Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Consum Matiz

Recommended Posts

Consumul meu pe ultimele doua plinuri, numai urban, marea majoritate drumuri de 2-3 km (atit am pin' la servici), cu mici exceptii (carefour, mall, intalnirea de joi): 10.4 la suta! Benzina Petrom si OMV.

Share this post


Link to post

:( asa mult? mi se pare enorm de mult pt matiz consumul asta, sunt masini care au motor mai mare si consuma mai putin decat matizul :(

Share this post


Link to post

ATENTIE! Am zis drumuri de 2 km! Unul dimineata, unul seara. In ritmul asta motorul nici macar nu apuca sa se incalzeasca! Este o exploatare in cele mai grele conditii. Pentru tratamentul asta barbar, ii schimb uleiul cam la 2500-3000 km!

 

Foarte putinele exceptii reprezinta drumuri pina la Carefour Orhideea, Mall Vitan sau Sala Polivalenta. Adica nu mai mult de 5-6 km.

Share this post


Link to post

Mediu 5,5 %: 2 drummuri de 5 km/zi+ ce ma mai fatai prin sat, ceva drumuri la oras, lasat cand vorbesc cu cineva/mers la magazinul prietenului meu la relanti, mers mult noaptea- ma declar fff multuit. Viteza am ridicat-o la 90/h-ia mai putin decat la 80/h. De multe ori depasirile se fac in forta (deh, am Matiz- am tupeu de sparg- nimeni nu se pune cu buburuza mea!!! ) si ajung si la 140/h. Bre, chiar ia putin Matizu' !!! :banana:

Share this post


Link to post

Am mers si eu cu 4.5 afara dar si cu 7.5 in oras, ce-i drept nu prea am rabdare si il vreau mai sprinten decat e.

Share this post


Link to post

Tot asa consuma si al meu,in Bucuresti in cele mai mari aglomeratii mi-a consumat 8,5. Problema mare este praful,schimb filtrul de aer la 4000 km altfel creste dramatic consumul.Pentru 20 ron nici nu renteaza sa merg cu el murdar.

Share this post


Link to post

Salutare si respect tuturor celor ce scriu pe aici. Daca luam in considerare urmatoarele :

- viteza 1 - pana la 25 km/h

- viteza 2 - pana la aprox. 40 km/h ( uneori pana la 60 km/h cand conduce

sotia :)

- viteza 3 - pana la aprox. 50 - 60 km/h

- viteza 4 - cat se poate in oras

- si mentiunea ca merg cu a 5-a cu 80km/h aprox 5 km. pana ajung in oras ( lucuiesc intr-o zona la marginea Iasi-ului )

pot sa declar ca Matizelu meu "papa" in oras 5,5% . Acu sigur ca o sa fie cetateni care nu o sa creada, da' , din punctul meu de vedere sa fie sanatosi. Sunt curios sa aflu daca mai are cineva un consum asemanator...

Share this post


Link to post

Off-topic:

Da. Alezz la Cielo.

Onto-pic:

Matizul care il conduc eu din cand in cand sub 10 nu scade :)

Share this post


Link to post

Am uitat de consumul "in afara". Cu masina incarcata moderat ( 2 adulti eu si sotia, 2 copii unul de 5 ani si unul de 7 luni ) si ceva bagaj am scos un consum de aprox 4%. Precizez ca am mers cu 90/100 km/h cu scurte portiuni de maxim 130 km/h ( in paranteza fie spus, tare frumos sta matizelu pe sosea ) ,iar acest drum de 150 km a fost efectuat de mai multe ori.

 

10 % ? Pai Dacia suparata din 87' pe care o conduceam inainte "papa" 10 %.....

Mi se pare cam mult daca ne gandin ca ala era motor de 1300 cmc carburatie...

Share this post


Link to post

@Emilare > s-o stapanesti sanatos, ai un motor pe cinste. In plus, relatarea ta vine sa confirme schema mea de schimbare a treptelor. Acel pana la 25 km/h in treapta a I-a este cheia succesului pe un motor asa mic.

Share this post


Link to post

Uite ca nu mai raspunde nimeni aici...poate oi fi singurul din RO cu acest consum...

Share this post


Link to post

N-o sa raspunda cineva, i-ai rusinat cu consumurile astea. Cat de dichisit era motorul meu, sub 6% urban si 4,9% afara n-am reusit sa cobor.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa te superi la ceea ce am sa iti spun dar avand in vedere ca aproape toata familia are gama Daewoo (cu doua Matizuri in familie) rezulta ca:

 

1. este imposibil ca un Matiz sa consume in oras 5,5 % (ti-o spune unul care a testat zeci de motoare pe banc) :-W

 

2. este imposibil ca un Matiz sa consume "aproximativ 4 %" in afara. Daca ziceai 4,5 % mai credeam

 

 

Asa ca nu stiu cam ce fel de benzina consuma Matizul tau dar se pare ca nu ai acelasi tip de motor care se pune pe Matiz adica F8CV.

 

Numai bine si sa o stapinesti sanatos.

 

P.S. Schimbare in treapta a doua la 25 km/h??? :mda:

 

Nu crezi ca e cam turata??

Edited by Gizmo

Share this post


Link to post
P.S. Schimbare in treapta a doua la 25 km/h??? :mda:

 

Nu crezi ca e cam turata??

Nu-i (4000 rpm), doar asa nu scazi sub 2400 rpm cand treci intr-a II-a. Iar Matizul, daca-l scapi sub 2500 rpm, poti sa plangi pe langa el si te trezesti ca ai un consum intre 7,5-8%. Iar 8% e consum de motor cu 4 cyl.

 

Apropo, ca tot zici ca ai testat pe stand:

- la ce turatie are motorul asta consumul specific cel mai mic (g/CPh), la 3500 rpm ?

- la ce turatie este fixata limitarea ?

Share this post


Link to post

Dragi prieteni daewoo- isti, nu am dat aceste raspunsuri decat pentru faptul ca am vazut niste consumuri exagerate ( cel putin din punctul meu de vedere ) . Chiar ultima data am pus 15 litri de benzina petrom 95 ca e singura benzinarie mai aproape de casa mea( inainte sa alimentez acul era putin peste rosu, deci nu intrase in zona naspa ). Am facut aproape 140 de km numai in oras si acul este putin sub mijlocul rezervorului. Stiu ca indicatoarele de la Matiz nu arata foarte exact... Acu' , trageti singuri concluziile. Poate nu am fost foarte explicit : conduc moderat, nu suprasolicit motorul, folosesc frana de motor, inafara localitatilor merg in general in 100km/h ( si asta numai pentru ca Matizelu e greu de tinut la 90 km/h, vrea mai mult :) ), si foarte rar ma supar pe vreun sofer de duminica si ating 60 cu viteza a 2- a si 90 cu a 3- a... Singurul lucru care este in avantajul consumului meu este faptul ca am cativa kilometri de drum intins pana in oras ( aprox 5 ). Dar daca fac aprox. 60 km. in fiecare zi urban nu cred ca este foarte elocvent. In rest , drum bun si fara evenimente nefericite tuturor.

Share this post


Link to post
Matizul care il conduc eu din cand in cand sub 10 nu scade :)

Tu , zmeu si cu steph speriati publicul, voi luati un bolovan il puneti pe pedala din dreapta si va folositi doar de volan apoi :P .

 

e faptul ca am cativa kilometri de drum intins pana in oras ( aprox 5 ). Dar daca fac aprox. 60 km. in fiecare zi urban nu cred ca este foarte elocvent.

Tocmai aici este secretul consumului redus in oras: multi km. Daca eu fac 3 km pana la facultate, 3 intors, abia reusesc sa ating temperatura de regim=> un consum mare. Din drumuri scurte cu motorul rece nu ai cum sa scoti un consum redus. Cei 5.5km extra pana in oras poti sa-i consideri extraurban, deci consumul e un soi de ,,mixt''. Depinde de asemeni f mult la ce ore ai de mers prin oras, daca esti dimineata la 7.45-8.30 sau intre 11-14 mai mult stai decat mergi...

 

PS: Nu vad de ce matizul nu ar putea consuma cca 4% in afara, al meu consuma 5-5.5% la un mers de 120-130 sau la un drum Iasi-Moeciu cu traseu montan virajat abordat ceva mai sportiv (marog, cat se poate cu matizul).

 

PPS: Consider un consum de bun-simt la matiz un 6-7.5 urban (depinde de traseu) si 4->5.5 (6 cu AC) extraurban.

Share this post


Link to post

Si ca sa il supar de tot pe Gizmo am un prieten taximetrist care se jura ca face curse afara cu 1 pasager maxim 2 cu 90 km/h si scoate 3,5 l / 100 km. :tongue: Da' pentru asta nu pot pune mana in foc :D

Share this post


Link to post

prietenul tau taximetrist cred ca e pescar :) )

Share this post


Link to post

Bey, 4,8-4,9 afara fara AC, 2-3-4 persoane, mers normal, fara scheme si fite, da, scoate Matizul. Scoate ceva mai mult daca ii dai drumu' la AC (se stie, ~ 1litru%). Da 3,5 - 2 pers- NU cred poti sa-mi tai ce-a taiat Ciomu'. Ala ori are cutie cu 6 trepte si mere pe drum extraplat, ori o lasa la relanti ca are numai vale unde merge el (sunt vai in RO pe distante suuuuper-lungi?). Si daca da, pe unde, ca m-as da sie eu- prind viteza mai mare. E ca faza cu tancul din second world war care -dezgropat- avea farurile aprinse... :mrgreen:

Tipul a spus asta la :spumelagura: sau :drinkers: ?

Share this post


Link to post

Daca vrei sa aflii intradevar consumul,umplii rezervorul full,dar nu pina face spume,astepti si tot dai incet incet si cu rabdare.Mergi o bucata de drum (50 km de ex) si repeti operatiunea cu umplerea. Sau la prima licarire a becului de benzina -alimentezi,resetezi jurnalierul,tii cont cit ai pus in rezervor si la urmatoarea licarire faci calculul.

 

Dupa metoda cu acul indicatorului la jumate,la 3 sferturi,la prima linie mie imi consuma 3/100 ! Hai sa fim seriosi,indicatorul este pur orientativ,nu e instrument de masura si control.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

Ultimele consumuri sunt undeva la 100 RON pe saptamana numai in Bucuresti. :D

 

Andrei> Noi am nimerit singurele 3 masini defecte produse de daewoo. :) )

 

Restul sunt din acelasi lot cu cielo-ul lui Alezz

Share this post


Link to post
...Daca vrei sa aflii intradevar consumul,umplii rezervorul full...

Offtopic:

Nu mai umpleti rezervorul pana-n buza. Nu va ajuta la ceva, decat la consumurile enorme pe care le raportati. Asa nu faceti decat sa anulati rolul jucat de canistra de vapori si sa omorati filtrul acela de carbon.

 

Indicatia de jumatate de rezervor si cea de minim sunt exacte. In rest, neliniaritate cat cuprinde.

Share this post


Link to post

Consumul Matiz-ului nu poate fi mai mic decat cel prezentat de site-ul daewooauto (ei sunt cei mai interesati sa afiseze consumul cat mai mic), in conditii normale de exploatare. Mai mare poate, dar mai mic nu. Oricum e dificil de masurat consumul unui matiz...rezultat obtinut pur ochiometric.

Share this post


Link to post
Uite ca nu mai raspunde nimeni aici...poate oi fi singurul din RO cu acest consum...

Nu esti singurul cu consum bun la Matiz.Si eu am un consum de invidiat.De 2 ani de cand conduc buburuza cu 10 l merg prin oras 150-160 km,iar in afara ,vara aceasta,am parcurs distanta Cluj-Bai Herculane aprox.800 km,cu 35 l(OMV-Petrom).Totul consta in stilul de condus,consumabile schimbate la timp si nu in ultimul rand presiunea in pneuri.

Share this post


Link to post

Ultimul consum (urban): 8.3%

 

Pur si simplu nu cred ca putem cobori mai jos de 8%, in conditiile in care chiar acum 10 min am vorbit cu nevasta (practic ea il conduce 95% din timp) si in 40 de minute ajunsese din Ghencea la Unirii :grumpy: .

Si ea repeta sportul asta zilnic, plus in timpul zilei, cand masina face intre 2 si 10km, apoi sta o ora, iar face cativa km, iar mai sta o ora samd.

 

Eu oricum sint multumit ca am coborat de 2 rezervoare incoace sub 9%!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...