Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Navigatie GPS Pentru Romania Si Sud Estul Europei

Recommended Posts

@Alinutz:

 

click

 

Harta detaliata a Romaniei pt platforma GPS IGO - versiunea 2006

Dispozitive PDA compatibile

[...]

Yakumo alpha GPS, delta 300 GPS 2L, deltaX GPS

Share this post


Link to post

Da, stiu ca este compatibil. Pe mine ma interesa mai mult daca are cineva pe Yahumo, si daca este multumit de prestatia lui, cum o duce cu semnalul, cam cat il tine bateria, si chestii d-astea. imi cer scuze daca am lasat altceva de inteles ...

Share this post


Link to post
Hartile pentru estul Europei sunt beta la TomTom indiferent de aparat. Deci nu sunt la vanzare, nici macar nu apar pe site. Au fost obtinute de la betatesterii din teren.

Deci nu putem spera la vreun update?

 

Mi-a venit Holuxul. Azi a mers cielofan prin oras si l-a testat din masina. Semnal are la greu, nu trebuie tinut pe bord, pus langa schimbator. Smartphonul, recte gagica urlatoare a luat-o razna cand a ajuns in cartier, ca nu mai stia drumul (harta beta): intoarceti masina, intoarceti masina! cava de genul asta. Abia astept sa-l testez la drum. :banana:

 

Deci, speram la update? nav4all nu merge, e pentru java. Alta aplicatie buna pantru smartphone, si mai complexa decat tomtom?

post-2385-1148413981_thumb.jpgpost-2385-1148413318_thumb.jpgpost-2385-1148413994_thumb.jpg

Share this post


Link to post

cand o scoate google'ul o solutie de rutare, cu poze vectorizate... va rupe tot.. asta daca are de gand..(verificatii google earth.. sunt zone destul de detaliate pt romania..(poti sa numeri cate avioane sunt pe aeroport sau cate masini parcate l;a colibasi ...si se mai lucreaza

Share this post


Link to post

Da se lucreaza, dar pana va fi pus in aplicare va dura ceva, iar pana ai sa-ti permiti unul asa cum iti permiti acum un sistem de navigare va mai dura cativa ani.

In primul rand pt a accesa google earth iti va trebui o conexiune la internet de mare viteza in masina (wifi, 3G, ... ).

Share this post


Link to post

@Moshu: "se zice" ca prin toamna vom avea o versiune comerciala.

Share this post


Link to post

super.. dar prevad ca va trece inca ceva timp pana va fi si romania inclusa in plan

Share this post


Link to post

@viper> ok, mai asteptam. Oricum, ne-am jucat ieri cu el, faina jucaria. Chiar si beta.

Share this post


Link to post

Asa Beta cum e, poti merge linistit pana in Grecia via Bulgaria sau pe unde se merge. iGO nu le are deloc...

Share this post


Link to post

Mare pisicher Holuxul asta.

Semnal la greu, acuratete beton.

E super.

Share this post


Link to post

am instalat TomTom pe mobil... si imi zice ... "No maps found!" :( de unde fac rost de ele ... un link... :|

Share this post


Link to post

Iti trebuie alta versiune de tomtom.

 

Off topic. Ce mobil ai?

Share this post


Link to post

Celofane nu ai nevoie de alt tomtom. Trebuie sa copiezi doar hartile! Harti compatibile!

Edited by MethodRO

Share this post


Link to post

Sunt versiuni diferite...ca am incercat si eu prima data si nu stiam de ce nu vrea sa le ia. Cum am pus alt tom tom le-a luat. E vorba de compatibilitate probabil cum zici tu.

Share this post


Link to post
Ce mobil ai?

 

 

Orange... spv

Share this post


Link to post

Misto. E identic cu al meu, eu am un motorola mpx220. Cand spun identic ma refer la sistemul de operare.

Pentru harti incearca dcc. Cred ca eu am inteles gresit din prima. De fapt tu nu ai nici o harta nu?

 

Mi s-a intamplat cu o versiune de tomtom sa nu-mi ia hartile cu toate ca erau bine mersi pe card.

De asta ti-am zis sa schimbi versiunea de tomtom.

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

@viper: ce e de preferat? R66 sau tomtom? Parerea ta, nu vreau sa experimentez acum, mai ales ca n-am in casa nici un telefon cu symbian. Sau te pomeni ca merge si pe windows mobile?

@sebian: la ce nivel de detaliu sunt hartile pentru romania la R66?

@satori: aceeasi intrebare daca esti amabil.

 

Multumesc.

 

PS Daca aveti vreun link in care sa ma destup si eu cum sa procedez ca sa am gps si pe laptop, emulatoare sau softuri dedicate...

Share this post


Link to post

Pai nu am incercat Route66... Deci nu stiu...

Share this post


Link to post

ok, mai caut...

Share this post


Link to post

R66 sta prost cu localitatile mai mici.

EX: Habar nu are unde e costinesti.

R66 e mai precis decat TomTom, are harta mai buna.

EX: nu se intampla sa mergi pe langa sosea la 500m in paralel cu aceasta (Pitesti - Craiova), stie de A2 (chiar si intrarea si iesirea de acum de pe A2, suprinzator)

TomTom are POI-uri multe

(EX: minunatele camere de la DN1 - foarte folositor avand in vedere ca nu am mai vazut alte radare pe drumul asta si el te anunta cu 700m inainte de ele)

TomTom te scoate din incurcatura cand vrei sa ajungi in sate sau localitati mai... nici nu stiu cum sa le zic pentru ca R66 nu stie de exemplu Curtea de Arges.

 

R66 e mai putin ergonomic, mai putine optiuni, mai putine indicatii pe ecran.

 

Eu le folosesc pe amandoua, alternativ, in functie de ceea ce imi doresc.

Share this post


Link to post

@Moshu

Exista emulator de windows mobile pe siteul microsoft :) Dupa aia poti pune TomTom. Insa merge doar pe XP si 2000 SP 4

 

A aparut Route66 pentru PC care sa aiba si Romania?!

Share this post


Link to post

Merci Satori.

 

Merci mr_.

 

Cu tomtom am facut azi un drum de Buzau. Deci Galati Buzau. DN. Nu stie drumul, ma tot baga pe E85. Merge pe langa drum si urla la tine tot timpul sa faci stanga (la dus) sau dreapta (la intors) ca s-o iau prin Faurei. In schimb pana la satucul meu (de vreo 100 familii), m-a dus bine di Buzau; stie si cum se cheama si unde e. Foarte curios functioneaza... Ori n-am eu hartile care trebuie.

Share this post


Link to post

Exista un singur rand de harti pentru el, pentru Eastern Europe asa ca nu ai cum sa gresesti. Pune si R66, cum ti-am zis mai sus.

Share this post


Link to post

Am sa incerc si varianta asta. Mai iau un sd si instalez r66. Numai o intrebare: smartul tau ce sistem de operare are? Symbian sau Wind. mobile? Pentru ca nu stiu daca versiunea de r66 pe care o am eu (si o ai si tu) merge pe windows.

 

 

PS Stiu, hartile sunt versiune beta. Ma gandeam ca a mai aparut ceva ca asa se aude.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Nokia 6680, deci Symbian. Imi pare rau daca te-am indus in eroare, banuiesc ca tu esti cu Windoze.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...