Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Ulei Cutie de Viteze - TICO-

Recommended Posts

buna seara.am si eu un tico si m-au lasat tmpoanele la cutia de viteza.aveti idee daca se mai gasesc prin magazine?sau cu ce alte modele pot fi inlocuite?

 

Share this post


Link to post

La ultimul schimb, facut in octombrie, am pus GM 5w30. Am verificat acum o saptamana (7mii km facuti) si am constatat ca nivelul era la apox. 2 cm sub nivel... si am completat cu restul care-mi ramasese, 250-300ml. Acum nivelul este la punct.

Share this post


Link to post

imi cer scuze. am postat unde nu trebuia... aveam prea multe taburi deschise si le-am zapacit...

Share this post


Link to post

Am si eu o problema la cutie, cand se incalzeste masina merge mai greu maneta , trebuie sa o fortez putin sa intre in viteza. Se observa acest fenomen mai ales cand e cald afara, toata iarna nu am avut probleme cu ea, acum cand s-a mai incalzit a inceput iar sa faca...ce sa fac mai intai , ce sa verific?

Share this post


Link to post

Posibil uleiul prea uzat, la cald e prea subtire (nu mai are vascozitate) si nu-si mai face bine treaba.

Share this post


Link to post

Si eu m-am gandit la asta , deoarece ambreiajul nu pare sa aiba probleme deloc (nu patineaza) si ziceam sa incep cu schimbarea uleiul din cutie ca e cea mai ieftina varianta . ce trebuie sa pun in cutie? ce vascozitate ? ( eventual si din experienta celor ce au schimbat deja)

 

 

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Am gasit ulei turela facut de petronas 75w85 ..cred ca asta o sa bag macar respecta specificatiile si mai este varianta redline 75w85

 

Edited by mugur

Share this post


Link to post

stie careva de ce caraie cand bag marsarier ...dar nu mereu cateodata(daca bag incet nu mai caraie)....pot verifica cumva nivelul de ulei la cutie pt ticozaur??

Share this post


Link to post

Salut. Se poate verifica nivelul de ulei la cutia de viteze, vezi in manualul de service. Verifica si cablul de ambreiaj sa nu fie prea slab, in celelalte trepte "caraie"? Daca apesi inca o data ambreiajul inainte de a o baga in marsarier tot asa face?

Share this post


Link to post

nu caraie in alte trepte...daca apas de 2 ori nu mai caraie...de unde iau manualul de service? ca daca se poate completez eu cu ulei

Share this post


Link to post

nu caraie in alte trepte...daca apas de 2 ori nu mai caraie...de unde iau manualul de service? ca daca se poate completez eu cu ulei

Poti sa completezi si tu, ai nevoie de pompa de ulei sau o seringa mai mare cu un furtun ca sa bagi cu presiune.

Share this post


Link to post

75w80 de la Elf am pus eu in octombrie si e ok pana acum. Ai verificat cablul de ambreiaj?

Share this post


Link to post

onorabile...nu stiu unde sa ma uit...asa de fel sunt priceput (la cealalta masina mai imi repar una alta...dar la asta nu prea stiu am luat-o de 3 saptamani) alta marca .alta mancare de peste

Share this post


Link to post

Pentru golit si nivel ulei uite aici in poza.

post-22583-0-87116800-1390565264_thumb.jpg

Cablul de ambreiaj e acelasi sistem ca la toate masinile.Se regleaza sub cutie.

 

Share this post


Link to post

75W85, Api GL4 este specificatia corecta, si inca o fabrica Mannol. Se gaseste la 33 lei/litru. Pe la Fiat se mai pune asa ceva, si Suzuki. Stiu un caz cu un Fiat caruia i s-a blocat cutia, ca pusese altceva, tot pt ca nu gasea specificatia asta.

Share this post


Link to post

Buna . Vad ca e mai vechi topicul, dar sper totusi sa mai intre cineva pe aici sa ma lamureasca si pe mine. Ma gandesc sa imi schimb uleiul si la motor si la cutia de viteze la un Matiz din 2003, motor 796. Am citit diverse pareri. Cum ca ptr motor ar fi recomandat de constructor ulei sintetic 5w30, 5w40 ori 10w40 daca e motorul mai uzat.Si al meu cred ca e cam uzat .Are ceva km la bord. Pentru cutia de viteze 75w80 recomandat de constructor sau 75w90 spun altii. Voi ce imi recomandati ? eu as merge pe 10w40 la motor si 75w90 la cutie. Cati litri sunt necesari?Ajung 3 ,itri pentru motor si 2 litri pentru cutie ?

Edited by madabz87

Share this post


Link to post

2.7 ulei motor

2.1 ulei cutie. 75w85 este uleiul recomandat. Multi au folosit 75w80 fara probl. Nu uita de specificatia GL4

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...