Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Kalos 1,4 16v Sedan

Recommended Posts

Lantul in general cand e pus pe roata este extrem de fix, nu are voie sa aiba joc! Eu dupa ce il starngeam bine nu mai puteam sa bag degetul intre lant si cauciuc. Am vazut niste lanturi acum care au o parte circulara non-metalica (de fapt metalica dar acperita cu ceva non-metalic). Teoretic partea aia vine exact pe partea laterala a cauciucului, la jumatatea distantei intre janta si marginea gumei. Ma rog, sper ca intelegeti ideea.

Share this post


Link to post

E vorba de o camasa pe lant ca sa nu zgarie janta... si da, lantul trebuie strans as much as possible...

Share this post


Link to post

Mda... daca vrei tu...

Share this post


Link to post

Facut un test, nepremeditat: pus in balanta una bucata Kook si una bucata Urma'n'Zapada Doi. Ultimul este sensibil mai usor!

Oare la fel de bune or fi si Vredsteinurile de vara? :D

Share this post


Link to post

Pentru ca a fost cuminte, masina a primit si un GPS receiver cu sistemul de incarcare aferent mascat frumos si inclus in plafoniera (thx to AB, ca eu era sa ii dau foc cu sistemul de incarcare original).

Si tot din cumintenie, a primit si 2 VisionPlus. De fapt, astea le-a primit pentru ca cel original si cel schimbat dupa arderea unui original semanau din ce in ce mai mult cu niste lumanari la caruta.

Share this post


Link to post

Deci vei veni la intalniri, ghidat de ochiul magic al GPS-ului, care detecteaza membre pupacioase! :) Are optiunea asta? Am glumit,felicitari, sa-l stapanesti sanatos ! Cred ca e foarte fain sa pleci din Bucuresti la Timisoara, la o adresa pe care o setezi, si el te duce la fata locului, desi tu habar nu ai unde e adresa respectiva !

Edited by guru

Share this post


Link to post

Nu e chiar asa, TomTom e mai fraierici, dar tot e simpatic sa stii ca nu te ratacesti in caz de nevoie. Sa nu mai vorbim de faptul ca nu imi trebuie alt device pe care sa il car dupa mine (impreuna cu laptopul si cele 4 telefoane) si sa nu uit sa il incarc si alte asemenea. Folosesc telefonul din dotare. :D

 

Acum trebuie sa schimb si pozitiile ca arata ca dracu galben cu alb :)

Share this post


Link to post

Satori foloseste ca soft de navigatie IGo 2006... e mai mult decat OK :) ...

Share this post


Link to post

Poate sa fie cum vrea el, nu merge pe Symbian.

Share this post


Link to post

Aici ai dreptate...credeam ca vorbim de PDA pe baza de WM... asta e ... niste poze cu el prins la plafoniera?!... caci sunt in pana de idei cum sa-l prind pe al meu si m-am cam saturat de "goose neck"... :D

Share this post


Link to post

Satori vorbeste de receiverul GPS pe care l-a alimentat de la plafoniera.

Share this post


Link to post

Si vorbeste chiar de... alimentatorul GPS "incorporat in plafoniera" :D

N-are cum sa puna poze, da' face o schita ;)

Share this post


Link to post

Zi-mi pls unde ti-ai pus scutul si cat ai dat pe el k am cumparat acum un Chevrolet Aveo 4 usi si se potriveste scutul de Kalos.

 

NU MAI SCRIE IN LIMBAJ IRC!!!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Ar fi culmea sa nu se potriveasca avand in vedere ca este, dpdv tehnic aceiasi masina.

L-am luat de la DiBas. Nu cred ca mai au, dar poti sa incerci. Scutul e patent romanesc.

Share this post


Link to post

Dupa o excurie la mare, cu strumfuadi:

08072006_005_.jpg

08072006_004_.jpg

Share this post


Link to post

Marfa, kilometrajul arata numa 3-uri ! Asta ai vrut sa ne arati sau viteza ? Si la aceeasi viteza l-ai pozat si pe strumfuadi ? (daca el o fi in poza...)

Share this post


Link to post

Daps, numai 3-uri si da, el era. La viteza la care mergeam si eu. M-am dus in lateral, tras poza lui, uitat la km, vazut 3-urile, tras poza 3-urilor si gata :)

Share this post


Link to post

37.777 km si am zis ca e timpul pentru o verificare.

 

Din pacate (aveam chef de schimbat pe garantie) sau din fericire, masina a iesit perfect. Efectuat test de frane si amortizoare, aerisit sistemul de franare in prealabil, verificat directia si suspensiile.

Cu ocazia asta am schimbat si 10W40 pus de DiBas cu 5W30 GM LongLife, corespunzator.

Share this post


Link to post

37900 si ceva. Si Craciunul a venit mai devreme. Am montat strutbarul si i-am adaugat un kit bixenon, cu ajutorul maestrului Ovi_Jer. :)

Share this post


Link to post

:worthless: :veneratie:

Share this post


Link to post

O sa fie, o sa fie... Trebuie sa rezolva si pozitiile ca la proiectoare slabe sanse, altfel arata cam...

Iar tinuta de drum imbunatatita (told you so!!!) nu se poate fotografia :D

Share this post


Link to post
Iar tinuta de drum imbunatatita (told you so!!!) nu se poate fotografia :D

Las' ca p-aia o testez eu :D

Share this post


Link to post

Super schimbari !

Cum este cu noul strutbar, ai remarcat vreo schimbare ? Dupa revizie il montez si eu pe-al meu kalos impreuna cu noua suspensie H&R :)

 

Lasa farurile de ceata asa cum sunt, n-are rost sa te stresezi cu ele (ai vazut la mine doar, ca pana si blue vision-ul sunt galbene pe langa xenon) oricum le folesesti doar pe vreme rea, iar pe vreme rea ai nevoie de lumina galbena ;)

Share this post


Link to post

Este mare diferenta, chiar si asa, doar cu strutzul. Am castigat 10-20kmh in curbele de pe drumul inspre serviciu (luate la limita comfortului aka cotiera nu loveste operatia). :) )

 

Ceva poze cu telefonul:

Image144.jpg

Image141.jpg

Image142.jpg

Image143.jpg

Share this post


Link to post

@Satori : Belea strutsu' , nenea! Arata beeeeeton. Sa te poarte fericit pe curbe...

Si sunt sigur ca se simte... la cat de "moale" e Kalosul.

 

Da' baga si detalii de costuri. Cat ai dat pe "strutz" si de unde le-ai luat (Australia? :P )?

La xenoane nu-i nevoie, ca stiu de unde le-ai luat :D .

 

Yeee... Incepe tuningul adevarat pe Kalos-uri! :drinkers:

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...