Jump to content
Sign in to follow this  
PYF

Intrebare: Pot Amesteca Ulei Mobil Cu Aral, Ambele Tip 5w40

Recommended Posts

Am citit intr-un supermarket, cred :-? , ca daca uleiul este de exemplu 5W40 se pot amesteca uleiuri de la diferiti producatori, si pt ca cele mai bune oferte sunt la "bidon de 4L" iar Maty papa la o masa aprox. 2,7-2.8L, precum si tentatia de a incerca mai multi producatori de uleiuri, exista sansa de a avea 2-3 "resturi" de 1.3L de la 3 firme! :-? Se pot amesteca pt un schimb?

Cu mentiunea: uleiurile unor producatori consacrati, nu ... :banana: apa plata.

Share this post


Link to post

Nu cred ca poti merge pe mana la ce se scrie (de multe ori GRATUIT) in supermarketuri.

Si eu stiam ca poti sa completezi cu ulei de acelasi grad in caz ca iti mai trebuie ocazional ...dar dupa aia ar trebui sa pui de un schimb de ulei.

Dar nu as recomanda nimanui sa puna 3 uleiuri diferite ca brand, dar cu acelasi grad la un schimb nou de ulei

Nu ai cum sa stii cum reactioneaza chimic intre ele aceste uleiuri. Poate nu au aceeasi baza chimica si poti avea surprize neplacute cu amestecul obtinut - gen face spuma si asta previne ungerea corecta, nu unge bine, se face precum vaselina.

Mai bine te specializezi pe un brand de ulei si tot ala il folosesti - si se invata motorul cu el :) )

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Daca vrei cu adevarat, poti ! :D

 

Dar nu este indicat.

Exista posibilitatea ca cele doua tipuri de uleiuri sa aiba in compozitie aditivi diferiti care sa intre in reactie si sa aiba ca si rezultat efecte nedorite (ex. spumare).

Share this post


Link to post

raspunsul e simplu..NU...si acu cat pierzi la unschimb numai cu un ulei?

Share this post


Link to post

Grav nu se intampla nimic..dar NU. Se face asta daca ramai accidental fara si esti nevoit..dar de ce sa le amesteci??

Share this post


Link to post

Amestecul e foarte bun la spalarea motorului.

Share this post


Link to post

de ce???? sincer... :-?

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post

Asa zice mecanicii, probabil ca alta intrebuintare nu i s-a gasit. La fel de sincer.

Share this post


Link to post

Pe de-o parte cistigi un pic folosind resturi de ulei. Pe de alta parte nu stii exact ce se poate intampla in motorul tau si risti sa bulesti ceva.

 

Cit cistigi? Merita riscul? Raspunsul il stii numai tu! :)

Share this post


Link to post

Eu am facut asta la tico si nu s-a intamplat nimic... Dar nu as repeta decta daca chiar nu as avea bani de un schimb nou...

Uleiurile de acelasi indicativ sunt perfect compatibile dar, cum stiti cu totii, calitatea difera de la un brand la altul.

Share this post


Link to post

impartasesc parerile spuse mai sus: nu este indicat sa amesteci diferite uleiuri fie ele cu acelasi indicativ decat in caz accidental (a se citi de urgenta: e mai bine sa mergi cu un mix de lubrifianti decat fara :) ). aceastea contin componente in diferite proportii (de aici si diferenta calitativa intre marci) si nu stii cum reactioneaza acestea intre ele. experienta altora spune ca aceste amestecuri se "branzesc" si cu siguranta nu iese ceva bun.

Share this post


Link to post

Din experienta (cu fosta Dacie) iti spun ca nu trebuie amestecate uleiurile.

Mie mi-au facut spuma care dadea pe langa buson (era si garnitura terminata, dar bine c-a fost asa si-am depistat la timp). Aveam in motor Lubrifin, si-am completat cu altul, cu aceleasi cifre, nu mai retin cu ce firma.

Acum am in beci 3 recipiente cu ce mi-a ramas de la fiecare schimb de ulei si nu am curaj sa le combin si sa-l pun in motor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...