Jump to content
Sign in to follow this  
inchizitor

Zgomote Pe Spate

Recommended Posts

Sal tuturor ! Iesri dimineata cand m-am urcat in masina (cielo gle 99) la prima ora dupa ce am descis usa si am pus fun... pe scaun s-a auzit un zgomot tare ciudat : parca am rupt o cheie de 24 si a cazut pe ciment ) initial am crezut ca s-a rupt vreu arc dar nu a fost asa ,care este explicatia tinand cont ca zgomotul puterni s-a auzit in fractiunea de secunda cum m-am urcat in ea si tin sa mentionez ca nu sunt gras am 73 dekg @-)

Share this post


Link to post

Aveai frana de mana trasa si masina usor in panta?

Share this post


Link to post

Probabil s-a asezat un amortizor... probabil ca sunt pe duca..

Share this post


Link to post

vezi daca mai merge sa actionezi manivela de ridicare pe inaltime a scaunului e posibil sa fi sarit arcul care ridica scaunul, daca masina are asa ceva.

Share this post


Link to post

Masina era in usoara panta cca 10gr dar aveam o caramida la roata :dizzy: si nu aveam trasa frana de mana ! acum sa ma uit si la scaun pt ca este probabil ca acel arc sa fi sarit ,oricum multumesc mult pt raspuns

Share this post


Link to post

De ce daca am frana de mana trasa si masina usor in panta dupa ce o eliberez se aude de fiecare data un troznet la roata dreapta state?

Share this post


Link to post

Cred ca zgomotul e de la decuplarea sabotilor spate. Sau frana de mana e trasa indecis(incomplet) si masina da sa se miste de pe loc.

Share this post


Link to post

@inchizitor, mai da-o dracu de treaba! Caramida la roata??? Ce naiba!

Frana de mana trozneste din doua cauze, fie revin sabotii si arcurile ii trag iute si lovesc in reglaje, fie cablul tensionat se tensioneaza suplimentar in momentul in care se adauga greutate in masina si face zgomot. Nimic periculos.

Share this post


Link to post

Da Dl mircea exact asa caramida "rosie" ce tine loc de frana de mana ,deoarce cand trag frana de mana nu se mai deblocheaza sabotii asaca pana ii fac era buna caramida asta :D oricum m-am bagat sub ea si nu am vazut nimik suspect !

Share this post


Link to post

nera09 raspunsul ti l-a dat midnight_racer.

ori se lipesc sabotii pe spate ori daca nu ai tras frana complet, aluneca usor. acum vreo 3 ani cand am fost in grecia am lasat masina parcata cu frana de mana trasa (mare greseala!). dupa 11 zile se sudasera sabotii de tambur si abia am reusit sa plec de pe loc!

aceleasi pocnituri le mai aud din cand in cand si la astra actuala care are placute pe spate (se lipesc placutele de discuri).

Share this post


Link to post

Tamburii si restul piselor de la frana spate se mai curata si ei din cand in cand. Daca nu-i curatati e si normal sa se mai sudeze de la atata pilitura...

Share this post


Link to post

Asa pateam si eu la Cielo si am fost la service, mi le-au curatat si nu am mai avut probleme de genul ...pocnitorilor.

Da' chestia cu caramida la roata e laseeer! :) )

Share this post


Link to post

de o saptamana mi-a aparut un fluierat la rotile din spate care nu a incetat prin schimbarea rulmentilor.in timp mi-am dat seama ca e de la franele spate(tin putin roata).tre schimbate franele pe spate sau o pot remedia problema cumva?

Share this post


Link to post

Pai n-ai observat.. s-au subtiat ferodourile? Normal daca ajunge fier pe fier mai degraba s-aude un harjait, decat un fluierat.

Share this post


Link to post

@mcrusu >nu tre shimbate franele pe spate.se remediaza punand vaselina din belsug pe ele.atunci nu mai tin putin roata.

 

PS: Ardeleanule, tu faci mijto de noi aici ?

Share this post


Link to post

mcrusu esti sigur ca nu e de la cauciucuri?

Share this post


Link to post

da,deoarece la stop cand e un pic de panta a mea sta pe loc fara a tine apasata pedala,in timp ce alte masini au frana calcata

 

tolin afc: imi pare sincer rau daca te-a deranjat felul in care a fost redactat postul.pe viitor voi fi mai atent cu limbajul ,pentru cei sensibili .

 

p.s:ai incercat la tine treaba cu vaselina?

Edited by mcrusu

Share this post


Link to post
... de o saptamana mi-a aparut un fluierat la rotile din spate care nu a incetat prin schimbarea rulmentilor...

Pai, cand tu ai bagat ochii la saboti si ai avut tamburul in mana (ai schimbat rulmentii) si ne intrebi pe noi, de la sute de km ce sa fie, cum vrei s-o luam ? Evident, am luat-o ca pe-o gluma.

In privinta sensibilitatii ai dreptate, am alergie la scrisul asta plat, fara inceput si fara sfarsit, cu economie la blank-uri, de parca cei carora le este adresat au dificultati de-a citi majusculele sau le e rusine cu scoala pe care au facut-o. Scrie normal, avem atata exercitiu cat sa descifram.

Share this post


Link to post

@mcrusu, sa nu te pacaleasca "fluieratul" si sa fie de la rotile din fata! Foarte multe zgomote care se aud in spate provin de fapt de la defecte la "puntea" fata, dupa spusele mecanicilor...

Share this post


Link to post

Da,am avut tamburul in mana,dar nu stiu ce poate fi(sabotii sunt in regula),altfel nu intrebam.

nino-e sigur pe spate,deoarece cu masina ridicata roata stanga spate se invarte greu.

Am mai observat ca atunci cand iau curba sau calc frana scartaitul dispare.

Share this post


Link to post

Da iar butucul jos.Verifica autoreglajul-eventual regleaza frina de mana,uzura la maieu.

Share this post


Link to post

...Si curata cilindrul de frana de la roata cu putin lichid de frana acolo unde a ruginit... sau mai sigur schimba-l, poate ramane blocat...

Share this post


Link to post

Am si eu o maaaaaaaaaare nelamurire. :) Daca aceasta intrebare a mai fost pusa pe aici imi cer scuze...eu n-am gasit-o. :)

Dupa o infinitate de gropi de toate marimile care le-ar face pe cele de pe autostrada Bucuresti-Pitesti sa moara de invidie, am un scartait infernal pe spate la aproape orice denivelare si mai ales in primii Km de mers. Nu troncanituri, nu fasait nu nimic, dar efectiv scartaie de o ia dracii. :) Aveti idee ce ar putea sa faca asa? Mie imi pare ca se aude cam la fel ca un pat vechi pe arcuri cand sari in el de sus. :D

Share this post


Link to post

poate s-a rupt unul din arcurile de pe spate?

Share this post


Link to post

S-ar putea sa fie de la inbinarea amortizorului cu flansa.Cind am schimbat amortizoarele fata mi-a scirtiit vreo 3 luni pina ce bureti s-au inmuiat/lasat.Pot fi si bucsile de la puntea spate duse.Cel mai bine ar fi sa o ridici pe elevator si sa misti puntea spate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...