Jump to content
Sign in to follow this  
AND

Renault Modus

Recommended Posts

alx zi-ne si noua treaba cu Modus-ul! Si mie imi place masinuta , e super spatioasa - pacat de portbagaj. Ce varianta ai ales (dotari) ? Cat te-a costat ddp ?

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Confort Dynamique 1.5dci 80cp. Dupa cum ii place lui Satori sa auda, e varianta full fara jenti aliaj si tempomat si fara magazie de cd. As fi luat cu jenti dar nu aveau nici-un pe stoc. ddp 13730. iese fro' 15 mii dupa leasing pe 4 ani si avans 45% fara asigurare. Asta mi s-a parut mijto ca platesc asigurarea inclusa in rata si e 4.5% din cip. Adica mult mai mica decat ma asteptam...

Cu portbagajul nu am probleme pt ce: 1. mai am loganul si 2. exista 2 pozitii ale banchetei spate, una in care ai un portbagaj normal dar spatiul in spate devine micut si una in care spatiul pt persoanele din spate e asemanator cu al loganului dar portbagajul e mai micut.

Am ales-o dupa un testdrive cu octavia tour care m-a dezamagit mult. E mare pe dinafara dar la interior...

Share this post


Link to post

se poate compara modus cu octavia? #-o

nu fac parte din aceeasi clasa

si daca si renault modus e mai ok decat skoda octavia eu ma impusc...joi aduc pistol :D

Share this post


Link to post

:o fftopic: Sta bine in curbe Modusache? Si pe mine ma atrage masinuta.. la anul daca-mi ies niste calcule vreau sa dau Logan-ul si sa pun avans pentru altceva pana in 12.500 DDP. Ma gandeam tot la Modus , Octavia Tour , Mitsubishi Colt sau C4 Coupe ; pana acum imi surade cel mai mult acesta din urma.

 

PS: In curand va parasesc din nou .. moderatorii se chinuiesc sa-mi dea warn pentru cele mai mici lucruri si ..am ajuns la 80% - numai bine!

Edited by AND

Share this post


Link to post

Bai AND esti o mare figura, frate. Cate personalitati ai? Parca ziceai ca nu iti plac masinile mici si ca Loganul este your dream car!

 

Oare de ce vinde toata lumea Loganul?

Share this post


Link to post

N-am zis niciodata ca Logan este my dream car , si intradevar nu-mi plac masinile mici. Modus este un mini-mpv , iar Colt are cam aceleasi dimensiuni. Insa de C4 sunt... :X ( C4 Coupe 1.4 16v 90cp , 11.900 DDP + A/C )

Edited by AND

Share this post


Link to post

Vlade, si eu ziceam ca tine...

Stai sa ridic masina si am sa iti arat. Uite-te in toate review-urile la Modus sa vezi ce se minuneaza toti cum au reusit "telegentii" reno sa faca o masina cu asa dim exterioare mici si cu asa dim interioare mari.

In plus, am facut testul clasic in Octavia. Mi-am reglat scaunul soferului ca pt mine dupa care am incercat sa ma urc in spatele meu si nu am reusit decat fff cracanat. In plus, daca tot veni vorba, TDI-ul, desi mai puternic ca dci-ul, e muuuult mai tractoras iar izolarea fonica e mult mai slaba in octavie decat in modus.

Intr-adevar masinile sunt diferite dar eu mi-am permis sa le compar pt ca au preturi apropiate si erau amandoua 2 choices for me. Iar dpdv al dotarilor, octavia nu sufla in fata modusului: 6 airbaguri (din care cortina e si pt spate), climatronic, servo electric variabil, modularitate, spatii de depozitare, comp de bord, etc etc.

Share this post


Link to post

Orice s-ar zice, indiferent de marime, masina noua de conceptie noua se simte... Ma bucur pentru tine/voi ca v-a iesit pasentza. Si e OK cum ai facut cu CASCO, si eu am facut la fel (de fapt stii) si se simte bine la buzunar. Abia astept sa o vaz pe viu!!!

 

Si mai apreciez o chestie: ca ai zis 6 airbag-uri, nu 10 cum zice romanu'... Ca romanu' ce face el in masina cu airbag-uri: numara pe pereti unde scrie airbag si gata, atatea are... Adica io am 10... Ca tot 6 am, cu cortina pe toata suprafata laterala (ca ALX).

Share this post


Link to post

cu putin noroc, poate chiar joi... saru-mana.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Buey, alx, ma bucur ca ti-ai luat-o. Odata pentru ca e mai buna decat Logan, un gigant pas in fata si inca o data pentru ca acum o sa intelegi posesorii de Kalos (de ce nu simt lipsa spatiului in Kalos, masina mini sucks si alte asemenea).

Hai cu ea joi sa o purecam nitel.

 

Apropo, cat de grea este?

Share this post


Link to post

Da, e clar ca e o masina "moderna", Octavia care se numeste acum Tour se lansase in 1998 sau 99, nici nu mai stiu, asa ca nu incape indoiala.

Am inteles ca marea noutate la acest Modus este versatilitatea sau cum spun ei modularitatea. In afara de faza cu bancheta, ce ai mai descoperit ? Poate ne arati joi.

 

La multi km !

Share this post


Link to post

Saru-mana de urari. Se pare ca o iau maine seara sau joi. Deci in principiu vin cu ea la intalnire daca reusesc sa scap de butonarea alor mei.

Are in jur de o mie o suta saizeci si nu stiu cate kg.

Ce e aiurea sunt cauciucurile care sunt 175x65x15. Dar sunt GoodYear GT5 Made in France...

Share this post


Link to post

Sa-ti aduca noroc masinuta si te assteptam la Marea Intalnire cu ea (asta daca nu te temi de un eventual bricolaj cu flexul! :D ). Am vazut chiar azi una in trafic, pe mine nu ma atrage cu nimic asa ceva, insa - dupa cum se stie - de gustibus non discutandum!

Share this post


Link to post

S-o porti sanatos si sa nu ai nici un fel de pb cu ea. Si, apropos: :worthless:

Share this post


Link to post

Hai ca incet incet ne transformam din DaewooClub.ro in AllKindOfCars-Club.ro!

 

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Abia astept s-o vad. Si eu apreciez treaba aia cu versatilitatea.

Share this post


Link to post

alx, felicitari pt ca n-ai ales skoada

Share this post


Link to post

Sa o conduci sanatos insa iti puteai lua la aceiasi bani un Colt...si nu se compara!

Share this post


Link to post

Nu cu aceleasi dotari. Iar Modus e gandit mai spatios decat Colt ; si mai avangardist.

Share this post


Link to post

Modusul e o masina asemanatoare cu ShakeIt (Megane II Bicorp). Either you love it or you hate it. I love it!

La aceeasi bani puteai sa iei multe... Dar nu cu aceleasi dotari si cu aceleasi finisaje (care sunt nu exceptionale dar oricum in top), se vede ca e masina facuta in EU nu in Aspirant-EU. E o masina de care eu m-am indragostit la prima urcare in ea... Descoperi atatea chestii ingenioase si utile, atatea dotari surprinzatoare...

Eu sunt deobicei un tip cerebral si nu las emotiile sa primeze in fata rationalitatii dar in acest caz am facut o exceptie. Daca as da un exemplu, as putea spune ca puteam sa iau aceleasi dotari cu un motor pe benzina de 1.4 16v 98cp la mai mult de o mie mai ieftin. Dar am reusit sa-mi satisfac visul unui diesel modern. Nu neaparat pentru consum ci pentru comportament rutier.

Share this post


Link to post

Uf... ma stapanesc cu greu sa nu fac precum alx la kalos :)

 

Pentru ce ai luat-o? Oras sau si iesiri afara? Cum se comporta la vant lateral? Cu cat e mai inalta decat Kalos/Logan?

Stai calm cu cauciucurile. O sa zburzi la iarna :)

Share this post


Link to post

Masina va merge 80% in oras. La vant lateral se va comporta cum se va comporta... Nu stiu inca dar nu poate fi mai greu decat la tico la 120km/h. Nu stiu daca e mai inalta decat kalso/logan dar stiu sigur (observatie la showroom) ca e mai inalta decat scenic.

Cauciucurile sunt de vara deci la iarna, pauza... Oricum la iarna cred ca va sta in garaj, tico fiind un actor mult mai bun pe zapada - mai ales cu cauciucurile de iarna.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Hai cu poze! :thumbl:

Share this post


Link to post

Dupa ce m-am plimbat aseara cu masina ui Alx, nu pot sa spun decat: ce mare e in interior! :o

 

@Alx, sa o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post

Saru-mana! Poze sunt pe vine, probabil maine pun ceva...

Share this post


Link to post

FataPICT3659_modif.jpgPICT3661_modif.jpgPICT3662_modif.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...