Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

in ritmul in care creste pretul benzinei,in curand masina va fi un LUX pt multi romani; ca o consecinta a acestui fapt,vezi tot mai des masini vechi lasate in paragina,abandonate pe strada;

tot crescand pretul benzinei,probabil ca,nu peste multa vreme, cele mai intalnite mijloace de transport in tara noastra pe vestitele noastre autostrazi si drumuri super extra mega internationale voi fii biciclistii si carutele si cateva supermasini de manelisti sau hoti de bani publici.

pana la urma n-ar fi nici o problema daca pretul benzinei ar creste direct proportional cu salariile.

Share this post


Link to post

Dar matizurile ce au bre? Eu intr-un an si jumate de cand am luat masina nu am simtit cine stie ce la buzunar cresterea asta.

 

Sa-ti mai dau un exemplu: fumez de cand un pachet de tigari(sa zicem Pall Mall) era 14.000 rol. Acum este 51.000 rol. Fumez la fel de mult. Asa o sa fie si cu benzina, si nu vorbesc doar in cazul meu.

Share this post


Link to post

este o diferenta:tigarile sunt viciul tau ,placerea ta pe care nu ti-o refuzi; pe cand masina pt multi,are o f. mare utilitate in viata de zi cu zi( unii din asta traiesc),nefiind neaparat un viciu,iar cresterea pretului benzinei pe acesti oameni ii afecteaza

Share this post


Link to post

Presupunem ca X-ulescu isi castiga banii folosind masina, pentru transport, sau se transporta pe el insusi pentru a presta servicii. Creste pretul la benzina, X-ulescu creste pretul (adaosul) la bunurile transportate sau la serviciile oferite. Ecuatia e simpla.

Pentru restul, masina e un lux pe care si-l permit :)

Share this post


Link to post

nu e chiar asa! creste pretul din cauza pretului benzinei si poate pierde din potentialii clienti;rezulta incasari mai mici.

Share this post


Link to post

Pai si cine o sa ofere preturi mai mici? Unul care merge pe jos?

Share this post


Link to post

Hai sa o luam altfel: majoritatea fumatorilor dau cel putin 150 RON pe tigari lunar si crezi ca or sa faca economie la benzina, sa-si miste dosurile de ici-colo, confortabil? Eu zic ca nu, eu unul nu as face asta.

Share this post


Link to post

Pai as vrea sa faca litrul 10 sau chiar 20 RON in felul asta putem sa circulam mai normal prin Buc. sau deschidem un nou topic: 'Biciclete Daewoo'.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Nu, nu cred ca va fi considerata un lux masina :) . Si sunt convins ca nu asta e cauza pentru care vezi atatea masini abandonate.

Dupa parerea mea, si la 10ron/litru tot atatea ambuteiaje vei vedea in marile orase, la fel de multa poluare, la fel de putini oameni care sa foloseasca transportul in comun (care pe alocuri e inexistent, iar acolo unde e, nu face fata ca numar de masini sau dpdv calitativ).

Share this post


Link to post
Nu, nu cred ca va fi considerata un lux masina :) . Si sunt convins ca nu asta e cauza pentru care vezi atatea masini abandonate.

Dupa parerea mea, si la 10ron/litru tot atatea ambuteiaje vei vedea in marile orase, la fel de multa poluare, la fel de putini oameni care sa foloseasca transportul in comun (care pe alocuri e inexistent, iar acolo unde e, nu face fata ca numar de masini sau dpdv calitativ).

partial ai dreptate; exista insa destui soferi de dacii vechi,olcituri sau masini straine mai vechi cu cilindree mare;

pt acestia scumpirea benzinei la 5-6 lei/litru va insemna aproape sigur tragerea masinii pe dreapta sau parcurgerea a 2000-3000 km/an.

Share this post


Link to post

Si topicul asta e ca sa le plangem de mila celor care nu au bani sa mearga cu masina? Pai sa facem topic-uri si pentru celelalte probleme, sa le denumim Telefonia Scumpa(ca si cu ajutorul telefonului isi castiga multi traiul, si nu e chiar ieftin), Electricitatea Scumpa, Gazele Scumpe etc.

Share this post


Link to post
exista insa destui soferi de dacii vechi,olcituri sau masini straine mai vechi cu cilindree mare;

 

Exista programul "Rabla". Nu isi permit, sa foloseasca transportul in comun in oras, trenul pentru exterior :) .

Dar iti garantez, cum am mai zis-o si intr-un post anterior, ca in continuare vei vedea pe strazi la fel de multe masini, indiferent de costul benzinei/motorinei/gpl-ului, multe dintre ele fiind cele pe care le-ai mentionat.

E si o problema de mentalitate. Pana acum ceva timp puteam lua exemplul Matizului (fiind in productie si la vanzare la un pret accesibil)... Matiz in care nu s-ar fi urcat (sau dupa parerea lor "ar fi coborat") in veci posesori de "masini straine vechi cu cilindree mare". Acum iti garantez ca pe multi nu-i poti convinge sa mearga cu o masina (mai)noua, cu cilindree mica, oricare ar fi ea. Prefera "rablele" lor. Si paradoxul e ca majoritatea km facuti de respectivii sunt in oras...

Edited by EM!L

Share this post


Link to post
in ritmul in care creste pretul benzinei,in curand masina va fi un LUX pt multi romani; ca o consecinta a acestui fapt,vezi tot mai des masini vechi lasate in paragina,abandonate pe strada;

tot crescand pretul benzinei,probabil ca,nu peste multa vreme, cele mai intalnite mijloace de transport in tara noastra pe vestitele noastre autostrazi si drumuri super extra mega internationale voi fii biciclistii si carutele si cateva supermasini de manelisti sau hoti de bani publici.

pana la urma n-ar fi nici o problema daca pretul benzinei ar creste direct proportional cu salariile.

Bre, daca nu-ti permiti consumul la actuala masina, pune-i gpl, sincer.

Daca faci prea putini kilometri anual ca sa renteze gpl-ul, si totusi te rupe la buzunar consumul, sfatul meu este sa-ti gasesti alta slujba, mai bine platita.

In Romania nu trebuie sa-ti plangi de mila daca ai parte de stress la servici, nu te ajuta sa vorbesti cu patronul (daca te mananca in popou sa-l reclami la ITM s-ar putea sa-ti iei ban pentru viitoare slujbe si nu merita), ci te ajuta sa-ti cauti alta slujba, daca nu ai apa calda la baie nu trebuie sa faci reclamatii la radet, ci rezolvi simplu cu o centrala sau, in lipsa de bani, un boiler sau un instant, daca te dispera sa mergi cu 90 afara si 50 in localitate poti sa-ti achizitionezi un detector, si exemplele pot continua.

 

Nu se va ieftini benzina daca deschizi topic nou, important este sa realizezi ca trebuie tu sa ajungi la nivelul la care sa ti-o permiti.

DESCURCA-TE SINGUR !

Cand vei ajunge sa intelegi asta si sa intelegi exemplele date de mine, crede-ma ca vei fi mai linistit.

Share this post


Link to post
... pana la urma n-ar fi nici o problema daca pretul benzinei ar creste direct proportional cu salariile.

Asa-i, Ecuador, fosta Cambodgia si Coreea de Nord sunt primele tari care au adoptat preturi proportionale cu salariile. Unele produse au, chiar, pret zero, se distribuie gratuit pentru ca multa lume n-are vreun venit. Ecuadorul are cea mai ieftina benzina din lume, desi majoritatea populatiei n-are automobile. (pamflet)

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Ai si tu dreptate; am observat ca niciodata nu mai alimentez la cat am alimentat ultima data. Mereu mai apar cativa banuti, dupa virgula aia. In curand vom schimba si prefixul in 4, deci e de bine !

Share this post


Link to post

Din punctul meu de vedere, cred ca problema nu este faptul ca se scumpeste benzina, ci ca resursele de petrol se diminueaza ...

Share this post


Link to post
Asa-i, Ecuador, fosta Cambodgia si Coreea de Nord sunt primele tari care au adoptat preturi proportionale cu salariile. Unele produse au, chiar, pret zero, se distribuie gratuit pentru ca multa lume n-are vreun venit. Ecuadorul are cea mai ieftina benzina din lume, desi majoritatea populatiei n-are automobile. (pamflet)

 

ce bine ar fi sa punem benzina la preturi de Ecuador,din lefuri similare cu ale elvetienilor!

 

cel mai rau lucru e ca noi romanii am avut petrol ieftin si de buna calitate pe care l-au vandut la austrieci, nastase si dan ioan popescu impreuna cu aproape toata infrastructura petrom la un pret derizoriu(dar au primit in schimb comisioane grase);

amintiti-va ca prin 2000-2001,cand petrom apartinea statului roman,benzina lor era de departe cea mai ieftina de pe piata,iar celelate companii concurente nu puteau mari pretul benzinei pt ca ar fi ajuns la faliment;

dupa vanzarea catre OMV,austriecii au facut benzina pt romani din petrol caucazian(ca si celelalte companii de pe piata romaneasca) , ieftin dar si de proasta calitate,iar petrolul romanesc il tranforma in benzina de calitate superioara pt piata vest-europeana prin care isi consolideaza numele de "OMV'.

Share this post


Link to post

Va rog lamuriti-ma si pe mine unde sint aia cu motorina vegetala? De mult timp nu s-a mai auzit nimic de uleiul de rapita pe post de combustibil.

Share this post


Link to post

Fa o excursie interurbana si uita-te la campurile galbene! Acolo sunt. Sa vezi ce problema o sa avem cu graul toamna asta...

Share this post


Link to post

Chiar, am vazut o gramada de campuri de rapita anul asta, cum nu erau in alti ani...

Share this post


Link to post
Bre, daca nu-ti permiti consumul la actuala masina, pune-i gpl, sincer.

Daca faci prea putini kilometri anual ca sa renteze gpl-ul, si totusi te rupe la buzunar consumul, sfatul meu este sa-ti gasesti alta slujba, mai bine platita.

In Romania nu trebuie sa-ti plangi de mila daca ai parte de stress la servici, nu te ajuta sa vorbesti cu patronul (daca te mananca in popou sa-l reclami la ITM s-ar putea sa-ti iei ban pentru viitoare slujbe si nu merita), ci te ajuta sa-ti cauti alta slujba, daca nu ai apa calda la baie nu trebuie sa faci reclamatii la radet, ci rezolvi simplu cu o centrala sau, in lipsa de bani, un boiler sau un instant, daca te dispera sa mergi cu 90 afara si 50 in localitate poti sa-ti achizitionezi un detector, si exemplele pot continua.

 

Nu se va ieftini benzina daca deschizi topic nou, important este sa realizezi ca trebuie tu sa ajungi la nivelul la care sa ti-o permiti.

DESCURCA-TE SINGUR !

Cand vei ajunge sa intelegi asta si sa intelegi exemplele date de mine, crede-ma ca vei fi mai linistit.

 

BV! asta e un mod de gandire exemplar! :)

 

Benzina ecologica exista - vede-ti economia braziliei cu etanol - le-o dau la mumu la toti petrolistii

 

La fel si cu motorina: Campurile de rapita exista pt ca e mare nevoie de biodiesel si uleiuri sintetice, deci mare nevoie de petrol nu avem, dar inca este mai la indemana (adica mai ieftin de prelucrat petrol decat de construit fabrici si cultivat cele necesare care sa produca biodiesel si etanol)...si inca ceva, trebuie s-o produca si "cine trebuie" dea?

 

Ca sa nu mai zic ca uleiul tau din tigaie merge lejer la un motor diesel, sau alcolul cu multe grade de pe raftul de la magazin iti poate inlocui cu usurinta benzina din rezervor...dar la ce preturi? are grija statul sa faca cum vrea "cine trebuie" asa ca deocamdata 7lei litru de ulei si vreo 50 ala de alcol cu muklte grade o sa tot vedem sau exista gpl - dar acolo e aceeasi veche poveste

 

deci, in cazul in care doriti sa va apucati de astfel de businesuri solutii sunt; dar sunt probleme de ex:cum fugiti de autoritati care va incrimineaza ca-i luati painea de la gura lui "cine trebuie"? ha?

 

cat despre schimbarile la nivel mondial, asistam la o revolutie a surselor de energie dar asta e o discutie care deja se abate de la acest topic cu mult...

 

Deci solutia mea pt urm 10 ani, trec pe gpl, reduc costurile si aplic teoria de viata a lui Laurentziu83 (costa mult? - caut pana gasesc unde se da! nu ei ne-au invatat asa?)

Share this post


Link to post

Fii linistit, ca tot cine trebuie are instalatiile de prelucrat motorina din rapita. Nu asta e problema. Problema e ca sunt mici sanse "sa ajunga la toti" biodieselul.

Share this post


Link to post
amintiti-va ca prin 2000-2001,cand petrom apartinea statului roman,benzina lor era de departe cea mai ieftina de pe piata,iar celelate companii concurente nu puteau mari pretul benzinei pt ca ar fi ajuns la faliment;

 

Era cea mai ieftina dar era si cea mai proasta, cu cele mai multe impuritati(apa inclusiv) si era un chin sa mergi cu benzina aia!

 

Nici eu nu ma impac cu ideea ca ne-am vandut resursele de petrol austriecilor insa statiile Petrom de dinainte erau varza iar cele care au ramas pastreaza traditia :(

Share this post


Link to post

Daca ar fi doar resursele de petrol, ar fi excelent, ala ar fi fost cazul fericit. Din pacate cam totul a fost vandut, mai bine zis n-a ramas mai nimic nevandut, si asta se reflecta SI in preturi. Printre ele si cel al benzinei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...