Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

Corect. Si eu am dua carduri sd de 2 gb. Primul a venit cu camera, al doilea trebuia sa fie de 4- dar din pacate m-am trezit cand n-am mai gasit decat de 2. Bun si asa, nu-s maniac.

Share this post


Link to post

As fi vrut sa evit schimbarea (prea des) a cardurilor; 2 CF de 2G = ~70 RON iar 1 CF de 4G = ~ 50 RON (nu ca ar fi cine stie ce suma) si cel mai important (pt. modelul de 4G vizat de mine) viteza de 20M/s transfer fata de 3M/s pt. cel de 2G (si aicea vorbim strict pentru preturile enuntate mai sus).

Mai incearca cineva un raspuns ... (Canon Eos 350D = ?? max. memorie CF)

Merci!

Share this post


Link to post

Atentie la cardurile mai mari de 2GB.

 

Nu stiu daca e valabil si la CF-uri, dar SD-urile de 4Gb nu pot fi citite in cititor de carduri de exemplu.Musai trebe cuplat aparatul la computer, ceea ce citeodata e peste mina.

Share this post


Link to post

Sper ca intreb unde trebuie,daca nu,va rog sa ma scuzati...

As vrea sa vand camera pe care o am acum,un Fujifilm S5600 FinePix cu 5.1mp si 10X zoom optic,la ea am geanta,un rand de acumulatori+incarcator,un card de 1GB si unul de 256 Mb,si un trepied.

Camera e in stare foarte buna atit estetic cat si functional,are cam 9100 de cadre trase de anul trecut pina acum :)

Cam cat as putea sa iau pe ea,sau cam cat sa cer pe ea?

Share this post


Link to post

Eu tocmai mi-am dat seama ce nu voi face decat cu anestezie totala sau... finala.

Share this post


Link to post

Cu totul de acord Tommy, daca vrei sa faci poze de care sa fii multumit si dupa ce afli mai multe despre ISO-uri, timp de expunere, zgomot si alte alea, iti cumperi un DSLR. Nu m-a pasionat fotografia pana acum, probabil si din cauza ca n-am avut niciodata o camera decenta, cu o multime de optiuni si setari si un manual cat Biblia, capabila sa-mi incite curiozitatea si sa-mi provoace bruma de creativitate.

 

M-am hotarat, saptamana asta pun mana pe un Nikon D90 cu lentile VR 18-55mm si 75-200mm. Cred ca o sa ma tina busy ceva vreme, avand in vedere ca incep sa invat de la nivel destul de basic, asa... Am facut niste teste cu ea, m-a lasat cu gura cascata calitatea fotografiilor. In plus, stie si HD video in 720p :) Revin cu poze ceva mai incolo.

Share this post


Link to post

Na c-am facut-o si p'asta! Am luat un Nikon D90 cu lentila 18-105 VR. M-am tiganit cu aia la shop, voiau 3,800 RON pe el, da' le-am spus ca le dau numai 3,400. Pana la urma au lasat cum am zis eu :) Din alta parte am cumparat un SD Card Class 6 de 16GB cu 102 RON. Acuma cand scriu se incarca bateria... Deabia astept sa vaz ce stie dracovenia.

 

camera-front-angled.jpg

 

camera-top.jpg

 

camera-back.jpg

Share this post


Link to post

Daca ala ti se pare mic...ce zici de asta? (1.269,73 RON)

Share this post


Link to post

Oh boy, ce preturi piperate aveti acolo! D90-ul meu l-am vazut la 4 mii la emag, aici exact in aceiasi configuratie, cam 3,200 la cursul de azi.

Share this post


Link to post

Un d40 kit nu trece de 1300 ron, cu tot cu card de 2-4 gb si eventual geanta.

Aia de pe site-ul pus de mine is idioti. Sper sa aiba vanzare slaba.

Share this post


Link to post

Se da un Canon Eos 350D + obiectiv Kit + tamron 70 - 300 fara IS.

Problema: pozele nu mi se par suficient de sharp si nu vorbesc de DOF, de miscate, de nefocalizate.

Am incercat cu trepied cu ambele obiective la diverse setari (ISO, F, etc).

Nu am incercat RAW ca sa exclud deficientele de comprimare JPEG, sa fie asa ceva? Ori aparatul are vre-un defect? Mentionez ca senzorul este destul de prafuit (o sa-l curat in curand).

PS. Nici culorile nu sunt foarte vii cu toate ca am incercat diverse setari pentru WB, inclusiv custom.

Astept ceva sfaturi sau poza ("cum trebuie sa arate") cu echipamentul de mai sus.

Multumiri anticipate.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Ma intereseaza care este capacitatea maxima a cardului de memorie suportat de un Canon PowerShot A560.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post
Salutare,

 

Ma intereseaza care este capacitatea maxima a cardului de memorie suportat de un Canon PowerShot A560.

 

Multumesc.

Aici zice ca suporta carduri SDHC, deci merge si un card SDHC card de 16 giga (cred ca si mai mult).

Share this post


Link to post

Eu am un Canon S3 la care, in specificatii, nu se pomeneste nimic de SDHC. Cu toate astea, merge fara probleme. Fiind lansat un an mai tirziu, mai mult ca sigur ca A560 merge brici cu SDHC. S-ar putea sa accepte si 32GB

Share this post


Link to post

o prietena cu un S3 - si-a luat SDHC de 4gb si are maeri probleme - in principal cu descarcarea pozelor direct de pe aparat cu ajutorul cablului de date

testeaza totusi inainte a lua card de peste 2Gb :rolleyes:

Share this post


Link to post

Vreau sa-mi schimb camera Sony DSC S-80 cu una semiprofesionala sau ceva mai performanta. Am un buget de 7-8 mil. Imi puteti recomanda un model si un magazin online mai ieftin?! Dupa niste cautari am dat de ceva dragut: Fujifilm FinePix S1000fd

http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=3514

 

Pretul, mai la toate magazinele online e intre 740 si 790 lei. Cel mai ieftin l-am gasit la 629 lei.

 

http://www.digital-camera.ro//show.php?cod=fuji_s1000_simplu

 

Printre avantaje se numara: zoom 12x, 10mp, macro 2cm, ISO 3200, face detection si stabilizator de imagine.

Edited by titus

Share this post


Link to post

Camera semiprofesionala la 800 de lei?! Poate euro... dar nici de aia.

 

Eu am dslr, ala e avion pe langa ce ai tu in vedere si nici macar nu e SEMI-profesional, ci un amarat de entry-level. Ia fuji-ul acela, pentru ce vrei tu e excelent. Sa iei set de baterii, card(uri) si o geanta incapatoare. Iti recomand sa-ti iei si un set de curatare, de la giottos.

Share this post


Link to post
Printre avantaje se numara: zoom 12x, 10mp, macro 2cm, ISO 3200, face detection si stabilizator de imagine.

 

Considerand pretul la care se poate ajunge cu investitia as concluziona cu expresia: Best camera that your money can(on) buy! :thumbl:

Ca si recomandare alternativa propun Canon S 100 IS la care adaug galeria de imagini.

Singura diferenta "majora" la Fuji ar fi valoarea ISO 3200 vs 1600 (Canon), dar care deja la 800 devine suparatoare pentru senzorii atat de mici.

In rest la Canon vad multe caracteristici semnificativ superioare:

- control complet asupra camerei;

- mod video performant;

- senzor de calitate si deci imagini pe masura;

- stabilizare DIGIC III

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

M-am exprimat eu gresit in legatura cu semiprof. Aberam.

Exact Canonul ala era a doua optiune. Si gasisem un pret ff bun aici: http://www.gotit.ro/DetaliiProdus/757/Apar..._IS_Silver.html

Numai ca in loc de 10mp are 8. zoom 10 in loc de 12, iar stabilizarea de imagine se face tot optic. Dar tinand cont de ce ai spus mai sus si fiind si Canon ramane o optiune.

 

PS. Ce ai vrut sa spui prin "control complet asupra camerei"?

Share this post


Link to post

Adica mod manual, unde poti face TU toate setarile. Modul AUTO e exact opusul.

Share this post


Link to post
Exact Canonul ala era a doua optiune. Numai ca:

1. in loc de 10mp are 8.

2. zoom 10 in loc de 12,

3. iar stabilizarea de imagine se face tot optic.

Dar tinand cont de ce ai spus mai sus si fiind si Canon ramane o optiune .

 

Hai sa o luam pe rand.

1. Senzorul de 8 vs 10 nu este neaparat un minus. Senzorul este alcatuit dintr-o matrice de mini sezori care sunt izolati intre ei pentru a se incarca electrostatic transformand lumina in energie care mai apoi sa o redea in imagine. Cu cat numarul de pixeli este mai mare pe unitatea de suprafata (mai inghesuiti) cu atat izolarea electrica a acestora este mai slaba si influenta electrica este mai vizibila. Astfel marind poza la maxim (100%) nu vei avea detaliile la care te astepti. Efectul scade odata cu numarul de pixeli sau cresterea marimii senzorului, dar aici trecem la profesionale. Parametrul se exprima in pixeli pe cm 2. Deci mai mult nu este neaparat mai bine

 

2. x 10 vs 12. Discutabil si aici. In general este unanim acceptat ca la o putere maritoare de 3x si o distanta de pana la 10-12 m atmosfera (curentii de aer ) nu influenteaza decisiv calitatea pozei. Deja la peste 15 m, amplificarea optica de 10x sau 12 in mod tele nu va aduce claritatea si detaliile la care visezi. Pur si simplu aerul / umiditatea va actiona / distorsiona si diminua calitatea imaginii. Si asta nu mai depinde de camera.

 

3. Stabilizatorul DIGIC III chiar este de ultima generatie si mai ca face ceva, dar nu miracole. Nu face miracole nici la un Panasonic utilizat de un fotograf cu Parkinson. :) ) Nu de putine ori cifrele au doar un caracter de promotie si nu neaparat au relevanta sesizabila.

Este ca si cum ne laudam cu cei 147 de CP ai Avensisului la 5800 rpm si mergem subturat la 1800 rpm cu 70 CP, mai slab ca un Cielo. > :)

 

4 La clasa compacte Canon detine suprematia, pe cand la DSLR, las pe altii sa decida.

 

Parerea mea.

 

PS intreaba si ti se va raspunde, cantareste si decide ce este mai bine pentru tine.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...