Jump to content
Sign in to follow this  
laurentziu83

Solutie Contra Gandacilor

Recommended Posts

Ca tot am venit acasa si am gasit dezastru din motive de montat termopane, varuit, schimbat tapet si alte alea, nervii mei au ajuns la limita vazand populatia de gandaci ce s-a cuibarit in bucataria mea. Problema e veche de zeci de ani (blocul e construit in 1959, printre primele cu lift din GL), blocul meu avand centrala la subsol. Nu se mai stie cate milioane am cheltuit pana acum cu insecticidele iar rezultatul este nul. Uneori mai dispareau, dupa 2-3 luni apareau in acelasi numar. In ultimul timp am renuntat la Raid cand am vazut ca-i dau la subrat pur si simplu si ei n-au nici o treaba.

Puteti sa-mi recomandati ceva insecticide care sa-mi faca treaba? Nu ma intereseaza ca nu-s ecologice sau mai stiu ce porcarii, numa radioactive sa nu fie, adica sa nu ma afecteze pe mine. Si mai precizez si ca am pisica in casa dar la nevoie pot sa o mut la unchi.

Auzisem ca as putea incerca cu fiole de DECIS, dar nu stiu urmarile deocamdata.

Aveti vreo idee?

Precizez ca pana misc boshcaii din bloc sa-si faca curatenie prin bastile de la subsol mai este, asadar gandaci vor mai fi pe scara, dar macar sa stiu cand aprind lumina noaptea in bucatarie sa nu-i mai vad.

Share this post


Link to post

In trecut am avut o problema identica in blocul in care stateam si am primit o solutie facuta la Combinat la Borzesti de cineva de acolo... Nu stiu formula, stiu doar ca a fost genocid si am scapat definitiv, chiar daca cei din jur nu au scapat! Intreaba pe cineva care lucreaza la o fabrica de chimicale, ceva...

Share this post


Link to post

schimba usile daca sunt model vechi-carton presat-,mobila de bucatarie daca e de pal si e umflata de apa.verifica si astupa orice gaura la baie care duce la conducte-pe la masca.idem si la bucatarie.

eu asa am scapat. dar am dat si cu flit(raid) la greu

Share this post


Link to post
schimba usile daca sunt model vechi-carton presat-,mobila de bucatarie daca e de pal si e umflata de apa.verifica si astupa orice gaura la baie care duce la conducte-pe la masca.idem si la bucatarie.

eu asa am scapat. dar am dat si cu flit(raid) la greu

Deci pe mine ma intereseaza solutia pentru asa ceva. Ceva sa faca genocid, cum spunea Viper, dar nu prea am combinate chimice prin zona si nici idee despre cum s-ar chema solutia. Bani n-am acum de investit in usi noi, mobila noua etc. Usile nu-s din carton presat. Schimb toate mobilele, ramane aragazul unde se cuibaresc. Sau frigiderul pe la motor. Asa ca nu rezolv nik cu schimbatul mobilei.

Si fara Raid, nu mai dau bani pe kkt-ul ala de-aiurea.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Noi am folosit Regent, o chestie care este highly-toxic, nu stiu daca e fix acelasi lucru cu Decis, parerile sunt impartite (eu stiam ca Decis e pt. gandacul de Colorado). Ideea este ca Regent nu se mai fabrica, e posibil sa ai ceva de furca pana il gasesti, noi l-am luat de la o farmacie veterinara.

Acum mai dam preventiv cu o chestie care se cheama Bio Cuchol, ceva spaniol am impresia, destul de eficient, ca-i mai gasim cu rotile in sus.

 

Pentru mai multe opinii (courtesy of my girlfriend)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35610

 

Daca nu se considera acceptabil linkul se poate sterge.

Share this post


Link to post

Dai cu Flit prin toate incaperile , pe la colturi , etc lasi geamurile inchise macar un sfert de ora ca sa-si faca efectul , dupa care aerisesti . Trebuie sa iesi din casa sa nu te intoxici . :>

Mai exista si insectid la tub cu spuma special ptr colturi ...

mi se pare ca sunt instructiuni si pe tub :D

Share this post


Link to post

In 2 locuri unde am stat in SB am avut gandaci. Am dat cu o solutie GLOBO in tub. Tubul e ca o pasta de dinti si are culoare verde. cam in 2 sapt. nu am mai vazut gandac viu. Ii adunam cu matura p-aia morti!

La inceput mi-a fost frica , pentru ca am pisica, dar a fost ok. Doar gandacilor le-a placut solutie.

Share this post


Link to post

regent tata...regent la greu.se gaseste la farmaciile veterinare..la fiole.

cumperi doua trei fiole ,le bagi intr-o sticla de 0.5-0.75 l si dai cu ea prin toata casa..odata pe zi , cam o saptamana. la baie, la bucatarie, pe la usa de la intrare, pe balcon, pe langa tevi, PESTE TOT.

vezi cda e al draq de chimica tampenia asta, deci fereste-te de ea

incerca sa dai cu manusi chirurgicale pe maini.

bafa !!!

Share this post


Link to post

incearca Catch. il gasesti in orice supermarket. e cam scump, dar la mine a meritat banii.

Share this post


Link to post

Subscriu la Regent. Cred ca ma injura vecinii pentru ca pe la mine gandacii nu trec.

Share this post


Link to post

Daca dau cu Regent d-asta sunt sanse sa-mi moara si pisica?

 

Ca GLOBO n-am gasit pe nicaieri prin VL... si am si aici gandaci...

Share this post


Link to post

Din pacate cred ca nu trebuie sa te risti. Regentul este extrem de toxic, motiv pentru care nici nu se mai produce, deoarece Ministerul Sanatatii a refuzat sa-l avizeze. Deci animalelor nu cred ca le trebuie mult ca sa aiba probleme majore.

Share this post


Link to post

Pe mine nu cred ca ma deranjeaza. Cred ca am sa incerc totusi Regent-ul ala, ca Raid-ul spray m-a dezamagit complet, asadar n-o sa ma vada cumparand capcane de la ei. Acu vine intrebarea: Se spunea ca nu-s probleme daca ai pisica in casa, dar eu nu vreau sa o risc pe Lia mea pe care o am de 8 ani. Cam cat timp ii fac mutatie matzei dupa ce dau cu solutia aia? ca pe site-ul lui Cchrism nu spune nimeni nimic. Iar alternativa la regent nu vad. REPET: nu vreau sa mai aud de "deodorante" gen Raid, Flit etc. N-AU EFECT. Omoara doar cand dai direct pe ei, in rest pauza. Vreau clar: macar un an sa nu mai vad jivinele pe la mine prin bucatarie, nu sa stau sa dau odata pe saptamana.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

io am caine ..si am dat la regent de cred ca mai degraba gandacii au murit inecati decat otraviti. nu stiu ce sa zic..nu vreau sa am pisica ta pe constiinta. :D

Share this post


Link to post

Daca imi aduc bine aminte din ce spunea nenea de la farmacia veterinara, solutia scade in toxicitate cel putin pentru om dupa ce se cristalizeaza (se usuca pe romaneste). Dar cel mai sigur, intrebi si tu la farmacia veterinara, ca ei trebuie sa stie.

Share this post


Link to post

eu am caine, (din cand in cand), bine are 50 de kg si nu prea intra in locuri ascunse

am dat cu regent si au cam decedat gandacii, cainele cat a stat la mine nu a patit nimic.

dar ai grija, pisica e altceva, poate sa se "murdareasca " de regent pe labute sau pe blana si d'upaia stii cum sant pisicile, se curata cu limba..

eu zic ca cel putin 2 saptamani pisica sa fie in concediu...

si mai sigur intreaba un medic veterinar pe la vre-un cabinet ce si cum sa faci cu pisica

Share this post


Link to post

Decis si scapi definitiv de ei.E incercata de mine.

Share this post


Link to post

asociatia de locatari de la mine a stropit cu regent, in 2 zile nu mai vedeai gandac viu pe scara blocului. de 3 ani nu mai misuna nimic pe-acolo :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu cred ca ai probleme cu pisica. Dupa cate stiu eu, Regent actioneaza asupra sistemului nervos al gandacilor (aia care sunt mai nervosi mor mai repede, ceilalti devin nervosi si pe urma mor repede) deci, teoretic, pisica nu ar trebui sa il simta. Eu zic sa dati cu incredere.

Share this post


Link to post

Pisicile sunt foarte sensibile, mai bine sa nu riste aiurea. Stiu un caz cand o pisica a murit din cauza ca avea nu stiu ce alergie la o solutie de deparazitare pentru ... pisici !

Share this post


Link to post

Daca e asa, atunci mai bine nu, desi teoretic nu ar trebui sa aiba probleme. Am auzit faze cu Raid si pisici vanatoare de gandaci, dar toate au scapat.

Share this post


Link to post

In paralel cu deratizarea e bine sa faci si o "sigilare" a locurilor pe unde pot intra in casa. La baie usile de vizitare cu silicon, diverse gauri pe langa tevi cu spuma poliuretanica, la usi kedere din cauciuc sau burete. Sita sau plasa de sarma foarte deasa la gurile de aerisire. Nu e foarte scump si le tai caile de acces.

 

Daca vecinii nu fac si ei deratizare va fi greu, ca pot intra si pe geam. O solutie ar fi si plasa de tantari.

Share this post


Link to post

Categoric, regent!

Daca dai o data la 2 ani n-ai probleme..

 

Se dilueaza cu apa si spray-ezi in toate colturile. Nu mai trebuie sa astupi nici o gaura, decat cele f mari, bineinteles. Nu trebuie sa te cocosezi pe sub chiuveta cautind diverse orificii. Pufaie cu Regent si n-ai treaba. Vide gandacu, da cu nasu' si daca e destept fuge repede inapoi.

Edited by SorinG

Share this post


Link to post

Daca a dat cu nasul fuge degeaba. O sa moara mai tarziu. Singura problema cu Regent este ca nu ii vezi murind sub ochii tai > :)

Share this post


Link to post

Eu am stat cu chirie intr-un bloc cam imputit care era cred propritatea gandacilor. Am folosit Gel contra gandacilor de bucatarie "GLOBOL" (nu Globo!). E super comod de folosit: pui picaturi din acest gel in diverse locuri - dupa frigider, aragaz, sifonier, la tevi, pe tocurile usilor si oriunde iti mai vine tie si gata! Nu miroase, nu trebuier sa inchizi usi/ferestre, nu trebuie sa pleci din casa. La mine n-a mai aparut nici un gandac desi am stat cu toate ferestrele deschise din primavara pana-n toamna. Nu folosesti mai mult de 1/3 din tub pt. un aparatament de 2 camere si poti repeta operatiunea (daca mai e cazul) dupa 3-4 saptamani. Daca imi amintesc bine cred ca am mai dat de vre-o 2 ori intr-un an de zile dar doar pentru prevenire. Tubul nu l-am terminat insa.

Pisica n-are ce sa pateasca pt. ca acele picaturi puse din loc in loc si pe la colturi nu tenteaza decat gandacii si oricum nu poate calca pe ele (eu am caine si nu a facut nici o pasiune pt. gel).

In Bucuresti l-am vazut la Carrefour si in Metro. Acum vre-o 2 ani costa 60-70 mii lei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...