Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

Pe mine ma tinut 4 zile cat l-am avut.

Share this post


Link to post

E un telefon ok. Pacat ca nu are slot de card si cei 10 mega de memorie sunt cam insuficienti pentru vremurile actuale. Daca iti bagi ringtonuri mp3 editate eu zic ca sunt suficienti. Eu sunt multumit se SE; am avut k700 2 ani si cateva luni si acum K530.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Care-s diferentele intre Nokia 95 8GB si Nokia 95 8GB 2.

Din cate am observat, ultimul, are si senzor pentru inclinare. Altceva?

Share this post


Link to post

Un 2.

E ca în "How do you spell <fish without eyes>".

Share this post


Link to post

Cu un update de soft, si primul si-a activat, miraculos, senzorul.

Deci misterul se adanceste. :)

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu Nokia N 95 8 GB. 2 probleme am, l-am luat numai cu cablu usb si incarcator si nu reusesc sa-l conectez la calculator. Am instalat si PC SUITE si nu vrea deloc, daca dau la "data transfer" imi zice ceva de genul ca memoria este full. Dupa aia alta problema, nu-mi recunoaste sim-ul adica imi vede agenda telefonica dar nu pot sa sun, sa imi personalizez profil, nimic, imi zice ceva de mod offline si online. Mi la schimbat cineva aseara si nu stiu de unde sa-l schimb. Treaba asta se intampla numai cand scoti sim-ul banuiesc ca este pentru securitate treaba asta.

 

Ceva sfaturi?

Share this post


Link to post

La mine la HTC pot opri partea radio a telefonului, nu cumva asta sa intamplat?

Share this post


Link to post
Mi-am luat si eu Nokia N 95 8 GB. 2 probleme am, l-am luat numai cu cablu usb si incarcator si nu reusesc sa-l conectez la calculator. Am instalat si PC SUITE si nu vrea deloc, daca dau la "data transfer" imi zice ceva de genul ca memoria este full. Dupa aia alta problema, nu-mi recunoaste sim-ul adica imi vede agenda telefonica dar nu pot sa sun, sa imi personalizez profil, nimic, imi zice ceva de mod offline si online. Mi la schimbat cineva aseara si nu stiu de unde sa-l schimb. Treaba asta se intampla numai cand scoti sim-ul banuiesc ca este pentru securitate treaba asta.

 

Ceva sfaturi?

 

Pe rand.

In primul rand, da, telefonul vine doar cu cablu usb pe partea de conectica, nu ar mai putea sa existe altceva, deci nu vad de ce zici ca l-ai luat "numai" cu asa ceva.

La PC Suite, ai luat varianta potrivita? Intra pe Nokia.com, du-te la N95 8GB, du-te la Downloads si ia versiunea potrivita.

Apoi, cand conectezi telefonul la PC, telefonul iti afiseaza moduri de lucru. Alege PC Suite. Apoi in PC Suite alegi Add New Phone si urmezi instructiunile.

 

In modul Data Transfer, telefonul este vazut ca mediu de stocare portabil si PC Suite nu functioneaza, nu se poate conecta la el. Este ca un memory stick, practic.

 

In al treilea rand, exita un profil "Offline". Telefonul functioneaza partial, cum zicea colegul mai sus, fara sa se conecteze la retea. Apasa scurt pe butonul de inchidere si alege General.

 

Sincer, dupa exprimare, esti foarte putin familiarizat cu gadgeturile si cred ca cea mai buna solutie pentru tine ar fi sa citesti foarte bine manualul utilizatorului. Chiar si asa s-ar putea sa regreti ca ai cumparat acest telefon in loc sa alegi ceva mai facil.

Un alt sfat ar fi sa descrii exact ce scrie pe ecran sau cum se comporta, cel putin ultima parte, cea cu nu pot/nu recunoaste sim... Nu asa se pune o problema. Nu pot poate inseamna "nu imi afiseaza meniul", "imi da eroare la salvare", "imi scrie meniu inactiv", "nu stiu cum sa intru in meniu".... Descrie exact ce faci si care este eroarea daca vrei o rezolvare.

Succes.

Share this post


Link to post

Ai dreptate, este primul meu telefon mai avansat daca pot spune asa (ultimul a fost un nokia 6280), nu prea sunt eu cu gadget-turile dar pana la urma am rezolvat problemele butonandu-l si nu citind cartea tehnica care oricum nu o am desi as vrea. Daca nu am fost prea precis in exprimare scuzele de rigoare dar eram la munca si am scris in graba, doar nu aveai pretentia sa fac compunere, zic eu totusi ca am scris la obiect. Si nu regret alegerea facuta ca nu am trecut de la nokia 3310 la N 95 8 GB in interval de 2 saptamani, am mai avut telefoane destepte numai ca avandu-l pe asta de 2 zile nu aveam cum sa imi dau seama ce-i cu el mai ales neavand cartea tehnica la indemana.

 

O treaba care nu o inteleg: telefonul este nou, are 2 ore vorbite pe el si totusi il incarc si dupa vreo 2 zile de uz desi am bateria full imi apare "battery low". Din ce stiu eu cam 2 zile 3 tine bateria dar de ce desi am toate liniile la baterie imi apare ca descarcat.

 

Mersi de lamuriri.

Share this post


Link to post

Daca iti tine 2 zile inseamna ca e bateria noua. Mai incolo tine mai putin,

Share this post


Link to post
desi am bateria full imi apare "battery low". Din ce stiu eu cam 2 zile 3 tine bateria dar de ce desi am toate liniile la baterie imi apare ca descarcat.

 

Trebuie sa o calibrezi. Las-o pana se descarca de tot (adica se inchide telefonul), si dupa aia las-o la incarcat complet.

Share this post


Link to post

Omule, cum sa iti apara 'bat low' desi ai toate liniile la baterie? Asta e faza de Motorola acum cativa ani, nu tine la Nokia.

Esti sigur ca te uiti unde trebuie?

Scoate-l de pe 3G si nu lasa aplicatii sa ruleze inutil in background.

Cartea e pe CD si pe site.

Share this post


Link to post

Cred ca stiu si eu unde sa ma uit la baterie ca nu-s nascut ieri, cd nu am dar o sa intru pe site. L-am incarcat alaltaseara si am bateria full acum. Nu are nimic activat sau nu ruleaza nimic incat sa imi manance bateria, eu nu inteleg de ce imi da baterie descarcata desi ea este full. Revin cu post daca imi mai face asa.

Share this post


Link to post

Tata a schimbat sapatamana trecuta abonamentele la telefoane si a luat pe puncte si doua telefoane Nokia 2630.

Azi m-a pus sa-i transfer agenda de pe vechiul telefon (sony ericsson k510i) pe asta nou,ii dau sa o trimita pe BT,pe Nokia ii dau confirmare iar dupa scurt timp se intrerupe transferul.

De ce mama curcilor face asa?

Cand am trimis pe telefonul meu (sony ericsson k330i) a mers dar nu s-a trimis toata agenda,cateva numere tot lipsesc.

Ca sa-i copiez toate numerele pe SIM nu mere ca are prea multe numere/contacte,vreo 480 parca.

Ce pot sa fac sa-i trimit agenda pe Nokia?

Share this post


Link to post

Poti incerca o sincronizare cu Outlook-ul, pentru asta ai nevoie de conexiune cu un PC si softul de pe CD-ul de la Nokia; dupa ce ai sincronizat telefonul sursa reiei procedeul cu telefonul destinatie. Cu SIM-ul poti muta cate 200 de contacte odata, insa nu recomand decat in ultima instanta (iti trunchiaza numele mai lungi si nu stie de multiple numere la un contact).

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Pai as fi incercat si asa dar telefonul nu are cablu de date si nici CD,e cam chel,in afara de handsfree si incarcator nu i-a dat X(

Cred ca o sa-si mai pastreze SE-ul o vreme.

Dar cu SIM-ul pot muta pe rand contacte din agenda,adica prima tura primele 200 si a doua tura urmatoarele?

Share this post


Link to post

Sigur, doar cu pierderile colaterale de mai sus; ca sa nu le dublezi, le MUTI nu le copii.

Share this post


Link to post

Am nevoie sa cumpar un telefon la Vodafone la abonament.

Cerinte: sa fie simplu de utilizat (se mai gasesc telefoane cu disc?), sa aiba cifrele mari pe display, sa tina bateria cat mai mult. Se vrea ca inlocuitor pentru Nokia 3310, deci preferabil de la aceeasi firma, dar daca e ceva mai simplu nu-i problema.

Si ce abonament sa aleg, cu nu prea multe minute, pentru un total de 5-10 minute pe zi?

Nu e pentru mine telefonul.

Share this post


Link to post

Nokia 6070, s-ar putea sa-l mai gasesti prin magazine, pe site la vodafone nu mai apare.

Share this post


Link to post

Speram. Din pacate trebuie sa stau pana la 5 la munca, n-am timp prea mult de cautat. :flaming: :wallbanger: :rambo:

Share this post


Link to post

Ce inseamna 'Servicii in parteneriat (apel)' la Vodafone?

Share this post


Link to post

Ca omul ala nu mai are Vodafone, ca acum este intr-o alta retea de telefonie mobila, si ca beneficiaza de serviciile alea de portabilitate :)

Share this post


Link to post

No stai :)

 

Am abonament cu mintue (nationale) incluse, sunt in limita lor. 'Serviciul in parteneriat' se taxaxeaza cu 1,20 euro/14 sec adica vreo 5 euro minutul? Ce-mi scapa?

Edited by andreis

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...