Jump to content
Sign in to follow this  
Apocalips

Matiz E3

Recommended Posts

Azi am lucrat la locul in care trebuia sa fie airbagu. Am modificat placuta si am facut-o sa se deschida. Urmeaza ca sa fac un fel de cutiuta cu mocheta pe dinauntru etc etc :)

 

Mi se pare mie sau mp3 player-ul este cam iesit in afara... :-?

Share this post


Link to post
Azi am lucrat la locul in care trebuia sa fie airbagu. Am modificat placuta si am facut-o sa se deschida. Urmeaza ca sa fac un fel de cutiuta cu mocheta pe dinauntru etc etc :)

 

practic, indeed.. dar... :-&

Share this post


Link to post

@Razor: nici nu am observat ca in partea dreapta e putin mai inafara... :-? trebuie sa ma uit maine sa vad care e smenu ( mi se pare mie sau tu nu ai autocolant cu DaewooClub.ro? :) )

@Strumfuadi: mi s-a mai spus...

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post
Am zis ca urmatorul lucru va fi:

 

( renunt sa-mi schimb calculatorul momentan... am ceva la 1.4 ghz 256DDR, si placa video Ati9200se. Cu jocurile am lasat-o mai moale asa ca pentru filme, muzica si internet e bun )

 

- Laptop... caut un Pentium 2 Sh la vre-o 200E adus de dincolo, si o interfata ALDL. Sa diagnostichez si eu buburuza si poate aflu si cum se modifica si ECM-u 40000000.gif. + de asta ca mai poti pune o harta electronica detaliata pana la ultima strada cu orice oras din tara/lume ( ca nu se stie cand ai nevoie ) sau ai un aparat digital si intr-o excursie faci o gramada de poze si cand se umple card-ul le pui pe laptop.

 

Zi si facut. Am gasit un Toshiba Satellite ci 192Rami, 600Mhz, Hdd 6gb bla bla. Mi-a dat omu si placa de retea si modem. Bateria tine doar 30 minute ( daca il butonez ). Urmeaza un adaptor de 12V pentru bricheta-laptop ( cam 85 USD ). Ce, eu nu m-as uita la un film cand sunt in varfu muntelui ( bag masina in rucsac si urc muntele :P ) cu cortu. Trebuie sa mai pun niste mufe RCA la intrarea la statie ( cea din spatele consilei ) ca sa ma folosesc de boxele din spate, ca cele de la laptop sunt slabute :mrgreen:

 

Merge un Project Blair Witch 1 la 2 noaptea in mijlocul padurii =))

 

Ok, gata cu guma si sa trec la urmatorul lucru care trebuie facut. Vreau sa ma apuc sa-mi fac un program ( in Visual Basic ) cu hartile detaliate ale oraselor importante din Romania. Poate si cu rute de trecere ( adica marcarea centurilor oraselor precum si cea mai scurta ruta de a iesi din oras ). Parerea mea e ca e mult mai simplu sa afli pe unde trebuie sa mergi pri 2 click-uri si 1 enter decat sa incep sa rasfoiesc cine stie ce ghid/harta. Cu ALDL-u, nu stiu cum si ce sa fac... inca ma mai documentez :)

 

@?: Am desfacut plasticul de la bord si am prins mai bine MP3-u care iesea putin inafara. Era slabit un surub.

post-2289-1137588845_thumb.jpg

post-2289-1137588963_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Gata... Am terminat si cu finisatul placii. :banana: Am imbracat-o in ceva material mai subtire (cred ca stofa).

Prinderea s-a facut cu aracet, capse ( pentru foi :) ) si pioneze acolo unde se suprapuneau 3 fasii de material.

 

Partea prosta a fost ca am calcat pe mormanul de pioneze in timp ce fugeam catre telefon :wallbanger: si era sa ma vars cu tot cu placa pe casa scarii ca era ud pe jos X( .

 

Bucatile de cauciul de la vechea placa le-am pastrat pentru ca placa lovea in tabla.. ok, acuma nu mai loveste in spate dar inca mai sare in sus :wallbanger: si se aude cum vibreaza... Deocamdata nu stiu cum sa rezolv problema

post-2289-1137611725_thumb.jpg

post-2289-1137611763_thumb.jpg

post-2289-1137611776_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu prea se vede bine din poze ce ai facut.

M-ar interesa si pe mine un cablu pt. alimentarea laptopului de la bricheta si ce altceva mai poti face cu laptopul pentru masina, ca eu il folosesc doar in casa, deocamdata.

Share this post


Link to post

Pai asa si trebuie, sa nu se vada ce am lucrat :) . Partea urata e pe partea cealalta ( ce aiurea suna parte parilor din partea mea bla bla ) unde se vad capsele, pionezele si urme de aracet.

 

Si cu laptopul... nici eu nu stiu la ce chestii mai e util :) Dar sper sa mai aflu pe parcurs.

Share this post


Link to post

nu sunt clare pozele dar e o imbunatatire de aspect mare din ce vad aici.

Share this post


Link to post

Omu cu aparatu digital nu mai are baterii la el :( si a zis ca face pozele cu telefonul. Acuma, ce sa mai zic... e aparatul omului, si nu puteal sa-i zic sa ma astepte ca ma duc prin casa dupa niste baterii ( care sunt jumatate descarcate ). Posele sunt facute si pe intuneric, cu toate ca becul care lumina era aprins ( e galben becu de-aia au iesit urat culorile ).

Share this post


Link to post

Apocalips, masina ta nu avea placa deasupra porbagajului? Daca da, ce ai facut cu ea? Ai putea sa o vinzi, daca nu mai ai nevoie de ea, pentru ca anii trecuti, placa intra la optionale si sunt si acum multe matizuri fara placa. Dupa cate stiu pretul era de 800 000.

Altfel succes in continuare.

 

P.S. Mi-am mai facut si eu o mica chestie la masina, dar vreau sa le fac o surpriza baietilor sambata la intalnire si deocamdata nu pot spune. Oricum e ceva simplu, bani putini, am invatat tot de pe forum si e al naibi de practic.

Share this post


Link to post

Ieri mi-am incercat buburuza la drifturi :D

 

Se invarte mai usor ca dacia si satisfactia e mai mare. Cred ca e din cauza ca e mai usoara si cauciucurile mai subtiri.

 

- 180 cu fata - check

- 180 cu spatele - check

- 360 pe loc - check

- curbe mici 90* - check

- curbe mari >90* - check

 

Din cate am observat are tendinta sa agate fata la curbe si se redreseaza mai greu si "pe loc" in rest merge brici :D

 

Apocalips, masina ta nu avea placa deasupra porbagajului? Daca da, ce ai facut cu ea? Ai putea sa o vinzi, daca nu mai ai nevoie de ea, pentru ca anii trecuti, placa intra la optionale si sunt si acum multe matizuri fara placa. Dupa cate stiu pretul era de 800 000.

Altfel succes in continuare.

 

Si placa si volanu' mi-au ramas. dar nu stiu ce fac cu ele ca poate imi schimb masina anu asta :(

Share this post


Link to post

In jurul axei longitudinale nu ai incercat?

Share this post


Link to post

Adica? Explica si la io sa nu mor prost :> ( sa ma rastorn sau?? )

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Ai nimerit-o in paranteza.

Share this post


Link to post

aceste incercari (90, >90, 180 si 360) sunt facute pe uscat ( asfalt, beton etc.) sau pe ud (asfalt, beton etc.)?

eu la 360 n am incercat, dar restu sunt OK cu o mica exceptie la un >90 in panta... se ridicase roata spate dreapta :D

Share this post


Link to post

Nu, toate sunt facute pe zapada pentru ca nu am vrut sa rod cauciucurile si e mai putin riscant pentru ca intoarcerile le poti face la viteze mai mici :D . Acuma e 7 dimineata si am tras cu ochiul pe geam... se pare ca iar a nins :D

 

360-u pe loc l-am mai facut si cu dacia pe piatra cubica ( uda :P )

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

bafta la cerculete :D . in cateva ore ma duc si eu pe la Scrovistea, si am acolo putin spatiu unde sa fac si eu niste chesti micite. doar maxim 180 :lavolan: > :)

Share this post


Link to post

Vine primavara si ne manca undeva sa facem modificari :D

 

Azi mi-am luat cateva chestii ...kitchuri sau nu... nu conteaza :P

 

1. Suport pentru telefon cu beculete. Am ales cu beculete deoarece ascult muzca destul de tare :P si nu totdeauna il aud + ca uit sa scot modul silent cand vin de la faculta si daca ma suna careva... poate sa sune si 10 minute ca nu vad, nu aud nimic. Suport tel => 80.000

 

2. Ornamente din burete pentru centura de siguranta. Daca ai jaka pe tine sunt cam incomode in zona fermoarului.

Parti bune:

a. Cand vi de la plaja si esti cam bronzat marginile centurii zgarie ( aaaaaaau ) => ornemantele sunt mai confortabile

b. Se mai intampla sa ma grabesc si sa dau drumu la centura brusc... si partea de metal se loveste direct de geam. Cu ornamentele, nici nu mai ajunge partea metalica in zona geamului.( am ales niste ornamente negre cu scris alb ca sa se potriveasca culoarea cu cea a centurii... Pe ornamente scrie SPORT... nimic interesant :P ) Pret => 100.000

 

3. Husa de musama pentru schimbatorul de viteze. Nu are nici un avantaj practic. Atata doar ca e rosu-negru contrastul si culorile sunt mai vii. Pret 60.000

 

In rest, am mai vazut o maciuca pt schimbatorul de viteze. Nu e cu leduri, nu e cu lasere e o maciuca normala dpdv al esteticii exagerate. Are o forma mai placuta mainii si e destul de grea + ca modul de fixare e de bun simt ( adica prinderea se face pe baza de surub nu cu banda izolatoare sau spuma sau alte metode artizanale :D )

 

In curand sper sa vin si cu poze.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Am mai facut modificari.

 

1. Husele pentru centurile de siguranta le-am mutat in spate... erau cam incomode si problema cu lovitu in geam o voi rezolva in timp folosindu-mi capu si renuntand la graba. Arata mai bine in spate :)

 

2. Husa pentru schimbatorul de viteze. Inainte era pusa peste cea veche si sarea peste "baza". Am scos guma si am renuntat la snurul ala urat, apoi am scos husa veche de pe ornamentul de plastic de sub consola. Am prins husa peste ornament si am cusut-o. Acum arata normal si nu iese in evidenta. In loc de siret am vrut sa folosesc vechiul sistem de prindere de la husa cea veche... din pacate nu l-am putut folosi asa ca am pus alt "limbric" ( nu stiu denumirea tehnica de la chestia aia... ).

 

3. Am vopsit fata de la torpedou. Nu in rosu cum aveam de gand, ci negru mat. => mai putin de munca ( nu mai vopsesc masca ) si va arata normal ( adica se potrivesc culorile ornament bord-torpedou ). Am folosit si spray degresant inainte sa dau cu vopsea, dar din pacate nus tiu ce spray a fost ca era ceva mai vechi si avusese invelitura de hartie care nu mai e. Dar persoana care mi l-a dat a spus ca este ceea ce imi trebuie.

 

Urmeaza:

 

Consola de la schimbatorul de viteze ( tot neagra ) dar asta maine pentru ca azi nu mai am rabdare sa o demontez si sa prepar plasticul si sa vopsesc plasticul bla bla bla... e timp maine.

 

Mult mai in colo... vreau sa-mi repar prostia cu torpedoul suplimentar. O problema ar fi astuparea gaurilor ( facute tot de mine :- )... dar aici nu stiu ce sa folosesc :wallbanger: ... imi trebuie un material ( pasta sau ceva care se intareste repede ) cu care sa le astup si sa nu bata la ochi dupa ce vopsesc placuta. Gaurile din bord incerc sa le astup cu un abtibild...

 

In curand :- dar nu stiu cat de curand voi pune si poze...

Share this post


Link to post

cred ca daca le astupi o sa tea destul de urat . incearca sa bagi niste draduletzi din aia cu care se prind plasticele prin interior in gaurile alea si asa va arata mult mai elegant ! succes!

Share this post


Link to post

Eu ma gandeam la niste dopuri de super glue. Acopar un capat al gaurii si torn super glue ( ca intr-un butoi ). Insa nu stiu ce efect poate avea asupra vopselei se ce se va intampla cand se incalzeste sau bate soarele pe acea suprafata.

 

Alta idee ar fi dopul de pluta... o bucatica fortata inauntru apoi nivelata pe exterior si evident lipita pe cealalta parte sa nu se infunde... Dar nu stiu daca pe acea suprafata a dopului culoarea va fi mai deschisa sau mai inchisa :-

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Mai degraba incerci cu Poxipol, si asa e gri, o culoare asemanatoare cu bordul.

Share this post


Link to post

Varianta mea ar fi sa lipesti niste abtibilduri peste gaurele, ceva mic gen :) , pentru ca nu stiu daca o sa reusesiti sa le astupi cu poxipol si sa nu se vada. Daca vrei iti pot trimite eu, doar ca sunt pe culoarea mov.

Share this post


Link to post

:-? ceva gen :) sau poate chiar :P mi-ar trebuii la bord nu la cutiuta. Dar daca nu e deranj accept abtibildele :D

Share this post


Link to post

Gata, dupa cum am spus, vin cu poze.

 

Poza before: post-2289-1136659848_thumb.jpg

 

Dupa cum spuneam, am vopsit fata de la torpedou, consola, am schimbat husa de la schimbatorul de viteze si am pus suport pentru telefon. Am uitat sa fac poza la husele de centura :-

 

Pe langa astea, mi-am luat acea maciuca de schimbator si am montat-o.. M-am chinuit vre-o 2 ore si ceva sa o tai pe cea veche :( apoi inca 1 ora si ceva ca sa scurtez tija cu cativa cm.

 

Zilele astea atasez si poza cu ce am mai modificat :)

 

PS: Accept orice critica atata timp cat nu se refera la balama.

post-2289-1142091178_thumb.jpg

post-2289-1142091199_thumb.jpg

post-2289-1142091221_thumb.jpg

post-2289-1142091247_thumb.jpg

post-2289-1142091271_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...