Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Daca ar fi caz singular nu ar fi nimic, dar deja e moda sa fi depasit cand dai prioritate la pietoni sau in situatii asemanatoare cu a ta de catre diversi redusi care demonstreaza ca sistemul de acordare a permiselor de conducere este inca permeabil sau corupt... solutia este ca daca vezi asemenea cazuri sa opresti si sa lasi cartea de vizita sau telefonul celui lovit pentru a putea da declaratie in favoarea lui la politie pentru ca taranul sigur nu ar recunoaste ca a depasit linia continua... Mai mult ca sigur ca daca toti ne-am implica activ mai mult le-ar mai piere cheful, dar daca noi fugim de raspundere cand e vorba de altul, atunci de ce ne mai miram cand ni se intampla noua?

Share this post


Link to post

Atata timp cat se prezinta cazuri asemenatoare si se discuta pe forum, si cand O PARTE DINTRE NOI se constituie aparatorii acestor metode de conduita ce sperante ai ca se va implica cineva?

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Dragi prieteni,

Si eu am masina mica (tico) si sa stiti ca sunt unul dintre cei care ii detest pe cei cu masini mici care cred ca daca au loc intre prima banda si trotoar sau intre masinile parcate si masinile din banda a doua sunt "meseriasi".

Semaforul dureaza tot atat pentru toata lumea, iar daca indisciplinatii (care au masini mici si nu numai) considera ca nu se intampla nimic daca ei o sa treaca primii, ei bine, in fata se ingusteaza si atunci eu voi sta si mai mult pana sa ajung sa trec, asta stand la rand.

Consider ca daca toti stau si asteapta sa se abtina "meseriasii" care ajung in fata si sa devina si ei disciplinati.

Nu tin cu nimeni si nu invinovatesc pe nimeni de aici, dar atat timp cat cel din fata mea sta la rand si eu sunt in spatele lui, de ce sa il depasesc sa ajung in fata?

In plus mai spun ca daca am insemnul DaewooClub pe masina ma face sa merg si mai corect pentru ca prin disciplina in trafic se afirma sau se creaza imagine forumului nu prin excentrisme care sa enerveze participantii la trafic.

Chestia cu trecutul prin dreapta in viziunea mea este egala cu legea tampita nescrisa ca daca ai masina mai mare sau mai smechera trebuie sa ma feresc de tine in trafic, ei bine eu sunt unul care nu ma dau intr-o parte atat timp cat sunt pe dreptul meu.

Cat despre Warn-uri cred ca se exagereaza putin pe aici ;)

Numai bine la toata lumea, km multi si benzina carca si cel mai mult - disciplina in trafic (macar astia ca noi cu autocolant ;) )

Edited by Maxx

Share this post


Link to post

Stai un pic, ca am impresia ca tu incurci niste borcanase pe aici. Adica daca eu, cu masina mica, am loc acolo unde unul cu un BMW seria 7 nu incape, asta inseamna sa stau in spatele lui? Pana cand? Pana imi intra jumatate de Bucuresti in fata? Jumatatea aia cu masini mici, evident. Asta este valabil in cazul lui Steph, cel in care el circula pe banda 1 (nu vad unde este neregula in a circula pe banda 1, atunci cand ai loc)...Aaa, da, daca banda 1 este complet blocata, iar eu, prin manevra mea il oblig pe ala de pe a doua sa treaca pe a treia, atunci da, se cheama ca l-am obstructionat, dar asa? Chiar nu inteleg :scarpin:

Share this post


Link to post

Eu sunt de parere ca maxx are dreptate. nici eu nu las pe nimeni sa imi intre in fata cand vad CLAR ca asta vrea pozitionand masina in asa fel. Daca cere voie, sigur, il voi lasa. Altfel... [-X

Share this post


Link to post

Ce de ambitiosi scoate topicul asta la lumina!

Share this post


Link to post
Eu sunt de parere ca maxx are dreptate. nici eu nu las pe nimeni sa imi intre in fata cand vad CLAR ca asta vrea pozitionand masina in asa fel. Daca cere voie, sigur, il voi lasa. Altfel... [-X

 

De acord. Dar revin: daca eu merg pe banda intai pentru ca AM LOC pe acolo, iar tu nu, unde este problema? Nu te incurc la semafor, nu stai dupa mine, toata lumea e in regula. Asta daca nu cumva tu, din pura ambitie, nu vrei sa ma lasi, pentru ca vezi doamne, ti-as lua fata. De unde pana unde? :mda:

Share this post


Link to post

Consider ca daca intrii pe banda I (la inghesuiala) ca sa mergi la dreapta nu am nimic cu tine (e si normal Brainiac), dar daca incerci sa mergi inainte, adica sa dai din 3 benzi in 2 ca sa ajungi tu primul te desconsider, indiferent ca ai masina mica sau foarte mica. Eu ma refer in cazurile frecvente de a depasii (unii dintre noi) chiar si pe trotoar numai sa ajungi tu primul. (Made in Romania adica eu sunt meserias :) )

In vest se sta la coada chiar daca e liber pe banda I, atat timp cat toti merg inainte.

La noi mai este si alta greseala si anume lipsa marcajelor nu numai stilul nostru. Daca ar fi marcaje atunci poate ar fi altceva, dar o sa mai treaca apa pe Dambovita pana o sa devenim civilizati din pacate :(

Share this post


Link to post

Brainiac, in principiu ai dreptate. Daca discutam pe cazul de mai sus, insa, nu ai. Eu am inteles acolo clar ca steph a intrat agresiv pentru a-i lua fata. Stim cat de deranjant e, nu? Acolo se ingusteaza si de multe ori se procedeaza asa: se intra pe JUMATATE din banda 1, ca atat ramane liber, in speranta de a gasi un fraier in fata caruia sa "te bagi". Ceea ce nu pot sa aprob. Fair enough? :) >-

Edited by hades

Share this post


Link to post

Voi am impresia ca nu intelegeti conceptul de masina de oras aici. Hai sa ne ofticam si pe aia cu smart ca gasesc locuri de parcare si noi nu.

 

EDIT.

 

Faceti diferenta intre depasirea pe contrasens a coloanei la semafor si mersul pe langa masinile parcate facilitat repet de dimensiunile reduse ale unui autoturism.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Pe principiul lui Maxx ar trebui sa nu lasam nici motociclistii sa se strecoare pina in fata!

Share this post


Link to post

HA HA HA cit de comic .Pai mai Brain daca toti cu masinile mici incearca sa-ti taie fata unde ajungem .Din ce in ce mai des patesc aceasta chestie, si deobicei le fac loc tragandu-ma pe banda 3 sau linia de tramvai .Dar acum cind noul cod rutier este foarte rau nu o sa mai accept acest lucru.

Dupa ce ca s-a umplut Bucurestiul de motociclete care merg pe toate benzile si sunt cu oki pe ei ca pe butelie trebuie sa mai feresc si micile buburuze gen Tico si Matiz ?Ei bine nu, cum prind ocazia cum ii imping eu in masinile parcate mai ales ca nu au puterea de a ma depasii .

Referitor la povestirile in trafic va spun si eu una patita de mine acum 6 ani .Mai aveam 5m ca sa ies de pe alea din spatele blocului cind apare in fata mea o Dacia 1300.Opresc si ii spun omului sa dea inapoi ca sa pot iesi, el imi face semn sa ma urc pe trotuar ca sa treaca el .Fiind in dreapta cu prietena (actuala sotie) opresc motorul si incepem sa povestim, dupa 5 minute de claxoane si injurii omu baga in viteza 1 si incepe sa zmuceasca masina spre mine, incercarea lui de intimidare nu a tinut si m-am dat jos din masina cind mai avea 20 cm pina la masina mea .Omu incepe sa urle :bai pustiule muta masina nu vezi ca vreau sa trec .Eu stiind cum sta treaba il invit frumos sa coboare din masina sa ii mut eu masina daca el nu poate .Enervat omu incearca sa ma loveasca cu usa .Ma intorc la masina, iau bata de baseball si ma reintorc la daciotul scandalagiu.Ii explic frumos, daca nu te dai jos te dau eu si-ti gasesti masina in Dambovita .El strasat la vederea batei incepe sa urle si ia o ranga de sub scaun .Bun pina aici EU avantaj ca eram afara si il tot invitam la o discutie ca intre barbati .Deschide usa, apare ranga, apare mana, apare capul si incepe circul .Nu am facut decit sa-i trantesc usa peste cap, peste mana si tot asa pina l-am linistit si l-am umplut de bors .Oana disperata iese din masina si incepe sa tipe speriata si sa ma traga in spate sa putem pleca .Tipu iese pina la urma din masina plin de singe .Ramane nemiscat , nu zice nimic, probabil ramasese interzis ca "pustiul cordit" ii trasese o mama de bataie cu propria usa.

Pina aici totul interesant nu ? Ei bine dupa o luna incepe calvarul .Citatie de la sectia de politie unde aflu ca s-a facut o plangere impotriva mea .Incep sa mituiesc sistemul dar nu tine, aflu ca sunt chemat in judecata .Omul si-a dat seama ca am resurse si ca se pot face bani si ma da in judecata pentru vatamare corporala din culpa .Colac peste pupaza mai apar 3 martori pe care nu i-am vazut niciodata .Eu pusti idiot fiind incep sa-i amenint de fata cu avocatul lor, ce a fost la gura mea numai eu stiu .Una peste alta vb cu niste prieteni avocati, ma prezint la prima infatisare cu 2 avocati dar degeaba .Ei imi explica ca nu pot castiga procesul mai ales ca avea si 3 martori si hartie de la legist .Avocatul lui imi spune clar ca vrea 100 milioane de lei .Avocatii mei imi spun ca nu pot castiga, decit pot prelungii procesul dar cu niste costuri mult mai mari .Una peste alta "ne-am impacat " intre ghilimelele de rigoare iar impacarea a costat 10milioane dupa o negociere maraton intre tatal meu si avocatii lui .

De atunci sunt asa linistit la volan si nu mai fac fente din astea de pusti tembel. Un dosar penal la 20 de ani putea sa-mi rezolve viata intr-un mod nu prea placut, chiar daca in cel mai rau caz luam 1 an cu suspendare nu e o placere sa stai prin tribunale .

Share this post


Link to post
Pe principiul lui Maxx ar trebui sa nu lasam nici motociclistii sa se strecoare pina in fata!

 

Sau biciclistii. Si mai inofensivi.

Share this post


Link to post

Eu am vorbit in general si nu acuz pe nimeni dintre noi, dar daca toti am fii netoleranti pentru cei ce isi cauta fraieri printre cei toleranti in trafic atunci poate nu ar mai trebui sa avem topic-uri de nervi in trafic, chiar daca avem masini de oras ;)

Share this post


Link to post

Deci @maxx, cei toleranti in trafic sunt fraieri?! :mda:

Share this post


Link to post

Bai Steph unde bagi tu Matizu bag si eu Golfu 4 asa ca nu te mai umfla in pene, depinde de cit de capabil este soferul la a parca cu spatele .

Nu suport sa-mi taie calea zilnic sute de buburuze, de aia numarul buburuzelor care ma depasesc a ajuns la 0 .Doar motociclistii pot, daca pot .

Share this post


Link to post

Eu va iau pe toti de mana si va duc sa vedeti intersectia. Si ce treaba are parcatul cu spatele?

Share this post


Link to post

Si exista si riscul, in cazul in care se incadreaza pe jumatate de banda, sa loveasca masina de pe a doua banda. Chestie patita de mine, cu BX-ul. Mi-a dat un matiz oglinda peste cap. Noroc ca era flexibila si a revenit. Ei ce timpuri, ce amintiri: masina lata, nu permitea in general astfel de manevre.

Acum mi-am luat si eu una noua, dar de', dupa buget! :)

Share this post


Link to post

@Steph nu ziceai tu ca Matizu e masina de oras?Eu zic ca si a mea tot de oras este dar nu fac manevre din astea, adica nu merg pe 1/2 banda .

Share this post


Link to post

Se cam duce spre off-topic discutia. Si spre o cearta intre cei din categoria "am masina mica, ma bag peste tot" si cei din categoria "am masina mare, nu trece nimeni de mine". Probabil ca adevarul e pe undeva pe la mijloc, depinde de fiecare caz in parte ce se face si ce nu se face in astfel de momente. Mai bine va vedeti la un suc, va dati mana si va impacati si ziceti mersi ca nu a iesit mai rau. Parerea mea, care este.

Share this post


Link to post

Una peste alta cei cu masini tot incearca sa-ti ia fata iar cei cu masini mari si scumpe iti vor da flasuri pe autostrada .Asta e tara, asta este cultura.

Revenind la Steph@Balanel cred ca mai bine Balanel tacea si nu zicea nimic mai ales daca a vazut ca e vorba de un membru DaewooClub. Cu siguranta ca Steph a gresit desi el zice ca nu dar nu era cazul sa se scrie aici .Adica daca si noi incepem sa ne tragem de par sa duce dracu lumea de rapa .

Share this post


Link to post
In vest se sta la coada chiar daca e liber pe banda I, atat timp cat toti merg inainte.

Si in Bv se pastreaza banda 1 libera pentru cei care au verde cu cedare la dreapta. Ce numere de masini vezi blocand acea banda si cum si-o iau aceia de la restul "participantilor la trafic" n-are rost sa va amintesc, stiti voi mai bine.

 

In Bv, de peste 1 an de zile si de nopti, banda 1 este doar pentru transportul in comun si autovehiculele care fac la dreapta in intersectii, iar marcajele sunt foarte clare in acest sens pentru cine nu le considera un moft.

Share this post


Link to post

Hai ca de la "povestiri in trafic" o sa ajungem sa ne dusmanim pe viu.

 

Mai rau este ca apar astfel de probleme intre membrii clubului.Nimeni nu a incercat sa rezolve problema, fiecare este mai "cocos" cu afirmatiile sale dand vina pe celalalt.

Ei bine , principalii vinovati ii vad eu ca fiind proasta marcare a bucurestiului si politia care permita sa stationeze autoturismele in locuri "fierbinti".Cum este oare posibil ,ca dupa ce cobori dinspre Mariott ,spre Casa Poporului,prin stanga din 4 benzi de circulatie sa se faca una, apoi se largeste in doua benzi si apoi ,in curba aia( unde este si o intrare laterala in Casa Pop) sa se faca din nou o banda de circulatie.Toate aceste neavand semnalizarile corespunzatoare, doar o limitare de viteza la 40 km/h parca.

Acum toate aceste combinate cu tot felul de lipsa de constiinta/educatie/bun simt sau un simt al suprematiei prostesc duc la un trafic haotic cum este in Buc.

Nimeni nu are dreptate aici si nimeni nu greseste intru-totul.

Eu sunt pentru masinile de oras si sunt de acord ca daca ai o masina mica te poti strecura cu ea,dar in limita bunului simt.Cum zicea si un coleg mai devreme,de ce sa stau eu sa astept dupa un BMW Seria 7 daca pot trece pe langa si sa ma bag in fata fara sa deranjez pe nimeni.Daca omului ii place sa mearga cu "balena" prin oras ,e treaba lui.Eu am avut Tico si stiu cat de bine ma strecuram cu el, dar asta numai cad masinile asteptau la stop, nu in timpul mersului deoarece manevre dintr-astea pot speria si apoi se provoaca un accident.

De ce atunci cand vad o banda libera(de obicei prima) si avand o masina mica (de genul Tico-losului) sa nu ma duc pana la semafor ,linistit printre masini, fara sa deranjez pe nimeni.Cu ce sunt eu de vina ca X sau Y nu s-au incadrat corespunzator pe banda lui de circulatie sau ca pur si simplu am loc.Sunt nesimtit pentru aceasta?

Un BMW seria 7(indiferent de an sau motorizare) ar sta dupa un Tico in afara, nu l-ar depasi (folosindu-se de avantajele conferite de masina respectiva) pentru a nu fi catalogat drept nesimtit/inconstient?....pana la urma aici se va ajunge

 

 

A fost un lung post off-topic, pt ca din cate vad eu se numeste :"Povestiri din trafic"

Share this post


Link to post
asa ca nici nu ma mai obosesc sa claxonez, ma multumesc daca evit accidentul...

 

Daca ai avea idee de cand ii caut eu pe astia vinovati sa nu-mi acorde prioritate si sa intru in plin in ei...

Am ferit si eu odata...acum ...

 

Tocmai am facut asigurarea la avocati...macar sa nu-i platesc degeaba, nu?.......

 

 

PS: sau trebuia bagat la caterinca?

Edited by tuf5075

Share this post


Link to post

Deci in concluzie eu o sa-mi cumpar tanc si o sa ocup 3 benzi odata si sa vad cine incearca sa ma depaseaasca :D pe principiul lui Balanel ...daca sunt smecher ii arat ca am dulapu` mai mare...Si mai erau unii suparati pe Loganari ... :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...