Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Ce Carti Ati Citit?

Recommended Posts

Gabriel Garcia Marquez: "A trai pentru a-ti povesti viata". Un prim volum al memoriilor autorului in care isi descrie copilaria si adolescenta. Nice one :thumbl:

Share this post


Link to post

Mai greu cu caratul cartilor peste tot, asa ca deocamdata prestez la formatul electronic. Cu MobiReader pe telefon, am la mine mereu vreo 20-30 de carti (pe site-ul lor sunt multe carti clasice gratuite, carora le-a expirat copyright-ul). Momentan deci, "Dama cu camelii" a lui Dumas fiul :)

Share this post


Link to post

Cate? Mai multe decat multi, mai putine decat... destui! :>

 

Dupa mai multi ani de pauza, in care am citit doar "literatura de specialitate", am savurat "Un veac de singuratate" de Garcia Marquez. O poveste cam nebuna, dar din care se pot trage oarece invataminte, plus ca am inchis cartea zambind si ma gandesc cu drag la ea.

 

PS Daca gaseste cineva pe vreo taraba "Mirona" sau "Cartea Mironei" de Cella Serghi, am marea rugaminte [-O< sa-mi spuna sau sa mi-o cumpere (nu poate fi o avere). Vreau neaparat s-o citesc.

 

PS2: O carticica misto, citita acum vreun an, "De ce iubim femeile" a lui Mircea Cartarescu. Ati citit-o? Am ras cu lacrimi la "Irish cream". :) )

Edited by Vijelia

Share this post


Link to post

In general bag SF dar momentan sunt intr-o perioada "politista" :D

 

Citesc "Cifrul", de Ed McBain; dupa urmeaza colectia Agathei Cristie :osanale:

Share this post


Link to post

Mario Vargas Llosa - Conversatie la catedrala :thumbl:

Share this post


Link to post

Vintila Corbul - "Pasari de prada" e continuarea la "Dinastia Sunderland Beauclaire"

De acelasi autor recomand "Iubirile imposibile ale lui petronius" si "Uragan deasupra Europei".

Share this post


Link to post

Acum citesc chestii mai usoare,momentan,,H.M.S.Rob Roy'' de Douglas Reeman,chestiile mai grele(Camus,Kafka,Eliade,etc) sau mai ciudate(Asimov,Herbert,G.Klein,Philip K.Dick,Norman Spinrad,etc)au fost la timpul lor,dar acum nu mai intra.

Share this post


Link to post

Pet sematary de S. King, Solaris dec S. Lem, Fortareata digitala de D. Brown...

 

Uitasem: imi place sa citesc pe hartie. Dar daca n-am ce face, citesc si de pe monitor. O sa reincep seria Faulkner.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Tocmai ce-am terminat seria "Furnicile" de Bernard Werber (in format electronic).

Share this post


Link to post

Seria "Furnicile" de Bernard Werber a fost f.reusita.Merita citita.

Share this post


Link to post

La recomandarea Mesterului Tolin: Scurta Istorie a Timpului...dar merge greu ca e pe reprize scurte la buda :) )

Share this post


Link to post

@Wolfman

Vreau si eu seria furnicilor in format electronic. Eu o am doar pe prima, pe hartie. Dau la schimb ... hmmm... seria Rama de Arthur Clarke :)

 

Are cineva in format electronic sau pe hartie seria "Marte" de Kim Stanley Robinson? Dau... stiti voi, juma' de-mparatie etc :) Poa' sa fie si in original :)

Share this post


Link to post

C++ Programming Styles and Idioms, James Coplien.

 

La recomandarea Mesterului Tolin: Scurta Istorie a Timpului...dar merge greu ca e pe reprize scurte la buda :) )

Asa o fi cand e la scurta. :P Mai trage si tu de .. timp ;)

Share this post


Link to post
PS Daca gaseste cineva pe vreo taraba "Mirona" sau "Cartea Mironei" de Cella Serghi, am marea rugaminte [-O< sa-mi spuna sau sa mi-o cumpere (nu poate fi o avere). Vreau neaparat s-o citesc.

Ti-am gasit-o. Ti-o fac cadou :) . Poate vii si tu pe la vreo intalnire in Bucuresti.

Share this post


Link to post

Daca imi gasesti si mie seria Marte de Kim stanley robinson vin si eu la Bucuresti la intalniri :D

Share this post


Link to post

Tot Faulkner, n-am terminat inca...

 

PS

C++ Programming Styles and Idioms, James Coplien.

 

Daca e politista, o vreau si eu :D

Share this post


Link to post
Daca imi gasesti si mie seria Marte de Kim stanley robinson vin si eu la Bucuresti la intalniri :D

Atunci ma voi stradui :)

Share this post


Link to post

Mr_, ai vazut ca ti-a aparut de ceva timp seria Marte, nu? Cand comanzi online ai si reducere de 10%.

Toata seria face 110.43 RON.

 

http://www.nemira.ro/autor.asp?id=233

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...