Jump to content

Recommended Posts

Acum am venit de la masina unde mi-am montat boxe noi in usi. Din Vitan le-am luat si eu, sint JBL, Made in China, 165mm, 4ohmi, 40wati, 2 cai. Se potrivesc perfect in suporturile vechi, este necesar insa sa recuperati si sa prelungiti putin (cam 5 cm) conectorii de la boxele vechi. In rest, SINT CRIMINALE, vi le recomand cu incredere.

Share this post


Link to post

Spui ca cele frontale au 165 mm dar stii cumva dimensiunile celor de pe spate ? Eu cu alea as fi vrut sa incep schimbarea.

Share this post


Link to post

Pe spate sunt 6"x9", eu am pus HERTZ Dieci DCX 690, se aud SUUPER.

Share this post


Link to post

Adica 15.24 X 22.86 cm ? Am facut transformarea din inch.

Share this post


Link to post

Eu n-am transformat nimic, am pus boxele de mai sus :) si s-au potrivit la fix; pe cutie scrie 6x9".

Share this post


Link to post
Acum am venit de la masina unde mi-am montat boxe noi in usi. Din Vitan le-am luat si eu, sint JBL, Made in China, 165mm, 4ohmi, 40wati, 2 cai. Se potrivesc perfect in suporturile vechi, este necesar insa sa recuperati si sa prelungiti putin (cam 5 cm) conectorii de la boxele vechi. In rest, SINT CRIMINALE, vi le recomand cu incredere.

Pe masina ai cass-ul original de 25 W sau altceva ?

Share this post


Link to post

Am un cass Daewoo, dar nu seamana de nici o culoare cu ce am mai vazut pe Leganza. Spun asta pentru ca am vazut citeva Leganze dar si pentru ca in ultima vreme caut de imi sar capacele o piesa pentru jucaria respectiva si anume butonul de vol/bas/treble/left/right. Fata de ce am vazut pe celelalte Leganze al meu are comanda integrata pentru magazie de CD si este conectat la amplificator/egalizator grafic. Habar nu am cit scoate jucaria, oricum mult mai mult decit duceau boxele originale. Pina si astea de 40W ajung la un moment dat sa dea in nas, insa la nivelul respectiv deja sint auzit din Pitesti ... nu prea mai e cale sa stai in masina :)

 

 

Cam asa arata consola mea centrala. Daca stie cineva de unde as putea face rost de un cass de genul asta sau macar de unde as putea gasi componente electronice rare, as aprecia o indicatie.

leganza_stereo.jpg

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Am vazut si eu jucaria asta pe o alta Leganza, 2.0 SOHC !!!, cod motor C20NED (arata cam ca la Cielo SOHC...), fara ABS si fara TCS... Misto EQ !!!

Share this post


Link to post

M-am uitat prin manual-tu ai varianta AKF-0816W-putere iesire 25Wx4ch,genul asta de unitate e singura care a venit si cu magazia CD.

 

Iti afiseaza si numele postului de radio,ca aici asa scrie?

Share this post


Link to post

fffff interesant , dar domnilor pomeniti si de preturi , acela 6'' x9'' daca asa scrie pe cutie cat au costat si cam unde in targ le gasim .Pe care stand

multumesc mult

 

 

aaaaa si inca ceva de dimineata i-am dat masina tatalui meu sa o mute si cum nu e obisnuit cu barca a reusit cu spoilerul sa atinga un gard de beton . Si ... a ramas putin harjaita . bun . pot cumva sa dau cu smirghel dupa care sa aplic putin chit dupa care sa frec cu apa si eventual sa ii dau cu spray . portiuneae cam de 5 pe 10 pe coltul barei in stanga .

merci mult

Edited by chiper_dan

Share this post


Link to post
Am vazut si eu jucaria asta pe o alta Leganza, 2.0 SOHC !!!, cod motor C20NED (arata cam ca la Cielo SOHC...), fara ABS si fara TCS... Misto EQ !!!

Asa e si a mea, nu are ABS si nici TCS.

 

M-am uitat prin manual-tu ai varianta AKF-0816W-putere iesire 25Wx4ch,genul asta de unitate e singura care a venit si cu magazia CD.

 

Iti afiseaza si numele postului de radio,ca aici asa scrie?

Recunosc ca nu m-am uitat in manual, o sa fac lucrul asta macar sa stiu ce jucarie am. E curios totusi pentru ca stiu sigur ca scoate 6 canale. Nu-mi afiseaza numele postului, functia asta parca se numeste RDS dar sigur nu o am. Afiseaza doar frecventa, numarul melodiei si al discului (pe CD) si nici nu mai tin minte ce zice pe caseta (nu am prea folosit :D )

Share this post


Link to post
E curios totusi pentru ca stiu sigur ca scoate 6 canale.

 

De unde stii asta?

Share this post


Link to post

Am desfacut consola centrala in mai multe rinduri. E posibil sa ma insel, insa pe egalizator parca este o diagrama si un tabel din care ar rezulta ca sint 6 canale. Acum, daca stau sa ma gindesc, parca parca ar fi exagerat, nici mie nu-mi vine a crede ca a facut si pus Daewoo pe masinile sale de la vremea aia o instalatie audio atit de performanta. Oricum, poate avea 15 canale, daca postul radio sau CD sint "doar" stereo tot al drac e.

Share this post


Link to post

Poate 6 canale la egalizator :) adica 6 benzi de frecventa.

Share this post


Link to post

Pentru a nu (mai) spune prostii, am cautat si caut inca pe net referinte despre modelul indicat de Miste_R. Din pacate nu am dat decit de pagini in coreeana, netraduse intr-o alta limba :(

Share this post


Link to post

Salex, din cate vad eu ai clima pe masina? Stie cineva cum pot schimba aerul pe masina mea cu clima? Eventual o lista aproximativa depreturi. Multumesc

Share this post


Link to post

a incercat cineva sa faca tuning la leganza?

 

a incercat cineva sa puna klimatronic pe leganza

Share this post


Link to post

Pentru o inlocuire reala cred ca iti trebuie o gramada de chestii: senzori de temperatura (pt. interior), senzori de umiditate (tot pt. interior), modulul cu butoane si afisaj, citeva actuatoare pentru controlul voletilor, trasee electrice + sigurante in panou, etc. Nu sint sigur, insa cred ca modulul de conditionare a aerului este acelasi.

 

Aici pe forum am vazut o chestie pe care as putea-o numi struto-camila, un modul de pseudo-clima, dar pentru Cielo. Cauta pe topicurile de Cielo si ai sa vezi despre ce e vorba. Din cite imi aduc aminte, modulul respectiv era de origine rusa. Oricum, partea de control a modulului de climatizare ar ramine neschimbata, adica pe baza de vacuum, ceea ce ar insemna costuri mai scazute decit in prima varianta.

 

a incercat cineva sa faca tuning la leganza?

A mea era deja tunata cind am luat-o, manevra a fost facuta in Coreea deci nu-ti pot da amanunte. Pot sa iti spun doar ca pentru citiva caluti in plus, ambreiajul mi-a cedat cu vreo 60.000km mai repede decit la alte Leganze , ba chiar mai rau de atit, nu a cedat doar discul+placa de presiune ci si volanta :(

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salex-Am gasit cateva date si despre procesorul tau digital: AKQ-1300W

10 genuri selectie-5 selectii camp sonor-4 pozitii audiere-etc...

Cand ne vedem, iti aduc cartea,poate mai gasesti ceva interesant si ce-ti poate fi de folos despre sistemul tau! :)

Share this post


Link to post

Multam fain, chiar sint curios sa citesc mai multe despre jucarie. Vreau sa iti zic ca mi-ai bagat mortul in casa, de vreo 3-4 ceasuri caut pe net ... si caut ... si caut ...

 

Din fericire problema pe care o am e marunta, nu procesorul imi face figuri ci magarul de buton de volum. Am tras eu niste fire si i-am pus 2 push-button-uri insa nu e estetic si am pierdut si posibilitatea de a regla balance/bass/treble/front/rear ...

Share this post


Link to post

Ok, revenim de pe aratura :) .

 

Folosind linkul indicat de ovi_jer puteti gasi si topicul legat de instalarea climatronicului la Cielo. Inca o mina de ajutor data de cei batrini, merci ovi.

Share this post


Link to post

Cred ca cea mai simpla si ieftina solutie ar fi sa vorbim 3+4 posesori de leganya si sa cumparam una cu volan pe dreapta in stare buna din anglia, unul ia clima, altul motorul si tot asa...e o idee nu? Eventual mergem la ovi ca sa ne ajute la instalarea climei :)

Edited by 26mad

Share this post


Link to post

eu sunt interesat sa luam una impreuna. eu vreau ori clima, ori cutia AT

Share this post


Link to post

Si tu acuma ... AT. Recomandarea cvasi-unanima a celor care au sau au condus Leganze cu si fara AT este impotriva AT. Nici cutiile de viteze manuale de la Daewoo nu sint 100% adecvate pentru motoarele astea, de ce ai vrea sa te legi la cap cu una automata ? Parca te vad dupa aia cum injuri Leganza ca iti consuma de rupe ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...