Jump to content
Sign in to follow this  
SCC

Bord LCD la Cielo

Recommended Posts

Ce ziceti de idee?

Mi-am luat un bord lcd de la un Kadett GSI + "computerul de bord" care e in loc de ceas la Kadett + traductorul care intra in cutie, pentru vitezometru + mufe.

Inca nu m-am apucat de montare. Imi trebuie un pic de timp si curaj.

Share this post


Link to post

Spor la muncă, că tot nu s-a înghesuit nimeni să-ţi ureze ! Şi să faci poze :) .

 

Computerul ăla de bord se potriveşte aşa direct, nu trebuie re-flashuit ? că nu prea cred că sunt exact aceiaşi parametri. Şi s-ar putea să mai fie problema amplasării traductorilor/senzorilor, nefiind prevăzut loc pentru ele din fabrică.

Share this post


Link to post

Multumesc de urare!

Computerul de bord nu il montez. Oricum nu e decat o adunatura de martori luminosi. Traductorul de viteza se monteaza la cutie in locul cablului de kilometraj.

Am studiat destul problema. Singura hiba e la senzorul de presiune a uleiului pe care cielo nu il are.

Share this post


Link to post

orice mashina are senzor de presiune!

probabil ce vrei tu sa spui este ca nu are un senzor de presiune variabil, ci doar unul care da la masa cand presiunea este sub o anumita limita :arrow: se aprinde bec in bord.

daca ai un display pe bord care itzi arata presiunea cantitativ (cum am shi io la reno..) atunci ai nevoie de alt senzor, indeed..

Share this post


Link to post

oleoooo, ai dreptate...

asha am semnatura de dinainte de http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules][url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules]regulament[/url]'>...

gata, ma conformez :smoking:

 

iuzar:v-am sters posturile de mai inainte ca erau total offtopic si nu avea sens sa le las. ok?

Share this post


Link to post
Am o intrebare , afisajul este cu LCD(cristal lichid) sau cu FTD(tub Nixie cu descarcare in gaz) ?

 

Aş pune pariu pe ce vrei tu că sunt LCD, ar fi prea retro cu nixie-uri :D .

Share this post


Link to post

@SCC

Ceva noutati cu bordul de "avion" ? :shock:

Share this post


Link to post

:aplauze: :aplauze: :aplauze:

 

Awesome. But why does it show 288 km/h ?

Share this post


Link to post

Arata bine dupa parerea mea bordu' de GSI cred c'am sa caut si eu pe la SH . :gothigh:

Share this post


Link to post

hehhe, ala arata bine, am avut si eu GSI ... dar asta arata bestial ...

 

post-117-1103860922_thumb.jpg

 

Bordul este de Opel Vectra 2000, si se potriveste pe C20NE (Opel 2.0 8v) si pe C20XE (Opel 2.0 16v), asa ca s-ar putea sa se mearga si pe Cielo / Espero, avand in vedere ca ECU-ul este practic la fel, in principiu ar trebui sa fie diferente doar in software ...

Pe ambele borduri se aprind toate elementele LCD-ului in momentul in care se initializeaza, am vazut asta pe MULTE masini, in special pe cele americane.

 

PS. Bordul respectiv este montat pe Kadett-ul GSI 2.0 16v fratelui meu, de la care am mai "furat" cate o idee, sau un sfat. El si-a schimbat multe pe masina, de unul singur. Iata si scula lui ... aici

Edited by jeffe

Share this post


Link to post

mama ce merge o iluminare cu leduri albastre rosii si albe!!!!!!!! la mega :banana:

Share this post


Link to post

Sunt super! Mi-ar merge bine si mie un bord LCD pe cielo. Oare se potriveste usor sau trebuie nu stiu ce modificari..

Share this post


Link to post

Vorbeste direct cu omul. Sau daca vine maine seara la meeting, il intreb eu, si cred ca si altii.

Share this post


Link to post

Apropos,

 

Se pot schimba becurile de la bord cu unele colorate :mrgreen: ? De unde pot gasi si eu becuri si eventual si un meseriash care sa le monteze ?

 

Multzam

Share this post


Link to post

SCC nu ne zici si noua... pana la urma ti-a iesit? Cu cat le-ai luat tu atunci? Se potrivesc la tot, sau trebuie modificari ? ... A iesit ceva de genul asta(vezi poza) ? Vreau si euuu =P~

post-11852-1211707972_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si eu imi doresc foarte mult un bord lcd de GSI , insa nu stiu daca se potriveste fara mari modificari si daca se monteaza greu...Am cautat insa nu am gasit ceva care sa merite...M-am uitat si la vecinii nostri de pe celalalt forum pt kadett si nu prea am gasit mare lucru...Pareri?Sugestii?

Share this post


Link to post

Chiar daca se potriveste, nu gasesti, eu am cautat de pe 25 mai 2008 pana acum si nimic. :)

Share this post


Link to post

Se gasesc ceasuri de bord kadett, chiar si GSI, insa la preturi prohibitive: ~300E

Edited by RD-Woo

Share this post


Link to post

Mai bine mai pui niste banuti si iei de afara toata masina si esti mai in avantaj ca poti sa iei si motorul si suspensia. :)

Share this post


Link to post

Piese rare dom'le :P .

 

Ce are bordul cu ace? Prea multa munca si bani pentru efect, parerea mea. Daca se schimba cu tot cu motor e alta treaba :D .

Share this post


Link to post

Pai din cate am inteles nu ar fi chiar atat de multa munca! Mai ales daca il cumperi cu toate mufele si cu traductorul respectiv, nu ar trebui sa ai probleme la montaj. Mi se pare ca mai trebuie inca un adaptor, dar nu-i bai. Vazusem pe alte forumuri, se vindeau, insa erau inchise topicurile, se cumpara repede. Cat despre bani, am vazut preturi diferite: intre 100 si 400 RON. Mie nu mi se pare asa mult!

Share this post


Link to post

ing3r: iti spun din propie experienta ca este foarte mult de munca ca sa functioneze cum trebuie un lcd pe cielo/espero. De potrivit fizic este ok, nu este nici o diferenta la LCD de pe GSI (cel de vectra s-ar putea sa difere si fizic). Gandeste-te ca trebuiesc refacute toate firele, adica tai/inlocuiesti mufele pe care le ai acum cu altele care sa mearga la lcd si lucrul cel mai important:terbuie sa stii ce face fiecare fir in parte, asta ca sa-ti functioneze cum trebuie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...