Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

Masinile Fara RCA Vor Fi Radiate

Recommended Posts

Certificatele de inmatriculare, suspendate din septembrie

 

 

"Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) va incepe, in luna septembrie, procedurile pentru suspendarea certificatelor de inmatriculare ale autovehiculelor pentru care proprietarii nu au incheiat asigurarea auto obligatorie (RCA) sau nu au efectuat inspectia tehnica periodica (ITP)", precizeaza reprezentantii Ministerului Administratiei si Internelor (MAI).

"Proprietarii de autovehicule care au efectuat legal aceste demersuri nu trebuie sa intreprinda nici o formalitate, chiar daca au primit o instiintare din partea MAI, aceste scrisori au fost emise pentru a preveni, prin informarea cetatenilor, eventualele suspendari ale certificatelor de inmatriculare ca urmare a neincluderii unor autovehicule asigurate in baza de date DRPCIV", explica oficialii MAI.

In prezent, in Romania exista aproape 3,7 milioane de autovehicule inmatriculate, conform unor raportari recente, peste 3,1 milioane avand o asigurare RCA.

 

sursa:

 

http://www.1asig.ro/re1.php?id=piata_asigu...hp&id1=5804

Share this post


Link to post

Mi-a venit si mie plicul maro, cica lipsa RCA.

 

M-am dus la sediul asiguratorului (deci nu la baraca unde am facut polita, ci la sediul mare din oras - Asirom, in cazul meu), unde mi-au pus o stampila pe scrisoarea de la MAI, si cica datele vor fi trimise din nou "la Bucuresti". Si asta a fost tot (in conditiile in care atat RCA, cat si ITP erau evident valabile).

 

La fel se face cica si pentru ITP.

Share this post


Link to post

Pentru ITP am fost la RAR cu o copie dupa talon (ITP valabil). Mi-au luat copia si scrisoarea de la MAI si "de restul ne ocupam noi".

Share this post


Link to post

Eh, cand va vad... Mie mi-a venit plicul acasa acum 2 saptamani. Cica n-am ITP si RCA valabile :-W si asta in conditiile in care ITP-ul il am facut la RAR! Am verificat pe internet, am vazut ca figuram cu ambele, le-am umplut frigiderul si gata. Al naibii sa fiu daca stau eu pe drumuri pentru ca sunt ei tampiti! N-am timp pentru prostia lor, p-asta o platesc din impozite!

Share this post


Link to post

Au facut un singur formular. In dreptul chestiei lipsa este o sageata. Ai sageata doar la RCA, nu-i asa?

 

PS: Datorita incompetentei unora, multi oameni o sa faca atac de cord.

Share this post


Link to post

Nu, aveam sageata la amandoua! In conditiile in care, atat la RAR cat si la CEDAM masina figura in evidente. Idioti. Dupa cum spuneam, eu le platesc salariul, nu ei mie.

Share this post


Link to post

Pai eu la lada am sageata doar in dreptul RCA-ului, se vede si pe pagina anterioara. Si doar stiu clar ca niciuna nu e valabila.

Tampiti, in concluzie.

Share this post


Link to post

Multe din erorile apărute în baza de date CEDAM se datorează completării greşite a poliţelor de asigurare, sau datelor transmise cu întârziere de asigurător către CEDAM...

Share this post


Link to post

Nu multe. 99%

Ufff... ce imi place :D Se creaza locuri de munca pentru administratori de baze de date :D

Share this post


Link to post

oricum faţă de prima comparare, numărul greşelilor a scăzut :P

 

şi administratorii de baze de date au nevoie de locuri de muncă :D

Share this post


Link to post

Am trimis fax la politie cu copie dupa RCA; dar mie pe faimoasa scrisoare de amor imi apare sageata si la ITP. Trebuie sa ma duc si la RAR? Masina e din ianuarie 2006. Multumesc.

Share this post


Link to post

Pentru RCA cel mai bine e să iei legătura cu asigurătorul la care ai încheiat poliţa de asigurare, ei au obligaţia să introducă în baza de date şi apoi să transmită la CEDAM.

Maşina fiind nouă nu Cred că ar trebui să mergi la RAR.

Share this post


Link to post

Am fost la Asiban Lizeanu si acolo era o femeie si mi-a spus foarte scarbita ca au doar o operatoare si dureaza cam 2 zile pana isi actualizeaza ei baza de date. Cand i-am fluturat pe sub chestia aia care parea nas si ma impungea cu el ca vreau sa imi mut Casco la ei a intrat in fibrilatie. In fine noi sa fim sanatosi si sa reusim cu totii sa emigram cat mai repede din tara asta in care ne conduc impotentii mintal

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Nu inteleg de ce nu folositi metoda "electronica" cel putin pentru ITP, se face o sesizare on-line si gata (teoretic) si mie mi-a venit plicul maro cu aceleasi probleme la ITP si RCA, si nu sunt in baza de date, dar am de gand diseara sa introduc datele on-line, sper sa mearga.

Share this post


Link to post

Termenul legal la sesizarile ON-Line este de doua saptamani. Oricum se pare ca datele asigurarilor incheiate in jur de 1 Iulie nu au ajuns in baza de date. Modificarile sesizate sunt trimise la casele de asigurari, ei verifica si re-trimit modificarile, care se trec in baza. Cedam nu face decat sa prezinte informatiile incomplete furnizate de case, nu au drept de modificare.

 

Cu stima,

Costel

Edited by pavcostel

Share this post


Link to post
Suspendarea nu inseamna radiere. Radierea este operatia inversa inmatricularii.

Ca sa facem o comparatie mai la moda, cand te "inmatriculezi" intr-un partid, poti "trambita" cu el ce te taie capul. Daca te "radiaza", kaput, te muti eventual la altul si te dai disident (lucru insa imposibil in cazul masinii). Cand te suspenda, well, stai cuminte o vreme, faci frumos si te repune in drepturi.

Din cate stiu, impozitul pe masina este pe proprietate si nu are importanta daca e inmatriculata sau nu. La fel ca si cu o casa. O ai, platesti, poti sa stai si in ploaie, totuna.

In mod normal, cind faci o radiere "oficiala", cu certificatul de radiere de la Politie, te duci la Fisc s-o scoti de la plata. S-ar putea sa mearga si acum.

 

 

Cred ca s-ar putea face un artificiu in cazul in care actele exista, dar masina nu. Se face un act de vanzare cumparare cu o terta persoana si in baza lui se poate radia. cu certificatul de radiere se merge la fisc si se scoate din evidenta.Terta persoana nu o mai inmatriculeaza si gata. Din cate stiu se poate radia si in cazul in care nu mai vrei sa circuli cu ea dar trebuie sa arati la politie ca posezi un spatiu pe care s-o tii. Adica nu ai voie s-o tii pe domeniul public. Mai naspa e cu cei care au vandut masinile fara acte si nu mai gasesc noii proprietari.

Cel care o cumpara, e obligat conform legii s-o declare la Fisc in termen de 30 de zile, altfel plateste amenda.

Am patit-o eu. Cind proprietarul o radiaza scrie in actele alea cui i-a vindut-o, cu adresa cu tot.

Share this post


Link to post

Am patit-o si eu adica mi-a venit la citia de scrisori plicul cu instiintare, cica n-as fi platit RCA-ul, insa scrie boldat "vi se va suspenda de drept inmatricularea vehiculului cu numarul B 38..."

Asta nu inteleg, ca doar e deja inmatriculat. au si astia un mod de-a se exprima... Oricum am facut o sesizare on line pe site-ul CEDAM si asta e !

Share this post


Link to post

Cred ca ai confundat "dreptul de inmatriculare" cu "suspendarea de drept".

Share this post


Link to post

Iata ce am primit iar la posta in legatura cu Lada. Pozele sunt fata-verso.

Imi reconfirma ca nu imi radiaza nimeni masina si ca nu patesc nimic atata timp cat nu circul cu ea.

post-79-1169661889_thumb.jpgpost-79-1169661897_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da, exact aceiasi hartie mi-a venit si mie, deja nu o mai iau in considerare, zice clar ca nu trebuie facut nici un demers daca esti "in regula".

Share this post


Link to post
Imi reconfirma ca nu imi radiaza nimeni masina si ca nu patesc nimic atata timp cat nu circul cu ea.

 

Chiar daca nu circuli cu masina si nu ai asigurare RCA, dupa o perioada de gratie - de 30 de zile, consultand baza de date CEDAM si dupa trimiterea unei scrisori de atentionare, ti se radiaza masina. Cred ca si pentru ITP e valabil aceasi chestie. Stiu ce o sa ziceti, dar nici mie nu mi se pare corect. :(

Share this post


Link to post

Hai sa-ti dau un citat:

"Suspendarea nu are nici o legatura cu radierea din circulatie a autovehiculelor."

De unde ai dedus ca se radiaza masina din circulatie?

Ca sa radiezi o masina din circulatie trebuie sa ai o dovada ca ai dat masina la casat, apoi sa predai talonul masinii, cartea de identitate, etc. Ori ei imi radiaza masina din oficiu, dar toate actele, inclusiv masina imi raman mie, nu ma someaza nimeni sa le duc la politie.

N-are logica. Presupunem ca mi se radiaza masina. Dupa radiere, intr-un interval de timp oarecare, eu imi fac RCA, apoi duc masina pe platforma pana la ITP. La niciuna din institutii nu se verfica in vreun fel daca masina este radiata.

Ori statul n-are nici un interes sa-ti radieze masina, deoarece pierde impozitul anual ce ti-l percepe.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

laurentziu83-din cate stiu eu radiatul masinii nu are nimic cu lata impozitului doare daca tii masina in curtea ta, adica pe domeniu privat.daca o tii in fata blocului trebuie oricum sa platesti impozit pe ea.cel putin asa stiu eu.Sper sa nu ma insel.

Share this post


Link to post

Impozit pe masina platesti de cand o cumperi si pana o radiezi, indiferent ca o tii in curte sau in mijlocul strazii.

Share this post


Link to post

Poti sa ceri si radierea fara vanzare doar daca faci dovada ca detii un spatiu pentru "depozitarea" masinii.In consecinta ve plati in continuare impozit pe masina chiar daca e radiata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...