Jump to content
Sign in to follow this  
guzu

Sonda Si Indicator Nivel Benzina

Recommended Posts

Sa nu fie firul care vine lipit de sonda , rupt.Poti vedea asta daca o urci pe un elevator.

Share this post


Link to post

Verifica mufa de sub bancheta spate ,firul care vine de la rezervor,cu un ohmetru verifica integritatea sondei de benzina ,daca este intrerupta treaba e problema se lasa cu rezervor demontat ! :(

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

corect.unul din testerele aparatului de masura la firul ce iese sub bancheta, celalalt la masa (caroserie), inr-un loc unde ai masa k lumea, iar daca totusi ajungi la faza cu datul rezervorului jos, tot, nu e rau, abia mai cureti rezervorul.eu m-am speriat cata mizerie am putut gasi acolo.succes oricum!

 

in mod normal ar trebui sa indice cateva sute de ohmi, din cate stiu eu, in functie de cantitatea de benzina din rezervor.

Share this post


Link to post

Stie cineva cum se desface acel capac de la rezervor ca sa pot ajunge la pompa de benzina? Am incercat sa invart de el dar nu vrea sa se clinteasca si fiind de plastic imi este frica sa bat in el.Exista vreun dispozitiv special care il desface?

Share this post


Link to post

Exista, dar la un service autorizat, daca a cumparat si el una de la Daewoo. Altfel, bati piulita aia printr-un lemn, in lateral.

Share this post


Link to post

la mine nu se aprinde deloc martorul ala...si sincer sa fiu e cam naspa sa nu stii cata benzina mai ai...rezolvarea?

Share this post


Link to post

Sa nu fie becu ars. Sau schimbi sonda

Share this post


Link to post

Si la mine indica corect doar pana la 1/2 si de acolo nu mai crestea. Daca faceam plinul pana dadea pe afara abia arta 3/4.

Rezolvat: Dus la service, schimbat pompa pe garantie (mai aveam vreo 10 zile de garantie :D )! Acum este ok ! Imediat dupa schimbatul pompei moka, ma chemau inapoi " sa vorbim" dar nu mam mai dus [-X .

Share this post


Link to post

Buna seara,

 

O intrebare am:

Cand sunt pe rosu cu acul de la benzina de la matiz, se aprinde vreun bec??!!? Nu de alta dar nu vreau sa raman in pana cu masina. :)

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Da, cand cade acul de tot pe rosu. mai ai cam 5,5 l benzina.

Share this post


Link to post

Se aprinde acel bec dupa ce a cazut de tot acul si se spune ca mai ai 5 litri in rezervor.

In seara asta am mers cu el asa pana sa aprins si cand am alimentat a intrat 32 de litri pana la primul clic.

 

Vezi ca nu e indicat sa mergi cu acul pe rosu pentru ca se arde pompa de benzina.

Edited by nonel

Share this post


Link to post

La mine nu s-a aprins pana acum si am mers,zic eu pana la limita,deci se poate sa fie o problema electrica,de aceea te sfatuiesc sa nu mergi la noroc :)

Share this post


Link to post
La mine nu s-a aprins pana acum "

 

Verifica becul din bord, poate fi si ars, oricum circulatul cu benzina in rezervor fix pana la coltul blocului are multe dezavantaje: se poate arde pompa, se deterioreaza inutil filtrul de benzina, exista riscul introducerii de impuritati in injectoare, etc. Din nefericire eu am mers asa vreo luna intreaga si prima chestie dupa aceea am schimbat filtrul de benzina...s-a simtit diferenta.

Share this post


Link to post

Am un matiz de ceva vreme dar niciodata nu sa aprin martorul de la benzina. Cind trebuie sa se aprinda? Pentru ca acul a ajuns pe rosu, rosu si el nu se aprinde. Oare are asa ceva sau e ars la mine?

Share this post


Link to post

Oameni buni, faceti va rog o poza la becul de benzina, ca eu n-am auzit sa existe asa ceva la ticozaurii facuti in ro

Share this post


Link to post

Salut,am un matiz din 2008 si astazi am observat ca indicatorul de benzina a ajuns pe rosu.De la ultimul plin am facut doar 165 km si cred ca ori mi-au furat benzina ori am o problema cu indicatorul sau sonda.Acul indicatorului din bord isi schimba pozitia insesizabil in limitele culorii rosii iar la usita rezervorului nu sunt semne ca ar fi umblat cineva.Nu am idee daca se poate scoate benzina prin alta parte.Maine am sa incerc,cu firul la masa, daca indicatorul functioneaza (am citit acum pe forum) dar daca cineva imi poate da o idee raman recunoscatoare.Multumesc .

Share this post


Link to post

Uita-te sub masina, in dreptul rotii dreapta-spate, pe unde merge furtunul de la gura de alimentare la rezervor. Cine fura de la Matiz, taie acel furtun si trage din rezervor benzina.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Asa am sa fac,multumesc foarte mult pt.sfat!

Share this post


Link to post

Uita-te sub masina, in dreptul rotii dreapta-spate, pe unde merge furtunul de la gura de alimentare la rezervor. Cine fura de la Matiz, taie acel furtun si trage din rezervor benzina.

 

Ai avut dreptate,furtunul este taiat,ma bucur ca nu este sonda.Poate imi dai si un sfat unde-l gasesc , sa-l iau si opresc la primul atelier , oricum iti multumesc mult !

Share this post


Link to post

Asta nu stiu sa-ti spun, n-am trecut prin asa ceva.

Share this post


Link to post

Suna pe la magazinele care apar in topicurile cu piese de tico/matiz

Share this post


Link to post

Salut din nou.Mi-a luat un prieten ,de la un parc de dezmembrari , trei furtune pt. rezervor (pt.orice eventualitate) cu 100 lei toate trei.Cel de la care a cumparat i-a spus ca indicatorul arata nivelul din rezervor si cand masina e parcata si asa stiu unda sa "umble".Am inteles ca firul sondei din rezervor catre indicatorul din bord iese pe sub bancheta din spate dar nu stiu care este firul (am inteles ca sunt trei fire ) .As vrea sa-l intrerup astfel incat cand las masina peste noapte indicatorul sa arate ca nu am benzina.Locul in care parchez seara este ideal pentru "luat benzina"si ma mir ca pana acum am scapat .Nu e vorba de valoarea benzinei ci de timpul pierdut dupa pentru remediere.Deci,rog pe oricine stie care fir duce catre indicatorul pentru nivelul de combustibil din bord sa posteze.Multumesc !

 

 

Share this post


Link to post

Daca tai firul,nu va mai indica benzina deloc.

  • Like 1

Share this post


Link to post
... care fir duce catre indicatorul pentru nivelul de combustibil din bord sa posteze.

La Matiz euro13-14 firul vine de la ECM, nu de la senzor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca tai firul,nu va mai indica benzina deloc.

 

 

La Matiz euro13-14 firul vine de la ECM, nu de la senzor.

 

 

Ma gandeam sa pun un intrerupator,dar daca firul vine de la ECM (nu stiu ce inseamna) ar trebui sa ma las pagubasa ?

Totusi daca pun un intrerupator pe firul de la sonda,inainte de ECM ,as putea sa intrerup circuitul peste noapte si indicatorul sa arate rezervorul gol?

 

Scuze dar nu inteleg ce inseamna: "La Matiz euro13-14 "

Edited by solano

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...