Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

TBird, in primul rand trebuie sa stie BIOS-ul da booteze dupa stick, in rest nu vad de ce nu ar merge.

Share this post


Link to post

Am depasit momentul ala, pe acelasi PC am instalat Windows XP tot cu stick. Este vorba despre un Asus EeePC.

Share this post


Link to post

Bun atunci, uite aici un tutorial care explica cum se instaleaza debian-ul dupa stick.

Share this post


Link to post

Are cineva idee care este logica după care sortează (default) Winamp-ul fişierele dintr-un folder adăugat integral?

Întreb pentru că am constatat că un player auto sortează fişierele de pe un stick în aceeaşi ordine. Şi nu reuşesc să mă prind care e aia...

Că alfabetică nu e de nici un fel...

Share this post


Link to post

E ordinea alfabetica a fisierelor pe disc (nu a numelui pieselor din ID3).

Share this post


Link to post

For preparing the USB stick you will need a system where Linux is already running and where USB. Am rezolvat pana la urma, nu era ok link-ul acela, stiam de el... Am luat alt EeePC cu HDD de 160GB, si nu mai am probleme de spatiu pentru un moment, deci WinXP :)

Share this post


Link to post

Site-ul Microsoft e cazut rau, cica il refac :D . Evitati update-uri, activari, etc.

Share this post


Link to post
E ordinea alfabetica a fisierelor pe disc (nu a numelui pieselor din ID3).

Nu! Se pare că e ordinea în care fişierele au fost create/ copiate/ mutate în folderul sursă.

Am făcut o şmecherie: am creat un folder nou, le-am mutat pe toate în el şi acum se încarcă, bine merci, în ordinea numelor fişierelor.

Apoi, ceva mai târziu, am mai copiat o piesă în folder, care la încărcarea folderului în Winamp, s-a dus, evident, ultima (deşi alfabetic era prima).

Deci pentru mine e clar şi am rezolvat problema.

Nu de alta, dar era destul de stresant, în maşină, să stau să caut piesele, cu ele în dezordine...

Share this post


Link to post
. Evitati update-uri, activari, etc.

 

Hmm acum 1-2 ore am facut update-uri (inclusiv sp3) la un XP fresh instalat, fara probleme.

Share this post


Link to post
Site-ul Microsoft e cazut rau, cica il refac :D . Evitati update-uri, activari, etc.

Activari se fac destul de elegant si prin telefon. :)

Share this post


Link to post
Am depasit momentul ala, pe acelasi PC am instalat Windows XP tot cu stick. Este vorba despre un Asus EeePC.

 

 

Asta are hard SSD? E chiar atat de rapid pe cat se spune?

Am vazut SSD-uri de 60G pe la 140€, si desi pretul pe byte e al naibii de mare, daca intr-adevar e atat de rapid comparat cu hdd-urile clasice pe cat se spune, poate merita ca hard pe care sa ai OS+swap+programe instalate, si stocat datele sa le faci pe un hdd clasic...

Share this post


Link to post

Mr, doar se spune. Nu mi se pare deloc rapid, acum am alt EeePC cu HDD Sata 160GB. Asta e rapid pe langa celalat.

Share this post


Link to post
Asta are hard SSD? E chiar atat de rapid pe cat se spune?

Am eu Asus EEEpc cu SSD. Procesorul Atom, standard pe eeepc-uri, e vai de mama lui.

 

Buba SSD-urilor este ca rezista doar la 1 milion de cicluri de inscriere, dupa aia apar bad-uri. De aceea SSD-urile au un cip care inscrie date tot timpul in alta arie a SSD-ului.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Am si eu o problema .Am o placa de baza care suporta memorii DDR 333.Am cumparat de la cineva memorii DDR 400 spunand ca merg si astea pe placa mea de baza si o sa aiba latente mai bune.Acum nu imi booteaza calculatorul.Sa fie din cauza memoriilor? Multumesc.

Share this post


Link to post

Pai este foarte usor de aflat, le scoti si pui ramul vechi. Teoretic ar fi trebuit sa mearga, dar tot la 333mhz cat stie placa de baza, dar cine stie or fi incompatibili, sau da conflict cu ceva, sau nu le-ai infipt bine...

Share this post


Link to post

Cate memorii ai si cate sloturi? Vezi sa nu le fi pus pe acelasi canal!

Share this post


Link to post

Unde gasesc, azi, la ora 23:00-24:00 un magazin deschis de unde sa iau o placa de retea?

Share this post


Link to post
Unde gasesc, azi, la ora 23:00-24:00 un magazin deschis de unde sa iau o placa de retea?

Metro.

Share this post


Link to post
Metro.

Au componente de computer? Parca nu am vazut vreodata...bine, nici nu am cautat la ei. :)

Share this post


Link to post

Au si din alea. Gasesti si cartuse de imprimanta, memorii, periferice etc.

Share this post


Link to post

Şi Real-ul (Vitan şi Berceni) e non-stop.

Şi la ei sunt şanse să găseşti.

Aşa cum sunt şi şanse să nu găseşti...

 

Dar dacă te arde rău de tot, fă un drum în Berceni, unde ai şi Metro şi Real, unul lângă altul.

Măcar te bucuri de traficul lejer de la ora asta. ;)

Share this post


Link to post

Mda...sunt cam in capatul celalalt al orasului... o sa incerc la cateva Flamingo de pe aici din zona Titulesc/Dorobanti...daca nu ma duc la Metro Militari.

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Păi dacă eşti în zona asta, de ce nu te duci în Metro Băneasa?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...