post


Link to post

Sunetul poate fi asemanat cu un tacanit de frecventa mai inalta?

Share this post


Link to post

Se pare ca de 2 zile am sesizat si eu un sunet asemanator, dar care se aude numai cind accelerez. Am incercat sa vad daca se aude si cind e scoasa din viteza, si nu se aude. Ar putea fi tachetii ?

Share this post


Link to post

Nu neaparat. Este posibil sa fie de la benzina, avans la aprindere, mai ales ca aparut dintr-o data.

Share this post


Link to post
Pai si de ce nu a facut asa de la inceput. Acum se aude destul de tare si stiu ce spun pentru ca socrul meu are tot matiz si al lui nu are problema asta :(
La mine are toane. Cateva sute de km. nu se aude nimic, apoi iar sesizez zgomotul supapelor, dar m-am obisnuit.

Share this post


Link to post

Am 27000 km si am inlocuit de 2 ori bucsile paliere de la amortizoarele fata (de! de la atatea drumuri bune in romanica noastra), odata sonda de benzina, odata bolturile de la etriere (aceleasi drumuri bune) si mi-au pus si 2 arcuri de acceleratie de dacie ca sa nu mai troncane in timp. Toate pe garantie. Acum am vazut ca a inceput sa troncane pe spate. Am zis ca o sa merg sa verific amortizoarele.

Mai nou a inceput sa scartaie in viraje stranse. Un scartait de cauciuc, ca si cum ar freca cauciuc pe cauciuc. Am fost la service si mi-au spus ca din cauza umezelii burdufii de la planetare scartaie.

Share this post


Link to post

nu e un tzacanit ci mai degraba un barait, ce-i drept a aparut cam odata cu alimentarea de la Petrom de pe Saturn (Galati) dar totusi e ciudat, acum astept sa se termine si rezervorul asta si ma infig la mol , ca de rompetrol si lukoil sunt lamurit, Oricum la mine baraie continuu, chiar si la ralanti, dar se da in stamba mai ales cand accelerez

Edited by raven84

Share this post


Link to post

b jfsdaa

 

salut!

 

matiz E AC 2008

 

daca ma poate ajuta cineva va rog!

de ceva vreme nu-mi mai merge, nu se mai aprinde in bord martorul luminos pt rezervor gol.

am ramas in drum fara benzina din cauza asta , eu stiind ca acel bec se aprinde cand rezerva de combustibil scade la aprox 5 litri (asa scrie in carte) nu am alimentat stiind ca acesta ma anunta.

intrebarea mea este ce defect are:

sa fie pompa de benzina, sau vreo siguranta arsa , vorbesc de siguranta pt ca pana sa apara acest defect cand puneam contactul se aprindeau toti martori iar acum acesta nu se mai aprinde.

 

care sa fie problema?

Share this post


Link to post

E posibil ca becul sa se fi ars? :)

Share this post


Link to post

De ce nu mergi la service, s-o rezolvi pe garantie ? Ti-o rezolva mai repede decat pana ghiceste cineva de aici intr-o sfera din sticla.

Share this post


Link to post

buna

am si eu o problema de ceva vreme

se aude un scartait ( cred ca la pedala de acceleratie) ca si cum as pleca cu viteza mare si imi scartaie rotile

dar nu are ni o legatura cu acest lucru deoarece nu plec in viteza

uneori se aude zgomotul si cand stau pe loc fara sa apas pe nici o pedala

totul a inceput de cand a venit vremea rea anul asta

am masina de 2 ani si nu am avut pana acuma probleme cu ea deloc

am acest scartait de ceva vreme dar nu facea tot timpul : puteam merge o zi intreaga cu ea si nu facea deloc si apoi a doua zi cand plecam cu ea incepea sa se auda acest scartai enervant

daca stiti despre ce este vorba va rog , sa ma ajutati si pe mine

multumesc f mult

Share this post


Link to post

As suspecta cureaua de la alternator.

Share this post


Link to post

salutare all! de vreo 2 luni am o problema cu al meu matiz din 2003...aud un troncanit pe spate chiar si p drum neaccidentat...am fost la 3 service-uri...mi-au verificat tot la ea toti au spus k e ok...cumva pot sa fie amortizoarele?acolo nimeni nu s-a uitat...astept varianta voastra...multumesc anticipat

Edited by Mircea
Nu mai folosi limbaj IRC!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...