Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Parait La bracarea Rotilor La Maxim

Recommended Posts

astazi la munte cand a trebuit sa intorc pe o straduta foarte ingusta am auzit un parait care vine din fata. intai am crezut ca e zapada de pe jos, pe urma am crezut ca masina mea e posedata dar nu.

 

am ajuns in buc si am inceputs a caut zgomotul. cabrez rotile la maxim ori in stanga ori in dreapta, nimic dubios. cum misc masina de pe loc nu conteaza daca in fata sau in spate paraie ca o usa cu balamale neunse :wallbanger:

 

m-am programat la service pt. schimbat caseta de directie inca de saptamana trecuta ... oare scap si de beleaua nou aparuta sau mai e si altceva stricat ?

Share this post


Link to post

Si eu am avut o problema similara la bracarea maxima a rotilor cand de exemplu vroiam sa intorc imi caraia. Am mers vreo doua luni asa si a inceput sa sa sune si la viraje.

 

Solutia: am schimbat capatul de planetare.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Rotzile se bracheaza, calutzul se cabreaza ... nu m-am putut abtzine.

Share this post


Link to post

ai schimbat de curand cauciucurile?

ai incercat si pe o suprafata umeda daca mai face?

nu ai servodirectie, nu?

Share this post


Link to post

Nu cred ca a schimbat asa devreme cauciucurile.

Share this post


Link to post

vaxxi> sry ... nu am stiut.

 

deci:

 

servo nu am, cauciucurile sunt cele originale, zgomotul a aparut ieri, se manifesta pe uscat, umed, zapada, noroi, piatra cubica etc.

 

sa nu intelegeti gresit nu se aude atunci cand cotesc, se aude atunci cand cu rotile cotite la maxim misc masina de pe loc.

Share this post


Link to post

Te-ai scos de niste planetare noi :) >-

Share this post


Link to post

Cam da... incearca inainte sa verifici starea burdufelor, sa vezi daca ti sa tras de la asta... parca ai facut un offroad de curand, nu?

Share this post


Link to post

Dupa cum zice ALXul verifica burdufele ,daca sunt rupte te-ai facut de un cap de planetara "bonus" de la service .

Share this post


Link to post

pai ... pe langa offroad de curand... am mai fost si la cota si am suit-o pe niste sleauri de zapada plus gheata.

 

parca am sesizat zgomotu imediat dupa. Acum m-am intors din service si m-am programat joi la schimbat caseta de directie si atunci se vor uita si pe la burdufele alea.

 

ins chimba m observat ca se aude nu numai cand cotesc maxim ... si poate si in mers dar caraiala aia e acoperita de zgomotul motorului.

 

ma duc jos sa ma uit la burdufele alea. sper sa ma uit unde trebuie. :)

 

 

edit: se aude atat de in surdina incat tre sa opresc si ventilatia ca sa il aud. astept sa imi schimbe caseta de directie si il ascult dupa. daca le zic acuma ca aud ceva din cand in cand, cand e liniste totala o sa rada de mine. o sa si spal masina sa nu fie ceva agatat pe acolo.

Edited by steph

Share this post


Link to post

te-ai facut de-o planetara, mai ai garantie? oricum daca e rupt burduful, zic sa o schimbi tu ca nu cred sa o schimbe pe garantie, eu am schimbat-o si m-a costat 940k de la autodaewoo.ro si nu mai face deloc...

Share this post


Link to post

mai am garantie, masina are 6 luni ... burdufu nu am vazut sa fie rupt. dar se aude rar si incet de tot. :( cum le explic alora. il las sa mai prinda viata ? :D

Share this post


Link to post

Iti spun eu sigur ca e capul de planetara...in service zi-le ca se aude zgomotul asta si crezi ca e de planetara (daca burduful este intreg ti le schimba pe garantie).

Share this post


Link to post

si daca nu e intreg ? :D

Share this post


Link to post

Daca nu e intreg bagi mana la buzunar si dai bani la lautar... aaa... pardon mecanic. La urma urmei esti bugetar nu?

Share this post


Link to post

deci sunt paranoic. ala e zgomotu motorului la plecarea de pe loc atunci cand da sa moara. aparea de fiecare data deoarece trebuia sa plec usor de pe loc ca sa nu fie acoperit de turatie.

 

prima oara cand l-am auzit eram in panta si tot asa destul de putin turat. cred ca e clincanitu tachetilor.

 

aici se poate inchide. scuze ca v-am sacait inutil :D

Share this post


Link to post

Cui ne lasi, prada imaginarului ? Stam pe faza pana ne spui finalul.

Share this post


Link to post

Asta e ca in chestia aia cu piatra aruncata in lac...

Share this post


Link to post

ma duc sa ii scot rezonatorul ala de la filtru de aer si sa ii fac un reset de ECM si sa o mai ascult un pic prin fata blocului. :D

Share this post


Link to post

Cum s-a terminat pana la urma? Ca si eu am auzit un zgomot asemanator (cred! - desi la mine parsa suna mai mult a fasait, frecat, ceva) aseara cand a trebuit sa parchez "mai in scurt", adica am bracat rotile la maxim. Pana acum nu am auzit asa ceva, iar masina are doar 1500 km. Mai tarziu ma duc sa ma uit la burduf... sper sa ma uit dupa ce trebuie.

Share this post


Link to post

burdufele nu au nimic.

 

in schimb zgomotul ala apare dispare. m-am saturat sa ascult toate zgomotele. pana la revizie nu mai vede service.

Share this post


Link to post

Asa mi se parea si mie cand aveam matizul nou ca am 1000 de defecte sau ca am mai stricat ceva cu fiecare kilometrul. Dupa 20 si ceva de mii de km am aflat de daewooclub (atunci se infiintase), nu eram singurul cu aceleasi probleme, si a inceput sa ma doara la basca de toate zgomotele din masina sau alte semne. Si bine am facut, ajunsesera altii sa-mi zica de trancaneli.

La reno ma tot f**** la cap cineva sa ma duc cu masina la service ca am nusce joc la schimbator. Ca sa-i inchid gura, am fost, deja eram paranoic si...am aflat ca n-am nimica.

Te sfatuiesc sa te bucuri cat mai mult de masina, dale-n masa de zogmote, de ramas in drum nu e prea probabil.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Am auzit si eu zgomotul lui Steph. Seamana cu frecarea foarte usoara a anvelopei de o margine de tabla. Dar nu cred ca e de la cauciuc, pt ca nu se aude mereu si e aproape imperceptibil.

Share this post


Link to post

O sa trec si eu zgomotul in categoria " lasa ca poate trece" pana la revizia de 20k :)

 

Daca va vin totusi idei let me know.

 

Ca sa aud zgomotul trebuie sa fie liniste adica sa opresc si ventilatia, asa ca nu pot sa ma duc la service ca ma trimit mecanicii la 9 :D

Edited by steph

Share this post


Link to post

laurentiu: multam' frumos, cred ca ai dreptate, e mai mult paranoia.

nfs: exact asa se aude si la mine, ca si cum ar freca roata de aripa.

 

Oricum, m-am mai linistit. Aseara, exact acelasi loc, exact aceeasi manevra, cu urechile ciulite si ventilatia oprita nu s-a mai auzit nimic. Poate la urmatoarea revizie le aduc aminte mecanicilor si de asta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...